Zavrieť

Porady

Totožnosť, resp. zameniteľnosť obchodného mena vs odmietnutie zápisu

M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Rád by som sa poradil:

Bola mi odmietnutá spoločnosť s názvom Fra.Mar s.r.o. z dôvodu, že existuje zapísaná spoločnosť FraMar s.r.o. a podľa §10 ods. 1 Obchodného zákonníka obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi.

Avšak § 7 ods. 9 Zákona o obchodnom registri píše, že súd preverí, či sa nenavrhuje zapísať obchodné meno totožné s obchodným menom už zapísaným v obchodnom registri.

Má registrový súd právo takto zamietnuť zápis?? Registrový súd by mal vychádzať zo zákona o obchodnom registri, ktorý teda hovorí, že FraMar a Fra.Mar nie je totožné a nemal by vychádzať z Obchodného zákonníka a miešať do toho zameniteľnosť?

Čo odporúčate? Podať námietku k totožnosti a zameniteľnosti, alebo znova absolvovať celú procedúru?
Podotýkam, že pri vybavovaní živnostenského listu a koncesnej listiny nebol žiadny problém s menom. A keď k tomu pripočítam, že všetky listiny je treba prerobiť nanovo+ zmeniť údaje na živnostenskom registri, zostáva mi asi iba podať horeuvedenú námietku, pretože do 15 dní to určite nestíham....
Budem vďačný za každú radu.
Usporiadat
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
neboj lehota je úplne v pohode, dá sa to stíhať, môžem Ti to všetko poslať E-mailom. 0915543383
0 0
profi-t profi-t

profi-t je offline (nepripojený) profi-t

Ahoj. Potrebujem súrne pomoc. OR mi odmietol vykonať zápis údajov do OR z nasledovných dôvodov:
1.) totožnosť obchodného mena
2.) nesúlad v časti predmety činnosti
Ako to musím spraviť? Povedali mi, že ak podám námietku do 15 dní, tak že kolok 10.000 Sk už nemusím priložiť. Musím napísať novú Spoločenskú zmluvu s dobrými údajmi, alebo dodatok? Tiež sa chcem spýtať, ak sa mi časom zmenila adresa sídla spoločnosti a poprípadne by som ešte chcela priložiť jednu činnosť - tak to môžem spraviť? Musím si vypýtať nový ŽL? A potom urobiť všetky dodatky ktorých sa to týka? A napríklad čo sa výpisu z registra trestov týka - ten nový nemám - stačí ten, ktorý zostal na OR? A treba priplatiť ešte nejaký kolok? Prosím poradte - je to dosť dôležité a potrebujem to rýchlo. Ďakujem.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

fu, vela naraz, ale skusim:
1. nic sa nemeni, iba chces, aby zapisali spolocnost:
1a. sprav dodatok k spolocenskej zmluve, ktorym sa zmeni obchodne meno a zosuladia sa cinnosti podla zivnostenskeho listu
1b. sprav uplne znenie spolocenskej zmluvy,
1c. sprav novy navrh (nie kazdy sud ho vyzaduje, ja ho radsej robim aj tak)
1d. sprav namietky

2. meni sa sidlo - plati to iste ako u bodu 1. (okrem zmeny obchodneho mena a zivnosti robis aj zmenu sidla).

3. menia sa zivnosti - plati to iste ako u bodu 1., ibaze musis ist na zivnostensky urad a vyziadat si na zaklade toho dodatku zivnostensky list a ten dolozit na obchodny register spolu s namietkami a vsetkymi ostatnymi srandami.

Kolok ziadny, o vypise z registra trestov na obchodnom registri nic neviem.

A na zaver: nemal/a si sa pustat do veci, ktore neovladas. A ak nieco pokazis, o tych 10.000sk si prisiel, resp. mozes podat odvolanie, ale bude to trvat potom pol roka, kym ti spolocnost zapisu. U notara by si platila nejakych 6 tisic za spolocensku zmluvu...
0 0
profi-t profi-t

profi-t je offline (nepripojený) profi-t

josh Pozri príspevok
fu, vela naraz, ale skusim:
1. nic sa nemeni, iba chces, aby zapisali spolocnost:
1a. sprav dodatok k spolocenskej zmluve, ktorym sa zmeni obchodne meno a zosuladia sa cinnosti podla zivnostenskeho listu
1b. sprav uplne znenie spolocenskej zmluvy,
1c. sprav novy navrh (nie kazdy sud ho vyzaduje, ja ho radsej robim aj tak)
1d. sprav namietky

2. meni sa sidlo - plati to iste ako u bodu 1. (okrem zmeny obchodneho mena a zivnosti robis aj zmenu sidla).

3. menia sa zivnosti - plati to iste ako u bodu 1., ibaze musis ist na zivnostensky urad a vyziadat si na zaklade toho dodatku zivnostensky list a ten dolozit na obchodny register spolu s namietkami a vsetkymi ostatnymi srandami.

Kolok ziadny, o vypise z registra trestov na obchodnom registri nic neviem.

A na zaver: nemal/a si sa pustat do veci, ktore neovladas. A ak nieco pokazis, o tych 10.000sk si prisiel, resp. mozes podat odvolanie, ale bude to trvat potom pol roka, kym ti spolocnost zapisu. U notara by si platila nejakych 6 tisic za spolocensku zmluvu...
Josh - vďaka za pomoc a ešte jednu otázku by som mala. Je lepšie spraviť dodatok, alebo urobiť novú spoločenskú zmluvu a do nej zapísať všetky nové zmeny?
P.S. - Ver mi, že aj ja by som to radšej dala spraviť notárom, advokátom, no priateľka - jej sa týka celá záležitosť, - to robila sama...
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Novu spolocensku zmluvu nemozes predsa robit, spolocnost je uz zalozena. Preto musis robit dodatok
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Ja som mala ten istý problém. Vybrala som si meno, pozrela som sa do OR, či existuje taký názov s.r.o. a podala návrh. Zamietli mi ho. Ja som však urobila ešte jednu chybu. Kým som vymýšľla nový názov, prešlo mi 14 dní určených na podanie námietky a ak som chcela s.r.o., musela som si podať nový návrh a ten ma vyšiel na 10 tis. + overovačky. Takže snaž sa dodržať 14 dennú odvolaciu lehotu a myslím si, že teraz už nemáš čo stratiť. Maximálne Ti opätovne návrh zamietnu. Na záver Ti dám ešte jednu radu. Ja som si až po funuse prečítala na internete - stránka OR všetky pokyny na založenie s.r.o. a skonštatovala som, že aj keď sa mi to nepáči, mali pravdu, keď mi návrh s prvým názvom zamietli.

Pridávam sa k príspevku predo mnou, že nie je robiť novú Spoločenskú zmluvu, všetky zmeny sa robia formou dodatku. Je to správne a hlavne lacnejšie.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Ta lehota je nie 14 ale 15 dni. A jasne ze je co stratit, 10.000,-Sk, to je dost penazi.
0 0
profi-t profi-t

profi-t je offline (nepripojený) profi-t

Takže. Dnes som to spravila. Dala som opravu na dodatok na Živnostenský úrad. V piatok ráno si idem pre opravu ŽL a posielam to do Nitry na ORSR. Lehota 15 dní mi vyprší až budúci týždeň vo štvrtok, takže to stíham. Dúfam, že teraz to bude už ok. Vďaka Vám za pomoc.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

M3G Pozri príspevok
Týmto pádom všetkým ďakujem za morálnu podporu a do budúcna odkazujem, že netreba brať žiadne byrokratické maniere našej spoločnosti, republiky a únie vážne.

Z dôvodu, že moja námietka pomohla a spoločnosť mi bola zapísaná:

http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=86966&SID=9&P=0
No a ja mám o desiatky starostí menej.


Mám podobný problém so zameniteľnosťou obchodného mena. Zamietli zapísať spoločnosť INSTALL, s.r.o. z důvodu že existuje spoločnosť INSTALL spol. s r.o., ktorá mimochodom má zapísané v registri základné imanie 148 000,- Sk. Myslíte si, že čiarku můžem považovať za rozlíšenie obchodných mien, veď sa dá povedať, že je to také isté interpunkčné znamienko ako bodka.Ďakujem za názor.Musím sa rozhodnúť či to opraviť alebo podať odvolanie.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
heket Pozri príspevok
Mám podobný problém so zameniteľnosťou obchodného mena. Zamietli zapísať spoločnosť INSTALL, s.r.o. z důvodu že existuje spoločnosť INSTALL spol. s r.o., ktorá mimochodom má zapísané v registri základné imanie 148 000,- Sk. Myslíte si, že čiarku můžem považovať za rozlíšenie obchodných mien, veď sa dá povedať, že je to také isté interpunkčné znamienko ako bodka.Ďakujem za názor.Musím sa rozhodnúť či to opraviť alebo podať odvolanie.
http://www.orsr.sk/hladaj_subjekt.as...F=0&SID=0&R=on

Pozri napr. toto a potom sa rozhodni, či meniť meno alebo podať odvolanie.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Ďakujem smith. Ak podám odvolanie a zamietnú ho tak začne plynúť nová lehota na ďalšie podanie námietky?Nerada by som prišla o 10 000,- Sk.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

heket Pozri príspevok
Mám podobný problém so zameniteľnosťou obchodného mena. Zamietli zapísať spoločnosť INSTALL, s.r.o. z důvodu že existuje spoločnosť INSTALL spol. s r.o., ktorá mimochodom má zapísané v registri základné imanie 148 000,- Sk. Myslíte si, že čiarku můžem považovať za rozlíšenie obchodných mien, veď sa dá povedať, že je to také isté interpunkčné znamienko ako bodka.Ďakujem za názor.Musím sa rozhodnúť či to opraviť alebo podať odvolanie.
Asi záleží na konkrétnom sudcovi či vyššom súdnom úradníkovi, aký je dôsledný pri pdodržiavaní pravidla zameniteľnosti.

V tomto prípade by som ale ja na mieste sudcu návrh zamietol, lebo odhliadnuc od uvedenie právnej formy je názov firmy rovnaký:

INSTALL, s.r.o
INSTALL spol. s r.o.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

A ako je to s tým základným imaním.Zo zákona je povinnosť základné iamnie vo výške 200 000,-.Aky je postup zo zákona ak nie je splnená táto povinnosť a má niekto základné imanie len 148 000,- Sk. Má to niekto preštudované a nejaké skúsenosti? Ďakujem za akýkoľvek podnet.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Chobot Pozri príspevok
Asi záleží na konkrétnom sudcovi či vyššom súdnom úradníkovi, aký je dôsledný pri pdodržiavaní pravidla zameniteľnosti.

V tomto prípade by som ale ja na mieste sudcu návrh zamietol, lebo odhliadnuc od uvedenie právnej formy je názov firmy rovnaký:

INSTALL, s.r.o
INSTALL spol. s r.o.
Od uvedenej právnej formy odhliadať nemôžeš, lebo právna forma je súčasťou obchodného mena.
§9 Obchodného zákonníka
(2) Obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.






0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Johanka Pozri príspevok
Od uvedenej právnej formy odhliadať nemôžeš, lebo právna forma je súčasťou obchodného mena.
§9 Obchodného zákonníka
(2) Obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.



§ 10 Obchodného zákonníka

(3) Na odlíšenie obchodného mena právnickej osoby nestačí rozdielne označenie právnej formy. ......
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ďakujem za upozornenie , vypadlo mi ... .
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

smith, k prikladu spoločnosti, ktorý si uviedol. Tam je jeden podstatný rozdiel, každá firma je evidovaná na inom súde. Voľakedy sa meno overovalo iba na príslušnom súde. Dnes je možné, že už overujú celý register.

Dajú sa nájsť dokonca firmy s úplne rovnakým menom, laj čiarkou, len každá v inom kúte republiky.
0 0
laciqua laciqua

laciqua je offline (nepripojený) laciqua

heket Pozri príspevok
A ako je to s tým základným imaním.Zo zákona je povinnosť základné iamnie vo výške 200 000,-.Aky je postup zo zákona ak nie je splnená táto povinnosť a má niekto základné imanie len 148 000,- Sk. Má to niekto preštudované a nejaké skúsenosti? Ďakujem za akýkoľvek podnet.
§ 768a ObZ
(2) Spoločnosti s ručením obmedzeným založené pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona sú povinné do šiestich mesiacov od nadobudnutia jeho účinnosti upraviť svoje spoločenské zmluvy a stanovy tak, aby boli v súlade s týmto zákonom.


A ak tak neurobia tak potom:

(6) Súd na návrh štátneho orgánu, na návrh osoby, ktorá osvedčí právny záujem, alebo aj z vlastného podnetu rozhodne o zrušení spoločnosti, ak
...
c) zaniknú predpoklady ustanovené zákonom na vznik spoločnosti,
...


A pravny zaujem osvedcovat netreba ak sa nebude jednat o NAVRH len sa takato skutocnost sudu oznami (podnet, oznamenie skutocnosti...), nasledne by sud mal konat v zmysle:, alebo aj z vlastného podnetu...
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

laciqua Pozri príspevok
§ 768a ObZ
(2) Spoločnosti s ručením obmedzeným založené pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona sú povinné do šiestich mesiacov od nadobudnutia jeho účinnosti upraviť svoje spoločenské zmluvy a stanovy tak, aby boli v súlade s týmto zákonom.


A ak tak neurobia tak potom:

(6) Súd na návrh štátneho orgánu, na návrh osoby, ktorá osvedčí právny záujem, alebo aj z vlastného podnetu rozhodne o zrušení spoločnosti, ak
...
c) zaniknú predpoklady ustanovené zákonom na vznik spoločnosti,
...


A pravny zaujem osvedcovat netreba ak sa nebude jednat o NAVRH len sa takato skutocnost sudu oznami (podnet, oznamenie skutocnosti...), nasledne by sud mal konat v zmysle:, alebo aj z vlastného podnetu...

Tento paragraf som si potom našla aj ja a na základe toho sme sa nakoniec rozhodli poslať námietku a obchodné meno sme nezmenili.Upozornili sme na stav-nesprávne základné imanie a nesplnenie si povinností ukladanie dokumentov do zbierky listín. A čakáme čo bude.Snáď to dopadne dobre.
0 0
frenky191 frenky191

frenky191 je offline (nepripojený) frenky191

Máte niekto čerstvejšiu skúsenosť s tým, že súd pri podaní námietky (ponechanie pôvodného znenia obchodného mena) zapísal aj takto zameniteľné obchodné meno, kedže nebolo totožné?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať