Zavrieť

Porady

výkon verejnej funkcie

Ahojte,
chcela by som sa opýtať, či starosta vo výkone verejnej funkcie môže podnikať ako SZČO?
Ďakujem
Usporiadat
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

kvet
Postavenie hlavného kontrolóra upravuje ustanovenie § 18 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov. Kedy zaniká výkon funkcie hlavného kontrolóra ex lege (zo zákona, tzn., že o tomto zániku nerozhoduje OZ) je taxatívne uvedené v ustanovení § 18a ods. 8 citovaného zákona. Ustanovenie § 18a ods. 9 citovaného zákona ustanovuje, kedy môže OZ hlavného kontrolóra z funkcie odvolať. Jedným z dôvodov je aj, ak hlavný kontrolór hrubo alebo opakovane zanedbáva povinnosti vyplývajúce z jeho funkcie, ale za podmienky, že bol aspoň 1 x písomne upozornený obecným zastupiteľstvom. Úlohy (t.j. povinnosti) hlavného kontrolóra sú taxatívne uvedené v § 18f citovaného zákona.
Ak si hlavný kontrólór neplnil základnú povinnosť a to vykonávanie kontrol podľa plánu kontrolnej činnosti, ktorý schvaľuje OZ, malo OZ hlavného kontrolóra písomne upozorniť na túto skutočnosť a v prípade opakovaného porušenia ho odvolať z funkcie.
Prepáč ešte raz by som sa k tomu vrátila, toto samozrejme mám naštudované, ale mňa zaujíma ten z.552/2003 - o obecnom zriadení,kde
§ 8 udáva povinnosti zamestnanca, čo kontrolór je a dajme tomu §8 1 f " zdržať sa konania, z kt.vyplývajú neoprávnené prísľuby alebo záväzky zamestnávateľa - starostu, § 8 1b, konať a rozhodovať nestranne
Môže na základe tohoto dať starosta podnet na odvolanie kontrolóra
podľa z.č. 369/2004 § 9 a - kde sa hovorí, že poruší povinnosti zamestnanca - čo dodržiavanie etického kodexu je.
- ešte som chcela poprosiť kontrolór - ma v kompetencii, aby napr. upozornil starostu, že na ekonoma obce má spraviť výberové konanie?
Pretože bolo podaných 6 žiadosti na toto miesto, 2 žiadateľky mali ekonomické vzdelanie a starosta bez výberového konania vybral žiadateľku bez školy - železničné učilište a výberové konanie žiadne neprebehlo. Mal na tuto skutočnosť upozorniť obecný kontrolór? ( ekonomka obce jeho krsňa)
Som otrava, prepáč.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

kvet
Ale, jednou z právomocí OZ je aj určovať plat starostu, samozrejme pri rešpektovaní zákona č. 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest a tiež aj schvalovať rozpočet obce. Z tejto právomoci sa aj nepriamo odvíja kompetencia OZ na určovanie pracovného úväzku starostovi obce.
Čo to konkrétne znamená? Ak zákon hovorí o tom, že starosta má mať plat napr. 1,38 násobku (myslím, že je to obec do 500 obyvateľov -nie som istý), môže na to OZ siahnuť? To teda zírám! Alebo môže ovplyvniť iba prémie? ALebo ako môže ovplyvniť výšku platu?
Vďaka
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

Marianna01
Čo to konkrétne znamená? Ak zákon hovorí o tom, že starosta má mať plat napr. 1,38 násobku (myslím, že je to obec do 500 obyvateľov -nie som istý), môže na to OZ siahnuť? To teda zírám! Alebo môže ovplyvniť iba prémie? ALebo ako môže ovplyvniť výšku platu?
Vďaka
Nie to je tarifný plat, na ktorý mu nikto nesiahne, OZ mu možu ten základ len zvýšiť. Pod túto hranicu mzdy starosta neklesne. Zvýšiť plat oproti stanovenému mu môže OZ max na dvojnásobok.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Toto je v poriadku, ďakujem, oceňujem

Napriek tomu budem sa ešte v tejto téme trošku vŕtať - ak je starosta volená funkcia, ak so starostom nikto nepodpíše pracovnú zmluvu s určenou prac. dobou - ako mu môže niekto určiť pracovný úväzok? Opakujem - je to VOLENÁ funkcia, starosta nepodpisuje prac. zmluvu, ale skladá sľub. Rovnako ako napr. páni poslanci v parlamente - ak ste čítali v nemenovanom denníku - za 1. polrok 2007 skutočne "odsedia" v parlamente len 31 dní. Napriek tomu majú nárok na mesačnú odmenu vo výške... aká im náleží. Nikto predsa nemôže povedať - budeš robiť len na polovičný úväzok. Pretože je to volená funkcia, ktorú vykonáva funkčné obdobie a nie počas prac. zmluvy na dobu určitú či neurčitú. Tu vidím práve ten problém. Ak príde za starostom polícia o polnoci, pretože sa v obci niečo "zomlelo" a musí tam byť, povie mu starosta - nehnevajte sa, pán policajt, ja nejdem, ja som starosta len na pol uväzku?! Podľa mňa funkciu starostu vykonáva 24 hodín denne! Tým pádom nemôže byť starostom na pol úväzku...
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Marianna01
Toto je v poriadku, ďakujem, oceňujem

Napriek tomu budem sa ešte v tejto téme trošku vŕtať - ak je starosta volená funkcia, ak so starostom nikto nepodpíše pracovnú zmluvu s určenou prac. dobou - ako mu môže niekto určiť pracovný úväzok? Opakujem - je to VOLENÁ funkcia, starosta nepodpisuje prac. zmluvu, ale skladá sľub. Rovnako ako napr. páni poslanci v parlamente - ak ste čítali v nemenovanom denníku - za 1. polrok 2007 skutočne "odsedia" v parlamente len 31 dní. Napriek tomu majú nárok na mesačnú odmenu vo výške... aká im náleží. Nikto predsa nemôže povedať - budeš robiť len na polovičný úväzok. Pretože je to volená funkcia, ktorú vykonáva funkčné obdobie a nie počas prac. zmluvy na dobu určitú či neurčitú. Tu vidím práve ten problém. Ak príde za starostom polícia o polnoci, pretože sa v obci niečo "zomlelo" a musí tam byť, povie mu starosta - nehnevajte sa, pán policajt, ja nejdem, ja som starosta len na pol uväzku?! Podľa mňa funkciu starostu vykonáva 24 hodín denne! Tým pádom nemôže byť starostom na pol úväzku...
V právomoci obecného zatupiteľstva je určovať starostovi plat v súlade s ustanovením § 3, resp. § 4 ods. 4 zákona č. 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v znení neskorších predpisov. Aby obecné zastupiteľstvo mohlo objektívne určiť plat starostu obce, musí určiť aj výšku úväzku podľa objektívnej doby výkonu funkcie, ktorá by mala vychádzať predovšetkým z veľkosti územného obvodu, počtu obyvateľov obce, počtu zamestnancov obce a pod.
Tiež sa stotožňujem s tým, že funkcia starostu sa vykonáva 24 hodín denne. Toto špecifikum by malo byť zohľadnené v plate starostu, ktoré mu určí obecné zastupiteľstvo.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

marco04
Prepáč ešte raz by som sa k tomu vrátila, toto samozrejme mám naštudované, ale mňa zaujíma ten z.552/2003 - o obecnom zriadení,kde
§ 8 udáva povinnosti zamestnanca, čo kontrolór je a dajme tomu §8 1 f " zdržať sa konania, z kt.vyplývajú neoprávnené prísľuby alebo záväzky zamestnávateľa - starostu, § 8 1b, konať a rozhodovať nestranne
Môže na základe tohoto dať starosta podnet na odvolanie kontrolóra
podľa z.č. 369/2004 § 9 a - kde sa hovorí, že poruší povinnosti zamestnanca - čo dodržiavanie etického kodexu je.
- ešte som chcela poprosiť kontrolór - ma v kompetencii, aby napr. upozornil starostu, že na ekonoma obce má spraviť výberové konanie?
Pretože bolo podaných 6 žiadosti na toto miesto, 2 žiadateľky mali ekonomické vzdelanie a starosta bez výberového konania vybral žiadateľku bez školy - železničné učilište a výberové konanie žiadne neprebehlo. Mal na tuto skutočnosť upozorniť obecný kontrolór? ( ekonomka obce jeho krsňa)
Som otrava, prepáč.
K prvej otázke:
Hlavný kontrolór je ako zamestnanec obce povinný konať a rozhodovať nestranne a zdržať sa pri výkone práce všetkého, čo by mohlo ohroziť dôveru v nestrannosť a objektívnosť konania a rozhodovania. Ak túto povinnosť opakovanie alebo zvlášť hrubým spôsobom poruší, môže hlavného kontrolóra obecné zastupiteľstvo z funkcie odvolať.
Opakujem, musí ísť o opakované porušenie (doporučujem, aby OZ hlavného kontrolóra na porušenie písomne upozornilo aj s upozornením na možnosť odvolania), alebo musí ísť o porušenie povinnosti zvlášť hrubým spôsobom (musí to byť preukázateľné pre prípad súdneho sporu).

K druhej otázke:
Zákonná povinnosť obsadiť miesto "radového" zamestnanca výberovým konaním nie je!
Avšak, ak zamestnávateľ určil vo vnútornom predpise (napr. v pracovnom poriadku), že aj miesta "radových" zamestnancov sa budú obsadzovať výberovým konaním, je v tomto prípade povinný obsadiť takéto miesto výberovým konaním a ak to tak neurobil, môže ho na to upozorniť hlavný kontrolór (resp. v rámci kontrolnej činnosti uvedenú skutočnosť klasifikovať ako porušenie vnútorných predpisov obce). Tiež, ak zamestnávateľ má vo vnútornom predpise uvedené, že miesto ekonóma obce musí spĺňať kvalifikačný predpoklad napr. min. ÚSO vzdelanie ekonomického smeru, je zamestnávateľ pri príjmaní zamestnanca na túto pozíciu povinný rešpektovať určený kvalifikačný predpoklad.
0 0
eva212 eva212

eva212 je offline (nepripojený) eva212

Mohla by som niekoho poprosiť o radu, ako sa určí plat pracovničke obce - 26 rokov odpracovanych, USO vzdelanie, prax v odbore - účtovnička. Zaujima ma ci sa použije tabuľka / príloha č.4/platovej tarify osobitnej skupiny zamestnancov podľa zákona 553/2003 Z.Z., či má nárok na príplatok za nepodnikanie, a či je pravda, že má nárok na 15+35% osobného príplatku-bez zmeny po celý rok.

Používa sa na určenie tarifného platu /účtovníčke/ tá istá tabuľka ak pracuje v škole aj v obci.
ďakujem
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

eva212
Mohla by som niekoho poprosiť o radu, ako sa určí plat pracovničke obce - 26 rokov odpracovanych, USO vzdelanie, prax v odbore - účtovnička. Zaujima ma ci sa použije tabuľka / príloha č.4/platovej tarify osobitnej skupiny zamestnancov podľa zákona 553/2003 Z.Z., či má nárok na príplatok za nepodnikanie, a či je pravda, že má nárok na 15+35% osobného príplatku-bez zmeny po celý rok.

Používa sa na určenie tarifného platu /účtovníčke/ tá istá tabuľka ak pracuje v škole aj v obci.
ďakujem
Zamestnancovi - účtovníčke, bez ohľadu na to či túto pracovnú činnosť vykonáva pre obec alebo pre školu sa tarifný plat určí podľa prílohy č. 3 ! Podľa prílohy č. 4 zamestnávateľ určí tarifný plat len pre zamestnancov, ktorí vykonávajú činnosti taxatívne uvedené v § 7 ods. 6 zákona č. 553/2003 Z.z.. Pracovná činnosť účtovníčky v bohužiaľ nej nie je !
Pracovná činnosť účtovníčky, pri ktorej sa vyžaduje kvalifikačný predpoklad - úplné stredné vzdelanie je uvedená v platovej triede 7 - samostatná odborná účtovnícka práce a v platovej triede 8 - komplexné zabezpečovanie účtovníckych agend. Pre zaradenie do konkrétnej platovej triedy je rozhodujúca najnáročnejšia pracovná činnosť, ktorú účtovníčka vykonáva podľa opisu pracovných činností (pracovnej náplne).

Pre zaradenie do platového stupňa nie je rozhodujúci počet odpracovaných rokov, ale započítaná prax podľa § 6 zákona č. 553/2003 Z.z., ktorú určí zamestnávateľ.

Príplatok za podnikanie zákon č. 553/2003 Z.z. nepozná !

Podľa § 7 ods. 7 zákona č. 553/2003 Z.z. zamestnancovi VÚC a obce , ktorý zabezpečuje výkon samosprávnej pôsobnosti alebo prenesený výkon štátnej správy, patrí zvýšenie tarifného platu o 15 %. Zastávam názor, že pracovná činnosť účtovníčky nie je zabezpečovanie výkonu samosprávnej pôsobnosti obce a tiež ani prenesený výkon štátnej správy a preto účtovníčke zvýšenie tarifného platu o 15 % nepatrí. Samozrejme uvedené platí za predpokladu, že okrem účtovníčkych aged nevykonáva aj kumulované pracovné činnosti (napr. účtovníctvo + správa daní a poplatkov = v tomto prípade má nárok na zvýšenie tarifného plati, alebo účtovníctvo + evidencia obyvateľov = má nárok na zvýšenie tarifného platu).

Osobný príplatok nie je nároková zložka funkčného platu a jeho poskytovanie je vo výlučnej kompetencii zamestnávateľa. O jeho priznaní rozhodnuje zamestnávateľ (starosta obce). Limit osobného príplatku je maximálne 100 % platovej tarify najvyššieho platového stupňa platovej triedy do ktorej je zamestnanec zaradený.

Prajem pekný deň
0 0
eva212 eva212

eva212 je offline (nepripojený) eva212

Kvet - ďakujem za bleskovú odpoved. Bol to môj prvý príspevok, už sa budem pýtať aj odpovedať častejšie.

Všetko dobré v novom roku.
0 0
Galadik Galadik

Galadik je offline (nepripojený) Galadik

Dobrý deň.
náš starosta je vo funkcií 17- ty rok a podniká ako SZČO od roku 1996.
On si je istý, že neexizistuje zákon, ktorý by mu to zakazoval.
Mám jednu otázku
Môžte mi prosím poradiť, kde by som sa dozvedel, ako je to zo zamestnávaním rodinných príslušníkov.
Náš starosta zamestnáva na OU svoju dcéru, sestru a švagra.
Nie je to protizákonné ?.
Ďakujem Galadík
Naposledy upravil Galadik : 21.03.07 at 08:27
0 0
chocolate chocolate

chocolate je offline (nepripojený) chocolate

Pozdravujem, chcem sa na Vás milí poraďáci obrátiť s prosbou o pomoc. Obec realizuje projekt z eurofondov (5% spolufinancovanie obce, 75 % eurofondy, 20 % ŠR). V projektovom tíme je aj starosta obce. Môže byť starosta za túto prácu odmeňovaný prostredníctom príkaznej zmluvy? Je to v súlade so zákonom č. 357/2004? resp. ako odmeniť starostu za prácu na projekte, ktorý realizuje obec a je v prospech obce, aby to bolo v súlade s legislatívou? Dúfam, že mi niekto poradí. Veľmi pekne ďakujem Chocolate
0 0
stefania71 stefania71

stefania71 je offline (nepripojený) stefania71

Dobrý deň všetkým. Keby sa našiel niekto a poradil mi v nasledujúcej problematike.
Obec plánuje výstavbu nového kultúrneho domu. Člen obecného zastupiteľstva /zástupca starostu/ je aj zároveň podnikateľom, ktorý má stavebnú firmu. Môže jeho firmu OZ vybrať spomedzi všetkých prihlásených vo výberovom konaní, ktorí poslali svoju ponuku vybrať na vykonanie týchto stavebných prác?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Pokiaľ sa firma poslanca zúčastní výberového konania, tak ju výberová komisia môže vybrať za dodávateľa stavebných prác. Zákon jednoznačne hovorí, že poslancovi nemôže byť zadaná zákazka priamo, ale iba cez výberové konanie. Či to je v súlade s etiketou, je už v inej polohe. Ale je to v súlade so zákonom.
0 0
xoxolushka xoxolushka

xoxolushka je offline (nepripojený) xoxolushka

čítam vás čítam,,,a zisťujem, že KVET je plne v obraze tématiky obce, ak by si mal čas, veľmi by som potrebovala pomôcť ohľadne platu starostu, účtovníčky, ktorá okrem toho má na starosti poplatok za komunálny odpad, zamestnankyne, ktorá má na starosti administratívu a dane (všetky tri na polovičny úväzok) a kontrolórky, ktorá má úväzok na 2 hodiny mesačne. obec ma do 100 obyvateľov. Robila som mzdy vo firmách, ale každý používal či mesačný alebo hodinový plat, a som uplne jeleň z týchto taríf ak môžeš, prosím pomôž..
starostka je od roku 2003
daniarka neviem (inventár) starobná dôchodkyňa
účtovníčka má prax nejakých 20 rokov (účtovníctvo celkovo)
0 0
stavbár2 stavbár2

stavbár2 je offline (nepripojený) stavbár2

Mám otázku na "kvet".
Prečo sa vyhýba otázkam, ktoré sa týkajú zamestnávania rodinných príslušníkov v samospráve.
Žeby to bol aj jej prípad?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

stavbár2 Pozri príspevok
Mám otázku na "kvet".
Prečo sa vyhýba otázkam, ktoré sa týkajú zamestnávania rodinných príslušníkov v samospráve.
Žeby to bol aj jej prípad?
Týmto otázkam sa vôbec nevyhýbam, ale z časových dôvodov nemôžem reagovať na všetky otázky. Je potrebné odpoveď hľadať v prvom rade v právnych predpisoch. Myslím, že na takúto otázku som svoj názor už vyjadril v inej téme tu na porade, len treba hľadať.
Na túto otázku dáva odpoveď ustanovenie § 7 zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov. Z uvedeného ustanovenia vyplýva, ak je starosta obce priamym nadriadeným zamestnancom, ktorí sú jeho blízkymi osobami (napr. dcéra, nevesta, švagriná a pod.) takýto vzťah vzájomnej priamej podriadenosti a nadriadenosti je v rozpore s ustanovením § 7 zákona č. 552/2003 Z. z.
Musím Ťa sklamať, ale ja nie som blízkou osobou môjho priameho nadriadeného
0 0
Sojka 007 Sojka 007

Sojka 007 je offline (nepripojený) Sojka 007

stavbár2 Pozri príspevok
Mám otázku na "kvet".
Prečo sa vyhýba otázkam, ktoré sa týkajú zamestnávania rodinných príslušníkov v samospráve.
Žeby to bol aj jej prípad?
Nehnevaj sa na mňa, ale Kvet nemá povinnosť radiť nám. Je to jeho dobrá vôľa. Môžeš byť rád, že sem píše, takže druhý raz otázky tohto typu si nechaj pre seba. Radšej keby si niekedy aj Ty niečo poradil.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
stavbár2 Pozri príspevok
Mám otázku na "kvet".
Prečo sa vyhýba otázkam, ktoré sa týkajú zamestnávania rodinných príslušníkov v samospráve.
Žeby to bol aj jej prípad?
Ak si sa na túto stránku prihlásil, len preto, aby si zapáral, buď taký láskavý a v budúcnosti nás ušetri tvojich návštev.
0 0
stavbár2 stavbár2

stavbár2 je offline (nepripojený) stavbár2

Ďakujem kvetu za odpoveď a zároveň sa ospravedlňujem za nemiestnu poznámku. Mrzí ma to.
Sojka 007: Rád ti poradím v oblasti sanitných inštalácií, stačí len položiť otázku.
Sabadka : Kto Ti pridelil úlohu sudcu?
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
stavbár2 Pozri príspevok
Ďakujem kvetu za odpoveď a zároveň sa ospravedlňujem za nemiestnu poznámku. Mrzí ma to.
Sojka 007: Rád ti poradím v oblasti sanitných inštalácií, stačí len položiť otázku.
Sabadka : Kto Ti pridelil úlohu sudcu?
Ja som ťa nesúdila, ja som ťa poprosila a to je rozdiel
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať