Zavrieť

Porady

materske,PN, nezamestnana?

tehotna v 7.mesiaci
zdravim,
mam dilemu ohladom toho, co je najlepsie urobit dalej. mam zmluvu na dobu urcitu do konca januara. som teraz v 6.mesiaci, termin mam v aprili. cize mi ostavaju mesiace februar, marec, april. na materske je narok ak bolo odvadzane nemocenske za posledne 2 roky - min.270 dni. co u mna bolo. na matersku dovolenku by som mala nastupit od marca, ale kedze budem v tom case uz nezamestnana, materska dovolenka neexistuje. neviem teraz, ci aj materske si mozem teda uplatnit az od porodu, alebo mam na neho narok od marca? a ci za mesiac februar si mam nemocenske este sama zaplatit?
dalej sa chcem opytat, ze ak by som sa prihlasila na UP, musela by som si ako kazdy iny hladat pracu. co je pre mna uz dost vycerpavajuce. ale aspon by boli za mna odvadzane odovody. ak by som ale ostala ako dobrovolne nezamestnana, neviem presne co vsetko treba odvadzat - len zdravotne a nemocenske? a v akej vyske? a ako je to s platenim do 2. a 3.piliera?
vyriesilo by nieco keby som sla na PN???
a ak sa dam na PN, staci si ju dat len na februar, alebo az do porodu? od kedy plati stat za mamicku odovody? od mesiaca ked budem dostavat materske, alebo v mojom pripade az od porodu??? potom mi vlastne ostanu visiet az 3 mesiace, co budem ako nezamestnana...a ak by som sa dala na PN, aj v tom pripade je potrebne zahlasit sa na UP?
mam v tom akosi chaos a neviem CO JE PRE MNA NAJLEPSIE RIESENIE!
vedel by mi niekto v tomto smere poradit???
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Do VZ ide skutočná hrubá mzda, nie to čo je v zmluve.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

tarina
DAKUJEM!!!
a vymeriavaci zaklad je vlastne hruba mzda, nie? z ktorej mzdy sa mi bude ratat PN a materske, ak vo vyplatnej paske mam danu zmluvnu mzdu, a hrubu mzdu, ktora je rozdielna od zmluvnej!! ci to zavisi od zamestnavatela, ktoru zada?
On musí zadať hrubú mzdu, z ktorej sa v skutočnosti odviedli odvody do SP na nemocenské poistenie, čiže VZ na nemocenské poistenie.
Nemôže tam napísať čo chce.
0 0
tarina tarina

tarina je offline (nepripojený) tarina

tehotna v 7.mesiaci
dakujem!!!
s tou skutocnou hrubou mzdou to vyzera ovela lepsie! (teda co sa bude tykat vypoctu )
0 0
tarina tarina

tarina je offline (nepripojený) tarina

tehotna v 7.mesiaci
a viete mi poradit ako sa vyrata PN, ak uz budem nezamestnana? na to ma SP svoje vypocty, alebo tiez je to tak, ze prve 3 dni 25 % a dalsich 7 dni 55 % a potom?
a z akeho VZ /za ktory mesiac - sa mi ta PN bude ratat?
(v januari som este riadny zamestnanec, od februara PN v ochrannej dobe)

a materska sa mi bude ratat z VZ za minuly rok co som mala? teda ak bola hruba mzda rozna, urobi sa priemer? vydelim poctom dni a krat 55% ?
Naposledy upravil tarina : 19.01.07 at 07:32
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

tarina
a viete mi poradit ako sa vyrata PN, ak uz budem nezamestnana? na to ma SP svoje vypocty, alebo tiez je to tak, ze prve 3 dni 25 % a dalsich 7 dni 55 % a potom?
a z akeho VZ /za ktory mesiac - sa mi ta PN bude ratat?
(v januari som este riadny zamestnanec, od februara PN v ochrannej dobe)

a materska sa mi bude ratat z VZ za minuly rok co som mala? teda ak bola hruba mzda rozna, urobi sa priemer? vydelim poctom dni a krat 55% ?
PN, ak je v ochrannej lehote, sa počíta z príjmu u zamestnávateľa v rozhodujúcim obdobím, ktorým je predchádzajúci kalendárny rok. PN vypláca SP vo výške prvé 3 dni 25% a všetky ďalšie dni 55%.
Materská sa ti bude počítať rovnako z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok. Spočítaš VZ za celý rok, nerobíš žiadny priemer, len vydelíš počtom dní 365 (ak si náhodou nerobila celý rok tak počtom dní koľko si robila). Z toho čo ti vyjde, potom 55%.
0 0
tarina tarina

tarina je offline (nepripojený) tarina

tehotna v 7.mesiaci
jankasm
PN, ak je v ochrannej lehote, sa počíta z príjmu u zamestnávateľa v rozhodujúcim obdobím, ktorým je predchádzajúci kalendárny rok. PN vypláca SP vo výške prvé 3 dni 25% a všetky ďalšie dni 55%.
Materská sa ti bude počítať rovnako z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok. Spočítaš VZ za celý rok, nerobíš žiadny priemer, len vydelíš počtom dní 365 (ak si náhodou nerobila celý rok tak počtom dní koľko si robila). Z toho čo ti vyjde, potom 55%.
a ked to budem nasobit poctom dni, tak sa zaratavaju (do materskej aj PN) aj soboty, nedele???
a vyjde mi to v cistom, ci aj to sa este nejako zdanuje?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

aj soboty a nedele, v čistom, nezdaňuje sa.
0 0
tarina tarina

tarina je offline (nepripojený) tarina

tehotna v 7.mesiaci
velka vdaka za vsetko!!!
pre mna laika to bola spanielska dedina, aaale teraz uz viem na co som a kolko asi dostanem! naozaj vdaka za pomoc!
0 0
tarina tarina

tarina je offline (nepripojený) tarina

tehotna v 7.mesiaci
jankasm
Materská sa ti bude počítať rovnako z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok. Spočítaš VZ za celý rok, nerobíš žiadny priemer, len vydelíš počtom dní 365 (ak si náhodou nerobila celý rok tak počtom dní koľko si robila). Z toho čo ti vyjde, potom 55%.
este mam predsa 2 otazky:
1. v prispevku od p.Mihala (zakon č.310/2006 Z.z) & 54 citujem:
"ak narok na nemocensku davku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujuce obdobie na zistenie denneho vymeriavacieho zakladusa zistuje ku dnu zaniku nemocenskeho poistenia."
neznamena to potom, ze materske sa mi bude ratat z prijmu za minuly kalendarny rok plus januar tohto roku? (zmluvu som mala na dobu urcitu do konca januara, teraz som v ochrannej lehote)
2. ak sa mi hruba mzda rozne menila, a v jednom mesiaci prekrocila 25 911sk, znamena to, ze za tento mesiac mam brat do uvahy tuto sumu ako hrubu mzdu, alebo je to obmedzene touto sumou len ak mam viac nemocenskych poisteni????
0 0
tarina tarina

tarina je offline (nepripojený) tarina

tehotna v 7.mesiaci
Citát:
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Pôvodca textu príspevku: jankasm
Materská sa ti bude počítať rovnako z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok. Spočítaš VZ za celý rok, nerobíš žiadny priemer, len vydelíš počtom dní 365 (ak si náhodou nerobila celý rok tak počtom dní koľko si robila). Z toho čo ti vyjde, potom 55%.
</TD></TR></TBODY></TABLE>

este mam predsa 2 otazky:
1. v prispevku od p.Mihala (zakon č.310/2006 Z.z) & 54 citujem:
"ak narok na nemocensku davku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujuce obdobie na zistenie denneho vymeriavacieho zakladusa zistuje ku dnu zaniku nemocenskeho poistenia."
neznamena to potom, ze materske sa mi bude ratat z prijmu za minuly kalendarny rok plus januar tohto roku? (zmluvu som mala na dobu urcitu do konca januara, teraz som v ochrannej lehote)
2. ak sa mi hruba mzda rozne menila, a v jednom mesiaci prekrocila 25 911sk, znamena to, ze za tento mesiac mam brat do uvahy tuto sumu ako hrubu mzdu, alebo je to obmedzene touto sumou len ak mam viac nemocenskych poisteni????
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
tarina
Citát:
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Pôvodca textu príspevku: jankasm
Materská sa ti bude počítať rovnako z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok. Spočítaš VZ za celý rok, nerobíš žiadny priemer, len vydelíš počtom dní 365 (ak si náhodou nerobila celý rok tak počtom dní koľko si robila). Z toho čo ti vyjde, potom 55%.

</TD></TR></TBODY></TABLE>

este mam predsa 2 otazky:
1. v prispevku od p.Mihala (zakon č.310/2006 Z.z) & 54 citujem:
"ak narok na nemocensku davku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujuce obdobie na zistenie denneho vymeriavacieho zakladusa zistuje ku dnu zaniku nemocenskeho poistenia."
neznamena to potom, ze materske sa mi bude ratat z prijmu za minuly kalendarny rok plus januar tohto roku? (zmluvu som mala na dobu urcitu do konca januara, teraz som v ochrannej lehote)
2. ak sa mi hruba mzda rozne menila, a v jednom mesiaci prekrocila 25 911sk, znamena to, ze za tento mesiac mam brat do uvahy tuto sumu ako hrubu mzdu, alebo je to obmedzene touto sumou len ak mam viac nemocenskych poisteni????
1. deň zániku NP je 31.1.2007, čiže rozhodujúce obdobie na zistenie VZ je rok 2006,
2.ak si mala v niektorom mesiaci hrubú mzdu vyššiu ako 25.911 Sk (od 1.7.2006) alebo 23.738 Sk (do 30.6.2006), potom sa ti do VZ započíta iba toto maximum v tom-ktorom mesiaci.
0 0