Zavrieť

Porady

Faktúry na prelome rokov

Ide mi o evidenciu faktúr týkajúcich sa starého roka. Predchádzajúce roky to bolo tak, že fa bez ohľadu to, kedy k nám prišli (pečiatka príchodu fa do a.s.), resp. kedy boli vystavené - ak sa týkali starého roku, evidovali sa do predchádzajúceho obdobia. Viem, že o tom boli už vlani veľké polemiky. Teraz by sa vraj aj také fa, ktoré k nám prídu v novom roku a boli vystavené v starom, mali evidovať do nového obdobia a do starého ako nevyfakturované... Neviem, resp. nechcem si ten zmätok predsaviť pri tomto množstve fa... A ako je to s fa vystavenými v 2007 a daň. povinnosť v 2006?

Vopred ďakujem za odpoveď a želám všetkým šťastné vykročenie do nového roku 2007, veľa zdravia, šťastia, úspechov a pokoja!!!
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
halmir Pozri príspevok
Nie je možné účtovať v r.2007 502,343/321 na základe inter.smernice,ktorá by upravila účtovanie dokladov došlých alebo odoslaných do určitého termínu npr.26.01.2008 ?
halmir Pozri príspevok
Podľa mňa s termínom podania priznania DPH do 25.01.2008 za 12/2007 to nesúvisí . Odpočet DPH sa uplatni v priznaní za 1/2008 do 25.02.2008.
Neviem si to celkom jasne predstaviť, účtovať DPH do decembra a uplatniť v januári. Ako sa to dá? A znížený záväzok voči DÚ z titulu tejto DPH ako vykážeš v Súvahe? (zaujíma ma riadok)

Ak si chceš uplatniť DPH v I/08, potom v decembri účtuješ 502/326 a v januári 326,343/321.
Ak sa mýlim, prosím opraviť.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rozalka Pozri príspevok
Neviem si to celkom jasne predstaviť, účtovať DPH do decembra a uplatniť v januári. Ako sa to dá? A znížený záväzok voči DÚ z titulu tejto DPH ako vykážeš v Súvahe? (zaujíma ma riadok)

Ak si chceš uplatniť DPH v I/08, potom v decembri účtuješ 502/326 a v januári 326,343/321.
Ak sa mýlim, prosím opraviť.
V tejto súvislosti ma napadla jedna otázka. Ako budeme riešiť modelový príklad?
Všetky faktúry s daňovou povinnosťou, resp. dodaním v mesiaci 12/2007, ktoré som aj v 12/2007 obdržala a súvisia s nákladom roka 2007 som povinná a účtujem v roku 2007 vrátane účtovania 343., t.j. 5XX/321, 343.XX/321.

Zákon o DHP mi dáva možnosť všetky tieto faktúry si uplatniť podľa paragrafu 51 buď v decembri alebo v januári 2008 /mám ich do podania DP/ a ja si ich chcem všetky alebo časť uplatniť a uplatním v januári. /Účtovať však o nich musím v decembri 2007/.

Myslím, že ide o dve veci- účtovanie a záznamovú evidenciu DPH. Môj záväzok voči DÚ k 31.12, ak mám DP bude predstavovať účet 343 , ale záväzok vyrovnám -časť 25.01.2007 a časť 25.02.2008 nakoľko si DPH uplatním sčasti alebo u všetkých faktúr v januári 2008. Pomôže nám k tomu analytika a inventarizácia účtu 343.
Čo Vy na to...
Naposledy upravil evina : 26.01.08 at 18:34
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

V časoch, keď sme si mohli uplatniť DPH až po úhrade, tiež sme vlastne len vďaka evidencii na 343 vedeli, ako sme na tom voči štátu. Suma na vstupe (pohľadávka) bola spravidla vyššia,než nárok na odpočet, pokiaľ sme nemali DPH z dodáv. faktúr zaplatenú. Vtedy sme si to museli strážiť na základe evidencie, teraz si to môžme strážiť. Takže je to veru v analytike a inventarizácii stále .....napokon celý rok
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
evina Pozri príspevok
... Myslím, že ide o dve veci- účtovanie a záznamovú evidenciu DPH. Môj záväzok voči DÚ k 31.12, ak mám DP bude predstavovať účet 343 , ale záväzok vyrovnám -časť 25.01.2007 a časť 25.02.2008 nakoľko si DPH uplatním sčasti alebo u všetkých faktúr v januári 2008. Pomôže nám k tomu analytika a inventarizácia účtu 343.
Čo Vy na to...
Paula Pozri príspevok
... Vtedy sme si to museli strážiť na základe evidencie, teraz si to môžme strážiť. Takže je to veru v analytike a inventarizácii stále .....napokon celý rok
Úplne s vami súhlasím.
Ja som však takého názoru, že načo si komplikovať ešte aj týmto (neľahký) život (účtovníkov)? nie je jednoduchšie pri inventarizácii deklarovať výsledný vzťah jediným (max dvoma) priznaním/-iami?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tu nejde o komplikáciu podľa môjho názoru, ale o reálny život... jednoducho niektoré doklady musím zaúčtovať do roku 2007 a z x-rôznych dôvodov uplatniť DPH v 1/08. Z Tvojho príspevku som mala pocit, že takéto riešenie vylučuješ...

Rozalka Pozri príspevok
Neviem si to celkom jasne predstaviť, účtovať DPH do decembra a uplatniť v januári. Ako sa to dá? A znížený záväzok voči DÚ z titulu tejto DPH ako vykážeš v Súvahe? (zaujíma ma riadok)

Ak si chceš uplatniť DPH v I/08, potom v decembri účtuješ 502/326 a v januári 326,343/321.
Ak sa mýlim, prosím opraviť.
Vylučuje ho aj Petra 29 vo svojom príspevku

Petra29 Pozri príspevok
Podľa mňa je to možné, ale len do 25.1., nakoľko vtedy máš ukončené DPH, ináč by si o tej DPH nemohol účtovať do r.2007
a je pod nimi dosť súhlasov, takže by sme sa mali zjednotiť
Naposledy upravil evina : 26.01.08 at 19:26
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rozalka Pozri príspevok
Úplne s vami súhlasím.
Ja som však takého názoru, že načo si komplikovať ešte aj týmto (neľahký) život (účtovníkov)? nie je jednoduchšie pri inventarizácii deklarovať výsledný vzťah jediným (max dvoma) priznaním/-iami?
To aj budeme - decembrovým a januárovým-viacerými k 31.12 už nie...ako aj ešte nevyrovnanými pohľadávkami voči Dú k 31.12....
Naposledy upravil evina : 26.01.08 at 19:28
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
evina Pozri príspevok
To aj budeme - decembrovým a januárovým-viacerými k 31.12 už nie...
Nechcela si napísať novembrovým? (do konca roka nevrátený nadmerný odpočet, ktorý prevyšoval decembrovú povinnosť).
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rozalka Pozri príspevok
Nechcela si napísať novembrovým? (do konca roka nevrátený nadmerný odpočet, ktorý prevyšoval decembrovú povinnosť).
Nie - DP za december - to by bol náš presný záväzok voči DÚ k 31.12.2007 v prípade, že by žiadna DPH nebola zo zaúčtovaných faktúr uplatnená v 1/2008 a januárovým , t.j. tie faktúry, ktoré účtujem v roku 2007, ale DPH nárokujem až v 1/2008. Do toho vstupujú nevyrovnané NO, ak k tomu dátumu nejaké sú /ale o tých sme už účtovali.. len budú v salde./...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Aby sme to príliš neskomplikovali, skúsim môj názor vyjadriť takto:
Účtovať na účet 343 v decembri môžeme a v mnohých prípadoch musíme a napriek tomu si DPH môžeme uplatniť v januári 2008.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
evina Pozri príspevok
Nie - DP za december - to by bol náš presný záväzok voči DÚ k 31.12.2007 v prípade, že by žiadna DPH nebola zo zaúčtovaných faktúr uplatnená v 1/2008 a januárovým , t.j. tie faktúry, ktoré účtujem v roku 2007, ale DPH nárokujem až v 1/2008. Do toho vstupujú nevyrovnané NO, ak k tomu dátumu nejaké sú /ale o tých sme už účtovali.. len budú v salde./...
Prečo mám pocit, že každá o inom hovoríme/píšeme?
Stav záväzkov voči DÚ z titulu DPH priznanie za december mínus nadmerný odpočet prevyšujúci decembrovú povinnosť, teda to čo zostalo z novembrového NO a DÚ mi pošle na účet až v januári
(ak odhliadnem od ... v prípade, že by žiadna DPH nebola zo zaúčtovaných faktúr uplatnená v 1/2008 a januárovým , t.j. tie faktúry, ktoré účtujem v roku 2007, ale DPH nárokujem až v 1/2008) - alebo som z toho už domotaná?
Ja som sa totiž prapôvodne pýtala na riadok súvahy ...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rozalka Pozri príspevok
Prečo mám pocit, že každá o inom hovoríme/píšeme?
Stav záväzkov voči DÚ z titulu DPH priznanie za december mínus nadmerný odpočet prevyšujúci decembrovú povinnosť, teda to čo zostalo z novembrového NO a DÚ mi pošle na účet až v januári
(ak odhliadnem od ... v prípade, že by žiadna DPH nebola zo zaúčtovaných faktúr uplatnená v 1/2008 a januárovým , t.j. tie faktúry, ktoré účtujem v roku 2007, ale DPH nárokujem až v 1/2008) - alebo som z toho už domotaná?
Ja som sa totiž prapôvodne pýtala na riadok súvahy ...
Spolu sme písali, takže ja som také zjednodušené zhrnutie za seba urobila vyššie. O to išlo mne, že si viem predstaviť ako DPH účtovať v decembri a uplatniť si v januári a nepôjde o znížený záväzok, lebo ja ho taký mám, len ho nevyrovnám k 31.12 a bude v súvahe v príslušnom riadku, kde je účet 343 /daňové záväzky, resp. pohľadávky.../
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Ja vychádzam z toho, že účet 343 po inventarizácii k 31.12. má ukazovať výsledný vzťah k štátnemu rozpočtu, stále som to chápala tak, že je to u mesačných platcov DP k DPH za 12/2007, u štvrťročných platcov za 4Q/2007.

Ešte som si dovolila z § 51 podčiarknúť to, v čom má pravdu Evina, hrubou som zasa zvýraznila to, ako tomu rozumiem ja /ak mám doklad, mám uplatňovať dph/

podľa §512)Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Popri všelijakých príkazoch a zákazoch nám štát raz dal aj nejaké právo. Dal nám právo odložiť si pohľadávku voči nemu o zdaňovacie obdobie. Tak ja si svoju pohľadávku nechám k 31.12. "visieť" a uplatním si svoje právo voči štátu až v januári....takto vnímam zákon ľudskou rečou.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Petra29 Pozri príspevok
Ja vychádzam z toho, že účet 343 po inventarizácii k 31.12. má ukazovať výsledný vzťah k štátnemu rozpočtu, stále som to chápala tak, že je to u mesačných platcov DP k DPH za 12/2007, u štvrťročných platcov za 4Q/2007.

Ešte som si dovolila z § 51 podčiarknúť to, v čom má pravdu Evina, hrubou som zasa zvýraznila to, ako tomu rozumiem ja /ak mám doklad, mám uplatňovať dph/

podľa §512)Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
Petra áno máš pravdu - účet 343 vyjadruje náš vzťah k ŠR. Nemôže to byť tak presne ako Ty píšeš, lebo napr. k 31.12, či som mesačný alebo kvartály platiteľ mi vznikne napr. NO a NO odpočet som mal aj za 3.Q, resp. 11. mesiac. V takomto prípade máš na účte 343 oba NO, t.j. nemáš zobrazenú situáciu len zo 4.Q. resp. 12 mesiaca. lebo DÚ Ti tento NO ešte nevrátil....
Ak ja zaúčtujem faktúry, ktoré mám do podania priznania za 12/2007, resp. 4.q. do r. 2007, ale uplatním si ich až v januári 2008-už mi to zas nesedí na posledné DP , lebo faktúry mám , zaúčtovala som ich, vznikol mi záväzok voči DÚ, čiže účet 343 mi opäť vyjadruje vzťah k ŠR., ale nesedí s DP o neuplatnenú DPH...

Čo sa týka druhej časti, máš pravdu, ja som to na prvýkrát nepochopila, že kladieš dôraz na to, že mal doklad po podaní DP....teraz som si to uvedomila.

Zhrniem svoj názor:
Celým som chcela povedať, že nemusíme účtovať cez 326 v prípade ak máme doklad do podania DP za DPH a do dátumu, kedy podľa smernice účtujeme ešte v roku 2007, ale môžeme účtovať na 343 v decembri a v januári 2008 uplatniť DPH..

Inšpiráciou prečo som sa pustila do tejto debaty bol hlavne príspevok od Rozalky a pomerne dosť súhlasov a Tvoj som zjavne zle pochopila

Rozalka Pozri príspevok
Neviem si to celkom jasne predstaviť, účtovať DPH do decembra a uplatniť v januári. Ako sa to dá? A znížený záväzok voči DÚ z titulu tejto DPH ako vykážeš v Súvahe? (zaujíma ma riadok)

Ak si chceš uplatniť DPH v I/08, potom v decembri účtuješ 502/326 a v januári 326,343/321.

Ak sa mýlim, prosím opraviť.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Rozumiem,
ale aj tak neviem, čo robíme ešte o tejto hodine pri pc nad úvahami o dph:-)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Petra29 Pozri príspevok
Rozumiem,
ale aj tak neviem, čo robíme ešte o tejto hodine pri pc nad úvahami o dph:-)
jednoducho ju milujeme ...
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29


Krásna bodka na záver.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Petra29 Pozri príspevok
Ja vychádzam z toho, že účet 343 po inventarizácii k 31.12. má ukazovať výsledný vzťah k štátnemu rozpočtu...
V podstate je to pravda...
Ale treba si uvedomiť, že účet 343 musí mať analytické členenie.
A výsledný vzťah k štátnemu rozpočtu mi vyjadruje analytický účet 343/zúčtovanie DPH so ŠR. To ale vôbec nevylučuje, aby ostatné analytické účty 343 nemohli mať zostatky. Jednoducho z 343/odpočítanie dane odúčtujem na 343/zúčtovanie toľko DPH, koľko si uplatním k 31.12. Zbytok čaká na odpočítanie...
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Ešte sa vrátim k Rozalkinej otázke, ohľadne riadku súvahy.
Kde bude 343/zúčtovanie dph so ŠR je jasné.
Avšak nie je mi jasné, na ktorom riadku súvahy vykážeme analytické účty 343, ktoré čakajú na odpočítanie?
Ide mi o to, že k 31.12. nám teda nevznikla pohľadávka voči DÚ, keďže si ju neuplatňujem /resp.uplatňujem,ale až v 1/2008/
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Petra29 Pozri príspevok
Ide mi o to, že k 31.12. nám teda nevznikla pohľadávka voči DÚ, keďže si ju neuplatňujem /resp.uplatňujem,ale až v 1/2008/
Zaúčtovaním DPH na vstupe pohľadávka vznikla, iba sme si "odložili jej započítanie". Viď príspevok od Pauly:

Paula Pozri príspevok
Popri všelijakých príkazoch a zákazoch nám štát raz dal aj nejaké právo. Dal nám právo odložiť si pohľadávku voči nemu o zdaňovacie obdobie. Tak ja si svoju pohľadávku nechám k 31.12. "visieť" a uplatním si svoje právo voči štátu až v januári....takto vnímam zákon ľudskou rečou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať