Zavrieť

Porady

Hlásenie o príjme a výdaji liehu

Na www.zbierka.sk vyšla vyhláška č. 619/2006, ktorou sa stanovuje vzor tlačiva oznámenia o množstve prijatého a vydaného liehu a stave zásob liehu v spotrebiteľskom balení. Príloha vyhlášky je aj tlačivo pre colný úrad. Zmena sa týka hlavne toho, že každý musí podávať hlásenie o 100% liehu. Tlačivo má 4 strany. Prvá strana je v podstate zhodná so starým tlačivom. Druhá strana je pre príjem spotrebiteľského balenia liehu.
Treba na nej uviesť registračné číslo dodávateľa liehu, odškrtnúť kolonku či je dodávateľ maloobchod alebo veľkoobchod a uviesť množstvo 100% dodaného liehu. V praxi to znamená prepočítavať rôzne percentuálne zloženie liehu a množstvo liehu na množstvo 100% liehu.
Tretiu stranu vyplňujú len tí, ktorí predávajú spotrebiteľské balenia liehu pre registrovaných odberateľov, napr. veľkosklady.
Štvrtá strana ju sumárna. Uvádza sa na nej počiatočný stav zásov
SBL k 1 dňu v mesiaci - 100% liehu, celkové množstvo prijatého 100% liehu a konečný stav 100% liehu. Perlička je aj v tom, že zákon platí od 1. 1. 2007 a samotné colné úrady nemajú ešte ani predstavu o tom, či chcú hlásenie na novom tlačive, alebo ešte na starom. Skrátka - Kocúrkovo.
Naposledy upravil evuša : 18.12.06 at 17:59
Usporiadat
dark32 dark32

dark32 je offline (nepripojený) dark32

Aktuálne platné ustanovenia zákona o spotrebnej dani z liehu

V zmysle ustanovenia § 44 ods. 11 zákona č. 105/2004 Z.z. držiteľ povolenia na predaj je povinný
a) nakupovať spotrebiteľské balenie len od držiteľa povolenia na predaj alebo od registrovanej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) predložiť na požiadanie colného úradu doklady preukazujúce spôsob nadobudnutia spotrebiteľského balenia,
c) viesť evidenciu podľa odseku 12,
d) skladovať v prevádzkarni len spotrebiteľské balenie určené na predaj v rámci podnikateľskej činnosti.
V zmysle ustanovenia § 44 ods. 12 zákona č. 105/2004 Z.z. držiteľ povolenia na predaj je povinný za každú prevádzkareň viesť evidenciu podľa účtovných dokladov, v ktorej uvedie obchodný názov spotrebiteľského balenia, objem spotrebiteľského balenia v litroch, objemovú koncentráciu liehu a
a) počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a., identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia a jeho číslo povolenia na predaj alebo registračné číslo, v členení na príjem z maloobchodu alebo veľkoobchodu,
b) počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a., a to v členení podľa identifikačných údajov a čísla povolenia na predaj alebo registračného čísla, ak je známy odberateľ spotrebiteľského balenia, a počet spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. vydaných ostatným odberateľom spotrebiteľského balenia,
c) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. k poslednému dňu kalendárneho mesiaca; ak zistí rozdiel medzi počtom prijatých spotrebiteľských balení a počtom vydaných spotrebiteľských balení, uvedie dôvod tohto rozdielu.
V zmysle ustanovenia § 47 ods. 1 písm. v) zákona č. 105/2004 Z.z. správneho deliktu sa dopustí právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, ak nevedie evidenciu podľa § 44 ods.12
V zmysle ustanovenia § 47 ods. 2 písm. t) zákona č. 105/2004 Z.z. colný úrad uloží pokutu od 165,96 eura do 1 659,69 eura za správny delikt podľa ods. 1 písm. v).
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Takže sa nič nezmenilo a je to MESAČNE

c) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. k poslednému dňu kalendárneho mesiaca; ak zistí rozdiel medzi počtom prijatých spotrebiteľských balení a počtom vydaných spotrebiteľských balení, uvedie dôvod tohto rozdielu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

...a ešte k tej evidencii pridám:
klikni http://www.porada.sk/979090-post290.html
0 0
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

Muška Pozri príspevok
Takže sa nič nezmenilo a je to MESAČNE

c) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. k poslednému dňu kalendárneho mesiaca; ak zistí rozdiel medzi počtom prijatých spotrebiteľských balení a počtom vydaných spotrebiteľských balení, uvedie dôvod tohto rozdielu.
Áno, lenže :
§ 33 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.§ 57 zákona č. 455/1991 Zb. v znení neskorších predpisov.§ 45
Daňový dozor a daňová kontrola

(1) Colný úrad vykonáva daňový dozor, ktorým je výkon dozoru nad držbou a pohybom liehu, tlačou a distribúciou kontrolných známok, a tiež daňovú kontrolu.43)
...

(3) Colný úrad pri daňovom dozore a daňovej kontrole je oprávnený
a) vstupovať do každej prevádzkovej budovy, miestnosti, obydlia alebo nebytového priestoru, ktorý kontrolovaný subjekt používa aj na podnikanie s liehom, ako aj vstupovať do priestorov, o ktorých je známe alebo sa dá predpokladať, že sa v nich nachádza alebo sa môže nachádzať lieh,
b) zisťovať stav zásob liehu a tovarov...


ak nie je denná evidencia na základe čoho sa môže zistiť pri kontrole, či skutočný stav sedí napr. 10.deň v mesiaci?

Inak tú informáciu, že musí byť aj denná evidencia v prevádzke, mám priamo z CÚ. (Brat bol colníkom, bývalí kolegovia ho informovali.)
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

mekelek Pozri príspevok
b) zisťovať stav zásob liehu a tovarov... veď to budú zisťovať fyzický stav


ak nie je denná evidencia na základe čoho sa môže zistiť pri kontrole, či skutočný stav sedí napr. 10.deň v mesiaci? sklad musí sedieť k poslednému dňu v mesiaci, tak ako som písala vyššie.

Inak tú informáciu, že musí byť aj denná evidencia v prevádzke, mám priamo z CÚ. (Brat bol colníkom, bývalí kolegovia ho informovali.)
v predchádzajúcom príspevku som pripojila odpoveď, kde píšu, že evidenciu môže mať aj účtovníčka u seba, tak potom???....
..odpoveď v texte.
A ešte k tomu 10. dňu v mesiaci. Napriek tomu, že to nie je potreba, tak aj keby to bolo potrebné, tak vieš predsa preukázať presne tak, ako by si chcel robiť tú dennú evidenciu a to predložením stavu k poslednému dňu v mesiaci /ten musíš mať/ plus predložením nakúpeného alkoholu a vystavením tzv. "tovarovej pásky" z registračnej pokladne k 10. dňu....a môžem porovnať so skutočným stavom.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
podľa mňa to neodkontroluje nikto a nikdy
ak prídu 10 v mesiaci a dostanú do rúk mesačný stav k posl. dňu predch. mesiaca, pripočítajú nákupy podľa faktúr potiaľ hej, ale ako budú zisťovať výdaj do 10 dňa nasl. mesiaca neviem- z uzávierok erp ? osobne si to neviem prestaviť
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

optimistka Pozri príspevok
podľa mňa to neodkontroluje nikto a nikdy
ak prídu 10 v mesiaci a dostanú do rúk mesačný stav k posl. dňu predch. mesiaca, pripočítajú nákupy podľa faktúr potiaľ hej, ale ako budú zisťovať výdaj do 10 dňa nasl. mesiaca neviem- z uzávierok erp ? osobne si to neviem prestaviť
Sorry, ale to nemyslíš vážne??
A ako robíš sklady???

Veď je tzv. tovarová páska z registračnej pokladne.
Na konci mesiaca, alebo teda toho 10. dňa v mesiaci mi ju klient vytlačí a tam mám presne napísané čo a koľko predal napr. "Vodka absolut 4 cl - predaná 34 krát"

Na konci mesiaca mal na sklade Vodku absolut
2,5 litra, kúpil 0,7 litra, predal 4x34 cl = 136 cl , t.j. 1,36 litra, takže toho 10. dňa by mal mať fyzicky na sklade /na bare/ 1,84 litra.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Muška Pozri príspevok
Sorry, ale to nemyslíš vážne??
A ako robíš sklady???

Veď je tzv. tovarová páska z registračnej pokladne.
Na konci mesiaca, alebo teda toho 10. dňa v mesiaci mi ju klient vytlačí a tam mám presne napísané čo a koľko predal napr. "Vodka absolut 4 cl - predaná 34 krát"

Na konci mesiaca mal na sklade Vodku absolut
2,5 litra, kúpil 0,7 litra, predal 4x34 cl = 136 cl , t.j. 1,36 litra, takže toho 10. dňa by mal mať fyzicky na sklade /na bare/ 1,84 litra.
Muška, v maličkých potravinách, kde sa predáva celé balenie - no pochybujem, že robia aj mesačnú inventúru všetkého tovaru... Robia, ale iba alkoholu, nakúpený, predaný a zostatok aj podľa názvu, aj podľa percent obsahu alkoholu. Na konci roka sa robí fyzická inventúra zásob, to áno, ale takéto presné skôr v hoteloch, reštauráciach,baroch...-kde majú soft na príjem a výdaj priamo v ERP cez PC.
Ja len toľko, možno sa aj mýlim...
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
sklad si vedie klient a kým sa podávali hlásenia tak ma zaujímali len údaje k potrebné k výpočtom
celé to považujem za presný súčet nepresných čísel
toľko môj názor na najväčšiu zbytočnosť aká sa dala pre podnikateľov vymyslieť dnes tu niekto na porade vyjadril názor že by zrušil keby bolo v jeho moci RZZP, toto je podľa mňa ešte väčšia s......a
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Vlasti,
nemyslela som mesačnú inventúru. To som myslela iba v prípade kontroly.
Ja robím klientom aj sklady. A mám aj krčmu, ale aj obchod , kde sa predávajú celé fľašky. A obidvaja majú možnosť tej "tovarovej pásky", kde je vlastne súhrn všetkého podľa PLU /sa to tuším volá/ čo predali od posledne vytlačenej takejto pásky. A nemajú nejaké extra pokladne.

A tým, že im robím aj sklady, tak mi vlastne pri mesačnej uzávierke vždy vytlačia aj túto "tovarovú pásku" a ja im robím sklady a približne 2x do roka /alebo podľa potreby/ porovnáme moje "papierové" sklady a ich "fyzické" sklady.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Muška Pozri príspevok
Vlasti,
nemyslela som mesačnú inventúru. To som myslela iba v prípade kontroly.
Ja robím klientom aj sklady. A mám aj krčmu, ale aj obchod , kde sa predávajú celé fľašky. A obidvaja majú možnosť tej "tovarovej pásky", kde je vlastne súhrn všetkého podľa PLU /sa to tuším volá/ čo predali od posledne vytlačenej takejto pásky. A nemajú nejaké extra pokladne.

A tým, že im robím aj sklady, tak mi vlastne pri mesačnej uzávierke vždy vytlačia aj túto "tovarovú pásku" a ja im robím sklady a približne 2x do roka /alebo podľa potreby/ porovnáme moje "papierové" sklady a ich "fyzické" sklady.
No ty sa máš Muška, keď ti to aj na potraviny urobí soft Ešteže syn má soft v predajni, kde mi to vie priebežne vždy vytlačiť, ale chvála Bohu, tam alkohol nie je! To bol ale "MACHER" čo tento zákon dal do "obehu", že?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Vlasta aj mrp to vie vytlačiť...
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Muška Pozri príspevok
...a predajňa je Tvoj sklad.

Skladovú evidenciu musíš robiť. To si len veľa podnikateľov myslí, že keď nemá sklad ako miestnosť, tak sklad nerobí, ale to nie je pravda.

Ty nakúpiš tovar a vyložíš ho do regálov /a to je Tvoj sklad/.
Urobíš "Príjemku" na sklad
Predáš tovar a na základe predaja, teda z pásky z registračnej pokladne urobíš
"Výdajku" zo skladu.

A keď robiš inventarizáciu, tak ako ju robíš???

Predsa tak, že pozrieš koľko máš napísané na "skladovej karte" /teda koľko by si podľa papierov mala mať/....a koľko máš v skutočnosti v sklade /teda urobíš fyzickú invetnúru u Teba v regáloch/

Ak nemáš "skladovú evidenciu" ako vieš pri fyzickej inventúre koľko by si mala mať, koľko Ti chýba?? veď nemáš s čím porovnať fyzickú inventúru
Výdajku zo skladu robíte na základe "tovarovej pásky", že koľko z akého tovaru mám odpísať.
0 0
Richard Ivan Richard Ivan

Richard Ivan je offline (nepripojený) Richard Ivan

veronikasad Pozri príspevok
Beatka, si hlavička. Dosť som sa natrápila, kým som ručne zistila ako si prišla na tých 0,66 l.a v konečných zásobách. Tá tabuľka bude dobrou pomôckou, ale aj colníci by mali byť vo výklade jednotní, nie že budeme o pár mesiacov prerábať výkazy.
Ďakujem

---------
Veronika
chcela by som vedieť či sa majú aj teraz robiť záznamy evidencie alkoholu alebo len do 25.1.2011 zaslať na CÚ stav zásob alkoholu
0 0
dana2203 dana2203

dana2203 je offline (nepripojený) dana2203

Richard Ivan Pozri príspevok
chcela by som vedieť či sa majú aj teraz robiť záznamy evidencie alkoholu alebo len do 25.1.2011 zaslať na CÚ stav zásob alkoholu
Aj naďalej sa bude robiť evidencia prijmu, vydaja a zasob alkoholu, ale su tam zmeny. Pozri si temu: novely zakona o spotrebnej dani z liehu a zakona... je tam všetko pekne rozpisane a vysvetlene.
0 0
Andrejocka Šalamonová Andrejocka Šalamonová
Ahojte,

mám bar a chcem sa opýtať, ako je to s colnicou. Potrebujem odovzdať na colnicu oznámenie, kde uvádzam príjem, výdaj a zásoby alkoholu, keď mám otvorenú fľašu tak sa to počíta ako keby som ju predala alebo ako to mám potom preratávať na 100 % lieh???
Na začiatku mesiaca mám zásoby podľa faktúr, a na konci mesiaca mám výdaje z pokladne a toto čo je na sklade je zásoba, ale ako to mám počítať?
Ďakujem
0 0
jana201 jana201

jana201 je offline (nepripojený) jana201

mozem sa spytat je to aktualne este aj v tom roku ??? robi sa to podla toho este ??? potrebujem surne odpoved velka vdaka !!
0 0
dana2203 dana2203

dana2203 je offline (nepripojený) dana2203

janka, aj nadalej sa robi evidencia a pozri si prispevok 356 - plati aj teraz. V tej teme maš všetko a podľa datumu najdeš aj aktualne prispevky. Colnici chodia na kontroly, takže fakt musiš robiť evidenciu... Je to blbosť, ale zakony musime dodržiavať, ak nechceme platiť pokuty http://www.porada.sk/t151175-p16-nov...-a-zakona.html
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Čo viete o tomto?
Do 16.4.2012 oznámiť Colnému úradu Bratislava množstvo predaného alkoholického nápoja za marec 2012 a celkového množstva predaného alkoholického nápoja od začiatku roka do konca marca 2012.
zdroj:
Hospodárske noviny
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Muška Pozri príspevok
Čo viete o tomto?
Do 16.4.2012 oznámiť Colnému úradu Bratislava množstvo predaného alkoholického nápoja za marec 2012 a celkového množstva predaného alkoholického nápoja od začiatku roka do konca marca 2012.
zdroj:
Hospodárske noviny
prikladám Finančný spravodaj 02/2012.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať