Zavrieť

Porady

Ktoré odpisové skupiny?

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Môj večný problém. Do ktorej odpisovej skupiny zaradiť
1. Sústruh?
2. Frézu nástrojársku?

Ďakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
apo Pozri príspevok
Odpisové skupiny sa určujú podľa prílohy č. 1 Zákona o dani z príjmov.

Kotol ústredného kúrenia je súčasťou existujúcej kotolne? Nie
Ak áno potom je to oprava.

Ak si postavil novú kotolňu v ktorej je kotol na ktorý sa pýtaš tak je to súčasť kotolne a odpisujeme 20 rokov. V podstate áno, pristavili sme k budove kotolňu avšak budovu máme v prenájme. Ide o to, že doteraz sme boli napojení na centrálne kúrenie prenajímateľa, ale kvôli nejakým stavebným úpravám v areáli nás museli odpojiť, tak sme si zabezpečili vlastné vykurovanie. Kotol je tam iba "dočasne". O 2-3 roky sa budeme sťahovať do vlastných priestorov a kotol si berieme. No a teraz neviem, čo s tým...

Teraz v balíčku protikrízových opatrení je daná možnosť samostatný celok ak je súčasťou nehnuteľnosti odpisovať samostatne podľa príslušnej odpisovej skupiny inej ako je nehnuteľnosť. Rozumiem tomu správne, že by som mohla kotolňu odpisovať samostatne??? Ak áno, v ktorej OS?

Ak si nainštaloval malý kotlík na vykurovanie potom uvažuj či ide o zhodnotenie nehnuteľnosti, alebo to budeš odpisovať samostatne. - toto by vyhovovalo asi najviac - aj keď to je trošku väčší kotlík, ale najlepšie by bolo, keby sa dal odpisovať samostatne iba kotol. V prípade potreby by sme po opustení prenajímanej budovy mohli kotolňu rozobrať... Netuším, či to tak môže byť..., preto prosím ešte raz o radu. Ďakujem.

Daj si odpovede na horeuvedené otázky a potom sa rozhodni sám.

Podobný problém sa riešil vyššie s umyvárkou motorových vozidiel.

apo
Odpovede sú v texte. Ďakujem za každú radu!
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Voľakedy na novopostavených sídliskách boli plynové kotolne, čosi ako dve unimobunky a tieto sa dali premiestňovať. Pristavenú kotolňu rozoberať by sa dalo, ale v účtovníctve nie.

Odpisovanie sa bude odvíjať od toho ako je podľa stavebného zákona kotolňa postavená. Ak je pevne spojená so zemou tak je to nehnuteľnosť spolu aj s technológiou podľa zákona o dani z príjmu v roku 2008 a bude sa odpisovať 20 rokov.

Kotolňa ak je pristavená k nehnuteľnosti tak podľa katastra nehnuteľností je určený aj vlastník tejto prístavby. Ak ste to vy tak je to váš nehnuteľný majetok, ak podľa katastra je vlastníkom majiteľ celého areálu tak po dohode s vlastníkom areálu môžete kotolňu odpisovať vy.

Takže ako vidíš ešte musíš získať ďalšie informácie a potom sa uvidí.

Mimochodom, je už kotolňa skolaudovaná? Ak nie tak to máš dobré v tom, že na rozhodnutie máš ešte celý rok 2009.


apo
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
apo Pozri príspevok
Voľakedy na novopostavených sídliskách boli plynové kotolne, čosi ako dve unimobunky a tieto sa dali premiestňovať. Pristavenú kotolňu rozoberať by sa dalo, ale v účtovníctve nie.

Odpisovanie sa bude odvíjať od toho ako je podľa stavebného zákona kotolňa postavená. Ak je pevne spojená so zemou tak je to nehnuteľnosť spolu aj s technológiou podľa zákona o dani z príjmu v roku 2008 a bude sa odpisovať 20 rokov. Je pevne spojená so zemou...

Kotolňa ak je pristavená k nehnuteľnosti tak podľa katastra nehnuteľností je určený aj vlastník tejto prístavby. Ak ste to vy tak je to váš nehnuteľný majetok, ak podľa katastra je vlastníkom majiteľ celého areálu tak po dohode s vlastníkom areálu môžete kotolňu odpisovať vy. Je pristavená k nehnuteľnosti, vlastníka by som asi sotva našla, lebo mám taký nepríjemný pocit, že je asi postavená bez stavebného povolenia... ups...

Takže ako vidíš ešte musíš získať ďalšie informácie a potom sa uvidí.

Mimochodom, je už kotolňa skolaudovaná? Ak nie tak to máš dobré v tom, že na rozhodnutie máš ešte celý rok 2009. Tým pádom nebude asi ani skolaudovaná (ale už sa kúri!!!)...


apo
Asi bude najlepšie to dať do poriadku papierovo, skolaudovať a začať odpisovať až v r. 2009.... Potom k 31.12.2008 budem evidovať kotol spolu s výdavkami na výstavbu kotolne v majetku ako hmotnú investíciu bez odpisovania. (niečo ako v PÚ účet 042?)
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Presne tak.

V účtovnom softe otvoríš kartu IM. Určite sa dá karta vytvoriť tak, že odpisy ešte nebudú počítané.

Je dôležité správne vykázať stav majetku.

apo
0 0
sisu sisu

sisu je offline (nepripojený) sisu

Prosím pekne neviete mi poradiť klasifikáciu produkcie
vyzuvačka SICAM Faco AL 520 a vyvažovačka SICAM SBM V 650 používa sa pri výmene pneumatík.
Vobec neviem nájsť k týmto strojom vhodnú KP a potom neviem zaradiť do odp. skupiny. Dakujem Vám vopred.
0 0
sisu sisu

sisu je offline (nepripojený) sisu

sisu Pozri príspevok
Prosím pekne neviete mi poradiť klasifikáciu produkcie
vyzuvačka SICAM Faco AL 520 a vyvažovačka SICAM SBM V 650 používa sa pri výmene pneumatík.
Vobec neviem nájsť k týmto strojom vhodnú KP a potom neviem zaradiť do odp. skupiny. Dakujem Vám vopred.
môže to byť KP 29.56.23 ostatné účelové stroje Jednoúčelové stroje na výrobu a opravu plášťov a duší a potom op. sk. 2
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

myslíte že do tejto skupiny by som mohla dať odvhčovače a vyhrievače - priemyselné? Dala som to najskôr do 3, len tam sa mi to nevidí. Ďakujem
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ahojte, dávnejšie som v tejto téme položila otázku ale nebola zodpovedaná. Možno sa teraz niekto nájde, kto by mi odobril zaradenie do ospisových skupín:
Drevené podium 20.30.2 Montované stavby z dreva
mobilné garáže odpisová skupina 3

Ďakujem
0 0
sisu sisu

sisu je offline (nepripojený) sisu

sisu Pozri príspevok
Prosím pekne neviete mi poradiť klasifikáciu produkcie
vyzuvačka SICAM Faco AL 520 a vyvažovačka SICAM SBM V 650 používa sa pri výmene pneumatík.
Vobec neviem nájsť k týmto strojom vhodnú KP a potom neviem zaradiť do odp. skupiny. Dakujem Vám vopred.
sisu Pozri príspevok
môže to byť KP 29.56.23 ostatné účelové stroje Jednoúčelové stroje na výrobu a opravu plášťov a duší a potom op. sk. 2
Môže mi to niekto potvrdiť.Prosím, nikto neučtuje pneuservis a nemá takého stroje. Ďakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Účtujem pneuservis, ale celú technológiu majú na lízing.

Jedniná rada je taká ako som dával už vyššie.

Podľa klasifikácie produkcie nájsť zaradenie a podľa neho v prílohe č. 1 zákona o dani z príjmu určiť odpisovú skupinu. Ak sa podľa zistenej klasifikácie nenájde položka v prílohe potom sa odpisuje podľa 2. odpisovej skupiny to je 6 rokov.

Zopakujem: V klasifikácii produkcie, ktorá je v niektorom z predchádzajúcich príspevkov ako príloha je nutné zaradiť majetok, ktorý sa ide odpisovať. Bez tohoto úkonu nik neporadí.

apo
0 0
sisu sisu

sisu je offline (nepripojený) sisu

apo Pozri príspevok
Účtujem pneuservis, ale celú technológiu majú na lízing.

Jedniná rada je taká ako som dával už vyššie.

Podľa klasifikácie produkcie nájsť zaradenie a podľa neho v prílohe č. 1 zákona o dani z príjmu určiť odpisovú skupinu. Ak sa podľa zistenej klasifikácie nenájde položka v prílohe potom sa odpisuje podľa 2. odpisovej skupiny to je 6 rokov.

Zopakujem: V klasifikácii produkcie, ktorá je v niektorom z predchádzajúcich príspevkov ako príloha je nutné zaradiť majetok, ktorý sa ide odpisovať. Bez tohoto úkonu nik neporadí.

apo
Ďakujem za odpoveď. Ano viem , že podľa kl. produkcie len nič vhodné som tam na tieto stroje nenašla a preto som i potrebovala len potvrdiť či to môže byť tak ako som napísala vyššie v príspevku.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

chudaska Pozri príspevok
dobry den, firma je v prenajme, na svoje naklady si priestory upravila podla potreby,ide o cajovnu, je mi jasne,ze nabytok do 30 tis. mozem dat hned do nakladov,malovka je do 30 tis.-takze prevadzkova rezia,len nie som si ista s plavajucimi podlahami,faktura je nad 30 tis. SK,myslim si ze je to 2.odp. skupina a zaradit kam?
20.30.12 Parketove panely
20.20.Drevotrieskové a drevovláknité dosky

vopred vdaka
ahojte,to som este raz ja,viem ze ste mi tu radili ze hned to dat cele do nakladov ako rezia,lebo je to oprava podlahy,ale nakolko SZCO zacala v roku 2008 este len podnikat,tie naklady su dost velke a tak by sa hodilo,ak by tu podlahu odpisovala,aby dostala cast nakladov do buducich rokov,da sa to? alebo to musim dat do rezie? Ak by sa to dalo odpisat,tak kam to zaradit. Vdaka za kazdu radu!!
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

chudaska Pozri príspevok
ahojte,to som este raz ja,viem ze ste mi tu radili ze hned to dat cele do nakladov ako rezia,lebo je to oprava podlahy,ale nakolko SZCO zacala v roku 2008 este len podnikat,tie naklady su dost velke a tak by sa hodilo,ak by tu podlahu odpisovala,aby dostala cast nakladov do buducich rokov,da sa to? alebo to musim dat do rezie? Ak by sa to dalo odpisat,tak kam to zaradit. Vdaka za kazdu radu!!
Trvalo veľa rokov kým daňový kontrolóri začali zmeny na nehnuteľnom majetku podobné výmene podlahovej krytiny za iný druh, výmenu drevených okien za plastové, výmenu strešnej krytiny z plechovej na pálenú a podobne posudzovať ako opravy a nie ako technické zhodnotenie.

Ak chceš dať plávajúcu podlahu do investície musíš preukázať, že sa zmenili technické parametre podlahy. Nahradenie pvc krytiny plávajúcou podlahou v technických parametroch nič nemení.

V prípade, že nemáš opakovane straty tak jedna strata nie je problém veď ju budeš môcť v nasledujúcich rokoch odpočítať od základu dane a na rozdiel od obdobia keď ministrovala pani Šmegnerová bez akýchkoľvek časových a daňových obmedzení.

Pozdravujem.

apo
Naposledy upravil apo : 01.03.09 at 18:14
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

apo Pozri príspevok
Trvalo veľa rokov kým daňový kontrolóri začali zmeny na nehnuteľnom majetku podobné výmene podlahovej krytiny za iný druh, výmenu drevených okien za plastové, výmenu strešnej krytiny z plechovej na pálenú a podobne posudzovať ako opravy a nie ako tecnické zhodnotenie.

Ak chceš dať plávajúcu podlahu do investície musíš preukázať, že sa zmenili technické parametre podlahy. Nahradenie pvc krytiny plávajúcou podlahou v technických parametroch nič nemení.

V prípade, že nemáš opakovane straty tak jedna strata nie ju problém veď je budeš môcť v nasledujúcich rokoch odpočítať od základu dane a na rozdiel od obdobia keď ministrovala pani Šmegnerová bez akýchkoľvek časových a daňových obmedzení.

Pozdravujem.

apo
vdaka,myslela som si ze to tak bude,ale radsej som si dala poradit,je to zacinajuca SZCO,ktora ma zivnost od maja a trzby zacali ist az v decembri,pri tom prerabala celu cajovnu,tak je logicke,ze prvy rok bude v strate.........este raz vdaka za pomoc!
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ďakujem za bodík.
Je to úplne v pohode keď v prvom roku sa ide do straty.

Držím palce, aby čajovňa bežala ozaj ako čajovňa. Tým chcem povedať že nebudeš musieť z čajovne časom spraviť pohostinstvo.

Vo väčšom meste určite budeš mať dostatok zákazníkov, ktorí si chcú v príjemnom prostredí posedieť s priateľmi.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Klasifikácie produkcie pre zaraďovanie majetku do odpisových skupín pre prípad, že Príloha č. 1 Zákona o dani z príjmu nám nebude postačovať.

Zo Štatistického úradu prišiel tento mail:

od 1.3.2009 nadobudol účinnosť zákon 60/2009, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

V prílohe č. 1 tohto zákona sú uvedené kódy štatistickej klasifikácie produktov podla činností (CPA) vydanej nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) c. 451/2008, ktoré sú rozhodujúce na zaradenie hmotného majetku do odpisovej skupiny.

Klasifikáciu produktov podľa činností (CPA) 2008 je možne stiahnuť z našej internetovej stránky http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=1924


apo
Naposledy upravil apo : 02.03.09 at 10:08
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

PROSíM VÁS SAMOCHODNÁ KOSAČKA NATRÁVU JE TO 1 ALEBO 2 OS ? AK NIEKTO MÁ A PORADÍ ĎAKUJEM.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Džudi Pozri príspevok
PROSíM VÁS SAMOCHODNÁ KOSAČKA NATRÁVU JE TO 1 ALEBO 2 OS ? AK NIEKTO MÁ A PORADÍ ĎAKUJEM.
Tu je zoznam:
http://www.porada.sk/890099-post3.html na strane 74 zoznamu:
29.32.20 Kosačky na trávu, na úpravu trávnikov, parkov a športových plôch 8433.1
0 0
jajusa jajusa

jajusa je offline (nepripojený) jajusa

Dobrý deň poraďáci,
prosím Vás vie mi niekto poradiť do akej odpisovej skupiny a KP mám zaradiť:
- vstrekovaci lis
- formu do lisu
- je to lis s formou na výrobu euro kľúčeniek spolu s minacami. Čiže plast.
Vopred ďakujem.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

Milí poraďáci, mohli by ste mi prosím poradiť do ktorej odpisovej skupiny zaradiť vŕtanú studňu v hodnote 85.000,-- SKK
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať