Zavrieť

Porady

Marlenka - arménska pochúťka

Milí poraďáci, prosím vás poraďte mi, ak máte niekto skúsenosti s pečením Marlenky - arménskej medovej torty. Našla som zopár receptov na českých weboch, ale k nim aj rovno vášnivé diskusie, ktoré len potvrdili moje neblahé skúsenosti. Výsledný produkt bol totiž katastrofou na celej čiare a Marlenke z rôznych kaviarní sa ani len nepodobal. Potrebovala by som niečo odskúšané a osvedčené. Hrozne mi to totiž chutí, ale je to aj pomerne drahé - väčšinou 49 Sk za kus. Vopred vďaka
Usporiadat
monkadela monkadela

monkadela je offline (nepripojený) monkadela

Medovník +video

[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/Ujs/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg[/IMG]

Těsto na placky:
-45 dkg hladké mouky
-18 dkg moučkového cukru
-18 dkg másla
-1 vejce
-1,5 lžičky jedlé sody
-3 hodně vrchovaté lžíce medu !!!

-4 lžíce smetany
-1 lžička kakaa (kvůli obarvení těsta, ale nemusí být)

Nad párou v misce šleháme (cca 5 min) máslo, cukr, vejce, med a smetanu. Budeme mít krém, který nebude hustý. Do mísy si vysypeme mouku, smícháme s jedlou sodou a přidáme vlažný krém. Vypracujeme těsto, které zabalíme do mikrotenu a dáme do lednice odpočinout asi na 1/2 hodinky. Těsto si můžeme na pět kousku rozdělit také hned po zpracování. Nepodléhejte panice, těsto není tuhé a to je správně. Dobře si ho podsypte a vytvořené kousky zabalte do mikrotenu. Po odpočinutí v lednici těsto ztuhne.

Těsto mějte stále zabalené, oschlo by. Je to nutné, protože by se při válení trhalo. Na pečícím papíře si vyválíme placku cca 2-3 mm silnou a vykrojíme kolo o průměru 22 cm. Zbytky těsta si dáváme stranou a pak z nich uděláme placku a její díl použijeme na ozdobu. Vykrojené kolo si přeneseme i s papírem na plech a upečeme v předehřáté troubě na 180 st. cca 4 min. Upečené kolo si necháme vystydnout na papíře. Bude se nám s ním dobře manipulovat. Takto upečeme všechny kola.

Připravíme si krém: 1 kondenzované zkaramelizované mléko 397 g (plechovku vaříme den předem buďto 2 hodiny ponořenou ve vodě, nebo 1 a čtvrt hodiny v papiňáku. NEOTEVÍRÁME TEPLÉ !!!! Plechovka by vystříkla, 7 dkg umletých vlašských ořechů, 20 dkg másla.
Vše utřeme dohromady a dáme do lednice, ale nenechávejte ho moc ztuhnout, protože potom se špatně roztírá a stahuje vršek těsta. Sice to nevadí, ale s méně ztuhlým krémem se pracuje lépe. Na to jsem bohužel přišla až po natočení videa.

Placky budeme potírat sirupem, který si připravíme:
-4,5 lžíce cukru krystal
-1,5 dl převařené vody
-75 ml rumu (jestli-že kvůli dětem budete dávat rumové aroma, nezapomeňte dát víc vody)

A JDEME NA TO:
Spodní placku potřeme sirupem jenom zvrchu (na každou natíranou plochu vypotřebuji cca 20 ml sirupu), natřeme krém (před natíráním si krém rozdělíme na čtyři stejné díly a jeden menší, kterým nakonec potřeme celý medovník) a než přiložíme další placku, tak jí potřeme sirupem zespodu a po přiložení i zvrchu. Takhle dáme na sebe PĚT placek. Krém při natírání stahuje místy vršek z těsta, ale vůbec nevadí!!! Stáhnuté kousky rozetřete i s krémem. Sirup vypotřebujeme téměř všechen. Pamatujte na to, že když to budete mít málo namazané sirupem, bude to tužší. Krémem lehce namažeme taky vršek a strany. Rozsekáme 3 dkg vlašských ořechů a 5 dkg z upečené placky (zbytek si sněste) a tím posypeme strany a vršek medovníku. Takhle připravený medovník už můžeme jíst za 24 hodin, ale samozřejmě ho můžete nechat uležet déle. Medovník upečete za cenu do 130,- Kč.
Můžete ho udělat z dvojité dávky: vyválíte na pečícím papíře 6 plátů o velikosti 35×22 cm a z odkrojených kousků upečeme malý plát, kterým posypete hotový medovník.
0 0
Daniellita26 Daniellita26

Daniellita26 je offline (nepripojený) Daniellita26

ahoj, chcem sa spytat, ake hurube si mala to ceste pred upecenim a ake po upeceni. Ja som to mala uvalkane asi na 1 mm a po upeceni len 3 mm, co sa mi zda dost natenko. dik ahoj
0 0
salka salka

salka je offline (nepripojený) salka

Daniellita26 Pozri príspevok
ahoj, chcem sa spytat, ake hurube si mala to ceste pred upecenim a ake po upeceni. Ja som to mala uvalkane asi na 1 mm a po upeceni len 3 mm, co sa mi zda dost natenko. dik ahoj
Ak si ja dobre pamätám, nebolo tu písané aké veľké by tie pláty mali byť...ale zrejme guľaté vo veľkosti tortovej formy, keďže originál je "guľatý".
Ja osobne to robím na rovný veľký plech a teda tiež mám cesto tenučké (možno ani nie až 3 mm), ale nám to vyhovuje.
Odhadujem, že aj tá kupovaná môže mať nejaké 3 mm...ale ak máš potrebu hrubšieho cesta, prečo nie? urob menej plátov a je to!
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

Daniellita26 Pozri príspevok
ahoj, chcem sa spytat, ake hurube si mala to ceste pred upecenim a ake po upeceni. Ja som to mala uvalkane asi na 1 mm a po upeceni len 3 mm, co sa mi zda dost natenko. dik ahoj
menšia torta /18x16 cm , 6 plátov
(vyvaľkať doguľata, ide to celkom šikovne, prvú obrezať podľa pokrievky, ďalšie už podľa prvého upečeného plátu

100 g cukru, 1 vajce, 50 g masla, 2 veľké lyžičky medu, 1 malá lyžička sódy, 1/2 malej lyžičky octu, 1 malá lyžička likéru alebo esencie, 250 g múky,
Krém podľa chuti


cesto spracujeme ako je už napísané, zmiešanie sódy s octom pred použitím má ten význam, že získame prášok do pečiva, nič iné a nič viac, takže môžeme použiť prášok a keď nemáme tak ocot so sódou
0 0
Daniellita26 Daniellita26

Daniellita26 je offline (nepripojený) Daniellita26

chcem sa spytat, do tej marlenky ide az jedna velka kuxynska lyzica sody bikarbony?
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

Daniellita26 Pozri príspevok
chcem sa spytat, do tej marlenky ide az jedna velka kuxynska lyzica sody bikarbony?
len malá čajová nie nakopčená, alebo jedna zarovnaná polievková
1 0
Daniellita26 Daniellita26

Daniellita26 je offline (nepripojený) Daniellita26

ahoj, chcem sa ta spytat, co keby som do toho kremu / salko,maslo| primiesala aj zalty klas aby to nebolo az tak sladke a kremu bola viac. Co myslis, pokazila by som to? Lebo mne tvrdia, ze original marlenka je lepsia, vraj cesto aj krem je iny ako tato co som piekla. hmmmm
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

nepokazíš, krém nemusí byť so salkom ale musí byť tak hustý aby vsiakol do cesta (zákusok je zo židovskej kuchyne, tak musí byť sladký), skús ešte rozdeliť suroviny na prípravu cesta na polovicu, do jednej pridaj tak necelú veľkú lyžičku čerstvo mletej kávy, a do druhej zomleté orechy asi 100g (podľa chuti), vlašské, lieskové aké máš, plásty ukladaj striedavo - kávový, krém, orechový, ... môžeš posypať čokoládou alebo orechmi,
1 0
deathangel deathangel

deathangel je offline (nepripojený) deathangel

uplne super rady davate len sa chcem spytat-kolko asi chladne to salko? dakujem
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
deathangel Pozri príspevok
uplne super rady davate len sa chcem spytat-kolko asi chladne to salko? dakujem
Po uvareni ho kludne daj do studenej vody celkom ponorene a po zohriati znova daj studenu a mas to raz dva.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Sikulky, minuly rok sme po prvy krat piekli tento vynikajuci zakusok. Aj ked mam dietu, tesila som sa z toho ako vsetkym velmi chuti.
0 0
mojik mojik

mojik je offline (nepripojený) mojik

baby, pomoc, mne sa to cesto stále mrví, robila som ho podľa postupu, presne a ono mrví a mrví, asi ho idem vyhodiť, kde som len spravila chybu? rozmýšľam či nie preto , že bol med hustý
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

tu je presny postup:
0 0
Maja39 Maja39

Maja39 je offline (nepripojený) Maja39

Neviem, či už na odpoveď nie je neskoro. Ale pre druhý krát si poznač v recepte nie 700 g múky, ale len 600g. Tých pôvodných 700 g je skutočne veľa a cesto sa drobí. Ešte poradím, že ak sa ťažšie rozguľava, stačí na 10 - 15 sekúnd vložiť kúsok cesta určený na gúľanie do mikrovlnky. Nahreje sa a potom ide rozgulavať omnoho ľahšie. Marlenku som robila a neustále robím celej rodine na objednávku hocikedy možno i 15 x. Mám vychytané všetky muchy, ak niečo nevieš pýtaj sa. Rada poradím.
Maja
0 0
mojik mojik

mojik je offline (nepripojený) mojik

ahojte, tak dnes je už tretí deň čo som robila marlenku, zatiaľ je v komore, len neviem do kedy, lebo cesto je tvrdé, rožmýšlam či ju nedať do potravinovej folie, či náhodou cesto trochu nezmäkne. Cesto sme nakoniec vyriešili tak, že sme jednotlivé časti nahrievali v hrnci na mlieko a dala som ešte za lyžičku vody, vznikla potom taká mäkšia hmota, ktorá sa dala rozvaľkať a potom aj pekne upiecť placka. Teraz len riešim či cesto zmäkne alebo nie. ďakujem za rady. prajem pekný silvester a úspešný nový rok
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ahojte,
no ja som marlenku robila včera, bola som celá žhavá do pečenia. Neprekážalo mi ani tvrdé cesto ( šupla som vždy guličku na 20 s do mikrovlnky a potom sa krásne dala vyvaľkať ). Pekne sa upiekla naplnila. A dnes ked som ju skúsila jesť zistila som, že je tvrdá aj napriek tomu, že pláty boli mäkučké a potierala som ich vajčákom. Čím to? Neviete poradiť?
A pripájam aj ja prianie pekného Silvestra a úspešného Nového roka.
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Ja upečené pláty pri plnení každý natieram štetcom sirupom, asi 1 dl vody, 2 polievkové lyžice kryštálového cukru uvarím a do vychladnutého pridám 0,5 dl rumu. Pláty po upečení sú tvrdé ako plech, ale po natretí sirupom a naplnení krémom za pol dňa marlenka odmäkkne a môžem ju krájať. Ideálne je nechať ju aspoň 24 hodín v chlade a potom je úplne mäkká. Tiež prajem všetkým poraďákom pekného, veselého Silvestra a všetko dobré do nového roku.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Ja zase pláty natieram štecom kávou. A zmäkne úžasne.
(mmch, práve sme z mrazáku vytiahli zvyšok marlenky od Vianoc, čo sme preventívne uchovali))
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Marlenku plnim vzdy 2 dni dopredu, po naplneni ju zatazim. Mam ju vzdy akurat. Nesmie sa dlho piect, potom su tvrde platy.
Pred jedenim daj ju na par sekund do mikrovlnky, nemusis sa obavat, ze sa rozpusti maslo, dcerka ju takto zboznuje.
P.S. Neviem posudit z vlastnych skusenosti, ale spätna väzba rodiny ma aspon takto uspokujuje. Daj vediet, ci som poradila spravne.

Prajem veseleho Silvestra a vykrocte do noveho roka tou spravnou nohou, aby bol lepsi ako predchazajuci
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Díky babenky,
no v podstate ja som mala mäkké pláty na začiatku teraz sú pomerne tvrdé, ale tým že je v chlade a plynie nejakosi čas, tak aj ona trošku už zmäkla.
Btw. nepamätám si, že by bola až tak sladká ked som to jedávala v rôznych motorestoch a na benzínkach.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať