Zavrieť

Porady

oznamovacia povinnosť

iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Prosím, vie niekto s určitosťou, že oznamovacia povinnost ("bonzák") je pri hotov.platbách pre FO nad 100.000 ročne ? Niekde som to tu čítala, ale potrebujem vedieť, či je to naozaj tak, alebo zostáva všetko pri starom - teda bonzák pri platbe nad 10.000 Sk.
Usporiadat
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Sponka Pozri príspevok
Vie niekto o teme Oznamovacia povinnost do SP pri sluzobnej ceste do zahranicia?

Sponka

http://www.porada.sk/t109319-registracna-povinnost.html
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

Prosím, Vás to znamená, že ak predala FO-nepodnikateľ, sročke osobné auto, tak ho mám nahlásiť a on ztoho bude platiť nejakú daň? Prosím odpovedzte mi.
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Oznamovacia povinnosť sa týka podnikateľov.

(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 3 319,39 € Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Ešte doplním, že sa jedná o § 32 Zákona o správe daní a poplatkov.
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

Neviem čí som to dobre pochopila ale ako fyzická osoba nepodnikajúca (súkromná osoba) tak mu nevyplýva platiť žiadna daň. Mám pravdu? už som stoho na nervy. Čím to človek viac číta, tým som stoho viac blbá. díky za odpoveď.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
lienka123123 Pozri príspevok
Neviem čí som to dobre pochopila ale ako fyzická osoba nepodnikajúca (súkromná osoba) tak mu nevyplýva platiť žiadna daň. Mám pravdu? už som stoho na nervy. Čím to človek viac číta, tým som stoho viac blbá. díky za odpoveď.
Daň je povinná platiť každá osoba(fyzická aj právnická), ak má príjmy podliehajúce dani z príjmu a vyjde je daňová povinnosť podľa zákona o dani z príjmov.
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

Ale s toho vyplýva, že to by museli všetci čo predajú auto niekomu inému - zaplatiť daň? Lebo v mojom prípade predal kamarát auto sročke v ktorej je konateľ. Mám pravdu? Inak si to neviem predstaviť.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

§ 9 ods. 1 písm. d) ZDP
Od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.
Ak ho mal predtým zaradený v majetku ako podnikateľ, sleduješ 5 rokov. Ak nie, tak je príjem z predaja tohto auta oslobodený.

Ale nahlásiť ho na DÚ v rámci oznamovacej povinnosti musíš ak presiahol danú sumu.

Doplnené: Danú sumu v hotovosti.
Naposledy upravil Katka2 : 28.01.10 at 21:21 Dôvod: doplnenie
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

lienka123123 Pozri príspevok
Ale s toho vyplýva, že to by museli všetci čo predajú auto niekomu inému - zaplatiť daň? Lebo v mojom prípade predal kamarát auto sročke v ktorej je konateľ. Mám pravdu? Inak si to neviem predstaviť.
Lienka,
"po lopate":
Ak tá Tvoja FO na aute nepodnikala, nemala ho v obchodnom majetku a predala ho s.r.o., alebo Jožkovi Mrkvičkovi, tak samozrejme, že neplatí z predaja daň. To ako keby si Ty predala rodinnú sedačku a musela by si príjem dať do DP.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Katka2 Pozri príspevok
§ 9 ods. 1 písm. d) ZDP
Od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.
Ak ho mal predtým zaradený v majetku ako podnikateľ, sleduješ 5 rokov. Ak nie, tak je príjem z predaja tohto auta oslobodený.

Ale nahlásiť ho na DÚ v rámci oznamovacej povinnosti musíš ak presiahol danú sumu.
Nemusí, ak bola platba realizovaná bankovým prevodom.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

marjankaj Pozri príspevok
Nemusí, ak bola platba realizovaná bankovým prevodom.
Samozrejme, som zabudla dodať že ak v hotovosti presiahne danú sumu. Ďakujem za opravu.
0 0
JANULA999 JANULA999

JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

Chcem sa spýtať aj ja. A tiež musím nahlásiť FO -SZČO ak sme kúpili v hotovosti cez registačnú poklaňu? vďaka
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Ak predáte fyzickej osobe cez registračnú pokladnicu, táto platba sa nenahlasuje.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
JANULA999 Pozri príspevok
Chcem sa spýtať aj ja. A tiež musím nahlásiť FO -SZČO ak sme kúpili v hotovosti cez registačnú poklaňu? vďaka
Ale ak ste obaja platcovia DPH a platba presiahne 1659,70 €, tak si nemôžete uplatniť prípadný odpočet DPH. Na to treba faktúru. §71 ods(5) zákona o DPH
0 0
JANULA999 JANULA999

JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

Katka ja som myslela, ak nakúpim tovar od FO-SZČO a oni mi dajú príjmový cez ERP. Toto nahlasujem - tú FO-SZČO. Lebo SZČO je tiež fyzická osoba.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
JANULA999 Pozri príspevok
Katka ja som myslela, ak nakúpim tovar od FO-SZČO a oni mi dajú príjmový cez ERP. Toto nahlasujem - tú FO-SZČO. Lebo SZČO je tiež fyzická osoba.
Presne na toto si dostala odpoveď. Prečítaj si príspevok č.24
Naposledy upravil marjankaj : 28.01.10 at 22:08
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.

tzn.
Nenahlasujú sa platby:
- cez banku
- cez registračnú pokladňu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Katka2 Pozri príspevok
Ak predáte kúpite fyzickej osobe cez registračnú pokladnicu, táto platba sa nenahlasuje.
.....Katka chcela povedať...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Muška Pozri príspevok
Katka, chcela povedať...
Muška, predstav si, že z DATALOCKu sa tlačí potvrdenie, kde v texte je uvedené, že platby boli uhradené odberatelovi - samozrejme údaje ťahá zo záväzkov, teda sú správne.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

veronikasad Pozri príspevok
Muška, predstav si, že z DATALOCKu sa tlačí potvrdenie, kde v texte je uvedené, že platby boli uhradené odberatelovi - samozrejme údaje ťahá zo záväzkov, teda sú správne.
Veronika,
už som asi "prepracovaná"...som musela 2x prečítať Tvoj text.....a musela som sa zamyslieť , že či platím odberateľovi ja , či on mne

Mala by som sa nad sebou zamyslieť , alebo .... znamenie..., že by som už mala ísť robiť niečo iné??

P.S.
Ináč Datalock je teda dooosť vtipný
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať