Zavrieť

Porady

Prosim

Neviem kde som mal napisat ale chcel by som sa opytat.Kamaratka by chcela poradit co ma robit ked je tehotna a priatel odmieta zodpovednost,ako ma postupovat v otazke penazi. Prosim poradte.
Usporiadat
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

monymon
Bola v "poriadku" do r. 2005. V starom zákone o rodine bol pojem "zľahnutie", čo sa v novom predpise zmenilo práve z dôvodu zastaralosti a teraz sa používa výraz pôrod....ale to len taka malilinká poznámka na okraj......nech sa vyjadrujeme presne...
ved prave ze som si spomenula na ten starsi vyraz slovicka co sa pouzival uradnejsie ked sme mali male deti aj my
Naposledy upravil camelfly : 05.01.07 at 09:27
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Aha - takže to je pôrod? Ja som tipoval skôr na počatie
0 0
monymon monymon

monymon je offline (nepripojený) monymon

ako som napisala vo svojom príspevku, zľahnutie je to iste, ako pôrod......ako uvádza camelfly.....tento výraz bol "legálnym pojmom" - ted zákon s ním "pracoval" až do roku 2005, kedy starý zákon z r. 1983 nahradil nový zákon o rodine, ktorý už používa pojem pôrod, takže len došlo k zámene zastaralého výrazu......asi aj tir príspevky, na ktoré upozarmila camelfly sú ešte z obdobia pred účinnosťou tohto nového zákona. aby ste sa nepreľakli...táto "pomoc" nevydatej matke je aj v novom predpise a v podstate sa znenie paragrafu nezmenilo...až na tem výraz zľahnutie...
a vôbec sa netrápre tým, že to slovo je pre vás cudzie....to by ste sa čudovali, aký s tým mali problém moji spolužiaci (muži) na fakulte počas môjho štúdia....ale oni sa z vlastnej ješitnosti hanbili priznať a spýtať sa, čo to je.... :-))))))
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ja sa teda nehanbim, ale aj tak mi to nejde do hlavy. Ja som rocnik 64, zo slovenciny som maturoval v r. 82, zakon je z roku 83, ale o zlahnuti som v zivote nepocul.

Predsa je ta Porada na nieco dobra - netusil som ze sa tu take veci dozviem. Skusim zacat ten termin pouzivat, mozno sa do jazyka zasa vrati...

Iba si nie som isty, ci ho budem vediet spravne casovat a sklonovat. Napr: "Už porodila?" sa povie "Už zľahla? A čo, ak sa pod niečim "zľahne zem"?
0 0
monymon monymon

monymon je offline (nepripojený) monymon

Veď o to ide...že tento pojem sa už používať nemusí...kým ho poznal zákon....tak sa v podstate mal a musel používať aj v rozhodnutiach a pod., ale keďže nový platný a účinný zákon už nahradil archaický výraz termínom modernejším a v konečnom dôsledku aj praktickejším, na "zľahnutie" pokojne zabudnite.......skôr by som si osvojila: "kamarátka porodila, tak si dajme pozor, aby sa za údajným otcom nezľahla(vami spomínaná) zem".......Niektoré výrazy sa jednoducho v bežnom jazyku nepoužívajú a predsa sú. predpokladám, že spolo "zmenečník" vo vašom slovníku tiež nie je, a neznamená to, že ste v slovenčine nemohli byť dobrý.....ale toto je už niekde inde....kamarátka nech vyhľadá právnu pomoc u advokáta....nejde predsa len tak o hocičo...ale o dieťa....advokát jej dobre poradí, ozrejmí možnosti (a aj pojmy, ktorým by prípadne nerozumela) a zabezpečí, že ona i dieťa budú mať reálnu šancu vymôcť všetko, na čo majú zo zákona právo.
Naposledy upravil monymon : 05.01.07 at 11:12
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať