Zavrieť

Porady

Okamžitá výpoveď zo strany zamestnanca

Dobrí deň. V októbri som dala zamestnavateľovi návrh na skončenie pracovného pomeru dohodou. Zamestnávaťeľ na dohodu nepristúpil, tak som mu dala výpoveď podla §67 s dvojmesačnou výpovednou dobou. Ešte pred začatím plynutia výpovednej doby som zo zdravotných dôvodov ostala na PN, na ktorej som do dnesného dňa. Zamestnávateľ mi do dnešného dňa nevyplatil mzdu čo je asi mesiac. Keď som sa bola na soc. poisťovni informovať ohľadom nemocenských dávok, tam mi povedali že nie som evidovaná ako práce neschopná ale chodia mi kontroly zo soc. poisťovne aj keď som predtým nemala PN približne 5 rokov. Chcem sa preto opýtať, či môžem dať zamestnávateľovi okamžitu výpoveď aj keď som už dala výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou a som na PN. Za vašu pomoc vám vopred ďakujem.
Usporiadat
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
K Rastislav242: prečítala som si celý tento, dá sa povedať, už pomaly román na pokračovanie a vyšlo mi z toho, že s tým tvojim zamestnávateľom ten spor nevyhráš, lebo to musí byť hrozný špekulant. Takže aj keď si ešte stále nahnevaná a rozhodnutá riešiť celú tú anabázu súdnou cestou radím ti, nerob to. Zamestnávatelia sä totiž "páni" a my sme ich "otroci". Ale aj tak ti držím palce.
0 0
sendy_ sendy_

sendy_ je offline (nepripojený) sendy_

zdravim,

chapem zakonnik prace spravne, ak sa nazdavam, ze podla $69 mozem dat okamzitu vypoved ak mi zamestnavatel nevyplatil ani po 15dnoch po uplynuti splatnosti celu vyplatu (teda vyplatil mi len jej cast)? Mam v tomto pripade narok na 2-mesacnu nahradu mzdy?

Vdaka
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sendy_ Pozri príspevok
zdravim,

chapem zakonnik prace spravne, ak sa nazdavam, ze podla $69 mozem dat okamzitu vypoved ak mi zamestnavatel nevyplatil ani po 15dnoch po uplynuti splatnosti celu vyplatu (teda vyplatil mi len jej cast)? Mam v tomto pripade narok na 2-mesacnu nahradu mzdy?

Vdaka
Áno, presne tak. Ale budeš to mať ťažké, ak nevyplatil mzdu, bude problém aj s vyplatením odstupného. Naozaj nie je iná možnosť?<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- edit note -->
0 0
sendy_ sendy_

sendy_ je offline (nepripojený) sendy_

Tweety Pozri príspevok
Áno, presne tak. Ale budeš to mať ťažké, ak nevyplatil mzdu, bude problém aj s vyplatením odstupného. Naozaj nie je iná možnosť?<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- edit note -->
Dakujem za odpoved
Druha moznost je nedavat vypoved a dufat, ze dostanem aj zvysnu cast mzdy. To nie je iste, tak ako nie je iste ani to odstupne. Len som si chcel byt isty, co v tejto veci mozem robit a na co mam narok. Vdaka este raz
0 0
misoporada misoporada

misoporada je offline (nepripojený) misoporada

Chobot Pozri príspevok
Ak je to trvalý stav a vieš, že do práce už nebudeš môcť nastúpiť, tak treba skutočne uvažovať o skončení PP. Predpokladám, že zamestnávateľ nesúhlasil so skončením PP dohodou, preto by som Ti doporučil nasledovný postup.

Podaj riadnu výpoveď s 2 mesačnou výpovednou dobou. Kým bude plynúť výp. doba, nechaj si u lekára vypísať OČR (ošetrovanie člena rodiny) § 141 ods. 1:

"(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak."

Nevýhodou toho je, že ošetrovné dostaneš len za prvých 710 dní neprítomnosti (vypláca to Soc. poisťovňa). Ale na zvyšú dobu Ti zamestnávateľ bude musieť poskytnúť voľno, hoci to bude bez náhrady mzdy. A za ten čas Ti uplynie výpovedná lehota a PP skončí. Možno zamestnávateľ pochopí, že nemá význam Ťa držať 2 mesiace, keď aj tak neprídeš do práce a skončí dohodou.

Opravil som, 7 dní bolo kedysi.
Zdravim. Mozem sa opytat, ci neodvadzanie odvodov zo strany zamestnavatela za zamestnanca moze byt dovodom na okamzitu vypoved zo zamestnanca.. Vdaka.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

misoporada Pozri príspevok
Zdravim. Mozem sa opytat, ci neodvadzanie odvodov zo strany zamestnavatela za zamestnanca moze byt dovodom na okamzitu vypoved zo zamestnanca.. Vdaka.
Nie. <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 11"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 11"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CWinXP%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsoh tml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <wontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak<o:p></o:p>
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

misoporada Pozri príspevok
Zdravim. Mozem sa opytat, ci neodvadzanie odvodov zo strany zamestnavatela za zamestnanca moze byt dovodom na okamzitu vypoved zo zamestnanca.. Vdaka.
Nie, to nie je dôvodom na okamžité skončenie. Taký dôvod ZP nepozná.
0 0
glglgl glglgl

glglgl je offline (nepripojený) glglgl

Idem využiť status okamžitej výpovede zo strany zamestnanca podla §69 ods 1 pism b /dôvodom je nevyplatenie cestovných náhrad - stravné v zahraničí, čo tvorí najväčšiu časť mzdy./Chcem sa informovať na § 214 Trestného zákonníka, či môžem uplatňovať tento paragraf aj pri cestovných náhradnách - stravného v zahraničí.Môžem podať podnet na trestné stíhanie aj pri nezaplatení stravného?
0 0
glglgl glglgl

glglgl je offline (nepripojený) glglgl

glglgl Pozri príspevok
Idem využiť status okamžitej výpovede zo strany zamestnanca podla §69 ods 1 pism b /dôvodom je nevyplatenie cestovných náhrad - stravné v zahraničí, čo tvorí najväčšiu časť mzdy./Chcem sa informovať na § 214 Trestného zákonníka, či môžem uplatňovať tento paragraf aj pri cestovných náhradnách - stravného v zahraničí.Môžem podať podnet na trestné stíhanie aj pri nezaplatení stravného?


Nevie mi nikto poradiť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

glglgl Pozri príspevok
Idem využiť status okamžitej výpovede zo strany zamestnanca podla §69 ods 1 pism b /dôvodom je nevyplatenie cestovných náhrad - stravné v zahraničí, čo tvorí najväčšiu časť mzdy./Chcem sa informovať na § 214 Trestného zákonníka, či môžem uplatňovať tento paragraf aj pri cestovných náhradnách - stravného v zahraničí.Môžem podať podnet na trestné stíhanie aj pri nezaplatení stravného?
Podľa mňa nie. § 214 znie:


(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.


Cestovné náhrady tam nie sú spomenuté, a nie je to ani mzda, ani náhrada mzdy ani odstupné ani odmena za prácu. Takže nevyplatenie cest. náhrad podľa mňa nie je trestný čin.

Pravdou je, že v ZP to bolo doplnené nedávno, ani tam neboli cest. náhrady. ZP upravili, aby aj nevyplatenie CN bolo dôvodom na okamžité skončenie, ale v trestnom zákone to nedoplnili.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Zamestnanec dal 24. 8. 2009 výpoveď podľa § 69 ods. 1 písm. b) ZP, pretože mu zamestnávateľ od januára nevyplatil mzdu. Výpoveď zamestnávateľ prevzal, ale odmieta ukončiť pracovný pomer a trvá na dvojmesačnej výpovednej dobe.
Zamestnanec má možnosť nastúpiť do nového zamestnania, ale nemá žiadne výstupné papiere. Ako má ďalej pokračovať?
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

abel Pozri príspevok
Zamestnanec dal 24. 8. 2009 výpoveď podľa § 69 ods. 1 písm. b) ZP, pretože mu zamestnávateľ od januára nevyplatil mzdu. Výpoveď zamestnávateľ prevzal, ale odmieta ukončiť pracovný pomer a trvá na dvojmesačnej výpovednej dobe.
Zamestnanec má možnosť nastúpiť do nového zamestnania, ale nemá žiadne výstupné papiere. Ako má ďalej pokračovať?
Výpoeveď je podľa môjho názoru platná, ak skutočne došlo k nevyplateniu mzdy ani do 15dní odo dna výplatného termínu.
Vyzvať ZĽ na vystevenie výstupných dokladov.Zamestnávateľ je povinný pri ukončení tieto doklady vydať bezodkladne. Viď tému:
http://www.porada.sk/t114103-povinno...onceni-pp.html
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bv_alexandra Pozri príspevok
Výpoeveď je podľa môjho názoru platná, ak skutočne došlo k nevyplateniu mzdy ani do 15dní odo dna výplatného termínu.
Vyzvať ZĽ na vystevenie výstupných dokladov.Zamestnávateľ je povinný pri ukončení tieto doklady vydať bezodkladne. Viď tému:
http://www.porada.sk/t114103-povinno...onceni-pp.html
Len pozor na lehotu uplatnenia si tohto práva. V zmysle § 69 ods. 3 tak môže zamestnanec urobiť len v lehote do jedného mesiaca:

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.


Takže ak zamestnávateľ nevyplatil mzdu za január, ktorá bola splatná do konca februára, tak zamestnanec mal podať okamžité skončenie do konca marca. Pokiaľ zamestnávateľ dlhuje len januárovú mzdu, tak lehotu premeškal.

Neviem, ako by to posudzoval súd, ak nevyplatil mzdu aj za ostatné mesiace, či sa znovu uplatňuje tá mesačná lehota pri nevyplatenej mzde za marec, apríl, máj, atď.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ďakujem za všetky názory. Ja som pre toho zamestnávateľa robila ako SZČO účtovníctvo aj mzdy do konca roka, potom som zmluvu písomne ukončila. Dodnes však nikto neprišiel pre žiadne doklady, všetko je u mňa. Teraz prišla tá zamestnankyňa s prosbou, či jej nemôžem urobiť zápočtový list a skrátka výstupné papiere, ukázala mi výpoveď, ktorú posielala v auguste a zamestnávateľ ju prevzal, ale s ňou nesúhlasí, na úrade práce sa nemôže zahlásiť, do novej práce nemôže nastúpiť, príjem jej neplatí nikto. Chcela som jej pomôcť, ale to ja zrejme nevyriešim.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

abel Pozri príspevok
Ďakujem za všetky názory. Ja som pre toho zamestnávateľa robila ako SZČO účtovníctvo aj mzdy do konca roka, potom som zmluvu písomne ukončila. Dodnes však nikto neprišiel pre žiadne doklady, všetko je u mňa. Teraz prišla tá zamestnankyňa s prosbou, či jej nemôžem urobiť zápočtový list a skrátka výstupné papiere, ukázala mi výpoveď, ktorú posielala v auguste a zamestnávateľ ju prevzal, ale s ňou nesúhlasí, na úrade práce sa nemôže zahlásiť, do novej práce nemôže nastúpiť, príjem jej neplatí nikto. Chcela som jej pomôcť, ale to ja zrejme nevyriešim.
Do práce predsa môže nastúpiť. Nič jej nebráni v tom, aby uzatvorila nový prac. pomer. Veď môže mať aj viac prac. pomerov, nemusí byť ten starý ukončený.
0 0
misoporada misoporada

misoporada je offline (nepripojený) misoporada

Vdaka za promptnu odpoved.
0 0
eldzi eldzi

eldzi je offline (nepripojený) eldzi

Dobrý deň,
Môj zamestnávateľ už pol roka nevypláca mzdy načas t.j. do konca nasledujúceho mesiaca ( podľa pracovnej zmluvy) ale spravidla aj 15 dní po ňom. Výplatu za mesiac jún nevyplatil celú ani ku dnešnému dňu 12.9.2009. Tým naplnil podmienky §69 ZP a mnohí moji kolegovia okamžite ukončili pracovný pomer. To sa mu však nepáči a 11.9.2009 vyplatil mzdy za mesiac júl ale nedoplatil mzdy za mesiac jún. Urobil to zrejme s tým zámerom, že 15.9.2009 možnosť na okamžitú výpoveď za nedoplatený mesiac jún končí (30 dňová lehota) a za júl ešte nenadobudne možnosť jej uplatnenia.
Je takýto jeho postup zákonný? Je možné vyplatiť nasledujúcu (júlovú) mzdu a nedoplatiť prechádzajúcu (júnovú)? Podľa mňa je to špekulácia z jeho strany na obídenie §69 ZP, a znemožnenie jeho uplatnenia zamestnancami. Mzdy nám posiela na bežný účet. Je to možné chápať aj tak, že nevyplatil celé júlové mzdy ale doplatil júnové a súčasne vyplatil časť júlových miezd alebo nie?

Vopred ďakujem za odpoveď .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

eldzi Pozri príspevok
Dobrý deň,
Môj zamestnávateľ už pol roka nevypláca mzdy načas t.j. do konca nasledujúceho mesiaca ( podľa pracovnej zmluvy) ale spravidla aj 15 dní po ňom. Výplatu za mesiac jún nevyplatil celú ani ku dnešnému dňu 12.9.2009. Tým naplnil podmienky §69 ZP a mnohí moji kolegovia okamžite ukončili pracovný pomer. To sa mu však nepáči a 11.9.2009 vyplatil mzdy za mesiac júl ale nedoplatil mzdy za mesiac jún. Urobil to zrejme s tým zámerom, že 15.9.2009 možnosť na okamžitú výpoveď za nedoplatený mesiac jún končí (30 dňová lehota) a za júl ešte nenadobudne možnosť jej uplatnenia.
Je takýto jeho postup zákonný? Je možné vyplatiť nasledujúcu (júlovú) mzdu a nedoplatiť prechádzajúcu (júnovú)? Podľa mňa je to špekulácia z jeho strany na obídenie §69 ZP, a znemožnenie jeho uplatnenia zamestnancami. Mzdy nám posiela na bežný účet. Je to možné chápať aj tak, že nevyplatil celé júlové mzdy ale doplatil júnové a súčasne vyplatil časť júlových miezd alebo nie?

Vopred ďakujem za odpoveď .
Je pri platbe na bežný účet uvedený špecifický symbol (mesiac za ktorý sa vypláca mzda) ?
0 0
eldzi eldzi

eldzi je offline (nepripojený) eldzi

Ešte za mesiac máj VS bol ...0509 ale za nasledujúce mesiace
jún a júl sa už VS zhoduje s mesiacom, počas ktorého sa medzibankový prevod uskutočnil t.j...0809. Nerozumiem prečo...hm
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

eldzi Pozri príspevok
Ešte za mesiac máj VS bol ...0509 ale za nasledujúce mesiace
jún a júl sa už VS zhoduje s mesiacom, počas ktorého sa medzibankový prevod uskutočnil t.j...0809. Nerozumiem prečo...hm
Tomu nerozumiem ani ja. Pokial je uvedený správny VS - platba sa priradí k mesiacu za ktorý je mzda vyplácaná. V tomto prípade neviem - ak by podnikatel napadol neplatnosť okamžitého zrušenia na súde, ako by to dopadlo. Napr. poisťovne pri platení odvodov ak nie je uvedený žiadny VS platbu priradia k najstaršiemu nedoplatku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať