Zavrieť

Porady

Finančný príspevok na stravovanie

Započítava sa finančný príspevok na stravovanie podľa Zákonníka práce § 152 Stravovanie zamestnancov odsek 4 do vymeriavacieho základu zamestnanca pre odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne ?
Naposledy upravil Mirkaporada : 04.12.06 at 09:37
Usporiadat
Tiska Tiska

Tiska je offline (nepripojený) Tiska

Mne práve dnes pracovníčka priniesla potvrdenie od odb. lekára o bezlepkovej diéte, takže sme jej odsúhlasili príspevok na stravovanie, keďže jej nedokážeme zabezpečiť v našej jedálni adekvátnu stravu. Som ale teraz na pochybách , čo so ZP, SP a daňami, keď tu sa tvrdí že tento príspevok bude od daní oslobodený, a čo fondy?Potom by sa určite neplatilo ZP ani SP. Ale v DÚPP 14/2007 je na str. 158 odpoveď, kde sa z príspevku na stravovanie platí daň 19% a platby do ZP a SP nie! Kde teda bude pravda?
A ešte jedna otázka. Pracovníčka mi priniesla s lekárskou správou aj potvrdenie ÚPSVaR o pridelení preukazu ZŤP a určení funkčnej poruchy 50 %. Podľa mňa bude mať znížené percento odvodu na ZP na 2% a zamestnávateľ 5 %. Potvrdíte mi to niekto ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Chobot Pozri príspevok
A teraz k tomu stravovaniu : finančný príspevok na stravu umožňuje ZP len v presne určitých prípadoch, presne ako si odcitovala zennie § 152 ods. 5 ZP. Takže ak môžete preukázať, že nedokážete zabezpečiť stravovanie závodnou jedálňou, lebo ju nemáte a ľuďom nemôžte dať gastrolístky, lebo si nikde na okolí nemôžu za ne kúpiť obedy, alebo sú všetci diabetici, tak im môžete poskytnúť peňažný príspevok. Takýto peň. príspevok podľa mňa bude osobodený od dane, lebo je to zákonne povinný príspevok na stravovanie. treba to však vedieť riadne zdokladovať.

A o ten príspevok od accad sa už nemôžeš opierať, lebo vtedy ešte neplatil ten § 152 ods. 5. Teraz to je zase inak.

Život je zmena...
V čom je to teraz inak ? Predtým bol finančný príspevok v ods.4, teraz je v ods.5 s inými podmienkami - ale aký to má vplyv na to že predtým sa to zdaňovalo a teraz by sa to zdaňovať nemalo?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jana Motyčková Pozri príspevok
V čom je to teraz inak ? Predtým bol finančný príspevok v ods.4, teraz je v ods.5 s inými podmienkami - ale aký to má vplyv na to že predtým sa to zdaňovalo a teraz by sa to zdaňovať nemalo?

Pozeral som pôvodné znenie zákona, a asi máš pravdu. bolo to tam aj predtým, teraz len pribudol ten zdravotný dôvod.

Neviem prečo, ale ja som si automaticky asocioval ten finančný príspevok ako príspevok zamestnávateľa na gastro lístok.

Pôvodné znenie bolo:

"(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2."
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tiska Pozri príspevok
Mne práve dnes pracovníčka priniesla potvrdenie od odb. lekára o bezlepkovej diéte, takže sme jej odsúhlasili príspevok na stravovanie, keďže jej nedokážeme zabezpečiť v našej jedálni adekvátnu stravu. Som ale teraz na pochybách , čo so ZP, SP a daňami, keď tu sa tvrdí že tento príspevok bude od daní oslobodený, a čo fondy?Potom by sa určite neplatilo ZP ani SP. Ale v DÚPP 14/2007 je na str. 158 odpoveď, kde sa z príspevku na stravovanie platí daň 19% a platby do ZP a SP nie! Kde teda bude pravda?
A ešte jedna otázka. Pracovníčka mi priniesla s lekárskou správou aj potvrdenie ÚPSVaR o pridelení preukazu ZŤP a určení funkčnej poruchy 50 %. Podľa mňa bude mať znížené percento odvodu na ZP na 2% a zamestnávateľ 5 %. Potvrdíte mi to niekto ?
Myslím si, že ide o zdaniteľný príjem, v takom prípade sa určite platí z neho odvod do ZP, neplatí sa poistné do SP.
Ak má preukaz ZŤP, má 2 a 5 % sadzbu do ZP.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať