Zavrieť

Porady

zmluva o dielo - personalny naklad?

Je zmluva o dielo uzavreta podla obcianskeho zakonnika personalnym nakladom? Jedna sa o lektorsku a konzultacnu cinnost.
Ake povinnosti plynu pre zamestnavatela a ake pre zamestnanca?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Podľa môjho názoru príjem vyplatený na základe zmluvy o dielo je skôr príjmom podľa § 8 - Ostatné príjmy (to si však už zhľadiska zaradenia do daňového priznania určí ten, kto peniaze príjma, či je to príležitostné, alebo pravidelné). V každom prípade vy nemáte prečo odvádzať z tejto sumy nejaké odvody, pretože to podľa môjho názoru nie je príjem zo závislej činnosti.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    alušik
    Podľa môjho názoru príjem vyplatený na základe zmluvy o dielo je skôr príjmom podľa § 8 - Ostatné príjmy (to si však už zhľadiska zaradenia do daňového priznania určí ten, kto peniaze príjma, či je to príležitostné, alebo pravidelné). V každom prípade vy nemáte prečo odvádzať z tejto sumy nejaké odvody, pretože to podľa môjho názoru nie je príjem zo závislej činnosti.
    Mne to teda vôbec nesedí - zmluva o dielo na lektorskú a konzultačnú činnosť. To, že sa zmluva nazve zmluvou o dielo, ešte neznamená, že ňou skutočne aj je. Aké dielo bolo touto zmluvou vykonané?
    Ak príde na kontrolu daňový úrad, postupuje v zmysle § 2 ods. 6 zákona č. 511/1992 o správe daní a poplatkov, podľa ktorého sa pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane.
    Budú skúmať, či tieto zmluvy spĺňajú charakteristické prvky pre pracovno-právny vzťah alebo pre občiansko-právny vzťah a či je tam závislosť medzi oboma stranami, ďalej či táto zmluva (napriek tomu, že je nazvaná zmluvou o dielo) nenahradzuje inú zmluvu (napr. aj pracovnú) práve za tým účelom, aby sa vyhli plateniu odvodov a zrážaniu dane - teda snažia sa vyhnúť príjmu podľa § 5 a samotná skutočnosť, že by pracovnú zmluvu so všetkými jej náležitosťami nazvali zmluvou o dielo, ešte neznamená, že to je skutočne "zmluva o dielo".
    Zo zadanej otázky sa nedá jednoznačne určiť, či je to príjem podľa § 5 alebo § 8 - nevidím zmluvu.

    MatoH je offline (nepripojený) MatoH

    MatoH
    prednášková a lektorská činnosť je činnosť, na ktorú sa viaže autorský zákon. takže správne by sa na prednášky nemali robiť dohody, ale zmluvy o dielo - podľa § 39 Autorského zákona č. 618/2003 Z.z..

    Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

    Lienočka
    Neviete mi poradiť. Ak uzavrieme zmluvu o dielo na spracovanie knihy. Kniha bude odovzdaná v decembri, ale zaplatená až v januári. Môžme si zaučtovať náklad za zhotovenie knihy podľa zmluvy do decembra, na základe preberacieho protokolu, že dielo bolo zhotovené ešte v decembri? Ďakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lienočka
    Neviete mi poradiť. Ak uzavrieme zmluvu o dielo na spracovanie knihy. Kniha bude odovzdaná v decembri, ale zaplatená až v januári. Môžme si zaučtovať náklad za zhotovenie knihy podľa zmluvy do decembra, na základe preberacieho protokolu, že dielo bolo zhotovené ešte v decembri? Ďakujem.
    Ak je to PÚ, zhotovenie knihy- zmluva bude nákladom decembra 06, úhrada nemá vplyv na uplatnenie nákladov.

    Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

    Lienočka
    Ďakujem. Predpokladala som, že je to tak, ale nebola som si istá kvôli tomu, že daná osoba nebude vystavovať faktúru. Budem mať iba preberají protokol, že kniha bola napísaná a prevzatá v roku 2006. Čo si myslite o tom preberacom protokole, je to postačujúce ? A zabudla som je to PÚ.

    infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

    infoziadatel
    Prosím Vás jedna otázočka k zmluve o dielo-ak som ja vykonávateľ tej zmluvy, tak musím platiť nejaké preddavky na zdravotné poistenie? Alebo to zahrniem iba do ročného zúčtovania zdra. poistenia?
    ďakujem zuzula

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    skaspa
    Mne to teda vôbec nesedí - zmluva o dielo na lektorskú a konzultačnú činnosť. To, že sa zmluva nazve zmluvou o dielo, ešte neznamená, že ňou skutočne aj je. Aké dielo bolo touto zmluvou vykonané?
    Ak príde na kontrolu daňový úrad, postupuje v zmysle § 2 ods. 6 zákona č. 511/1992 o správe daní a poplatkov, podľa ktorého sa pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane.
    Budú skúmať, či tieto zmluvy spĺňajú charakteristické prvky pre pracovno-právny vzťah alebo pre občiansko-právny vzťah a či je tam závislosť medzi oboma stranami, ďalej či táto zmluva (napriek tomu, že je nazvaná zmluvou o dielo) nenahradzuje inú zmluvu (napr. aj pracovnú) práve za tým účelom, aby sa vyhli plateniu odvodov a zrážaniu dane - teda snažia sa vyhnúť príjmu podľa § 5 a samotná skutočnosť, že by pracovnú zmluvu so všetkými jej náležitosťami nazvali zmluvou o dielo, ešte neznamená, že to je skutočne "zmluva o dielo".
    Zo zadanej otázky sa nedá jednoznačne určiť, či je to príjem podľa § 5 alebo § 8 - nevidím zmluvu.
    Treba si dávať veľký pozor na slovíčka, aby vám to nepreklasifikovali daň. na závislu činnosť....nemalo by tam byť...napr. plniť príkazy nadriadeného a pod....

    MatoH je offline (nepripojený) MatoH

    MatoH
    Zalezi na tom, aky je objem tychto prac a aj napr. to, ci mate aj pracovny pomer (je jedno s kym). Ale minimalne prvy rok to staci zahrnut do rocneho zuctovania.

    infoziadatel
    Prosím Vás jedna otázočka k zmluve o dielo-ak som ja vykonávateľ tej zmluvy, tak musím platiť nejaké preddavky na zdravotné poistenie? Alebo to zahrniem iba do ročného zúčtovania zdra. poistenia?
    ďakujem zuzula

    zmluva o dielo - personalny naklad?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.