Zavrieť

Porady

Alfa - Odpis auta

Poraďte:
Odpisujeme auto(nie je zaradené v DIM). Predošlá účtovníčka splátku leasingu zaraďovala do "Iný neovplyvňujúci základ dane" ako to zaúčtujem na konci roka. Je platca DPH.
Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ajoj
    Poraďte:
    Odpisujeme auto(nie je zaradené v DIM). Predošlá účtovníčka splátku leasingu zaraďovala do "Iný neovplyvňujúci základ dane" ako to zaúčtujem na konci roka. Je platca DPH.
    Ďakujem za pomoc.
    A prečo nie je auto zaradené v majetku? Ak je leasing na firmu - asi je, keď o ňom účtuješ a leasing začal po 1.1.2004, musí byť zaradené v majetku firmy. Samozrejme ak ide naozaj o leasing v zmysle zákona o dani z príjmov.
    Ak ide o platiteľa DPH, doplň info či ide o osobné alebo nákladné auto, teda či si uplatňujete nárok na odpočet DPH.

    Deni je offline (nepripojený) Deni

    Deni
    Skúsi mi niekto poradiť ako účtovať leasing v alfe? Jedná sa o nákladný automobil, plátca DPH, JU. Ako účtovať mesačné splátky, keď časť splátky ide do nákladov/poistné+úrok-finančný náklad/ a istina je výdavok neovplyvňujúci zaklad dane. DPH-uplatňujem si odpočet. Ale ako to zaúčtovať v Alfe? Odpisy z obstarávacej ceny tohoto vozidla sa účtujú klasicky jednou sumou na konci roka, alebo mesačne?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Deni, veď tu si stiahni tabuľku......doplň svoje čísla.....a je tam aj peňažný denník, /je to dosť široké - tak na 3 strany/ len si prispôsob DPH
    http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=128

    LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

    LubenaK
    Ak si v Alfe stlačíš F1 - help, tak celkom dolu sú príklady a tam je aj doporučené účtovanie lízingu v ALFE

    Deni je offline (nepripojený) Deni

    Deni
    Tabuľku už mám, len so to nevedela účtovať v Alfe. Na tých príkladoch je to super vysvetlené, konečne tomu rozumiem. Mám však teraz iný problém. Alfu som začala používať len tento rok a leasing už začal v 11/2005. Mám si záväzky z roku 2006 zaevidovať v tomto roku do Alfy? Narp. záväzok z leasingu bol na začiatku 576 371.- , no na konci roka 2006 je už len 274 801,-. Poradíte mi, aby som to mala v poriadku?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Deni Pozri príspevok
    Tabuľku už mám, len so to nevedela účtovať v Alfe. Na tých príkladoch je to super vysvetlené, konečne tomu rozumiem. Mám však teraz iný problém. Alfu som začala používať len tento rok a leasing už začal v 11/2005. Mám si záväzky z roku 2006 zaevidovať v tomto roku do Alfy? Narp. záväzok z leasingu bol na začiatku 576 371.- , no na konci roka 2006 je už len 274 801,-. Poradíte mi, aby som to mala v poriadku?
    Nahraj záväzok 576.371 Sk s datumom kedy vznikol, ID k 31.12.05 uhraď časť záväzku za r. 2005 a ID k 31.12.06 uhraď časť záväzku ktorá bola uhradená v r. 2006, aby si mala komplexný pohľad na uhrádzanie záväzku a aby si mala k 31.12.06 zostatok neuhradeného záväzku vo výške 274.801 Sk a v r. 2007 už ho budeš uhrádzať postupne.
    Pekný deň...

    Deni je offline (nepripojený) Deni

    Deni
    Ďakujem.
    A čo s neuhradenými fa z minulého roku? Aj tie si mám nahrať do záväzkov?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Deni Pozri príspevok
    Ďakujem.
    A čo s neuhradenými fa z minulého roku? Aj tie si mám nahrať do záväzkov?
    Ano aj tie a všetky, tiež odvod do SP, ZP za 12/06, DPH za 4/Q atď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.