Zavrieť

Porady

Stravné lístky podnikateľa - zúčtovanie

Keďže sa pomaly blíži koniec roka, do prílohy som pripol ako pomôcku formulár interného dokladu pre výpočet daňových výdavkov za stravné lístky SZČO pre rok 2006.
Tabuľka je použiteľná za nasledovných podmienok a predpokladov:
- nákup stravných lístkov bol v priebehu roka v plnej výške účtovaný ako výdavok neovplyvnňujúci základ dane
- daňový výdavok sa zaúčtuje do denníka v súlade s § 15 ods. 1 ísm. d) a § 4 ods. 2 písm. b) Postupov JÚ až na konci roka v rámci uzávierkových operácií ako nepeňažná operácia
- maximálny počet SL vychádza - podobne ako u zamestnancov - z počtu pracovných dní v roku 2006 (prednastavené 247), znížený o nárok na takú výmeru dovolenky, na ktorú by mal podnikateľ nárok, ak by bol zamestnancom (prednastavené 5 týždňov - 25 dní). Ďalšie možnosti úpravy nároku (uníženie o dni PNS, nepodnikania, o dni nároku na stravovanie vyplývajúce z pracovného pomeru...) vyplývajú z textu tabuľky.
Vypĺňať (resp. meniť) by sa mali len údaje v zelených políčkach, v oranžových sú vzorce.
Naposledy upravil andrej_rv : 10.11.07 at 22:35
Usporiadat
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Síce neni treba tabulku, ale ja som si upravila formulár, ktorý som používala predtým, aby som mala evidenciu lístkov.
0 0
arp69 arp69

arp69 je offline (nepripojený) arp69

Akou formou dkladovať odpracované dni u SZČO pre účely odúčtovania stravných lístkov. Manžel pracuje v mieste bydliska a lístky boli nakúpené v hodnote 89,- v počte 233 ks za rok 2007.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

arp69 Pozri príspevok
Akou formou dkladovať odpracované dni u SZČO pre účely odúčtovania stravných lístkov. Manžel pracuje v mieste bydliska a lístky boli nakúpené v hodnote 89,- v počte 233 ks za rok 2007.
Pracovné dni odo dňa nákupu stravných lístkov do konca roka. Za dni pred nákupom stravných lístkov si stravné nemôže uplatniť.
Príklad: 5. septembra 2007 si manžel kúpil stravné lístky v počte 233 ks. Dáš to ako výdavok neovplyvňujúci základ dane. V mesiaci 9/07 bolo od 5. 9. do konca mesiaca 18 dní, tak dáš do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane hodnotu 18 ks lístkov. Za október 23 ks, november 21 ks a za december 18 ks. Ku koncu roka uvedieš v inventúre zostatok cenín 153 ks stravných lístkov po 89.- Sk, celkom13617.- Sk
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

arp69 Pozri príspevok
Akou formou dkladovať odpracované dni u SZČO pre účely odúčtovania stravných lístkov. Manžel pracuje v mieste bydliska a lístky boli nakúpené v hodnote 89,- v počte 233 ks za rok 2007.
Nie je povinnosť žiadnej evidencie. Je to na SZČO ako preukáže, že v konkrétnom dni pracoval. Napr. fakturácia niečoho, čo si vyžaduje mesačné úsilie práce. Je to individuálne, každý pracuje inak. Takže podumajte nad tým a niečo si vymyslite.
Naposledy upravil liba2 : 15.12.07 at 13:55 Dôvod: zvýraznila som svoju odpoveď.
0 0
arp69 arp69

arp69 je offline (nepripojený) arp69

pre Abel: Nakupovala som priebežne od marca a chcem uplatniť kalendárne dni nie len pracovné. Som presvedčená že môžem, lebo manžel pracuje aj cez víkendy.
pre Liba2: Neviem aké tlačivo mám použiť napr. evidenciu dochádzky ako pre zamestnancov?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
arp69 Pozri príspevok
pre Abel: Nakupovala som priebežne od marca a chcem uplatniť kalendárne dni nie len pracovné. Som presvedčená že môžem, lebo manžel pracuje aj cez víkendy.
pre Liba2: Neviem aké tlačivo mám použiť napr. evidenciu dochádzky ako pre zamestnancov?
SZČO nevedie Evidenciu dochádzky sám pre seba . Ak dosahuje zdaniteľné príjmy , tak stravné vo výške 89 ,- Sk je obhájiteľné . Ale konkrétne evidenciu dochádzky nie je prepísané pre SZČO viesť .
0 0
arp69 arp69

arp69 je offline (nepripojený) arp69

Automatický nárok na stravné má SZČO v pracovné dni, keď pracuje aj cez víkend treba to nejako doložiť. Potrebujem poradiť konkrétne ako.
A ďakujem všetkým za ochotu
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

arp69, ja ti verím, že manžel pracuje denne aj cez víkendy. Pozri si stanovisko z drsr http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...ry=&criteria=1 - ak sa ti bude zdať, že to tam nie je uvedené, tak si pozri túto vetu za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (v súlade so Zákonníkom práce a zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov), pričom rozsah pracovného času je vymedzený § 85 Zákonníka práce (ZP).
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Čo sa týka So aj Ne je možnosť aj tu pozrieť -

http://www.porada.sk/t25087-odpoved-...s-so-a-ne.html

Je to síce staršieho data , ale čo sa týka odpracov.dní , to platí aj teraz .
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

arp69 Pozri príspevok
pre Abel: Nakupovala som priebežne od marca a chcem uplatniť kalendárne dni nie len pracovné. Som presvedčená že môžem, lebo manžel pracuje aj cez víkendy.
pre Liba2: Neviem aké tlačivo mám použiť napr. evidenciu dochádzky ako pre zamestnancov?
Ak pracuje aj cez víkendy, je na ňom ako pri prípadnej kontrole si obháji že pracoval aj napr. v nedeľu a preto má nárok na stravný lístok. Možno by bolo pre určitú skupinu SZČO ak vedú nejaký montážny alebo stavebný denník, ktorý podpisuje aj odberateľ alebo osoba pre ktorú pracujú atď... A v denníku sa uvádza postup a všetky vykonané činnosti na zákazke. Samozrejme potom musí nasledovať fakturácia atď...Tu je ťažké radiť a nepomôže tomu ani prípadná evidencia "dochádzky" pre SZČO. Sama pre seba sa dá vyrobiť veľmi jednoducho.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ja viem, že tu ide o princíp a skutočne sú živnostníci, ktorí pracujú nepretržite a nielen 40 hodín týždenne, ale ja osobne by som si nevyrábala zbytočné problémy, aby som si musela obhajovať výdavky, ktoré mi na 90 % daňový úrad zamietne.
0 0
arp69 arp69

arp69 je offline (nepripojený) arp69

Veď práve o to mi ide, že daňováci nikdy neodpovedajú na to ako má živnostník preukázať prácu cez víkend. Nikto z vás neuplatňuje tento nárok? Že mi nedávate konkrétnu odpoveď ako ste to riešili? Všetky tieto teórie už mám načítané, ale to mi nepomôže. Dík.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

arp69 Pozri príspevok
Veď práve o to mi ide, že daňováci nikdy neodpovedajú na to ako má živnostník preukázať prácu cez víkend. Nikto z vás neuplatňuje tento nárok? Že mi nedávate konkrétnu odpoveď ako ste to riešili? Všetky tieto teórie už mám načítané, ale to mi nepomôže. Dík.


Predpokladám, že to poraďáci riešia tak, ako píšu vo svojich príspevkoch. Nemám pocit, že sú nekonkrétni, alebo že tento nárok neuplatňujú. Predsa tu nebudú opisovať svoje konkrétne údaje alebo údaje svojich klientov.



.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
arp69 Pozri príspevok
Veď práve o to mi ide, že daňováci nikdy neodpovedajú na to ako má živnostník preukázať prácu cez víkend. Nikto z vás neuplatňuje tento nárok? Že mi nedávate konkrétnu odpoveď ako ste to riešili? Všetky tieto teórie už mám načítané, ale to mi nepomôže. Dík.
Dávam konkrétnu odpoveď ....riešim to tak , že si zakúpim SL v hodnote 89,- Sk x počet pracovných dní v mesiaci a uplatním si tento nákup vo výdavkoch ovplyvňujúcich ZD za daný mesiac .

Čo ak príde DK ? Predložím jej účtovné knihy,účtovné doklady z ktorých vyplýva , že firma je funkčná , dosahuje zdaniteľné príjmy /to znamená , že SZČO musí aj pracovať , ak dosiahne príjem / ......na prípadné otázky kontrolórov odpovedám .Žiadnu evidenciu dochádzky si nevediem .

Ak máte pocit , že na Porade je o stravných lístkoch málo písané , skúste zadať aj Vy dotaz cez stránku www.drsr.sk a podeľte sa s nami o zážitok , akú odpoveď dostanete , ak sa zameriate na preukazovanie odpracovaného dňa .Ja som sa už o to pokúšala , ale som nepochodila , ako je vidieť z mojej pripojenej odpovede UDRSR v predchádzajúcom príspevku .

Už ani iné by som Vám nevedela poradiť .
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Ak máte pocit , že na Porade je o ..... málo písané , skúste zadať aj Vy dotaz cez stránku www.drsr.sk a podeľte sa s nami o zážitok , akú odpoveď dostanete.

Ak zadávate otázku na uvedenú adresu, máte možnosť dostať odpoveď:
- mailom
- písomne
Ak si vyberiete možnosť mailom, odpoveď je vcelku uspokojivá. Akonáhle Vám príde odpoveď písomne, je len holým vymenovaním §. Žiaľ, obe možnosti nie je možné vybrať.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

arp69 Pozri príspevok
pre Liba2: Neviem aké tlačivo mám použiť napr. evidenciu dochádzky ako pre zamestnancov?
Prečítaj si ešte raz čo som ti predtým odpovedala .
0 0
arp69 arp69

arp69 je offline (nepripojený) arp69

Takúto odpoveď som dostala na svoj dotaz. Tak si z toho vezmite čo chcete.
Ja myslim že keď formu zákon nestanovuje, tak je jedno akú formu si zvolíme.

Odpoved DRSR.doc
Naposledy upravil arp69 : 10.01.08 at 14:28
0 0
ipomoni ipomoni

ipomoni je offline (nepripojený) ipomoni

dobry den ja sa chcem v tejto spojitosti opytat ci si mozem ako SZCO / sama/ za kazdy odpracovany den zapocitat do danovych nakladov vydavky v plnej vyske tj je 89,- SK tj. hodnota jedneho gastrolistka resp. akou vyskou ja prispievam - viem ze to tak bolo.dakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ipomoni Pozri príspevok
dobry den ja sa chcem v tejto spojitosti opytat ci si mozem ako SZCO / sama/ za kazdy odpracovany den zapocitat do danovych nakladov vydavky v plnej vyske tj je 89,- SK tj. hodnota jedneho gastrolistka resp. akou vyskou ja prispievam - viem ze to tak bolo.dakujem.

V roku 2007 si môžete uplatniť ako SZČO stravný lístok , alebo poukážku za každý odpracovaný de v hodnote 89,-Sk .Neprispievate žiadnou čiastkou .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
arp69 Pozri príspevok
Takúto odpoveď som dostala na svoj dotaz. Tak si z toho vezmite čo chcete.
Ja myslim že keď formu zákon nestanovuje, tak je jedno akú formu si zvolíme.

Odpoved DRSR.doc

arp69 , ocenila som Vašu snahu napísať dotaz , pomôže aj druhému .Nakoniec , aj sme dobre radili , nie?
0 0
Načítať ďalšie