Zavrieť

Porady

Zmena spôsobu uplatňovania výdavkov v nasledujúcom roku.

Chcem sa spýtať na §17, ods 8 a 10 zákona o dani z príjmov 595/2003. Ide o zmenu spôsobu uplatňovania výdavkov. Účtujem v JU.
Príklad: V roku 2005 som uplatňoval skutočné výdavky a na konci roka zaplatil daň. Záväzky=0, pohľadávky=0, zásoby=150tis.
V roku 2006 som sa rozhodol uplatniť paušálne výdavky 40%. Príjem 500tis a odvody 50tis.
Pochopil som správne §17, ak budem postupovať nasledovne?
Výpočet dane pre rok 2006 :
500tis - 200tis(40%)= 300tis.
300tis - 50tis(odvody)= 250tis
250tis + 150tis(zásoby r.2005)=400tis
400tis - 90tis(odpočet na daňovníka)=310tis
Základ dane pre r.2006 je 310tis? Je tento postup správny?

Ak predám tieto zásoby po 1.1.2007 v max.výške 150tis, tak tento príjem už nezdaňujem?
Naposledy upravil Leontin : 18.12.06 at 20:53
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, po víkende si hľadám odpovede na moje otázky v týchto príspevkoch. Môj prípade je, že SZČO účtujúcemu v JU vo výkazoch r. 2005 zostala pohľadávka vo výške 10.300,-, ktorú mal uhradenú v 1/2006. V minulom roku nevyužil paušálne výdavky, no tohto roku by chcel. Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale asi nemá dávať žiadne opravné výkazy za rok 2005. Tých 10.300,- priráta k ostatným príjmom v roku 2006 a zdaní ich. Rozmýšľam správne? Ďakujem.
Bohužiaľ, pokiaľ chce zmeniť spôsob účtovania, musí urobiť opravné daňové priznanie za rok 2005.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

kristina11 Pozri príspevok
Marína,
dakujem za odpoved. Ked budem velkastará snad aj ja budem taka mudra .
Ďakujem. Kristínka, to nemám z vlastnej hlavy, čítam zákony a Poradu.
Este mam jednu otazocku.
Za rok 2005 som jej DP nerobila. Je mozne, ze ta vyska zavazku nie je spravna, ale nemam cas to preverovat, pretoze kocka potrebuje teraz DP rychlo. Predstavovala si to na pockanie .
Dan jej bez upravy na r.41 o neuhradene zavazky vychadza 250,-SK, takze "nepotrebuje" znizovat zaklad dane.
Ak by som jej DP na r.41 neupravila o neuhradene zavazky, je to v podstate v jej neprospech. Takze by jej nemala hrozit v pripade kontroly pokuta. Je tak? Radsej neznizit zaklad dane, ako ho znizit nespravne.
Zdieľam Tvoj názor.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, po víkende si hľadám odpovede na moje otázky v týchto príspevkoch. Môj prípade je, že SZČO účtujúcemu v JU vo výkazoch r. 2005 zostala pohľadávka vo výške 10.300,-, ktorú mal uhradenú v 1/2006. V minulom roku nevyužil paušálne výdavky, no tohto roku by chcel. Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale asi nemá dávať žiadne opravné výkazy za rok 2005. Tých 10.300,- priráta k ostatným príjmom v roku 2006 a zdaní ich. Rozmýšľam správne? Ďakujem.
Nezapočíta k ostatným príjmom ale ich uvedie na r.40 DP. Tým sa zvýši základ dane(ČZD) za r.2005. Úhradu pohľadávky do PD zaúčtuje ako PNZD.
0 0
evita evita

evita je offline (nepripojený) evita

tá čo chce veľa vedieť
Idem podávať DDP za r. 2005, nakoľko chcem prejsť z JÚ na paušálne výdavky. Chcem sa spýtať dodatočné DP vyplním podľa pôvodného, upravím r. 40,41 a takisto znovu vypíšem aj výdavky do odd. VI. tab. č.1? A podávam aj výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch? Ak som niečo prehliadla, prepáčte, ale v posledných dňoch sa snažím čítať všetky témy na porade a nielen tu a potom mám v tom chaos. Ale porada mi vždy najlepšie poradí.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Výkazy sa nepodávajú.
0 0
evita evita

evita je offline (nepripojený) evita

tá čo chce veľa vedieť
evita Pozri príspevok
Idem podávať DDP za r. 2005, nakoľko chcem prejsť z JÚ na paušálne výdavky. Chcem sa spýtať dodatočné DP vyplním podľa pôvodného, upravím r. 40,41 a takisto znovu vypíšem aj výdavky do odd. VI. tab. č.1? A podávam aj výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch? Ak som niečo prehliadla, prepáčte, ale v posledných dňoch sa snažím čítať všetky témy na porade a nielen tu a potom mám v tom chaos. Ale porada mi vždy najlepšie poradí.
Už som si prečítala riadne poučenie k DP, tak dúfam, že som to pochopila správne. Ale tie výkazy, naozaj nepodávam ani pri dodatočnom DP?
Naposledy upravil evita : 05.03.07 at 20:28
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Všetkým želám pekný deň
Čestne prehlasujem, že už dlhšie sledujem túto tému vo všetkých príspevkoch, ale pri prenájme nehnuteľností a zmene spôsobu uplatňovania výdavkov mám stále problém.
Riešim viac prípadov a možností, prosím Vás, skúsenejších o pomoc
1/FO - nepodnikateľ - príjem len z prenájmu nehnuteľnosti - uplatňoval v minulých rokoch skutočné výdavky. Neuplatňoval odpisy, nemá pohľadávky ani záväzky.
Môže prejsť na paušálne výdavky bez problémov, alebo mu zo zákona vyplývajú nejaké povinnosti?

2/ SZČO účtuje v JÚ, neplátca DPH, používa 2 nehnuteľnosti na prenájom
jedna nehnuteľnosť je v majetku firmy, odpisuje sa, uplatňuje
skutočné výdavky

Druhá nehnuteľnosť nie je v majetku firmy, uplatňuje skutočné výdavky,
odpisy má pozastavené (6 rokov).

Môže u jednej nehnuteľnosti uplatniť skutočné výdavky a u druhej prejsť na paušálne?


Čítala som tu na Porade citáciu zákona,za akých podmienok sa prejde na paušálne, ale priznám sa, o tých oprávkach tomu celkom nerozumiem.
(Mohli by ste mi pomôcť na nejakom príklade? )
Vopred ďakujem za Váš čas
Naposledy upravil Soňurka : 09.03.07 at 09:21 Dôvod: doplnenie
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Ešte by som mala otázočku:
2/ SZČO účtuje v JÚ, neplátca DPH, používa 2 nehnuteľnosti na prenájom
jedna nehnuteľnosť je v majetku firmy, odpisuje sa, uplatňuje
skutočné výdavky

Druhá nehnuteľnosť nie je v majetku firmy, uplatňuje skutočné výdavky,
odpisy má pozastavené (6 rokov).

Môže u jednej nehnuteľnosti uplatniť skutočné výdavky a u druhej prejsť na paušálne?


Čítala som tu na Porade citáciu zákona,za akých podmienok sa prejde na paušálne, ale priznám sa, o tých oprávkach tomu celkom nerozumiem.
(Mohli by ste mi pomôcť na nejakom príklade? )
Vopred ďakujem za Váš čas
0 0
JANASA JANASA

JANASA je offline (nepripojený) JANASA

Pekný sobotný podvečer,

Opačný prechod z paušálu na skutočné výdaje: SZČO uplatňujúci paušálne výdaje za rok 2006. Zostatok pohľadávok cca 25 000,-Sk. Pre rok 2007 uvažuje prejsť na skutočné výdavky. Rozumiem tomu správne, že sa k ČZD pripočíta aj neuhradená pohľadávka (a uplatní aj 40% paušál) už pri podaní DP za rok 2006? Príjem pohľadávky v roku 2007 bude príjem neovplyvňujúci ZD za rok 2007?

Ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Čiastku neuhradenej PO 25000 uvedieš na r.40 DP. V PD základ dane neupravuješ v uzávierkových operáciach. 25000 v nasl. období bude nezdaniteľným príjmom, pretože už je zdanený za r.2006.
0 0
JANASA JANASA

JANASA je offline (nepripojený) JANASA

ĎAkujem pekne za radu.
Jana
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

Zdravim poradakov
V tomto preddanovom zhone sa snad este najde niekto, kto mi poradi, pls
SZCO minuly rok zacal svoju cinnost, uplatnoval pausalne vydavky, tento rok vedie uctovnictvo a uplatnuje skutocne vydavky. Problemom ostava faktura za december 07, ktora bola vystavena aj uhradena v januari 2008. Treba podavat DDP, v minolorocnom DP nebola tato faktura evidovana ako pohladavka, o ktoru sa navysil zaklad dane, kedze to pochopil ako prijem roku 2008?? A tym sa dodatocne zvysia aj odvody, vsetko, aj pokuta od danoveho uradu... Alebo risknut a nechat to tak??
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

dancika Pozri príspevok
Zdravim poradakov
V tomto preddanovom zhone sa snad este najde niekto, kto mi poradi, pls
SZCO minuly rok zacal svoju cinnost, uplatnoval pausalne vydavky, tento rok vedie uctovnictvo a uplatnuje skutocne vydavky. Problemom ostava faktura za december 07, ktora bola vystavena aj uhradena v januari 2008. Treba podavat DDP, v minolorocnom DP nebola tato faktura evidovana ako pohladavka, o ktoru sa navysil zaklad dane, kedze to pochopil ako prijem roku 2008?? A tym sa dodatocne zvysia aj odvody, vsetko, aj pokuta od danoveho uradu... Alebo risknut a nechat to tak??
Pokiaľ bola faktúra vystavená v roku 2008, považovala by som ju za príjem roku 2008, nerobila by som DDP
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

JAJA11 Pozri príspevok
Pokiaľ bola faktúra vystavená v roku 2008, považovala by som ju za príjem roku 2008, nerobila by som DDP
to by ma moc potesilo, keby to tak bolo, nevadi teda, ze minuly rok bol pausal a teraz uctuje? faktura bola vystavena v januari aj uhradena v januari, len je tam uvedene, ze je to prijem za december 07...
0 0
j.petrakovic j.petrakovic

j.petrakovic je offline (nepripojený) j.petrakovic

Prosím o radu
Živnostník ukončil podnikanie 5.8.2009 Môže si dať celých 40% paušálne výdavky alebo ich má alikvotne upraviť
vopred ďakujem
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Celé, ved ani príjmy neupravuješ alikvotne.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať