Zavrieť

Porady

Ktoré odpisové skupiny?

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Môj večný problém. Do ktorej odpisovej skupiny zaradiť
1. Sústruh?
2. Frézu nástrojársku?

Ďakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Ninna Pozri príspevok
Certifikát na výrobok v hodnote 50.000,-mám dať priamo do réžie ako VOZD. Uvažujem správne?
Pod pojmom certifikát myslíš čo? Faktúru od štátnej skúšobne? Ale oni ti faktúrujú náklady na posúdenie zhody. Ak výrobok vyhovuje a skúškami sa potvrdí zhoda vlastností uvedeného typu výrobku s technickými požiadavkami podľa platného príslušného zákona tak ti vydajú certifikát a firma si na základe tohoto certifikátu vydá Vyhlásenie o zhode s ktorým s potom preukazuje. Aby mohol výrobca prísť s výrobkom na trh, tak musí tento certifikát mať, bez toho by nemohol predávať. Ale cerifikát nie je hmotný investičný majetok, je to len papier s určitou dobou platnosti, zhruba na 2-3 roky.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Kazu Pozri príspevok
Pod pojmom certifikát myslíš čo? Faktúru od štátnej skúšobne? Ale oni ti faktúrujú náklady na posúdenie zhody. Ak výrobok vyhovuje a skúškami sa potvrdí zhoda vlastností uvedeného typu výrobku s technickými požiadavkami podľa platného príslušného zákona tak ti vydajú certifikát a firma si na základe tohoto certifikátu vydá Vyhlásenie o zhode s ktorým s potom preukazuje. Aby mohol výrobca prísť s výrobkom na trh, tak musí tento certifikát mať, bez toho by nemohol predávať. Ale cerifikát nie je hmotný investičný majetok, je to len papier s určitou dobou platnosti, zhruba na 2-3 roky.
Áno súhlasím s Vami že je to papier, ale doba použiteľnosti nie je obmedzená za podmienok že nezmeníte postup výroby alebo nezmenia zákon - takže investícia je to dlhodobá. Toľko otázok mám hlavne kôli tej väčšej investícii, pretože ma limity vstupných cien a doby použiteľnosti ťahajú do odpisovania. Ale pokiaľ to nie je nehmotný majetok a nie je hmotný majetok zrejme to ozaj bude priamo náklad.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Takže ak som dobre porozumel, že certifikát je vydaný ku protopytu výrobku, ktorý sa ide predávať na trhu tak potom výroba prototypu , certifikát a ďalšie výdavky sa zaúčtujú do komplexných nákladov BO a budú sa rozpúšťať do nákladov počas naplánovanej doby výroby, ak nie je stanovená aj kratšia doba nejakým limitom, treba pozrieť viac o komplexných nákladoch BO.

apo
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

brikina Pozri príspevok
ahojte, prosím Vás, ideme stavať plynovú pumpu, do ktorej odpisovej skupiny a kolko odpisovat vybudovanú čerpaciu stanicu na plyn /nad zemou/? Dakujem
posúvam
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
Ahojte,
kĺbový dumper?? 2-50 34.10.51??
Pásový báger v povrchovom lome?? 2-30-29.52.2??
Kladivo na pásový báger?? 2-32 29.52.4??
Cestná váha?? bola v havarijnom stave, my sme ju opravili?? odpisuje sa aj to??
Auto žeriav V3S?? 2-51-34.10.52??
Svahovacia lopata na traktor-báger??
Naposledy upravil Misicka21 : 22.01.09 at 12:09
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

J osobne mám problém zaraďovať stavebné mechanizmy (nakladače), rovnaké číselné označenie majú v 2. aj v 3. odpisovej skupine.

Doporučujem ak ste malá firma obrátiť sa o radu do veľkej stavebnej spoločnosti podľa čoho zaraďujú takéto mechanizmy.

Dnes máte ešte dostatok času obrátiť sa na Štatistický úrad SR, ktorý vám za poplatok v kolkoch dá záväzné zaradenie, ktoré nemôže spochybniť ani správca dane.

apo
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
Skúste poradiť.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Dobrý den, prosím Vás do ktorej KP a odpisov.sk. by ste zaradili odsávacie zariadenie na odsávanie pilín?

Prosím poradte mi, dakujem.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

domacnost Pozri príspevok
Dobrý den, prosím Vás do ktorej KP a odpisov.sk. by ste zaradili odsávacie zariadenie na odsávanie pilín?

Prosím poradte mi, dakujem.
To čo nikde v prílohe zákona nenajdeme je skupina č. 2

Keďže v skupine č. 3 niesú cyklóny a podobné zariadenia tak by som to dal do dvojky a mohla BY TO BYť POLOžKA 2-29 Pneumatické dopravníky na nepretržité premiestňovanie materiálov.

Je otázne či odsávacie zariadenie je podľa zatriedenia dopravník hoci nepretržite dopravuje piliny,

Na nete treba vuhľadať kategorizáciu a zistiť či cyklónové odsávače nie sú vylúčené, ale ak by bli tak aj tak budú v dvojke.

apo
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

apo , ďakujem. Ja som permýšlala tiež nad odpis.sk.2, ale KP 2-28, 29.4 . No, hlavné je, že odpisová sk.bude 2.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

domacnost Pozri príspevok
Dobrý den, prosím Vás do ktorej KP a odpisov.sk. by ste zaradili odsávacie zariadenie na odsávanie pilín?

Prosím poradte mi, dakujem.
Treba hlbšie posúdiť čo vštko je súčasťou toho odsávania - a na akom princípe funguje a čo je hlavnou časťou celku .
napr.:

29.23.14 Stroje a prístroje pre filtrovanie a čistenie plynov, i. n.


Z: Zariadenia na čistenie vzduchu od prachu, zachytávanie nečistôt alebo úpravu dymu (elektrostatické filtre, cyklóny - odprašovače atď.), filtre a práčky plynu
TZ: Garážové zariadenia na odvádzanie výfukových plynov
V: Vzduchové filtre tepelných motorov (29.24.13)
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

PRosím ešte raz o pomoc, neviem, kam zaradiť Parkovaciu rampu, v hodnote 80 tis. Sk. je na solárne svetlo-ovládanie, dá sa v budúcnosti preniesť na iné miesto. Je postavená-upevnená na mieste, ktoré si prenajímame od mesta a mesto nám povolilo s umiestnením uvedenej rampy. Takže nemôžem to zaradiť k budove, čo máme. Je to mimo našej budovy.

Prosím nikam mi to nepasuje, môžem to dať ako je 33.20 Meracie, kontrolné, testovaie a navigačné a iné prístroje a zariadenia, odp.skupina 1????

Prosím Vás o cennú radu.
Zuzula
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Opäť mám zaraďovať stavebné stroje (rýpadlá a nakladače).
Čo je rýpadlo. Voľakedy sme rýpadlám hovorili bágre? Na nete som našiel na jednej web stránke zobrazené rýpadlá aj bágre. Klasifikácia produkcie, ale báger pozná iba ako plávajúci bager.
Odkázal som klientov nech sa spýtajú v lizingových spoločnostiach, ktoré musia mať v zaradení jasno. Oni sa spýtali sa u správcu dane a dostali takúto odpoveď:
Nakladače na kolesách sú v 3. skupine.
Nakladače na pásovom podvozku v 2. skupine.

Rozporuplne definované odpisové skupiny z prílohe č. 1 Zákona o dani z príjmu robia u stavebných mechanizmov problém v zaradení.

Položka 2-30, klasifikácia 29.52.2
Stroje na premiestňovanie zeminy a povrchovú ťažbu s vlastným pohonom OKREM kolesových rýpadiel a nakladačov.

Položka 3-21, klasifikácia 29.52.2
LEN rýpadla a kolesové nakladače.

Klasifikácia produkcie hovorí:
29.52.2 Stroje na premiestňovanie zeminy a povrchovú ťažbu, s vlastným pohonom; ich časti a súčasti

29.52.21 Buldozéry a angledozéry; s vlastným pohonom
29.52.22 Stroje na vyrovnávanie a zarovnávanie terénu (grejdre, nivelátory), s vlastným pohonom
29.52.23 Škrabače (skrejpre), s vlastným pohonom
29.52.24 Ubíjadlá a cestné valce, s vlastným pohonom
29.52.25 Čelné lopatové nakladače, s vlastným pohonom
29.52.26 Mechanické lopaty, exkavátory a lopatové nakladače, s nadstavbou otočnou o 360°, okrem čelných lopatových nakladačov, s vlastným pohonom
29.52.27 Ostatné mechanické lopaty, exkavátory a lopatové nakladače s vlastným pohonom; ostatné mechanické stroje s vlastným pohonom používané na ťažbu
29.52.28 Radlice buldozérov a angledozérov


Čo je nakladač vieme. Na nete som dal vyhľadávať rôzne stavebné mechanizmy a našiel som:
Rýpadlá na pásovom podvozku, aj na kolesách. Býva to to isté zariadenie v dvoch prevedeniach.
Nakladač na pásovom podvozku som ani nenašiel.

Môj prieskum na nete je v súlade s definíciou v odpisovej skupine č. 2 kde z 2. skupiny sú vylúčené kolesové rýpadlá a všetky nakladače, ale nie je v súlade s informáciou od správcu dane.

Pozitívna definícia v 3. skupine je v rozpore s negatívnou definíciou v 2. skupine určená okruhom KOLESOVÝCH mechanizmov.

Prosím, má niekto celkom jasno v zaraďovaní stavebných mechanizmov do odpisových skupín? Alebo vie niekto dešifrovať definície v položkách 2-30 a 3-21 v prílohe č. 1 Zákona o dani z príjmu?

Ďakujem.

apo
Naposledy upravil apo : 07.02.09 at 12:04
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

Dobrý deň, ja mám taký celoročný problém, neviem sa dopátrať na nejaké rozdelenie vecí do odpisových skupín, neviem totiž nájsť zaradenie a odpisovanie pozinkovaných stojek ´/stojky na tovar v sklade, celková OC bez DPH je 59.613,-- Sk/. Myslím si, že je to 2.odpis. skupina, ale len hádam. ďakujem.
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

prosím, je to súrne..... ďakujem
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

JDM Pozri príspevok
Dobrý deň, ja mám taký celoročný problém, neviem sa dopátrať na nejaké rozdelenie vecí do odpisových skupín, neviem totiž nájsť zaradenie a odpisovanie pozinkovaných stojek ´/stojky na tovar v sklade, celková OC bez DPH je 59.613,-- Sk/. Myslím si, že je to 2.odpis. skupina, ale len hádam. ďakujem.
ťažko radiť, keď si neviem predstaviť čo to je Vždy sa tie stojky používajú spolu. Nejedná sa o viac kusov, ktoré môžem použiť samostatne a dať to do nákladov hneď?
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

nie, rozhodlo sa, že to budeme dávať ako celok na odpis, ďakujem
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

JDM Pozri príspevok
nie, rozhodlo sa, že to budeme dávať ako celok na odpis, ďakujem
Kovové regále sa nachádzajú aj v druhej aj v tretej odpisovej skupine, takže sa to dosť zle určuje, treba sa skôr poradiť s tými, ktorý Vám tie regále predali. Oni by mohli mať skúsenosti, kde to zaraďujú, tí čo to od nich nakúpia...
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

JDM Pozri príspevok
Dobrý deň, ja mám taký celoročný problém, neviem sa dopátrať na nejaké rozdelenie vecí do odpisových skupín, neviem totiž nájsť zaradenie a odpisovanie pozinkovaných stojek ´/stojky na tovar v sklade, celková OC bez DPH je 59.613,-- Sk/. Myslím si, že je to 2.odpis. skupina, ale len hádam. ďakujem.
To čo sa nenajde v tabuľke zaradené do žiadnej odpisovej skupiny dáme do DVOJKY.

V tomto prípade regále pozostávajúce zo stojek a políc je SÚBOR PREDMETOV. Ak by si mal drzosť tvrdiť, že každý jeden kus z tohoto súbouru je samostatne použiteľný mohlo by to ísť do nákladov priamo ako spotrený materiál. ALE IBA AK BY SI MAL TÚ DRZOSŤ o ktorej hovorím.

apo
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

apo Pozri príspevok
To čo sa nenajde v tabuľke zaradené do žiadnej odpisovej skupiny dáme do DVOJKY.

V tomto prípade regále pozostávajúce zo stojek a políc je SÚBOR PREDMETOV. Ak by si mal drzosť tvrdiť, že každý jeden kus z tohoto súbouru je samostatne použiteľný mohlo by to ísť do nákladov priamo ako spotrený materiál. ALE IBA AK BY SI MAL TÚ DRZOSŤ o ktorej hovorím.

apo

Myslím, že sa tu nedá hovoriť o drzosti. Záleží aký veľký regál sa z tých dielov zhotoví. My máme v sklade veľké regále, ktorých obstarávacia cena presiahla 30.000 a odpisujeme ich. Ale zmontovali sa aj príručné regále, na ktoré sa spotrebovalo dielov za menej ako 30 000 a sú v nákladoch hneď. Takže treba len zistiť, či sa z tých dielov urobil jeden kompletný regál a bude sa odpisovať, alebo sa zmontovalo viac regálov, ktorých cena nepresiahla 30000 a môžu ísť do nákladov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať