Zavrieť

Porady

Výdavky živnostníka po pozastavení živnosti

Dobrý den, chcela by som sa poradiť, živnostníčka podnikala do apríla 2006, potom pozastavila živnosť a išla na materskú dovolenku. Avšak v máji mala výdavky súvisiace s podnikaním / poštovné do sociálnej a zdravotnej poisťovne a podobne/. Možu sa dať tieto výdavky do účtovníctva npr. posledny aprílový deň?
Usporiadat
daniela_s daniela_s

daniela_s je offline (nepripojený) daniela_s

ahojte tiež by som sa chcela poradiť ohľadne prerušenia živnosti a následného obnovenia.
Mám takýto problém: živnosť bola prerušená 24.1.2007, od začiatku roka sa na živnosť nič nerobilo, ide o prevádzku pohostinstva a zmluva o prenájme neobla k 1.1.2007 obnovená, ale zostal materiál a tovar na zásobách, môžem tento cez interný doklad dať do spotreby - do výdavkov?
Živnosť bola následne 1.11.2007 obnovená ale nebol na nej žiadny príjem ani výdavky, iba platby za telefón, tieto dám do výdakov?
Všetky záväzky boli uhradené ešte pred prerušením živnosti, pohľadávky nemal.
Keďže nejde o ukončenie živnosti, nebudem robiť cez riadky 40 a 41 žiadne úpravy, len si nie som istá či ten materiál a tovar čo zostal dám do spotreby, on sa v skutočnosti nespotreboval, majiteľ si ho zobral.
ďakujem za pomoc
prajem pekný večer
daniela
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

daniela_s Pozri príspevok
ahojte tiež by som sa chcela poradiť ohľadne prerušenia živnosti a následného obnovenia.
Mám takýto problém: živnosť bola prerušená 24.1.2007, od začiatku roka sa na živnosť nič nerobilo, ide o prevádzku pohostinstva a zmluva o prenájme neobla k 1.1.2007 obnovená, ale zostal materiál a tovar na zásobách, môžem tento cez interný doklad dať do spotreby - do výdavkov?
Živnosť bola následne 1.11.2007 obnovená ale nebol na nej žiadny príjem ani výdavky, iba platby za telefón, tieto dám do výdakov?
Všetky záväzky boli uhradené ešte pred prerušením živnosti, pohľadávky nemal.
Keďže nejde o ukončenie živnosti, nebudem robiť cez riadky 40 a 41 žiadne úpravy, len si nie som istá či ten materiál a tovar čo zostal dám do spotreby, on sa v skutočnosti nespotreboval, majiteľ si ho zobral.
ďakujem za pomoc
prajem pekný večer
daniela
Ak daňovník už zásoby k 31.12.2007 nemá, a použil ich na osobnú spotrebu urobíš nákup tovaru mínusom.
Ak ešte tieto zásoby eviduje, vykážeš ich vo Výkaze o majetku a záväzkoch k 31.12.2007.
Čo sa týka platieb za telefón: pokiaľ neboli použité na zabezpečenie ďalších príjmov podnikania účtuj ich ako VNZD.
0 0
daniela_s daniela_s

daniela_s je offline (nepripojený) daniela_s

ďakujem, len tomu moc nerozumiem, ja som tovar ponížila v roku 2006 keď som nespotrebovaný dala do zásob, teraz mám dať zase tovar mínusom do výdavkov?

neviem prečo ale nepáči sa mi to dať do výdavkov, keďže to nepoužil na príjmy a tie bude mať nulové, nemôžem to len mimoevidenčne vyradiť? vyradím to zo zásob ale nedám to do výdavkov? Neviem či je to uplne v poriadku a preto sa to obávam urobiť. alebo by som to mohla dať do VNZD ako osobnú spotrebu, to sa mi páči asi najviac

prajem pekný deň
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Daniela...
pozri sa na to vo "veľkom"
Na sklade tovaru ostalo podnikateľovi 5 BMW. Môže si ich len tak "bez ujmy" previesť zo skladu do osobného vlastníctva?
0 0
daniela_s daniela_s

daniela_s je offline (nepripojený) daniela_s

To myslím že nie

takto som sa na to nepozerala
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

no....Danielka a preto Ti píše ermon, aby si to dala do stĺpca "Nákup materiálu" ale mínusom. Ale keďže nemal žiadny príjem, tak by asi Tvoje účtovníctvo vyzeralo: Príjem nula, výdavok: mínus výdavok.
Tak by som to asi vyriešila následne v uzávierkových operáciach:
Nepeňažný POZD,
0 0
daniela_s daniela_s

daniela_s je offline (nepripojený) daniela_s

ďakujem ti veľmi pekne

stále som na to pozerala ako na malú sumu (jedná sa o 11 tis.)

ešte raz vďaka
0 0