Zavrieť

Porady

Materská dovolenka a pracovný pomer

Chcela by som uzavrieť pracovný pomer s pracovníčkou, ktorá je v súčastnosti na ďalšej materskej dovolenke. Je nejaká možnosť ju zamestnať, aby neprišla o materský príspevok? Ide o matku, ktorá sama vychováva dvojročné dieťa. Poznáte nejaký spôsob? Ak áno, prosím, dajte mi vedieť. Ďakujem každému, kto mi poradí.
Naposledy upravil evuša : 21.12.04 at 17:04
Usporiadat
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Ak nepracuje od 16.1.2005, nech ide na UPSVaR nahlásiť odkedy nepracuje, a podľa mňa má nárok na plný rodičovský príspevok 4110,- Sk od tej doby. Teda ak je zabezbečená osobná starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa so 3 rokov veku dieťaťa alebo do 6 rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdrav. stavom. Rodičovský príspevok sa kráti na 1300,- ak táto osoba zároveň vykonáva aj zárobkovú činnosť alebo poberá dávku nemocenského poistenia.

Teraz ma ešte napadlo, keď to nikde nenahlasovala, koľko dostala rodičovský príspevok v tom čase keď pracovala? Aby si s tým nahlásením od 16.1.2005 nenarobila problémy, keďže to predtým nehlásila. Ak sa jej krátil, tak je to v pohode, nech ide.
Naposledy upravil zuso : 28.02.05 at 09:22
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Samozrejme, že jej chodila plná materská, keďže nikomu neoznamovala, že robí na DoVP.
0 0
tina001 tina001

tina001 je offline (nepripojený) tina001

O rodičovskom príspevku je dobre napísané a priložené vysvetlenie MPSVR SR
v otázke od Misurky "rodičovský príspevok" z 22.10.2004. Sú to na druhej strane
odpovedí príspevky pána Mihála č. 16 a 18.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Beata
Samozrejme, že jej chodila plná materská, keďže nikomu neoznamovala, že robí na DoVP.
Tak teda ako je možné, že štát prestal za ňu platiť odvody? Potom by jej to hadam aj automaticky kratili?
Asi zamestnanec odviedol nieco do zdravotnej z tej DoVP, a tým sa to prerusilo. Tak nech tam nahlási, že stále poberá RP, takže za ňu platí štát.
Neviem či sa to nejakým spôsobom na UPSVaR môžu dozvedieť, a tým by musela pomernú časť z RP vrátiť. I keď je to smiešna čiastka.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Presne ako hovoríš, smiešna čiastka a s tou almužnou čo mamičky dostanú robí štát také caviky... aby náhodou ženy na materskej dáko nezbohatli.
Jasné, že za ňu zaplatil zamestnávateľ do ZP a preto štát za ňu prestal platiť. Už napísala do ZP, že poberá rodičovský príspevok, len neviem čo jej mám poradiť s tým ÚPSVaR... či im má oznámiť, alebo nie. Polemika. No čo by ste urobili Vy?
Joj nemám rada takéto, najradšej by som "zaškrtila" aj tú mzdovú že neporadila mamičke na začiatku, lebo tá by sa vôbec neunúvala robiť keby vedela podmienky, aj tú mamičku, lebo sa neopýtala na začiatku no pýta sa teraz po "funuse"...
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Ťažko poradiť, najlepšia asi nič nenahlasovať, veď keď na to prídu, tak bude musieť vrátiť "len" tú čiastku čo jej nepatrila. O žiadnych "pokutách" sa nikde nič nepíše, aspoň čo som (dúfam dobre) čítala v zákone.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Neviem či niekto z Vás pozeral správy (určite áno )Rozoberali tam rodičovský príspevok. Vraj od júla aj mamičky,ktoré nastúpia do zamestnania a dieťa nedajú do jaslí alebo škôlky, budú mať nárok na celý rodičovský príspevok.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

mozu dat do jasli alebo skolky, to je jedno budu mat narok na cely rodic.prispevok. stat nezaujima ako bude o dieta postarane. no uvidime,vcera p.Kanik bol presvedceny ze to bude schvalene,konecne niec pozitivne.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Áno pozerala som to. Veď niekto z vlády "zamiesil" dáke dieťatko a jeho žena bude na materskej, tak treba zákony pripraviť nieee?!
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

jasneeeeeeeee, keby miesili castejsie, potesilo by.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Viete mi niekto poradit? Chceme zamestnat jednu pracovnicku, problem je ale v tom, ze zajtra, t.j.04.06. jej konci materska. Odkedy ju mozme zamestnat? Od pondelka, alebo uz od nedele,aby nemusela behat po poistovnach?Chcem dnes posielat jej prihlasenie mailom na SP,ale neviem aky tam mam dat datum nastupu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Dajte jej pracovnú zmluvu od 5.6. a prihláste ju dnes mailom.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ďakujem, hned to idem urobit. Len som nevedela ci moze byt pracovny pomer zacaty nedelou.
0 0
H.B. H.B.

H.B. je offline (nepripojený) H.B.

Majka
mozu dat do jasli alebo skolky, to je jedno budu mat narok na cely rodic.prispevok. stat nezaujima ako bude o dieta postarane. no uvidime,vcera p.Kanik bol presvedceny ze to bude schvalene,konecne niec pozitivne.
Nevieš,či je to schvalené,že sa dieťa môže dať do škôlky a matka dostane plný rodič.príspevok?
0 0
NKI NKI

NKI je offline (nepripojený) NKI

misurka
Neexistuje hranica zarobku na DoVP, avsak aby matka na rodič. dovolenke neprisla o plny rodicovský prispevok, je dobre dohodnut so zamestnavatelom obdobie vykonu prace napr. vzdy od 2. dna v mesiaci, cim matka nestraca narok na plny rodic.prispevok. Totizto staci, ze jeden jediny den splna podmienku celodennej starostlivosti o dieta. Mam to preverene, pretoze takto pracuje moja svagrina uz 4. mesiac na DoVP. Vzdy nova dohoda, kazdy mesiac az od 2. dna
Trosku z ineho sudka, ale znamena to, ze ak prihlasim malu do skolky od druheho dna v mesiaci, nestracam za tento mesiac rodicovsky prispevok?
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
Neznamená! Stačí jeden deň celodennej starostlivosti o dieťa.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Duša
Neznamená! Stačí jeden deň celodennej starostlivosti o dieťa.
Nepochopila som. Odpoveď je stráca,alebo nestráca???
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
Pardon, zle som si prečítala príspevok, na ktorý som reagovala. Bolo už dosť hodín...
Nestráca nárok, na RP má nárok aj za jeden deň celodennej starostlivosti o dieťa.
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

ahojte,
nikde som tu nenasla odpoved na moju otazku. Chcem sa spytat:
Ked je zena na MD a je slobodna mamicka, moze vykazovat nejaky prijem? Teda, bude dostavat materske, ale mna zaujima, ci si popri tom moze nejako privyrobit. Trebars na DoVP, alebo je odkazana len na tu almuznu, co dostane od soc.poistovne?
Dakujem za vase reakcie
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
xena77
ahojte,
nikde som tu nenasla odpoved na moju otazku. Chcem sa spytat:
Ked je zena na MD a je slobodna mamicka, moze vykazovat nejaky prijem? Teda, bude dostavat materske, ale mna zaujima, ci si popri tom moze nejako privyrobit. Trebars na DoVP, alebo je odkazana len na tu almuznu, co dostane od soc.poistovne?
Dakujem za vase reakcie
Od 1.7. je zmena, moze zarabat kolko chce, ale nesmie dat dieta do statnej skolky ci jasli. A nekratia jej ani matersky ani rodicovsky prispevok. Aj do sukromnej skolky ci jasli moze dieta chodit.
Ale pozor, pocitali sme to a moze prerobit (ak je napr. na DoVP) v rocnom vyuctovani ZP!!! Tam ak odvedie nejakych 14% (a samozrejme jej strhavaju 19% dan z prijmov) tak sa vobec do tej prace neoplati chodit, robi len na odvody a dane!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať