Zavrieť

Porady

Stravné zadarmo

Ahojte.Chcem sa spytat, mame restauraciu, kde sa aj vari a predava alkohol.Je mozne aby som stravne poskytovala vo vlastnej kuchyni a zadarmo? Tak to aj robim.Zamestanci u nas maju narok na jedlo a pitie zdarma.Co na to zakon? Obstoji to pri kontrole, alebo to mam uctovat?
Dakujem za odpoved.Mariro
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danusi je offline (nepripojený) danusi

    danusi
    Môžeš to robiť aj grátis pre zamestnancov. Ale musíš si určiť hodnotu toho jedla a potom si rozúčtuješ - 55% z 89,- Sk je už v nákladoch, len urobíš vnútropodnikový zápis , t.j. musíš to z nákupu materiálu (501) dať na 527 - sociálne náklady, bez DPH. Zaúčtuješ príspevok zo soc. fondu 472/501, alebo podľa toho ako účtuješ zásoby na varenie. Zvyšných 45% ktoré by si mali zamestnanci zaplatiť - to je dodanie služby, aj keď je zadara, musíš z tejto sumy odviesť DPH a zdaniť zamestnancovi ako nepeňažný príjem. Bolo by najlepšie, ak by hodnota obeda bola 50,- sk, príspevok zamestnávateľa by vyšiel 48,95 Sk a 1,05 by bol príspevok zo SF. Takto by nebolo treba odviesť ani DPH ani zamestnancom nič zdaňovať. Ale musíš vychádzať z nejakej smernice, ktorú si určite sprav, spolu s výpočtom ceny za jedlo pre zamestnancov.

    mariro je offline (nepripojený) mariro

    mariro
    Ďakujem Danusi.Este jedna otázka.Fungujem este len 3 mesiace a v SF nemam este skoro nic. Mám 3 zamestnancov, takže nemám ešte dostatočné krytie.Robím jednoduché účtovníctvo, ale aj tak si mi pomohla.Ďakujem ešte raz.

    Antea je offline (nepripojený) Antea

    Antea
    Ja som sa stretla u jednej SRO s tým, že 55% dali do nákladov 45% platili z reprezentačného, ale či tak môže byť to neviem.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    danusi
    Môžeš to robiť aj grátis pre zamestnancov. Ale musíš si určiť hodnotu toho jedla a potom si rozúčtuješ - 55% z 89,- Sk je už v nákladoch, len urobíš vnútropodnikový zápis , t.j. musíš to z nákupu materiálu (501) dať na 527 - sociálne náklady, bez DPH. Zaúčtuješ príspevok zo soc. fondu 472/501, alebo podľa toho ako účtuješ zásoby na varenie. Zvyšných 45% ktoré by si mali zamestnanci zaplatiť - to je dodanie služby, aj keď je zadara, musíš z tejto sumy odviesť DPH a zdaniť zamestnancovi ako nepeňažný príjem. Bolo by najlepšie, ak by hodnota obeda bola 50,- sk, príspevok zamestnávateľa by vyšiel 48,95 Sk a 1,05 by bol príspevok zo SF. Takto by nebolo treba odviesť ani DPH ani zamestnancom nič zdaňovať. Ale musíš vychádzať z nejakej smernice, ktorú si určite sprav, spolu s výpočtom ceny za jedlo pre zamestnancov.
    Musím oponovať. Pri bezodplatnom dodaní služby sa musí odviesť DPH z celého stravného lístka. To znamená, ak nepožaduješ platbu od zamestnanca za stravný lístok a jeho hodnota je čo i len 50Sk, musíš odviesť DPH z celého lístka. Ak určíš cenu stravného na 65Sk musíš odviesť DPH z ceny 65Sk. Pri vlastnom stravovaní treba urobiť kalkuláciu výpočtu stravného, ktoré obsahuje cenu potravín + režijne náklady. Cena stravného pre zamestnanca môže byť bez zisku, niektoré firmy počítajú s malým asi 1-2% ziskom. Takže pozor pri bezodplatných plneniach.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Antea
    Ja som sa stretla u jednej SRO s tým, že 55% dali do nákladov 45% platili z reprezentačného, ale či tak môže byť to neviem.
    Aj v tomto prípade sa musí odviesť prípadná DPH z celého stravného lístka. Teda v prípade vlastného stravovania, pretože na vstupe si uplatňuje DPH z nákupu potravín a ostatných režijných nákladov. Ak je to vo forme stravných lístkov, ktoré sú nakúpené bez DPH, teda v prípade neposkytovania vlastného stravovania, tak nepodlieha DPH.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Orsz je potrebné nejakým spôsobom evidovať stravu, ktorú poskytujeme v svojím zamestnancom vo vlastnej prevádzke - reštaurácii. Urobila som si kalkuláciu na jeden stravný lístok. Stravné však účtujem podľa odpracovaných dní.Zoberiem si dochádzku a to priložím k účtovaniu. Nemám ktomu evidenciu jedál.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.