Zavrieť

Porady

Odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov

Pekný deň,

potrebujem poradiť. Mám povinnosť raz ročne zasielať firmám odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov, keď som živnostníčka a nie som platcom DPH?
Usporiadat
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

Prosím, vysvetlite mi, prosím, kedy vzniká záväzok.

Pre priblíženie: Odoslala som do firmy Odsúhlasenie zostatkov k 31.12.2006. Jednalo sa o 2 faktúry vystavené v decembri 2006, splatné o 30 dní, teda v januári 2007. Odpověď z firmy mi došla s preškrtnutými zostatkami faktúr a textom: "Nesúhlasíme. uvedené faktúry sú splatné po dátume 31.12.2006, preto nie sú záväzkami k uvedenému dátumu." Pečiatka, podpis.

Preto Vás, mojí drahí kolegovia prosím o objasnenie pojmu záväzok a kedy vzniká záväzok, pretože som v pomykove a mám z toho dosť zlý pocit.

ďakujem Vám za Váš názor.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Podla mna zavazok vnzika vystavenim faktury, pripadne prijatim tovaru, alebo sluzby. Ak prijmem tovar alebo sluzbu, vznika mi zavazok voci dodavatelovi, inak by to bol pre mna bezodplatny prijem, ktory by som mala zdanit. Splatnost je len dohoda o termine uhrady.
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

Ďakujem, toto som si dodnes myslela aj ja, dokiaľ sa mi do rúk nedostal doklad s vyššie citovaným textom. Preto uvítam viac názorov.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
A čo so záväzkami do ZP a SP, aj tam treba poslať toto odsúhlasenie???
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
AlkaS Pozri príspevok
A čo so záväzkami do ZP a SP, aj tam treba poslať toto odsúhlasenie???
Tam nie.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

AlkaS Pozri príspevok
A čo so záväzkami do ZP a SP, aj tam treba poslať toto odsúhlasenie???
....ale celkom by bodlo, keby ZP a SP posielali na odsúhlasenie svoje pohľadávky....
0 0
dodes36 dodes36

dodes36 je offline (nepripojený) dodes36

Topas Pozri príspevok
Odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov tak, že mi to potvrdia moji odberatelia a dodávatelia robím nie preto, žeby mi to prikazoval niejaky zákon, ale preto že si overím správnosť mojej evidencie. Z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy vznikajú nezrovnalosti a je dobré si to aspoň raz za rok odkontrolovať.
myslím že to upravuje zákon, konkrétne §29 a 30 zákona č 431/2002
0 0
dodes36 dodes36

dodes36 je offline (nepripojený) dodes36

v kniheúčtovníctvo je toto
"Pri inventúre externých pohľadávok a externých záväzkov sa v praxi využíva odsúhlasovanie ich zostatku, resp. ich existencie a výšky (správnosti ocenenia). Ide o písomné požiadanie jednotlivých odberateľov a dodávateľov o potvrdenie správnosti nezinkasovaných a neuhradených položiek. Nie je nevyhnutné, aby účtovná jednotka takýmto spôsobom overovala všetky externé pohľadávky a záväzky z odberateľsko-dodávateľských vzťahov, pretože bezproblémové pohľadávky a záväzky, nazývané aj „živé“, sú väčšinou do dňa zostavenia účtovnej závierky zinkasované, resp. uhradené. Dôležité je predovšetkým odsúhlasenie pohľadávok nevymožiteľných, alebo tých po lehote splatnosti, pretože k takýmto sa tvoria opravné položky, prípadne ak účtovná jednotka zváži alebo existuje na to právny dôvod, odpíšu sa. Účtovná jednotka následne zostavuje dva účtovné záznamy – inventúrny súpis a inventarizačný zápis."
0 0
dodes36 dodes36

dodes36 je offline (nepripojený) dodes36

posledna veta tam už nepatri,sorry
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Chcem trochu znovu oživiť túto tému a spýtať sa na formu inventarizovania pohľadávok a záväzokov.
Ide mi konkrétne o zaslanie inventarizácie pohľadávok formou e-mailov.
Iste všetci máte teraz dosť problémov s prechodom na euro a závierku robíte až dobre neskôr. No pár z vás možno postrehlo, že ja ju mám nehorázne skoro a tak by som potrebovala zinventarizovať čo najskôr. Čakať na poštu je neefektívne.

Robíte niekto inventarizáciu pohľadávok a záväzkov aj formou e-mailov?
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Mňa by tiež zaujímalo, či by sa to nedalo robiť mailom, bolo by to rýchlejšie a lacnejšie. A tiež by som chcela vedieť, či sa odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov môže robiť napr. 10.01.2009 k dátumu 30.11.2008, lebo viaceré firmy mi posielajú takéto odsúhlasenia. Myslela som si, že je to potrebné robiť ku dňu, ku ktorému sa robí uzávierka, čiže k 31.12.2008. A tiež by som sa chcela spýtať do kedy môžem posielať odsúhlasenie ku koncu roka. Môžem to urobiť aj vo februári 2009?
0 0
vasana vasana

vasana je offline (nepripojený) vasana

Mňa by zaujímalo, či je potrebné opätovne zasielať odsúhlasenie zostatkov v zmysle inventarizácie pohľadávok aj k nezaplateným pohľadávkam z predchádzajúcich účtovných období.
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

Ahojte, prosím ako si vytlačím v Money S3 odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov? Ďakujem
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

My sme odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov zasielali písomne - na doručenku koncom roka resp. začiatkom januára. Podľa mňa zaslanie emailom nemá vypovedaciu schopnosť. Nevieš dokázať doručenie, aj keď je to rýchlejšie, myslím si, že to treba poštou.
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

svedia Pozri príspevok
Ahojte, prosím ako si vytlačím v Money S3 odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov? Ďakujem

Myslela som, že ako si ho vytlačím to tlačivo, presne postup lebo neviem kde začať, teda ak je v Money také tlačivko... ďakujem,,,
Naposledy upravil svedia : 25.01.09 at 18:06
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

wagner Pozri príspevok
My sme odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov zasielali písomne - na doručenku koncom roka resp. začiatkom januára. Podľa mňa zaslanie emailom nemá vypovedaciu schopnosť. Nevieš dokázať doručenie, aj keď je to rýchlejšie, myslím si, že to treba poštou.
Na doručenku?!
Na základe čoho musím dokázať doručenie inventarizácie? Ja mám povinnosť len zinventarizovať majetok a záväzky. V tomto zmysle by som mohla aj sadnúť do auta a obehať po celom slovensku našich odberateľov.
Inak na mailoch sa dá nastaviť takisto doručenka, či dostali ten mail alebo nie.
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
záleží na účtovnom roku.
0 0
lydus2001 lydus2001

lydus2001 je offline (nepripojený) lydus2001

ahojte, neviete mi niekto prosím poradiť, či sú nejaké obmedzenia ohľadom odsúhlasenia zostatkov, keď je firma v konkurze? teda, či ešte my, ako firma v konkurze, môžeme posielať odsúhlasenia našim veriteľom..?
ďakujem
0 0
matisko17 matisko17

matisko17 je offline (nepripojený) matisko17

Dobrý deň,
požiadala som dodávateľa o vystavenie dobropisu (úprava základu dane) na časť faktúry, ktorá nebola zahrnutá v zmluve a nie je vecne odsúhlasená mojimi kolegami. A jeho argument bol, že minulý rok v januári zasielali odsúhlasenie pohľadávok a keďže nedostali žiadnu odpoveď, tak to považovali za správne a preto nie sú ochotní vystaviť dobropis. Majú vôbec nárok argumentovať takým niečim ako je neobdržanie odpovede na odsúhlasenie pohľadávok?
Ďakujem.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

matisko17 Pozri príspevok
Dobrý deň,
požiadala som dodávateľa o vystavenie dobropisu (úprava základu dane) na časť faktúry, ktorá nebola zahrnutá v zmluve a nie je vecne odsúhlasená mojimi kolegami. A jeho argument bol, že minulý rok v januári zasielali odsúhlasenie pohľadávok a keďže nedostali žiadnu odpoveď, tak to považovali za správne a preto nie sú ochotní vystaviť dobropis. Majú vôbec nárok argumentovať takým niečim ako je neobdržanie odpovede na odsúhlasenie pohľadávok?
Ďakujem.
Neviem či majú právo argumentovať tým, ale prečo reklamujete až teraz, ak je to /rozumiem tomu tak/ ešte za rok 2010? Mne väčšinou na odsúhlaseniach uvádzajú, že ak nedostanú do x-dní od odoslania žiadnu správu, bude sa výška pohľadávok považovať za schválenú
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať