Zavrieť

Porady

Materská dovolenka a pracovný pomer

Chcela by som uzavrieť pracovný pomer s pracovníčkou, ktorá je v súčastnosti na ďalšej materskej dovolenke. Je nejaká možnosť ju zamestnať, aby neprišla o materský príspevok? Ide o matku, ktorá sama vychováva dvojročné dieťa. Poznáte nejaký spôsob? Ak áno, prosím, dajte mi vedieť. Ďakujem každému, kto mi poradí.
Naposledy upravil evuša : 21.12.04 at 17:04
Usporiadat
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

Tak takto nejako to chápem aj ja. Veď Materská je dávkou NP a až Rodičovský príspevok je Štátnou sociálnou dávkou. Z toho mi vychádza, že nemôžem súčasne v zamestnaní pracovať aj poberať dávku NP. Pri poberaní RP je to už o inom. Tak ako nemôžem počas PN pracovať. Ak sa mýlim, opravte ma.
0 0
zukana zukana

zukana je offline (nepripojený) zukana

Chcem prijať do zamestnania na kratší pracovný čas kamarátku, ktorá poberá rodičovský príspevok. Ako mám postupovať. Pôjde o klasický pracovný vzťah, len s tým rozdielom, že bude naďalej poberať RP? A ako sa platia odvody?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zukana
Chcem prijať do zamestnania na kratší pracovný čas kamarátku, ktorá poberá rodičovský príspevok. Ako mám postupovať. Pôjde o klasický pracovný vzťah, len s tým rozdielom, že bude naďalej poberať RP? A ako sa platia odvody?
Ide úplne o klasický pracovný vzťah, odvody sa platia kompletne ako u klasického zamestnanca.
Len zamestnankyňa musí ísť na úrad práce soc. vecí a rodiny zahlásiť, že začína pracovať, myslím, že budú chcieť aj pracovnú zmluvu. Pokiaľ neumiestni dieťa do štátnej škôlky, napíše prehlásenie o tom, že o dieťa sa stará ....... V tom prípade bude naďalej poberať aj rodičovský príspevok.
0 0
zukana zukana

zukana je offline (nepripojený) zukana

Nemala som čas skôr sa pozrieť na vašu radu, takže až teraz jedno veľké
Ď A K U J E M
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

jankasm
Ide úplne o klasický pracovný vzťah, odvody sa platia kompletne ako u klasického zamestnanca.
Len zamestnankyňa musí ísť na úrad práce soc. vecí a rodiny zahlásiť, že začína pracovať, myslím, že budú chcieť aj pracovnú zmluvu. Pokiaľ neumiestni dieťa do štátnej škôlky, napíše prehlásenie o tom, že o dieťa sa stará ....... V tom prípade bude naďalej poberať aj rodičovský príspevok.
súhlasím a pridávam pre zaujímavosť, že ak táto zamestnankyna ochorie, nemá nárok na výplatu náhrady príjmu pri dočasnej PN:
Podľa zákona o náhrade príjmu pri dočasnej PN č. 462/2003, § 5:
Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec
a) ak počas obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti má nárok na
1. nemocenské podľa osobitného predpisu,
2. materské podľa osobitného predpisu alebo
3. rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu; to neplatí, ak zamestnanec počas poberania rodičovského príspevku súčasne vykonáva činnosť zamestnanca

0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Fronco
súhlasím a pridávam pre zaujímavosť, že ak táto zamestnankyna ochorie, nemá nárok na výplatu náhrady príjmu pri dočasnej PN:
Podľa zákona o náhrade príjmu pri dočasnej PN č. 462/2003, § 5:
Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec
a) ak počas obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti má nárok na
1. nemocenské podľa osobitného predpisu,
2. materské podľa osobitného predpisu alebo
3. rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu; to neplatí, ak zamestnanec počas poberania rodičovského príspevku súčasne vykonáva činnosť zamestnanca

Prečo by nemala? Prečítaj si poriadne bod 3.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Prečítala som to celé komplet. Asi som veľmi nechápava.Ale tá pracovnička, ktorá ma 5 mes. dvojčatá sa bola pýtať na soc. poisťovni - povedali jej, že na prac. zmluvu robiť nemôže pretože poberá materské. Lenže ja som s ňou od 5.10. 2006 uzavrela DoVP a teraz neviem či je to správne. Môže žena, ktorá je poberateľkou materského pracovať na DoVP a nepríde o mateské?
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Prosím, pozrite sa na to. Pretože neviem či by som dobre urobila, (ako som vyššie čítala, stačí aspoň 1 deň staroslivosti o dieťa) , aby som ju odhlásila zo SP ešte teraz do konca novembra napr. k 29.11.2006, alebo je to v poriadku, ak by mohla aj popri poberaní materského príspevku pracovať na DoVP tak potom by som ju nemusela odhlasovať a mohla by pracovať tak ako ma uzatvorenú DoVP do 31.12.2006
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ZlaticaB
Prosím, pozrite sa na to. Pretože neviem či by som dobre urobila, (ako som vyššie čítala, stačí aspoň 1 deň staroslivosti o dieťa) , aby som ju odhlásila zo SP ešte teraz do konca novembra napr. k 29.11.2006, alebo je to v poriadku, ak by mohla aj popri poberaní materského príspevku pracovať na DoVP tak potom by som ju nemusela odhlasovať a mohla by pracovať tak ako ma uzatvorenú DoVP do 31.12.2006
Popri materskej sa pracovať nesmie, ani na pracovný pomer ani na dohodu.
Začať pracovať môže až po skončení MD, keď jej začne RD. Rodičovský príspevok môže poberať a zároveň pracovať v tom prípade, že dieťa neumiestni do štátnej škôlky.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Ďakujem Janka, mám to odklepnuté.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm
Popri materskej sa pracovať nesmie, ani na pracovný pomer ani na dohodu.
Začať pracovať môže až po skončení MD, keď jej začne RD. Rodičovský príspevok môže poberať a zároveň pracovať v tom prípade, že dieťa neumiestni do štátnej škôlky.
Počas MD môže pracovať poberateľka na DoVP, pretože odmena za vykonávanie takejto práce nie je považovaná za vymeriavací základ.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Takže môže pracovať, nemusím ju odhlasovať?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajobs
Počas MD môže pracovať poberateľka na DoVP, pretože odmena za vykonávanie takejto práce nie je považovaná za vymeriavací základ.
Fakt?
Tak to je pre mňa novinka, ja som myslela že popri materskej nesmie byť žiadny iný príjem.
Zas som o niečo múdrejšia. Ďakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm
Fakt?
Tak to je pre mňa novinka, ja som myslela že popri materskej nesmie byť žiadny iný príjem.
Zas som o niečo múdrejšia. Ďakujem.
Áno Janka, je to tak. Pozri § 30, písmeno b) zákona o SP s použitím § 138, ods. 1 až 6. Príjem z DoVP nie je VZ v zmysle zákona o soc. poistení okrem garančného a úrazového poistenia.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať