Zavrieť

Porady

Hlásenie o príjme a výdaji liehu

Na www.zbierka.sk vyšla vyhláška č. 619/2006, ktorou sa stanovuje vzor tlačiva oznámenia o množstve prijatého a vydaného liehu a stave zásob liehu v spotrebiteľskom balení. Príloha vyhlášky je aj tlačivo pre colný úrad. Zmena sa týka hlavne toho, že každý musí podávať hlásenie o 100% liehu. Tlačivo má 4 strany. Prvá strana je v podstate zhodná so starým tlačivom. Druhá strana je pre príjem spotrebiteľského balenia liehu.
Treba na nej uviesť registračné číslo dodávateľa liehu, odškrtnúť kolonku či je dodávateľ maloobchod alebo veľkoobchod a uviesť množstvo 100% dodaného liehu. V praxi to znamená prepočítavať rôzne percentuálne zloženie liehu a množstvo liehu na množstvo 100% liehu.
Tretiu stranu vyplňujú len tí, ktorí predávajú spotrebiteľské balenia liehu pre registrovaných odberateľov, napr. veľkosklady.
Štvrtá strana ju sumárna. Uvádza sa na nej počiatočný stav zásov
SBL k 1 dňu v mesiaci - 100% liehu, celkové množstvo prijatého 100% liehu a konečný stav 100% liehu. Perlička je aj v tom, že zákon platí od 1. 1. 2007 a samotné colné úrady nemajú ešte ani predstavu o tom, či chcú hlásenie na novom tlačive, alebo ešte na starom. Skrátka - Kocúrkovo.
Naposledy upravil evuša : 18.12.06 at 17:59
Usporiadat
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
mailer23 Pozri príspevok
Jopo chcel by som ta poprosit, aby si tu informoval ako toto skonci. Zakony tak, ako pre podnikatela platia aj pre institucie tipu colny urad. Bolo by zaujimave, ak by s tebou zacali spravne konanie,ukoncili by ho s verdiktom pokuta 10 000Sk,aj ked moc sa mi tomu verit nechce. Casto sa mi stava, ze uradnici robia chyby, tiez su len ludia,ale preslap takychto rozmerov je nemyslitelny. Uz sa mi v zivote nieco podobne stalo s VsZP a viem ako cloveka zatazi vypisovanie staznosti a oznamenii, v tvojom pripade na colne riaditelstvo a ministerstvo financii. Tuto cestu chapem ako spravnu,ale z pozicia podnikatela,ktory ma pracovat a nie zatazovat sa riesenim NEEXISTUJUCICH VYMYSLENYCH PROBLEMOV URADNIKOV sa mi zda tato cesta zbytocne dlha,zatazujuca,stresujuca a vycerpavajuca. Chcel by som sa Vas vsetkych spytat, ak sa nieco taketo stane nie je jednoduchsie podanie trestneho oznamenia,bud za podvod,alebo neopravnene vymahanie financnych prostriedkov,a pod.???Ved na co mame policiu a organy cinne v trestnom konani?Podnikatel by mohol dalej pracovat a vysetrovatel by si konal len svoju pracu. Samozrejme len vtedy, ak su jednoznacne a jasne dokazy o poruseni zakona,tak ako to je pravdepodobne aj v tomto pripade.Co si myslite o takomto postupe?
Neviem, čo je zaťažujúce na napísaní podnetu priamo na nadriadený alebo vyššie nadriadený orgán príslušného správcu dane, veď je to v prípade, aký popisuje jopo otázka polovice alebo maximálne jednej strany bez povinnosti dodržať formality podľa zákona č. 511/1992 Zb. Nadriadený orgán je povinný v zákonom stanovenej lehote odpovedať a súčasne v kópii oboznámiť so svojim stanoviskom všetky dotknuté strany. Ak je pravdou to, čo vo svojom príspevku uvádza jopo, potom ide o porušenie zákona zo strany správcu dane, na základe stanoviska nadriadeného orgánu by potom musel zrušiť správne konanie. Ak to jopo nechá tak, potom sa môže naťahovať donekonečna z colným úradom prostredníctvom odvolacieho konania, pričom je potrebné riadiť sa lehotami a formalitami predpísanými vyššie uvedeným zákonom. Trestné oznámenie je nezmysel nehovoriac o skutočnosti, že by to celé trvalo nekonečne dlho a napokon by to skončilo s negatívnym výsledkom.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ermon Pozri príspevok
Ja viem, že budem ale dnes ma zarazila klientka otázkou, či viem, že ona ako krčmárka môže predávať len alkohol nie staršej výroby ako r. 2005... Pravdu povediac neviem o tom, myslíte, že to súvisí s Colným zákonom ? alebo nejako s dátumom spotreby ? (je vôbec dvojročná?)... hm... hm..
Ešte sa vrátim k tomuto problému, prosím o odbornú pomoc v oblasti spotrebnej dane:

K môjmu (resp. krčmárkinmu) problému. Dopátrala som sa o čo jej vlastne ide, počula od nejakej kolegyne, že dostali pokutu 10 tisíc pri kontrole z colnice, nakoľko mali fľaše z r. 2005 - a teda pravdepodobne z nejakými "?starými?" kolkami.
Ona sa zhrozila, keď jej došiel tovar z veľkoskladu, pretože každá fľaša bola z r. 2005, dokonca i 2004 a spanikárila. Ja s ňou, pretože neviem o čo beží. Vlastne jej ani neviem odpovedať, či môže takýto alkohol mať v stave zásob alebo nie. Nič colnice o zásobach z r. 2005 okrem mesačného Hlásenia nenahlasovala....
Vlastne tieto fľaše nakúpila v r. 2007...
môže mať takýto alkohol ...? Je dosť možné, že aj tá jej kolegyňa bohvie začo dostali pokutu... hmm, krčmové múdrosti... moc tomu neverím.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
ermon Pozri príspevok
Ešte sa vrátim k tomuto problému, prosím o odbornú pomoc v oblasti spotrebnej dane:

K môjmu (resp. krčmárkinmu) problému. Dopátrala som sa o čo jej vlastne ide, počula od nejakej kolegyne, že dostali pokutu 10 tisíc pri kontrole z colnice, nakoľko mali fľaše z r. 2005 - a teda pravdepodobne z nejakými "?starými?" kolkami.
Ona sa zhrozila, keď jej došiel tovar z veľkoskladu, pretože každá fľaša bola z r. 2005, dokonca i 2004 a spanikárila. Ja s ňou, pretože neviem o čo beží. Vlastne jej ani neviem odpovedať, či môže takýto alkohol mať v stave zásob alebo nie. Nič colnice o zásobach z r. 2005 okrem mesačného Hlásenia nenahlasovala....
Vlastne tieto fľaše nakúpila v r. 2007...
môže mať takýto alkohol ...? Je dosť možné, že aj tá jej kolegyňa bohvie začo dostali pokutu... hmm, krčmové múdrosti... moc tomu neverím.
Pre udelenie pokuty za, ako uvádza ermon „krčmárske problémy“ platí ustanovenie § 47 ods. 1 písm. b) zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o zmene a doplnení zákona č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh v znení zákona č. 211/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov. Toto ustanovenie hovorí že správneho deliktu sa dopustí právnická osoba alebo fyzická osoba - podnikateľ, ak predá, ponúkne na predaj, skladuje alebo prepravuje spotrebiteľské balenie, ktoré nie je označené v súlade s týmto zákonom a osobitným predpisom... Na základe tohto porušenia zákona je potom možné uložiť pokutu podľa § 47 ods. 2 písm. b) vo výške 50 % dane pripadajúcej na množstvo liehu v spotrebiteľskom balení, ktoré nie je označené v súlade s týmto zákonom, najmenej však 10 000 Sk a takýto lieh v spotrebiteľskom balení colný úrad zabezpečí.
Tým osobitným predpisom je Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 206/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o vyhotovení kontrolných známok na označovanie spotrebiteľského balenia liehu a o grafických prvkoch a údajoch na kontrolnej známke. Vo vyhláške si treba povšimnúť najmä ustanovenie § 1 ods. 8 podľa ktorého je na kontrolnej známke je aplikovaný aj opticko-premenlivý prvok (hologram).
To je ten zhruba pol centimetra široký lesklý prúžok nachádzajúci na tom konci kontrolnej známky, na ktorom je uvedený dátum vyhotovenia kontrolnej známky. No a v tomto holograme je podstatný rozdiel oproti starej kontrolnej páske (tak sa totiž volala podľa zákona č. 229/1995 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších predpisov), pretože na starej kontrolnej páske nebol nijaký hologram!
Keďže zákon č. 105/2004 Z. z. ako aj vyhláška č. 206/2004 Z. z. nadobudli účinnosť dňom vstupu Slovenskej republiky do EÚ, od tohto dátumu začala platiť povinnosť označovať spotrebiteľské balenie liehu uvedené do daňového voľného obehu kontrolnou známkou podľa týchto predpisov. Súčasne bežala lehota dopredaja spotrebiteľského balenia označeného ešte starou kontrolnou páskou, ktorá bola dvakrát predĺžená, avšak táto lehota už dávno pominula. Takže ak u niekoho ešte stále colný úrad nájde spotrebiteľské balenie označené starou kontrolnou páskou, pokuta a zhabanie liehu ho neminú.
Rozhodne netreba robiť paniku na základe dátumu výroby spotrebiteľského balenia liehu, tento dátum nie je podstatný, zákon dokonca umožnil v prechodnom období odstrániť starú kontrolnú pásku a nahradiť ju novou kontrolnou známkou. Ak sú liehoviny označené kontrolnou známkou s hologramom, sú v poriadku a na dátume ich výroby vôbec nezáleží! V prípade liehovín, predovšetkým pokiaľ ide o destiláty spočíva ich čaro a výnimočná kvalita v dlhovekosti, mnohé z nich sú staré od niekoľkých rokov až po niekoľko desaťročí. Pre väčšinu smrteľníkov sú nepitné, nie však preto, že sú staré ale preto, že sú nezaplatiteľné...To platí aj v prípade niektorých vín alebo cigár.
Napriek tomu ale zopakujem, to čo som uviedol v príspevku č. 136 tejto témy, na trhu sú tzv. emulzné liehoviny vyrobené na báze vaječných žĺtkov vaječným likérom počnúc cez rôzne čokololádové, kávové, karamelové a neviem ešte aké črevolepy, ako som si ja dovolil tieto liehoviny nazvať, takéto liehoviny mávajú na etikete uvedenú aj dobu spotreby. Takže pozor na to, tu môže robiť problémy Obchodná inšpekcia.
0 0
Katka19 Katka19

Katka19 je offline (nepripojený) Katka19

ahojte všetci prosím vás pomožte mi najsť nejaku stránku kde si stiahnem tlačivo na evidenciu liehu na prevádzke...par.44.ods12 dakujem
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
Neviem, či si myslela toto:
https://poprad1.colnasprava.sk/lieh/...reg=6&chid=clr
0 0
Katka19 Katka19

Katka19 je offline (nepripojený) Katka19

Ďakujem ti velmi pekne, ale toto mam ,myslela som tlačivo kde sa rozpisuje čo sa prijme ,od koho ,v akom množstve, na tom istom hárku je aj výdaj, a ešte aj tabuľka rozdielu, týka sa to čiste evidencie na prevádzke,nenašla som toto tlačivo nikde v colnom úrade, ale videla som ho na nástenke na CÚ, ked som odovzdávala mesačný výkaz. Pojdem si ho asi k nim vyzdvihnúť ak budú ochotný mi ho dať.:-))))))))))))))))))))
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Katka19 Pozri príspevok
Ďakujem ti velmi pekne, ale toto mam ,myslela som tlačivo kde sa rozpisuje čo sa prijme ,od koho ,v akom množstve, na tom istom hárku je aj výdaj, a ešte aj tabuľka rozdielu, týka sa to čiste evidencie na prevádzke,nenašla som toto tlačivo nikde v colnom úrade, ale videla som ho na nástenke na CÚ, ked som odovzdávala mesačný výkaz. Pojdem si ho asi k nim vyzdvihnúť ak budú ochotný mi ho dať.:-))))))))))))))))))))
Ak si pozrieš ustanovenie § 44 ods. 19, podľa tohto ustanovenia ministerstvo vydalo všeobecne záväzným predpisom (Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 619/2006 Z. z., ktorou sa ustanovuje vzor tlačiva oznámenia o množstve prijatého a vydaného liehu a stave zásob liehu v spotrebiteľskom balení). To je tlačivo, ktorého vzor Ti ponúkol(la) Monikov v príspevku č. 136. Ty ale chceš tlačivo na evidenciu podľa ustanovenia § 44 ods. 12, toto ustanovenie však neobsahuje nijaké zmocňovacie ustanovenie na vydanie príslušného tlačiva. Buď si ho teda vymyslíš sama, alebo okopíruješ nejaké tlačivo, ktoré niekto vymyslel ale zo všetkého najlepšie bude, ak použiješ nejakú elektronickú verziu tejto evidencie. Ak sa poriadne poobzeráš na stránkach Porady, nájdeš tu dostatok ponúk takejto elektronickej podoby vedenia evidencie podľa § 44 ods. 12.
0 0
Katka19 Katka19

Katka19 je offline (nepripojený) Katka19

Ďakujem veľmi pekne za rady a prajem vám všetkým prijemný den a týžden
0 0
sephia sephia

sephia je offline (nepripojený) sephia

Ahojte,

niekde na Porade som čítal, nepamätám kedy a kde, že pri nevele zákona o spotrebnej dani, nebolo potrebné za určité obdobie podávať oznámenia, resp ak oznámenia neboli podané Colný úrad nevyrubí pokutu. Neviete mi pomôcť. Prišla mi totiž výzva na vyjadrenie.

Ďakujem Martin
0 0
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

Prosím o radu, k 31.5.2007 klient ukončil prevádzkovanie baru, v poslednom hlásení na colnicu som uviedla v stave zásob 0 l alkoholu. Povolenie si ale chce ponechať, pretože zvažuje o otvorení iného baru a chce sa vyhnúť vybavovaniu nového povolenia. Mám poslať za mesiac jún 0 hlásenie ? Alebo bez ohľadu na to čo plánuje, musí povolenie odovzdať na colnicu ? Ďakujem.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Kathryn Pozri príspevok
Prosím o radu, k 31.5.2007 klient ukončil prevádzkovanie baru, v poslednom hlásení na colnicu som uviedla v stave zásob 0 l alkoholu. Povolenie si ale chce ponechať, pretože zvažuje o otvorení iného baru a chce sa vyhnúť vybavovaniu nového povolenia. Mám poslať za mesiac jún 0 hlásenie ? Alebo bez ohľadu na to čo plánuje, musí povolenie odovzdať na colnicu ? Ďakujem.
Zo zákona č. 105/2004 Z. z. nevyplýva povinnosť pri ukončení prevádzky baru odovzdať povolenie colnému úradu. Ani colný úrad nemá právo v takomto prípade povolenie odobrať. Treba si pozorne prečítať ustanovenie § 44 ods. 14 a 15. Ak si chce klient povolenie ponechať, až do otvorenia novej prevádzky je treba posielať aj nulové oznámenie. V každom prípade je však treba splniť oznamovaciu povinnosť podľa § 44 ods. 8, najmä pokiaľ ide o to ukončenie prevádzkovania baru, rovnako ju bude treba splniť pri otvorení nového baru.
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

Dobrý deň, vie mi niekto poradiť kde by som našla tlačivo oznámenie o množstve prijatého a vydaného liehu pre colý úrad ale vo forme ze ho môžem vypísať priamo v počítači? dakujem
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Otvoríš si stránku colnej správy, vpravo klikneš na odkaz "Lieh 2007", tam sa dočítaš všetko. Keď som to robila pred dvomi rokmi, bolo treba písomne požiadať colnú správu o možnosť elektronicky zasielať oznámenia, určite to funguje aj teraz.
0 0
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

V pondelok máme nahlásenú daňovú kontrolu z colnice (tak bolo povedané v telefóne), mám pripraviť účtovne podklady pre majiteľa. Pred časom ukončil prevádzku baru a keďže zvažuje otvoriť iný bar, tak sa len nahlásilo ukončenie prevádzky a zasielali sme nulové hlásenia. Má niekto skúsenosť s takouto kontrolou a na čo si prípadne dať pozor. Ďakujem.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Prvý krát robím Oznámenie o množstve prijatého a vydaného liehu...
Prosím o radu, či musím na strane 2. uviesť číslo povolenia na predaj dodávateľa /tento údaj nemám/ alebo tam môže byť jeho IČ DPH /je plátca/. Vopred ďakujem.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Musí tam byť číslo povolenia
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Ďakujem, takže ho idem zistiť.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Našla som to na stránke colnej správy
0 0
Lámerová Lámerová

Lámerová je offline (nepripojený) Lámerová

Posielam hlásenie aj v tom prípade, keď sme od získania povolenia nijaký alkohol ešte nekupovali ani nepredávali?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
mali by sa podávať nulové hlásenia, aby Vás nepokutovali za nesplnenie podania hlásenia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať