Zavrieť

Porady

Doplnkové DP od 1.1.2005

učiteľka a účtovníčka
Neviete mi poradiť aké zmeny nastanú v doplnkovom dôchodkovom poistení od 1.1.2005? Myslím na príspevky zamestnancov, zamestnávateľov, zdaňovanie a pod. Ďakujem.
Usporiadat
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Prosím Vás o radu. Za zamestnávateľom prišla zamestnankyňa, ktorá od neho požaduje, aby jej každý mesiac z výplaty strhával a zároveň odvádzal sporenie do III. piliera doplnkového dôchodkového poistenia. Je to zamestnávateľ povinný? Ak áno, prosím podľa akého predpisu? Ďakujem, v DDS niesom doma....moja chyba...
0 0
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

endrju
V tomto prípade bude asi potrebné pred ročným zúčtovaním dane vysporiadať sociálne poistenie. Je pravdepodobné, že príspevky zamestnávateľa prekročia 3% hrubých ročných príjmov zamestnanca. (§138 ods 2 zákona 461/2003)
Chcem sa spýtať či nebola náhodou nejaká novelizácia zákona...raz som sa rozprávala s jednou kontrolórkou na výbere poistného u nás na pobočke Sociálnej poisťovne a tá tvrdila, že nie je zatiaľ nikde koknkrétne uvedené či treba nad 3% percentá hrubej mzdy odvádzať na sociálne poistenie. Akože písané o tom bolo, ale vravela, že to nemajú ešte ukončené s výkazmi a tak...... u nás zamestnanci presahujú..takže rozmýšľam, že im v decembri dám sumu presahujúcu.
0 0
busko busko

busko je offline (nepripojený) busko

To vyplácanie po dobu 5 rokov platí aj pre zmluvy uzatvorené v roku 2005? Nám to bolo od poradcu vysvetlené inak.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

busko
To vyplácanie po dobu 5 rokov platí aj pre zmluvy uzatvorené v roku 2005? Nám to bolo od poradcu vysvetlené inak.
Musíš si pozrieť dávkový plán, ktorý je súčasťou zmluvy o DDP, tam to máš pekne rozpísané na aké dávky máš z Tvojej zmluvy nárok a ako dlho budú vyplácané. Takto bez toho, aby som videl dávkový plán nie je možné povedať, za akýchpodmienok si DDP uzatvoril, lebo to sa v priebehu rokov 2004 a 2005 menilo.

Napr. u nás vo firme sme pristupovali k zmluvám niekedy vo februári 2005 za starých podmienok.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ormika
Prosím Vás o radu. Za zamestnávateľom prišla zamestnankyňa, ktorá od neho požaduje, aby jej každý mesiac z výplaty strhával a zároveň odvádzal sporenie do III. piliera doplnkového dôchodkového poistenia. Je to zamestnávateľ povinný? Ak áno, prosím podľa akého predpisu? Ďakujem, v DDS niesom doma....moja chyba...
Z. 640/2004 o doplnkovom dôch. sporení v § 14 ods. 2 hovorí, že za zamestnanca, ktorý je účastníkom, odvádza príspevky zamestnávateľ, ak sa v účastníckej zmluve nedohodne inak.

Predpokladám, že zamestnávateľ neuzavrel zamestnávateľskú zmluvu, zamestnanec má individuálnu zmluvu s DDS. V takomto prípade nie je povinný platiť odvody za zaemstnanca. Na druhej strane, aké dôvody má firma, že nechce uhrádzať odvody zo mzdy zamestnanca, keď o to požiada? Veď to je najjednoduchší spôsob platenia DDS, zamestnávateľ potom nebude musieť pýtať od zamestnanca pri zúčtovaní dane potvrdenie o zaplatení prípevkov.

Ak je aj zamestnávateľ účastníkom (napr. že prispieva na DDS), tak podľa toho § je povinný uhrádzať príspevky zamestnanca, pokiaľ v zmluve nie je inak uvedené.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ormika
Prosím Vás o radu. Za zamestnávateľom prišla zamestnankyňa, ktorá od neho požaduje, aby jej každý mesiac z výplaty strhával a zároveň odvádzal sporenie do III. piliera doplnkového dôchodkového poistenia. Je to zamestnávateľ povinný? Ak áno, prosím podľa akého predpisu? Ďakujem, v DDS niesom doma....moja chyba...
skús si pozrieť Zákonník práce, konkrétne § 130 ods. 8
0 0
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

Takže, konečne som našla odpoveď na môj dotaz, či musí zamestnávateľ odvádzať do soc. fondov v prípade, že prekračuje 3 % hranicu hrubej mzdy pri III pilieri. . NIE NEMUSÍ. Síce v zákone o sociálnom poistení § 138 odst. 2 je toto uvedené, je to zmätočné. Odborníci sa nevedia dohodnúť . Ide o to, že príspevok do III. piliera nemôžme považovať za príjem za vykonanú prácu / zo závislej činnosti/ a teda ho do vymeriavaceho základu zahrnúť nemôžme . Ja som celý rok neodvádzala, i keď sme u zamestnancov 3% čiastku presahovali. Momentálne sa pracuje na novele a lepšom prepracovaní definovania vymeriavacieho základu.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Chobot
Z. 640/2004 o doplnkovom dôch. sporení v § 14 ods. 2 hovorí, že za zamestnanca, ktorý je účastníkom, odvádza príspevky zamestnávateľ, ak sa v účastníckej zmluve nedohodne inak.

Predpokladám, že zamestnávateľ neuzavrel zamestnávateľskú zmluvu, zamestnanec má individuálnu zmluvu s DDS. V takomto prípade nie je povinný platiť odvody za zaemstnanca. Na druhej strane, aké dôvody má firma, že nechce uhrádzať odvody zo mzdy zamestnanca, keď o to požiada? Veď to je najjednoduchší spôsob platenia DDS, zamestnávateľ potom nebude musieť pýtať od zamestnanca pri zúčtovaní dane potvrdenie o zaplatení prípevkov.

Ak je aj zamestnávateľ účastníkom (napr. že prispieva na DDS), tak podľa toho § je povinný uhrádzať príspevky zamestnanca, pokiaľ v zmluve nie je inak uvedené.

Ahoj Chobot,
prepáč že Ťa oslovujem , ale už z toho mám galamatiáš. Prosím Ťa keď zrážam zamestnancovi Dopl. Dôchod. Sporenie, v ročnom zúčtovaní dane mu nemôžem AUTOMATICKY odrátať ako nezdan čiastku????????,musí si o to výslovne požiadať a musí tú čiastku na žiadosť napísať sám???????
na školení nám to povedali. a ešte aj to, že tam musí tiež splniť 10 rokov, a plnenie 55 rokov???????
veď sme sa tu už bavili na túto tému a bolo povedané, že nemusia nič nosiť. tak ako to je????????
už mám hlavu z toho ako balón.
díky Ti za odpoveď
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Barbara
Ahoj Chobot,
prepáč že Ťa oslovujem , ale už z toho mám galamatiáš. Prosím Ťa keď zrážam zamestnancovi Dopl. Dôchod. Sporenie, v ročnom zúčtovaní dane mu nemôžem AUTOMATICKY odrátať ako nezdan čiastku????????,musí si o to výslovne požiadať a musí tú čiastku na žiadosť napísať sám???????
na školení nám to povedali. a ešte aj to, že tam musí tiež splniť 10 rokov, a plnenie 55 rokov???????
veď sme sa tu už bavili na túto tému a bolo povedané, že nemusia nič nosiť. tak ako to je???????? ako to máme robiť?????,
už mám hlavu z toho ako balón.
díky Ti za odpoveď
Pri DDS neskúmaš, či spĺňa podmienku 10 rokov.., lebo DDS je koncipované tak, aby to bolo sporenie na dôchodok. Zároveň je to osobitne uvedené v zákone o dani z príjmov § 11 odst. 1 písm. c., že príspevky na DDS sú odpočítateľné položky.

Príspevky na DDS však nepodpočítaš automaticky, zamestnanec o to musí požiadať. Na tlačive - žiadosti o zúčtovanie dane - sú v spodnej časti 3 riadky, kde si zamestnanec uvádza, ktoré príspevky a v akej výške si chce uplatniť ako nezdaniteľnú časť:
- DDS (resp. DDP)
- účelové sporenie
- poistné

Nie každý musí automaticky chcieť odpočítať príspevky na DDS, niekto možno bude chcieť odpočítať poistné na životné poistenie (aj keď má uzatvorené DDS).

Ak si zamestnanec nič neuvedie a ak vieš, že z mzdy mu odvádzate príspevky na DDS, tak sa ho radšej spýtaj, či si to nezabudol uvesť, alebo to nechce uplatniť. V takomto prípade Ti nemusí prinesť potvrdenie o zaplatení prísevkov, stači, keď sa preukáže, že má uzatvorenú zmluvu o DDS. Ak by si príspevky platil sám z účtu (po tom čo si mu previedla mzdu na jeho účet), tak v tom prípade potrvdenie musí predložiť.
0 0
zuzana junasova zuzana junasova

zuzana junasova je offline (nepripojený) zuzana junasova

Môžeme za rok 2005 uplatniť odpoč. položku dopln. dôchodkové sporenie? Zamestnávateľ nemá uzatvorenú zam. zmluve, preto neprispieva na DDP.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zuzana junasova
Môžeme za rok 2005 uplatniť odpoč. položku dopln. dôchodkové sporenie? Zamestnávateľ nemá uzatvorenú zam. zmluve, preto neprispieva na DDP.
Odpočítateľnou položnou sú len príspevky, ktoré si zamestnanec platil v priebehu roka. Ak si on platil príspevky, tieto si môže odpočítať zo základu dane, ak o to požiada v žiadosti o zúčtovaní dane.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
ďakujem pekne, presne takto sme si mysleli aj my tu v učtárni,ako si to TY napísal, /že sa zamestnancov asi treba opýtať./
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Ako budete vystavovať potvrdenia o zdaniteľnej mzde, DDP 11 mesiacov alebo zahrniete do toho aj príspevok za december 2004 a teda 12 mesiacov? Zo zákona vyplýva 12, ale logika mui hovorí 11, pretože ten december 2004 sme už raz odrátali..
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať