Zavrieť

Porady

Lekári a s.r.o.

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Nemáte niekto skúsenosti s lekármi, ktorí založili s. r. o. ??? Zaujíma ma všetko okolo toho. Ďakujem.
Usporiadat
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
Dobrý, môžte poradiť? Konateľ firmy si zvyšuje vzdelanie na vysokej škole. Môžu sa tieto náklady zahrnúť do nákladov s.r.o. v ktorej je konateľom? Ide o nadobudnutie ekonomického vzdelania.
0 0
tmhwk tmhwk

tmhwk je offline (nepripojený) tmhwk

vgabka Pozri príspevok
Dobrý, môžte poradiť? Konateľ firmy si zvyšuje vzdelanie na vysokej škole. Môžu sa tieto náklady zahrnúť do nákladov s.r.o. v ktorej je konateľom? Ide o nadobudnutie ekonomického vzdelania.
odpoved tu
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a/mp_vzdel.doc
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Ahojte. Práve včera som dokončila na komplet závierku v jednej lekárskej sro a dnes mi volala lekárka, že jej prišiel z Dôvery list, kde jej dodatočne zúčtovávajú obdobie 7-12/2009 a má si vystaviť faktúru na príslušnú čiastku.
Ako riešite takéto "milé" situácie ? Nezdá sa mi normálne po každom "vrtochu" niektorej ZP prerábať závierku, resp. podávať DDP. Viem že takéto doúčtovačky na výšku limitu posiela Spoločná ZP, na tú som zámerne čakala, ale u Dôvery (aj predošlého Apolla) má lekárka limit prekročený, takže sama nevie prečo ...
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Jana_clenka Pozri príspevok
Ahojte. Práve včera som dokončila na komplet závierku v jednej lekárskej sro a dnes mi volala lekárka, že jej prišiel z Dôvery list, kde jej dodatočne zúčtovávajú obdobie 7-12/2009 a má si vystaviť faktúru na príslušnú čiastku.
Ako riešite takéto "milé" situácie ? Nezdá sa mi normálne po každom "vrtochu" niektorej ZP prerábať závierku, resp. podávať DDP. Viem že takéto doúčtovačky na výšku limitu posiela Spoločná ZP, na tú som zámerne čakala, ale u Dôvery (aj predošlého Apolla) má lekárka limit prekročený, takže sama nevie prečo ...
Pozri tu: ZODP, § 17, odsek 29:

(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

a tu je odsek 15:
(15) Pri zrušení opravných položiek a zrušení rezerv na účet nerozdelený zisk minulých rokov1) sa základ dane zvyšuje o zaúčtovanú výšku zostatkov týchto účtov, ak ich tvorba je považovaná za daňový výdavok. Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané za daňový výdavok alebo výnosy (príjmy) zahrnované do zdaniteľných príjmov, sa zahrnujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov.
--------------
hmmm....ale v Tvojom prípade asi nepomôžem, lebo si nezahrnula vyššie výnosy /príjmy/, ale ich máš nižšie.
Naposledy upravil Zdenka 0705 : 21.03.10 at 07:14
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Zdenka 0705 Pozri príspevok
--------------
hmmm....ale v Tvojom prípade asi nepomôžem, lebo si nezahrnula vyššie výnosy /príjmy/, ale ich máš nižšie.
Veď práve, že tu mi §17 ods.29 nepomôže . Ale ďakujem za reakciu Zdenka.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

A je to veľká suma?
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Zdenka 0705 Pozri príspevok
A je to veľká suma?
Ďakujem - som rada, že sa mám s kým o tom aspoň porozprávať ...
Je to 70 € - nie veľa, ale zas ani nie tak málo. Myslíš, že by sa na toto mohlo vzťahovať usmernenie MF č.2752/2002, podľa ktorého "Dôvodom na podanie DDP nie je končené vyúčtovanie rôznych preddavkových platieb " ? Môj prípad síce nie sú preddavkové platby, ale zas je to konečné vyúčtovanie za nejaké obdobie a podobne miera nepredvídateľnosti tu zostáva zachovaná.

V podstate ma to ale hnevá principiálne - o týždeň môže prísť podobný list z inej ZP, alebo aj v apríli - má lekárka platiť sankcie za to, že odviedla nižšiu daň ? Ako mala predpokladať, že poisťovňa, ktorá jej celý rok strháva platby, jej zrazu niečo dodatočne uzná ???
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Jana_clenka Pozri príspevok
Ďakujem - som rada, že sa mám s kým o tom aspoň porozprávať ...
Je to 70 € - nie veľa, ale zas ani nie tak málo. Myslíš, že by sa na toto mohlo vzťahovať usmernenie MF č.2752/2002, podľa ktorého "Dôvodom na podanie DDP nie je končené vyúčtovanie rôznych preddavkových platieb " ? Môj prípad síce nie sú preddavkové platby, ale zas je to konečné vyúčtovanie za nejaké obdobie a podobne miera nepredvídateľnosti tu zostáva zachovaná.

V podstate ma to ale hnevá principiálne - o týždeň môže prísť podobný list z inej ZP, alebo aj v apríli - má lekárka platiť sankcie za to, že odviedla nižšiu daň ? Ako mala predpokladať, že poisťovňa, ktorá jej celý rok strháva platby, jej zrazu niečo dodatočne uzná ???
K faktúre by som dala ako prílohu list, ktorý má isto nedávny dátum. Ako deň zdan. plnenia by som tam dala ten deň, kedy bol list vystavený, resp. kedy som ho dostala. Podľa mňa je to predsa len ako píšeš vyššie:
- doplatok nejakých platieb za výkony, ktoré si ZP u lekára objednala.
1 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Zdenka 0705 Pozri príspevok
K faktúre by som dala ako prílohu list, ktorý má isto nedávny dátum. Ako deň zdan. plnenia by som tam dala ten deň, kedy bol list vystavený, resp. kedy som ho dostala. Podľa mňa je to predsa len ako píšeš vyššie:
- doplatok nejakých platieb za výkony, ktoré si ZP u lekára objednala.
Tiež som zvažovala to vyriešiť takýmto spôsobom, aj to vpodstate cítim ako obhájiteľnú záležitosť, ale skôr tak pocitovo - veľkú oporu v legislatíve asi nemám.
Keď tento marcový kolotoč skončí, pošlem dotaz na drsr, nech sa vyjadria, budem mať aspoň do budúcna na takéto prípady "návod".
Ďakujem Zdenka za podporu ....
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Sme presne v tej istej situácii. Ja som si to rozobrala takto:
1. Podstatné je, aký dátum ste uviedli ako deň zostavenia účtovnej závierky. Doklady, ktoré ste obdržali po tomto dátume, už nemajú na uzávierku vplyv.
2. Predpokladám, že mesačné výkony ste fakturovali za všetky mesiace, ktoré sa spomínajú v doúčtovaní - teda nie je podozrenie, že ste zámerne zatajili výnosy. V tom prípade má doúčtovanie výkonov povahu ťarchopisu a ten sa účtuje v tom období, v ktorom sa vystaví.
3. Skutočnosť, že ste na doúčtovanie netvorili "rezervu" je ľahko vysvetliteľná - táto poisťovňa sa takto zachovala po prvý raz. Nemohli ste to teda predpokladať.
Slovo "rezervu" som dala do úvodzoviek, pretože v skutočnosti ide o výnos, nie o náklad. A to je tá najkrajšia vec v účtovaní lekárov - sami nevieme povedať, koľko výkonov sme v danom mesiaci urobili. S tým nepočítali ani postupy účtovania a preto takúto situáciu neriešia.
2 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Teším sa, že tento názor podporujú viacerí, ďakujem dievčence - hneď sa mi ľahšie dýcha :-)
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Nestretol sa niekto z vás pri účtovaní lekárskych s.r.o. alebo aj FO že by si lekár či sestra uplatňovali v žiadosti o RZD nárok na zaplatenú sumu na ďalšie vzdelávanie zdrav. pracovníka?
Viem, že je to posledný rok, čo si takto môžu znížiť príjem, a teda aj daň.
Preštudovala som už nejaký materiál, no chcela by som sa poradiť s niekým, kto s tým má skúsenosť.
Prikladám linky, ktoré som si našla:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...zdelavanie.pdf
http://www.health.gov.sk/swift_data/...dp/31_2006.pdf
http://www.health.gov.sk/?zoznam-akr...ch-pracovnikov
Budem vďačná za každý príspevok, týkajúci sa tejto problematiky.
Naposledy upravil Zdenka 0705 : 10.02.11 at 11:16
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Nikto sa neozval, ale medzi tým som pozornejšie prečítala Pokyn DR SR, v ktorom sa hovorí, že :
...uplatnenie postupu podľa § 5 ods. 8 ZDP sa bude zohľadňoať LEN za špecializačné štúdium, ktoré zaplatil zdrav. pracovník zo svojich prostriedkov vzdelávacej ustanovizni, uskutočňujúcej študijný program akreditovaný MZ SR.
Keďže sa nejednalo o tento typ štúdia, problém som vyriešila, ale sestru som tým nepotešila.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať