Zavrieť

Porady

aky datum

aky sa dava datum k uctovnemu pridadu z bankoveho vypisu, ked je datum spracovania a datum zuctovania. Ten druhy?
dakujem
s pozdravom
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
wicolka
a ak vyberie z banky hotovosť v januári, do pokladne si to dá až v decembri na základe dátumu vyhotovenia výpisu?Mne sa to stále nejako nepozdáva
Do pokladne to dá v januári cez priebežné položky. Má predsa doklad o výbere z účtu. K 31.12. vypáruje priebežnú položku na základe zaúčtovania výpisu k 31.12.

Pozor na časový princíp.Keď vyberiem z banky, predsa mám doklad buď z bankomatu, alebo vyhotovené potvrdenie od pracovníka banky. Na základe toho musí zaúčtovať výber z banky k dátumu výberu, ako príjem do pokladne, cez už uvedené priebežné položky.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

bz5
Nebolo by možné chápať mesačný výpis z banky vlastne ako súbor čiastkových dokladov, je logické, že sa výpisy neposielajú každý deň.
Môžem uzavrieť s bankou aj takú zmluvu, že mi bude chodiť výpis po obrate. Môže to byť aj každý deň.
Ale sme sa rozdebatovali a ZuzanaSk doteraz nevie, aký dátum použiť.
Môžeš si vybrať.
0 0
wicolka wicolka

wicolka je offline (nepripojený) wicolka

Už 10 rokov vychádzam podľa výpisu z banky nie z dátumu vyhotovenia výpisu, ale z dátumu obratu/účtovania, čo je na výpise a zatial nik ani daňováci nenamietali.Možno to nie je správne, ale je to prehladnejšie.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
zuzanask
mam na vypise ze mi prisla platba a datum spracovania je 30.12. a datum zauctovania 31.12. tak neviem.
Sama píšeš, že banka to zaúčtovala až k 31.12. Potom nemôžeš skorším dátumom zaúčtovať ako banka. Dátum spracovania 30.12. je v účtovníctve irrelevantné.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tinaM
Môžem uzavrieť s bankou aj takú zmluvu, že mi bude chodiť výpis po obrate. Môže to byť aj každý deň.
Ale sme sa rozdebatovali a ZuzanaSk doteraz nevie, aký dátum použiť.
Môžeš si vybrať.
Dal som dotaz na DR SR Bratislava, nech sa k tomu vyjadria. Keď dostanem odpoveď prilepím.
0 0
wicolka wicolka

wicolka je offline (nepripojený) wicolka

Vdaka, už teraz som zvedavá na odpoved.Škoda, že odchádzam na operáciu, velmi by ma to zaujímalo.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
wicolka
Vdaka, už teraz som zvedavá na odpoved.Škoda, že odchádzam na operáciu, velmi by ma to zaujímalo.
Neboj keď sa vrátiš to tu ešte určite bude.
Držím ti palce.
0 0
wicolka wicolka

wicolka je offline (nepripojený) wicolka

Ešte raz srdečná vďaka
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
tinaM
Je pravda, že mesačný výpis účtujem len raz mesačne, ale ak by som tam písala dátum napr. 31.12., tak by som klamala samú seba, lebo fa. som vskutočnosti uhradila 6.12. Alebo do knihy záväzkov mám napísať 6.12. a peň. denníku 31.12.? To ale nemôže byť! Keď sa pozriem do peň. denníka, tak aj po rokoch viem povedať, kedy som tú úhradu previedla presne a pritom nemusím hľadať v dokladoch. Myslím si, že účtovníctvo má slúžiť aj účtovnej jednotke a zabezpečovať prehľadnosť. Ak nemám pravdu, opravte ma.
Aj mne chodí výpis z banky mesačne a účtujem ho v peňažnom denníku na konci mesiaca, ale každý prípad účtujem pod takým dátumom, kedy vznikol. Teda ak som faktúru uhradila 6.12., tak tento dátum aj uvádzam, napriek tomu, že výpis je z 31.12.
0 0
Naďa Naďa

Naďa je offline (nepripojený) Naďa

Zákon o postupoch účtovania v JÚ uvádza:
§ 3
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

Na začiatok

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
Podľa toho je deň účtovného prípade ten, kedy boli peniaze z účtu odpísané, resp. pripísané.

Nechcem byť "múdra" ale tak sa to robilo v dobách minulých a ak dobre viem, tak sa to robí aj teraz.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Naďa
Zákon o postupoch účtovania v JÚ uvádza:
§ 3
Deň uskutočnenia účtovného prípadu
Na začiatok

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
Podľa toho je deň účtovného prípade ten, kedy boli peniaze z účtu odpísané, resp. pripísané.

Nechcem byť "múdra" ale tak sa to robilo v dobách minulých a ak dobre viem, tak sa to robí aj teraz.
toto je v tom tiez zaujimave...
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Heni
toto je v tom tiez zaujimave...
Počkajme si na vyjadrenie Daňového riaditeľstva v Bratislave.
Môj názor je, že tie podklady mám /faktúry.../ a mám tiež výpis, na ktorom mám rozpísané, v ktorom dni som to hradila. Podľa mňa výpis nespĺňa náležitosti účtovného dokladu. Netvrdím, že mám pravdu. Teším sa na vyjadrenie DÚ. Bol to dobrý nápad.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Slavena
Aj mne chodí výpis z banky mesačne a účtujem ho v peňažnom denníku na konci mesiaca, ale každý prípad účtujem pod takým dátumom, kedy vznikol. Teda ak som faktúru uhradila 6.12., tak tento dátum aj uvádzam, napriek tomu, že výpis je z 31.12.
Takže podľa tejto logiky, budem mať zaúčtovaný bankový výpis za jeden mesiac (napr. 12/2006) s rôznymi dátumami, podľa úhrad. Takže teoreticky môžem mať 31 dátumov na jeden doklad. Lebo výpis mám len jeden, tým pádom má len jedno číslo.

Potom to bude vyzerať tak, že výpis číslo 12 z roku 2006 bude zaúčtovaný s nasledujúcimi dátumami nap. 06.12., 08.12., 12.12. ....... Tak toto je podľa mňa porušenie časového sledu. Ako môže mať jeden doklad v účtovníctve viac rôznych dátumov?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

smith
Takže podľa tejto logiky, budem mať zaúčtovaný bankový výpis za jeden mesiac (napr. 12/2006) s rôznymi dátumami, podľa úhrad. Takže teoreticky môžem mať 31 dátumov na jeden doklad. Lebo výpis mám len jeden, tým pádom má len jedno číslo.

Potom to bude vyzerať tak, že výpis číslo 12 z roku 2006 bude zaúčtovaný s nasledujúcimi dátumami nap. 06.12., 08.12., 12.12. ....... Tak toto je podľa mňa porušenie časového sledu. Ako môže mať jeden doklad v účtovníctve viac rôznych dátumov?
Môže mať, prečo nie. Ja mám nastavené číslovanie tak, že čísluje:
6.12 B1-12/1
8.12 B1-12/2
12.12 B1-12/3
Číslo za lomkom je poradie zápisov - platieb na BV, vrátane poplatkov, úrokov a všetkého čo tam je.
Pekný deň...
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Môj názor je, že účtovníctvo má byť pravdivé a verne ukazovať skutočnosť. Ak bankový výpis zapíšem s posledným dátumom v mesiaci (alebo len jeden deň v roku), myslím si, že nemôženm dostať pravdivý obraz o tokoch peňazí. Ako potom urobím inventúru pokladne napríklad k 15.12.2006? Nemám skutkový stav s čím porovnať. Viem, môžem si viesť samostatne pokladničnú knihu, knihu záväzkov atď - ale prečo??
Nevyrábame si problém sami? Aby sa nám nestalo, že odpoveďou z DR bude novela zákona, kde sa prikáže mať výpisy po obrate !!!
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Mesačné výpisy z devízového účtu - nijako ich nemôžem účtovať s dátumom posledného dňa v mesiaci ....
0 0
mmmaros mmmaros

mmmaros je offline (nepripojený) mmmaros

S tými výpismi to je naozaj komplikovanejšie ako komplikované. Ja dostávam výpisy z banky mesačne. Pri každom pohybe na účte je na výpise dátum "spracovania" a dátum "zúčtovania". Pri výbere z bankomatov a platbách kartou je dátum spracovania vždy neskôr ako deň zúčtovania (chvíľu to spracovanie proste trvá). Do peňažného denníka používam dátum "zúčtovania" - teda dátum, kedy peniaze podľa výpisu naozaj odišli z účtu.

Osobne to považujem za akceptovateľný postup. Nevylučujem, že v zákone má oporu tvrdenie, že až v deň vystavenia výpisu mám účtovný doklad a preto musí byť dátum v peňažnom denníku pre všetky pohyby zhodný s dátumom vystavenia výpisu, ale pevne verím, že daňováci uznajú aj tento podľa mňa časovo prehľadnejší postup.
0 0
mgm mgm

mgm je offline (nepripojený) mgm

živnostník
Manual
Môže mať, prečo nie. Ja mám nastavené číslovanie tak, že čísluje:
6.12 B1-12/1
8.12 B1-12/2
12.12 B1-12/3
Číslo za lomkom je poradie zápisov - platieb na BV, vrátane poplatkov, úrokov a všetkého čo tam je.
Pekný deň...
Ja tak isto ako Manual účtujem mesačné výpisy. Myslím si, že aj pri odbr. aj dod. fa je potrebná evidencia podľa uhradenia fa a nie podľa vystavenia výpisu
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Banka Ti na požiadanie bude posielať výpis po každej transakcii. Takže ak máš veľa koruniek na zbytočné poplatky hurá na to. Ja to robím ako J.-Manual.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Prečítala som si všetky názory i argumenty. S niektorými súhlasím, s inými zasa nie. Preto teraz uvediem môj prípad.
Mám klientov, účtujúcich v JU, z ktorých jeden uzatvoril s bankou zmluvu, aby mu posielali výpisy vždy po 7 dňoch a druhému ich posielajú zasa po 10 dňoch.
A musím uznať, že banky sú v tom dôsledné, takže sa mi pravidelne na konci roka stáva, že na jednom výpise mám úhrady z dvoch rokov, napr. od 25.12. do 5.1.
Takže, keby som chcela postupovať podľa dátumu vystavenia výpisu, tak by asi patrili úhrady z konca roka do príjmov a výdavkov nasledujúceho roka, lebo účtovný doklad obdržím až vtedy.
Čo Vy na to?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať