Zavrieť

Porady

priemerny mesacny zarobok - odstupne

MS77 MS77

MS77 je offline (nepripojený) MS77

Ahojte,prosim o radu, zamestnanci koncili PP z organizačných dovodov, ideme im vyplacat odstupné, z čoho mám vychádzať pri výpočte, teda ako mam vypočítat premerný mesačný zárobku.
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Zamestnanec má nárok na 3-mesačné odstupné, nakoľko do ukončenia PP odpracoval v spoločnosti 5 rokov.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mzdarka renca Pozri príspevok
Zamestnanec má nárok na 3-mesačné odstupné, nakoľko do ukončenia PP odpracoval v spoločnosti 5 rokov.
§ 76 ZP
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ja to tiež takto chápem, no známy namieta, že v čase, keď mu výpoveď dával, ešte doba 5 rokov neuplynula, a preto do oznámenia o výpovedi napísal 2-mesačné odstupné. Zamestnanec s tým súhlasil, nakoľko bola tá doba výpovednej lehoty o mesiac dlhšia.
Tak som sa len chcela uistiť vo svojom presvedčení. Ďakujem.
0 0
RichardGala RichardGala

RichardGala je offline (nepripojený) RichardGala

§ 134 - 135 Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
kto poradi? zamestnali sme zamestnanca 20.5.2009 , zozviazanie pracovneho pomeru 15.6.2009 v priebehu tejto doby odrobil viac ako 21 dni cize mu vznikol narok na dovolenku, ktoru mu preplacame. neviem ale akym priemerom, kedze 1.stvrtrok nerobil vobec, podla zakona asi zo mzdy ktoru by zrejme zarobil. Cize mu ratam 1.stvrtrok ako keby robil? Je chybou ak firma planovala zacat 1.3.2009 ze by som u vyratal priemer iba za 3 mesiac?
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Budeš vychádzať z pravdepodobného zárobku.
Pozri tu:
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
0 0
RichardGala RichardGala

RichardGala je offline (nepripojený) RichardGala

no jo tutaa dik ale podstatne je ci by si to rata teda z 1Q 2009 aj ked nepracoval cize napriklad ak mal mesacnu mzdu 340EUR a 1Q mal 512 hod. tak priemerka tak 1020/512 = 1.9922 EUR/hod. lebo dost otazne je tam to slovicko ktoru by zrejme dostiahol a keby pracoval od 1.3.2009 ako planovala firma spustit prevadzku tak by zrejme dostaihol iba 340/176 = 1.9318 EUR/hod.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

RichardGala Pozri príspevok
no jo tutaa dik ale podstatne je ci by si to rata teda z 1Q 2009 aj ked nepracoval cize napriklad ak mal mesacnu mzdu 340EUR a 1Q mal 512 hod. tak priemerka tak 1020/512 = 1.9922 EUR/hod. lebo dost otazne je tam to slovicko ktoru by zrejme dostiahol a keby pracoval od 1.3.2009 ako planovala firma spustit prevadzku tak by zrejme dostaihol iba 340/176 = 1.9318 EUR/hod.
Zákonník práce §134 ods.3
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
To znamená, že príjem v 05/2009 mu vydelíš odpr. hodinami a budeš mať dovol. priemer. Dovolenku mu preplácaš v 06/2009.
0 0
RichardGala RichardGala

RichardGala je offline (nepripojený) RichardGala

od zaciatku rozhodujuceho obdobia teda znamena od 01/2009 do 05/2009 ak ratam mzdu za 06/2009? kedze robi od 05/2009 tak ratam za 05/2009, keby robil od 04/2009 tak ratam 04+05/2009 ??
hej hej preplacal som mu v 06/2009 ale zistujem ze asi zlou priemerkou, takze mu budme musiet asi rozdiel doplatit a poslat opravene vykazy a aj doplatky pripadne na poistom, ze? su tam nejake sankcie?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

RichardGala Pozri príspevok
od zaciatku rozhodujuceho obdobia teda znamena od 01/2009 do 05/2009 ak ratam mzdu za 06/2009? kedze robi od 05/2009 tak ratam za 05/2009, keby robil od 04/2009 tak ratam 04+05/2009 ??[COLOR=red]Rozhodujúce obdobie je 01-03/2009, ale keďže nastúpil do PP až 20.5., tak počítaš priemer zo mzdy od 20.5. do 31.5.2009hej hej preplacal som mu v 06/2009 ale zistujem ze asi zlou priemerkou, takze mu budme musiet asi rozdiel doplatit a poslat opravene vykazy a aj doplatky pripadne na poistom, ze? su tam nejake sankcie?
Odpoveď v texte.
0 0
RichardGala RichardGala

RichardGala je offline (nepripojený) RichardGala

no ved to ma zavadza ze "od zaciatku rozhodujuceho obdobia" a formulka "ktoru by zrejme dosiahol" (naco je tam teda tato formulka?).
zaciatok rozhodujuceho je od 1.1.2009, kedze ale vramci rozhodujuceho nemal nic pokracujem dalej az sa dostanem k 20.5. z tohoto hladiska to chapem
a co ta druha cast, su zo strany socialky a zdravotnych nejake sancksie , ci staci ak to opravim a zaslem im vykazy , pripadne doplatky?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať