Zavrieť

Porady

Ako vyplatiť ľudí v SVB, a v správe bytov?

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
P. Mihál, moc prosím poradíte?

potrebujem vyplatiť ľudí (sme Správa vlastníkov bytov) členov predstavenstva - ročná odmena + výťahár, nie živnostník. Predseda ma tlačí k tomu aby som len strhla daň - odviedla na daň.úrad a cez pokladňu vyplatila ročné odmeny. Moc sa mi to nezdá - nemusia mať dohody? - alebo ako to riešiť? - moc ďakujem za každú radu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Anna Štefanková Pozri príspevok
platí to aj pre bytové družstvá?
Bytove druzstva po 23-rokoch od zmeny rezimu su dnes ako kazda ina obchodna spolocnost zaoberajuca sa spravou bytov. Niektore uz aj menia svoje nazvy a napriklad Stavebne bytove druzstvo xxxxxxxxx sa dnes vola Spravcovske bytove druzstvo xxxxxxxx. Nebudem tu pisat ktore konkretne, ale cez Googla a Obchodny register si mozes najst.

Takze moj nazor je, ze plati to aj pre bytove druzstva.
0 0
lenockach lenockach

lenockach je offline (nepripojený) lenockach

Dobrý deň!
Vedel by mi niekto poradiť ako je to s odvodmi pre členov predstavenstva SVB, ak je predsedom starobný dôchodca a má nepravidelný príjem na základe uznesenia.
Potrebovala by som vedieť, či platí zdravotné poistenie.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

U dôchodcov na výšku odvodov nepravideľný príjem nemá vplyv.Teda starobný alebo výsluhový dôchodca, ktorí dosiahli dôchodkový vek platia sami 4%, zamestnávateľ 19,8% - spolu všetko do soc.poist.
Zdravotné odvody títo dôchodcovia neplatia - sú poistencami štátu.
Naposledy upravil svojar : 15.01.13 at 13:24
0 0
flodur flodur

flodur je offline (nepripojený) flodur

Nesuhlasim so Svojarom . Neplati sa 19,8% a uz vobec nie spolu vsetko do soc. poist. Pokial ja viem do konca r. 2012 sa plati 19% dan danovemu uradu a 0,80% urazove a 0,25% garancne poist.=spolu 1,05% soc. poistovni. Ak nemam pravdu nech ma niekto opraví ...
- flodur.
0 0
lenockach lenockach

lenockach je offline (nepripojený) lenockach

Ďakujem za odpoved. Tá sociálna poisťovňa mi bola jasná s odvodmi od 1.1.2013. Len som si nebola istá tou zdravotnou poisťovňou, lebo to nie je klasický dohodár on je odmeňovaný ako predseda na základe uznesenia.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

flodur Pozri príspevok
Nesuhlasim so Svojarom . Neplati sa 19,8% a uz vobec nie spolu vsetko do soc. poist. Pokial ja viem do konca r. 2012 sa plati 19% dan danovemu uradu a 0,80% urazove a 0,25% garancne poist.=spolu 1,05% soc. poistovni. Ak nemam pravdu nech ma niekto opraví ...
- flodur.
Ale my už sme v r. 2013, a o dani nebola reč.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

lenockach Pozri príspevok
Ďakujem za odpoved. Tá sociálna poisťovňa mi bola jasná s odvodmi od 1.1.2013. Len som si nebola istá tou zdravotnou poisťovňou, lebo to nie je klasický dohodár on je odmeňovaný ako predseda na základe uznesenia.
Keď bol odmeňovaný na základe funkcie, tak sa normálne odvody za neho museli platiť už doteraz. Do zdrav. nie, to by bolo duplicitné, musel by sa na čas výkonu funkcie odhlásiť ako poistenec štátu.
0 0
lenockach lenockach

lenockach je offline (nepripojený) lenockach

ĎAkujem. Ja viem, že to bolo prijaté už dávnejšie, len veľa ich to rieši až teraz lebo sa to snažili riešiť cez dohody.
0 0
flodur flodur

flodur je offline (nepripojený) flodur

Treba rozmýslat aj vopred. Ja mam r. 2013 porieseny bez odvodov do zdrav. a inych poistovni tim ze som vyplatil odmeny - dohody DoPČ pred uplinutim r. 2012 resp pred nadobudnutim platnosti novych zakonov r. 2013 o odvodoch.Viac sa asi nebudem vyjadrovat k tej to teme. Flodur.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Tak, tak, trebalo túto situáciu riešiť, písal o tom viackrát, že sa treba v dome dohodnúť. Ako, to sa tu nedá viac rozvádzať.
Inak sa to musí riešiť znížením odmien, alebo zvýšením platieb od ľudí, ktorým sa to určite nebude páčiť.
0 0
Shawi Shawi

Shawi je offline (nepripojený) Shawi

Ako vyplatiť predsedu SVB po novom roku 2013?Po starom to bolo na dohodu,po novom už treba platiť iné odvody,t.j. klesne odmena.Ako sa to dá spraviť?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Keď bol predseda na dohodu už skôr, tak to taktiež nebolo celkom "kóšer", tak sa zasa musí vymyslieť niečo, o čom sa tu ale nedá písať, musia sa dohodnúť ľudia v konkrétnom dome. Viď vyššie príspevky. Keď nie je dohoda, pekne treba platiť odvody - dôsledok - môj príspevok 111 posledná veta.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

SVB rok 2013. Odvody na Sociálnu poisťovňu a Daňový úrad
dávam Vám link na výpočet z dohody a pod.
http://www.danovakalkulacka.sk/sk/Vy...da2013regullar
4 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

SVB
Ak predseda alebo iný napr. dôverník podľa vchodov v bytovke SVB nemal dohodu vykonaní práce - dohodu o pracovnej činnosti a vyplatila sa im tzv.odmena 1x ročné, od 1.1.2011 bolo potrebné odvody na Sociálnu poisťovňu (garančný+úrazové) a 19% daň z príjmu Daňovému úradu sa odvádza stále.

Niektoré SVB túto povinnosť pre Sociálnu poisťovňu neodvádzajú, že to nie je potrebné... vraj nemajú kontrolné orgány. ale Sociálka môže spätné vymáhať ak na to príde aj po 20-50 rokoch. Takže ja som s tých čo platí...

Nie je možnosť ako neplatiť odvody pre Sociálnu poisťovňu § 5 zákona o dani z príjmov -príjmy zo závislej činnosti

pán exminister Mihál nech nám poradí...
predseda SVB
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

ebenova@zoznam.sk Pozri príspevok

pán exminister Mihál nech nám poradí...
predseda SVB
Pán exminister môže už len diery v prijatých predpisoch hľadat.

Poradiť by mal jeho nástupca.
Pán financminister to vymysleli precízne- neujde ani cent od každého vlastníka bytu (akurát to, že jednen prispeje viac a iný zase menej).
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

dostalo sa mi do rúk potvrdenie o príjmoch fyz. osoby za rok 2012 - asi domová dôverníčka, alebo niečo v tom zmysle,je na ňom v pohode odvedená daň 19%-zrážková ja by som to dala do riadku 62 DP A, ale dole je napísaná poznámka a tá sa mne osobne nejak nezdá, možno sa mýlim a prosím o vysvetlenie :
Zamestnanec poberal príjmy uvedené v par. 32a ods.1 písm.a bod 4 zák. -to nepojednáva o zam. prémii
ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Anik Pozri príspevok
dostalo sa mi do rúk potvrdenie o príjmoch fyz. osoby za rok 2012 - asi domová dôverníčka, alebo niečo v tom zmysle,je na ňom v pohode odvedená daň 19%-zrážková ja by som to dala do riadku 62 DP A, ale dole je napísaná poznámka a tá sa mne osobne nejak nezdá, možno sa mýlim a prosím o vysvetlenie :
Zamestnanec poberal príjmy uvedené v par. 32a ods.1 písm.a bod 4 zák. -to nepojednáva o zam. prémii
ďakujem
- tipujem dáke podiely na zisku, alebo odmeny štatutára, člena ... tých možností je viac.
možno je v dozornej rade, alebo vo výbore ???
Vtedy nie je nárok na ZP.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Katy a R Pozri príspevok
- tipujem dáke podiely na zisku, alebo odmeny štatutára, člena ... tých možností je viac.
možno je v dozornej rade, alebo vo výbore ???
Vtedy nie je nárok na ZP.
Katka - pani bola domová dôverníčka mala na starosti 9 vchodov, za minulý rok mala dohodu, ja len nechápem prečo je tam tá spomínaná poznámka Zamestnanec poberal príjmy uvedené v par. 32a ods.1 písm.a bod 4 zák.
a či teda môžem dať tú zrazenú daň do riadku 62 DP A.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Anik Pozri príspevok
Katka - pani bola domová dôverníčka mala na starosti 9 vchodov, za minulý rok mala dohodu, ja len nechápem prečo je tam tá spomínaná poznámka Zamestnanec poberal príjmy uvedené v par. 32a ods.1 písm.a bod 4 zák.
a či teda môžem dať tú zrazenú daň do riadku 62 DP A.
Podľa mňa je tá poznámka (kolonka) kôli zamestnaneckej prémii - či má nárok, alebo nemá nárok na ZP - buď sa zaškrtne , že nepoberala tie vymenované príjmy, alebo sa zaškrtne, že poberala ... teda označí krížikom. Má to označené krížikom, že áno
Ak mala len normálnu dohodu (a preddavok dane) - tak tam bude mať krížik pri "nie" - a ak sú ostatné podmienky splnené - tak aj na ZP má nárok
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať