Zavrieť

Porady

Lekári a s.r.o.

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Nemáte niekto skúsenosti s lekármi, ktorí založili s. r. o. ??? Zaujíma ma všetko okolo toho. Ďakujem.
Usporiadat
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Tak myslím,že taký bordel ako je v zdravotníctve asi nie je nikde inde.Najnovšie všeobecka trvá na tom,aby som posielala opravnú fakturu bez výslednej sumy,inak mi peniaze nepreplatia a ja som fakt zvedavá ako sa to dá zaučtovať.Co sa týka fyzickej a právnickej osoby-je to skôr z hľadiska dedenia ambulancie,pretože pokiaľ je lekár FO,tak je licencia majetkom VUC a ked lekár dlhodobe ochorie,jednoducho mu ju môže vziať a dať niekomu druhému.Bez náhrady.Toto som zažila,odôvodnenie znie,že lekár nie je schopný robiť a slúžiť,tak šup,a má to druhý a ten chudák sa už nemá ani kam vrátiť,aj ked sa uzdraví.Toto čo opisujem som videla u kolegu.
0 0
korela888 korela888

korela888 je offline (nepripojený) korela888

účtovník
nevie mi niekto poradit ohladom tych nakladov??

dakujem
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
korela888 Pozri príspevok
nevie mi niekto poradit ohladom tych nakladov??

dakujem
Nemôžeš účtovať v s.r.o faktúry znejúce na FO.
0 0
korela888 korela888

korela888 je offline (nepripojený) korela888

účtovník
dakujem za odpoved,
to mi bolo jasne, snazili sme sa to doktorovi vysvetlit avsak on stale trva na svojom dajte to tam a hotovo ja si to vybavim a odovodnim, avsak za ucto zodpovedame my, teda za to co sme zuctovali a po roku dvoch sa zabudne na to, co sa povedalo ze si to odovodni sam... ach jaj je to strasne s nimi, neviem ci aj u vas ale tu sa im snazime pomoct a nakoniec sme mi ti najhorsi heh....
0 0
Leila Leila

Leila je offline (nepripojený) Leila

Prosim potvrdi mi niekto infomaciu, ze lekar - (ktory ma s.r.o.) - musi mat v svojej firme pracovny pomer ? Ktory zakon a paragraf to upravuje?
Zaujima ma, ci nestaci ze bude konatel, a bude si vyplacat odmenu za vykon funkcie konatela a potom podiely na zisku?

Moj konkretny lekar neprichadza do obchodneho styku so zdravotnymi poistovnami, ale pracuje zatial ako FO v zachranke. Rozmysla nad zalozenim s.r.o, z hladiska uspory aj mzdovych nakladov...

Dakujem pekne.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Leila Pozri príspevok
Prosim potvrdi mi niekto infomaciu, ze lekar - (ktory ma s.r.o.) - musi mat v svojej firme pracovny pomer ? Ktory zakon a paragraf to upravuje?
Zaujima ma, ci nestaci ze bude konatel, a bude si vyplacat odmenu za vykon funkcie konatela a potom podiely na zisku?

Moj konkretny lekar neprichadza do obchodneho styku so zdravotnymi poistovnami, ale pracuje zatial ako FO v zachranke. Rozmysla nad zalozenim s.r.o, z hladiska uspory aj mzdovych nakladov...

Dakujem pekne.
aj mna by toto zaujimalo... vdaka
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Aj mňa by zaujímalo, či lekár musí byť vo svojej s.r.o. zamestnaný na riadny prac. pomer na 8 hod/denne. Je starobný dôchodca, a tak keby nemusel, tak by ušetril veľmi veľa na odvodoch. Vyplácal by si len podiely na zisku. Prosím, nik nevie?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ja mam jednu doktorku, ktora robi vo svojej vlastnej s. r. o. len na dohodu, do 10 hod. tyzdenne. Vyzera, ze s tym zatial problem nemala. Neviem, nakolko to ma oporu v zakone, ja jej robim len ucto a mzdy, zdravotnicku legislativu si musi sledovat sama.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

A pracuje samostatne? Lebo môj doktor má aj sestru v PP tiež 8 hod. denne a nezdá sa mi, či by mohol on sám robiť len 2 hod denne a ostatné sestra sama. Tiež neviem, aký zákon im určuje, aby sa museli zamestnať vo svojej s.r.o.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ma aj sestricku, tu ma tiez na dohodu. Nepracuju 8 hod. denne, ale vychadza to do tych 10 hod. tyzdenne.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Hmmm, tak tam bude pes zakopaný. Môj lekár zatiaľ pracuje ako SZČO - FO osem hodín spolu so sestrou. Pri založení s.r.o. určite pracovať menej nemieni. Lianka, ďakujem Ti za rýchle odpovede, porada je výborná, vy všetci, čo radíte, ste výborní.
0 0
zzzdenka zzzdenka

zzzdenka je offline (nepripojený) zzzdenka

Práve hľadám informáciu či lekár ktorý si založil s.r.o. musí mať v nej aj pracovnú zmluvu. Ak áno, tak podľa akého zákona? Keď napr. pri s.r.o. advokáta či inej profesie, ten nemusí byť v nej zamestnaný
Díky za info
zzzdenka
0 0
zzzdenka zzzdenka

zzzdenka je offline (nepripojený) zzzdenka

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Aj mňa by zaujímalo, či lekár musí byť vo svojej s.r.o. zamestnaný na riadny prac. pomer na 8 hod/denne. Je starobný dôchodca, a tak keby nemusel, tak by ušetril veľmi veľa na odvodoch. Vyplácal by si len podiely na zisku. Prosím, nik nevie?
túto otázku som pridala aj ja do témy, ale keďže na porade som nič nenašla hľadala som ďalej a tu je výsledok:
podľa zák.č.578/2004 Z.z. §12 ods.9
"odborný zástupca musí byť v pracovnoprávnom alebo obdobnom vzťahu s poskytovateľom.
poskytovateľ je s.r.o.
odborný zástupca je lekár vo vlastnej s.r.o.
zzzdenka
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Kongresový poplatok, poplatok za seminár a podobne vystavený na meno lekára si môže dať lekár v rámci pracovnej cesty do položky vedľajšie náklady? Pracuje ako odborný zástupca vo svojej s.r.o.na DoPČ, zároveň konateľ a spoločník. Bol by to daňovo uznaný náklad pre s.r.o.?
Naposledy upravil Zdenka 0705 : 11.01.10 at 15:07 Dôvod: doplnenie údajov
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Zdenka 0705 Pozri príspevok
Kongresový poplatok, poplatok za seminár a podobne vystavený na meno lekára si môže dať lekár v rámci pracovnej cesty do položky vedľajšie náklady? Pracuje ako odborný zástupca vo svojej s.r.o.na DoPČ, zároveň konateľ a spoločník. Bol by to daňovo uznaný náklad pre s.r.o.?
A prečo by to nemal byť daňovo uznaný náklad? Veď lekári sú zaradení do systému "sústavného vzdelávania" (viď napr. nariadenie Vlády SR č. 322/2006), každý rok musia získať stanovený počet kreditov (potvrdzujúcich účasť na vzdelávacích akciách). Bez "neabsolvovania" takýchto seminárov, vzdelávacích akcií by mohol lekár prísť o licenciu a s.r.o. o odborného garanta výkonu činnosti. Takisto ako bez povinného členstva svojho zamestnanca nemôže spoločnosť vykonávať svoju činnosť (a to v prípade lekára a jeho s.r.o. tak je), tak tieto povinné členské príspevky zaplatené za "zamestnanca" sú daňovým výdavkom ....

Samozrejme, ideálne je, keď sú doklady vystavené na s.r.o., ale ak sú vystavené na meno zamestnanca, nič nebráni tomu, aby si to vyúčtoval v rámci cestovných náhrad...

Do pozornosti dávam: dokonca ďalšie vzdelávanie znižuje i základ dane z prijmov zo z.č. - viď § 5 ZoDP:

(8) ... Pri výpočte základu dane zamestnanec, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie lekára, zubného lekára, sestry alebo pôrodnej asistentky, 23a) si po odpočítaní poistného a príspevkov môže znížiť príjmy zo závislej činnosti aj o úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni uskutočňujúcej študijný program akreditovaný ministerstvom zdravotníctva23c) preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, a to do výšky ustanovenej osobitným predpisom.23d)

... ale pozor:

(9) Ak zamestnanec nedodrží podmienky ďalšieho vzdelávania zdravotníckeho pracovníka ustanovené osobitným predpisom, 23d) je povinný zvýšiť si základ dane z príjmov zo závislej činnosti o uplatnené úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie v zdaňovacom období, v ktorom k porušeniu podmienok došlo.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Zdenka 0705 Pozri príspevok
Kongresový poplatok, poplatok za seminár a podobne vystavený na meno lekára si môže dať lekár v rámci pracovnej cesty do položky vedľajšie náklady? Pracuje ako odborný zástupca vo svojej s.r.o.na DoPČ, zároveň konateľ a spoločník. Bol by to daňovo uznaný náklad pre s.r.o.?
Ano, je to naklad firmy.
Ak to zaplatil na pracovnej ceste, davam to do nakladov v ramci vyuctovania pracovnej cesty.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Stefan2005 Pozri príspevok
A prečo by to nemal byť daňovo uznaný náklad? Veď lekári sú zaradení do systému "sústavného vzdelávania" (viď napr. nariadenie Vlády SR č. 322/2006), každý rok musia získať stanovený počet kreditov (potvrdzujúcich účasť na vzdelávacích akciách). Bez "neabsolvovania" takýchto seminárov, vzdelávacích akcií by mohol lekár prísť o licenciu a s.r.o. o odborného garanta výkonu činnosti. Takisto ako bez povinného členstva svojho zamestnanca nemôže spoločnosť vykonávať svoju činnosť (a to v prípade lekára a jeho s.r.o. tak je), tak tieto povinné členské príspevky zaplatené za "zamestnanca" sú daňovým výdavkom ....

Samozrejme, ideálne je, keď sú doklady vystavené na s.r.o., ale ak sú vystavené na meno zamestnanca, nič nebráni tomu, aby si to vyúčtoval v rámci cestovných náhrad...

Do pozornosti dávam: dokonca ďalšie vzdelávanie znižuje i základ dane z prijmov zo z.č. - viď § 5 ZoDP:

(8) ... Pri výpočte základu dane zamestnanec, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie lekára, zubného lekára, sestry alebo pôrodnej asistentky, 23a) si po odpočítaní poistného a príspevkov môže znížiť príjmy zo závislej činnosti aj o úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni uskutočňujúcej študijný program akreditovaný ministerstvom zdravotníctva23c) preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, a to do výšky ustanovenej osobitným predpisom.23d)

... ale pozor:

(9) Ak zamestnanec nedodrží podmienky ďalšieho vzdelávania zdravotníckeho pracovníka ustanovené osobitným predpisom, 23d) je povinný zvýšiť si základ dane z príjmov zo závislej činnosti o uplatnené úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie v zdaňovacom období, v ktorom k porušeniu podmienok došlo.
Ďakujem za príspevok a názor. Moja prvá reakcia klientovi bola taká, že áno, je to daňový náklad s.r.o. No čím viac som čítala, tým viac som sa zamotávala. A práve dnes som študovala aj vyhlášku MZSR 31/2006 a poučenie k ročnému zúčtovaniu dane, časť. III. aj § 5 ZDP.
Tvoja odpoveď ma utvrdila, že som podala správnu informáciu.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Dávam do pléna otázku týkajúcu sa odmeny pre lekára- ktorý má s.r.o. a farm. firma mu chce dať akože odmenu za predpis liekov, môže byť táto, že vraj mu doniesli nejakú zmluvu o dielo, ale nevedia na koho ju majú vystaviť, či na s.r.o. alebo na fyzickú osobu, ale ako FO nemá živnosť, tak teraz neviem, môže mať lekár zmluvu o dielo , on je majiteľ s.r.o. a má prac. zmluvu. Každopádne by to mlo byť zdanené ale neviem ako? Čo k tomu vystaviť, podľa mňa by bola najlepšia dohoda o vyk. práce pre lekára ako FO a urobil by si daň. priznanie A, neviem prosím niekoho kto s tým má nejaké skúsenosti nech mi poradí. Vopred ďakujem
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

heluška Pozri príspevok
Dávam do pléna otázku týkajúcu sa odmeny pre lekára- ktorý má s.r.o. a farm. firma mu chce dať akože odmenu za predpis liekov, môže byť táto, že vraj mu doniesli nejakú zmluvu o dielo, ale nevedia na koho ju majú vystaviť, či na s.r.o. alebo na fyzickú osobu, ale ako FO nemá živnosť, tak teraz neviem, môže mať lekár zmluvu o dielo , on je majiteľ s.r.o. a má prac. zmluvu. Každopádne by to mlo byť zdanené ale neviem ako? Čo k tomu vystaviť, podľa mňa by bola najlepšia dohoda o vyk. práce pre lekára ako FO a urobil by si daň. priznanie A, neviem prosím niekoho kto s tým má nejaké skúsenosti nech mi poradí. Vopred ďakujem
Ja mám u lekára podobné zmluvy, aj keď za trošku iné činnosti. Zmluvy sú vystavené na sro a na základe zmluvy potom sro buď vystaví faktúru, alebo príde úhrada len na základe zmluvy (v zmluve býva väčšinou zakotvené, či sa bude/nebude faktúrovať).
0 0
tmhwk tmhwk

tmhwk je offline (nepripojený) tmhwk

heluška Pozri príspevok
Dávam do pléna otázku týkajúcu sa odmeny pre lekára- ktorý má s.r.o. a farm. firma mu chce dať akože odmenu za predpis liekov, môže byť táto, že vraj mu doniesli nejakú zmluvu o dielo, ale nevedia na koho ju majú vystaviť, či na s.r.o. alebo na fyzickú osobu, ale ako FO nemá živnosť, tak teraz neviem, môže mať lekár zmluvu o dielo , on je majiteľ s.r.o. a má prac. zmluvu. Každopádne by to mlo byť zdanené ale neviem ako? Čo k tomu vystaviť, podľa mňa by bola najlepšia dohoda o vyk. práce pre lekára ako FO a urobil by si daň. priznanie A, neviem prosím niekoho kto s tým má nejaké skúsenosti nech mi poradí. Vopred ďakujem
preco by nemohol mat zmluvu o dielo? alebo na dohodu o vykonani prace... lekar ako fyzicka osoba im vypracoval nejaky vyskum, analyzu, vypracoval nejake dotazniky....nejde o nieco, na co by musel mat zivnost. zda sa mi jednoduchsie ked to nejde cez tu pravnicku osobu, zbytocne sa to komplikuje - fyzicka osoba si ten prijem moze pripadne vysporiadat v danovom priznani. ale obe moznosti su mozne. vacsinou to maju same farmaceuticke firmy zmaknute ako na to...

Takze suhlasim s tvojim postupom - zmluva o dielo na fyzicku osobu. Zdanenie zavisi od toho, ci tu zmluvu bude firma povazovat za zavislu cinnost a zdani to preddavkovo /prip. zrazkovo/, alebo ci to budu povazovat za ostatne prijmy (vid. §5 ZoDP, resp. §8 ZoDP) a zdanenie vysporiada prijemca. Je v tom trochu chaos, vid temy o prikaznych zmluvach. Ale predpokladam ze za ten vyplateny prijem (ci uz to bude zo zmluvy o dielo alebo DoVP) uz bude strhnuta dan a dostane o tom potvrdenie. Ak to je nizky prijem (do 165,97 EUR) tak to bude zrazkova dan a netreba to uvadzat ani v danovom. Ak to bude vyssi prijem tak bude zdanena preddavkovo.
Naposledy upravil tmhwk : 10.02.10 at 17:56
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať