Zavrieť

Porady

Marlenka - arménska pochúťka

Milí poraďáci, prosím vás poraďte mi, ak máte niekto skúsenosti s pečením Marlenky - arménskej medovej torty. Našla som zopár receptov na českých weboch, ale k nim aj rovno vášnivé diskusie, ktoré len potvrdili moje neblahé skúsenosti. Výsledný produkt bol totiž katastrofou na celej čiare a Marlenke z rôznych kaviarní sa ani len nepodobal. Potrebovala by som niečo odskúšané a osvedčené. Hrozne mi to totiž chutí, ale je to aj pomerne drahé - väčšinou 49 Sk za kus. Vopred vďaka
Usporiadat
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

babenko1 Pozri príspevok
ja vás všetkých obdivujem, že sa vám s tým chcelo piplať :-) ja si ju vždy kúpim hotovú :-) jednu medovú, jednu čokoládovú :-)
mam pocit, že to upečenie mi trvalo kratšie (ak nepočitam varenie salka) trvalo kratšie ako cesta po obchodoch
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Maja39 Pozri príspevok
Dobre, keď teda z cesta rozvaľkáš 7 plátov na celý plech, nie je potom toho krému z jedného masla a salka na 7 plátov tak trochu málo? Maja
Práve to je dobre, že ten krém tam skoro nevidno, ale stačí na to, aby bol zákusok mäkučký a to, že zmäkol, zrejme spôsobilo aj polievanie amaretom /ten mám ešte, keď som mala mániu na tiramusu/.
Tiež som sa divila, že to len tak tenko musím natierať, ale vždy dôverujem receptom z porady a my veľmi neobľubujeme hrubé plnky.
Dnes som videla Marlenku prvý raz v obchode, v krabici - štvorec, mali dva druhy: karamelovú a s bielym krémom, zabudla som ako sa volala - vanilková?
Cena: 275 Sk a bola menšia ako moja
0 0
marymka marymka

marymka je offline (nepripojený) marymka

Asi už neskoro po funuse ale aj ja som ten istý recept mala od kolegini vyskúšala som teraz na vianoce a je to super. Nedá sa to porovnať s kupovanými plátmi.
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Robila som ju podľa tu uvedeného receptu, je skvelá.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

[quote=Cecilia;595836]Práve to je dobre, že ten krém tam skoro nevidno, ale stačí na to, aby bol zákusok mäkučký a to, že zmäkol, zrejme spôsobilo aj polievanie amaretom /ten mám ešte, keď som mala mániu na tiramusu/.
Tiež som sa divila, že to len tak tenko musím natierať, ale vždy dôverujem receptom z porady a my veľmi neobľubujeme hrubé plnky.

je vraj bombova. Nemozem osobne posudit pretoze mam bezlekovu dietu a robila som ju prvy krat z riadnej muky, ale podla reakcie mojej rodinky musela byt skvela. Som rada, ze som mohla urobit radost svojim blizkym aj takou formou. Chystam sa ju urobit aj na svoj sposob, uz sa tesim.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Dáša_ Pozri príspevok
mam pocit, že to upečenie mi trvalo kratšie (ak nepočitam varenie salka) trvalo kratšie ako cesta po obchodoch
žiadne lietanie po obchodoch, zavolala som priamo výrobcovi a ten mi to doniesol domov :-)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

www.gastrom.sk
0 0
emalka emalka

emalka je offline (nepripojený) emalka

uuuplne si viem predstavit, aky je to uzasny kolac, ale trapi ma jedno:
ako velmi je tato domaca marlenka podobna tej z kaviarní?
0 0
mmpc mmpc

mmpc je offline (nepripojený) mmpc

emalka Pozri príspevok
uuuplne si viem predstavit, aky je to uzasny kolac, ale trapi ma jedno:
ako velmi je tato domaca marlenka podobna tej z kaviarní?
na nerozoznanie, ba dokonca este lepší. aspon tak vsetci tvrdili, ked som ju robil.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

mmpc Pozri príspevok
na nerozoznanie, ba dokonca este lepší. aspon tak vsetci tvrdili, ked som ju robil.
súhlas, na nerozoznanie
0 0
emalka emalka

emalka je offline (nepripojený) emalka

mmpc - dakujem
tak na novy rok sa do nej pustim..alebo hned na silvestra, este uvidim...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

emalka Pozri príspevok
mmpc - dakujem
tak na novy rok sa do nej pustim..alebo hned na silvestra, este uvidim...
pusti sa hned zajtra . Je dobre, ked postoji. Teda, ak vydrží . Treba dobre schovať
0 0
emalka emalka

emalka je offline (nepripojený) emalka

Dáša_ Pozri príspevok
pusti sa hned zajtra . Je dobre, ked postoji. Teda, ak vydrží . Treba dobre schovať
to zas n ie, dnes som mala neprijemne navstevy "istej miestnosti" lebo som to vcera vecer troska prehnala s jedenim...

takze si nechavam oddych par dni :-D
0 0
mmpc mmpc

mmpc je offline (nepripojený) mmpc

emalka Pozri príspevok
neprijemne navstevy "istej miestnosti" l

:-D
hmm, to poznam, ja som tky istý, vzdy to preženiem s jedlom, ale hlavne so zakuskami,
0 0
erika44 erika44

erika44 je offline (nepripojený) erika44

ahojte vsetci Marlenkári, no mám za sebou pečenie Marlenky po prvy krát, a môzem vam povedať, uzasne sa podarila, zrovna na novy rok som ju robila, fantázia nieco, a teraz tu vidím aj vylepsenia, takze ju spravím na plech a z dvojitej dávky, jak píse Misko, díky, je to fajn ze si tak navzájom poradíme, aspon sa vyhneme chybám, zdravím vás erika
0 0
mmpc mmpc

mmpc je offline (nepripojený) mmpc

erika44 Pozri príspevok
je to fajn ze si tak navzájom poradíme,
Ved na to sme tu. mišo
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

Keď sa blížia židovské sviatky. Menovite, keď sa oslavuje ROŠ CHA - ŠANA alebo Nový rok na stole by mali stáť sladké jedlá, predovšetkým z medu. Patrí sem RYZEC alebo nektárium , v Rusku "ryžik" alebo medovik, tu je pod názvom marlenka. Dosť úvodu a teraz recept:

Potraviny: 3 vajcia, 2 poháre múky, pohár cukru, polievková lyžica medu, 60 gramov masla, kávová lyžička sódy.

Postup:
Maslo rozpustíme v nádobe vo vodnom kúpeli, pridáme med, dobre rozmiešame. Prisypeme cukor a premiešavame do úplného rozpustenia. Pridáme vyšlahané vajcia, stále premiešavame vo vodnom kúpeli.

Potom nádobu dáme na oheň, pridáme sódu a keď zmes získa bielu farbu a zapení, odložíme z ohňa a ešte do teplej zmesi za stáleho miešania pridáme múku. Teplé cesto rozdelíme na 6 bochníkov. Každú časť vyvaľkáme na pečiacom papieri (kto má môže aj na pauzovacom) alebo na suchej doske, po získanie okrúhleho tvaru v hrúbke 0,5 cm. Každú platňu pečieme 3-4 minúty v nie príliš horúcej rúre jednu za druhou, rad radom po sebe.

Keď máme upečené všetky častí, okraje zrežeme aby sme získali okrúhly tvar torty (môžeme použiť tanier alebo vrchnák potrebnej veľkosti/. Získané odrezky rozmrvíme na omrvinky, ktorými posypeme vrch a okraje torty.

Ako náplň použijeme šodó, smotanový krém (0.5 litra sladkej smotany 0.5 pohára cukru), alebo uvarené kondenzované mlieko ( ale vtedy je torta mierne presušená a presladená).
Vybratým krémom výdatne natrieme vrch každej platne. Vrchnú platňu a boky ešte posypeme získanými omrvinkami. Tortu dáme na chladné miesto a necháme dobre presiaknuť. Preto je lepšie tortu upiecť už „včera“
0 0
erika44 erika44

erika44 je offline (nepripojený) erika44

baby,ten recept čo tu uvádzate som tiez robila, je uzasná, nebojte sa roboty, stojí to zato, uz si idem variť salko na sobotu,
0 0
emalka emalka

emalka je offline (nepripojený) emalka

piekla som ju teda, konecne a bola skvela, ale mam zopar rad:
nedavajte domaci tmavy med. ten je velmi aromaticky a pri peceni urobi v ceste galibu, radsej kupte v obchode "macika".
muky nemusi byt tak vela, len ju tam postupne zamiesavajte a ked vam to pojde uz len s obrovskymi tazkostami, vtedy prestante sypat. ja som dala len nieco okolo 575 g.
pred pecenim cesto rovnomerne poprepichujte vidlickou, vtedy sa na ceste neurobia bubliny(ja sm to zistila az v polovici pecenia )
salko varte bud presne 3 hodiny, alebo 2 v tlakovom hrnci, ked sa nedodrzi cas, tak ostava stale neskaramelizovana chut.

a nakoniec, nechajte ho odstat, odolajte
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

mmpc Pozri príspevok
... uz sa tesim na vianocne pecenie, to bude zase nejakych 20 druhov, uff. ...
Miško, a nemohol by si náhodou prihodiť nejaké super osvedčené recepty na vianočné koláčiky do témy o "vianočných koláčikoch" ??? ...nech môžme takto skoro o rok piecť "na istotu" !!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať