Zavrieť

Porady

Kurzové rozdiely z roku 2003 a 2004

Prosim o radu milych poradcov. Mam neuhradené zahraničné došlé faktúry z roku 2003, ktoré som v roku 2003 prepočítala kurzom k 31.12.2003 a tieto kurz.straty ale zisky som mala ako pripočítateľné, alebo odpočítateľné položky. V roku 2004 niektoré zostali neuhradené. Čo mám urobiť s týmito neuhradenými faktúrami?
Nebudem ich prepočítavať a počkám až budú uhradené v roku 2005?
Túto skutočnosť musím oznámiť na DÚ?

Ďalej mám neuhradené zahraničné došlé faktúry z roku 2004. Tieto, ako som pochopila, buď oznámim DÚ, že do základu dane z príjmov vstupujú kurzové rozdiely až pri platbe, alebo neoznámim na DÚ a bude súčasťou dane z príjmov tak ako sú zaúčtované v účtovníctve.

Takéto kurzové rozdiely u mňa predstavujú dosť vysokú čiastku cca 2 mil.Sk. Ak sa ešte niekto venuje v tychto posledných dňoch účtovníctvu, prosím poradte. Moc ďakujem.
Usporiadat
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Vážení poradáci, prosím Vás o radu.

K 31.12.2004 mám zostatok na účte 261AE cca 19.000 EUR. Ide o kolaterál pre banku / ktorý mi vráti na môj dev. ú EUR-ový v 1/2005 aj s úrokmi/.Na túto operáciu mi banka neotvorila žiaden termin. účet. Čiže peniaze sú kdesi v banke. Pýtam sa, ak oznámim DÚ, že v r.2004 nebudeme zahrňovať KR z nevyrovnaných pohľadávok a záväzkov do základu dane, musím zostatok na účte 261AE preúčtovať na účet pohľadávok??? A aký /napr.373??? pretože banka si kolaterál zobrala ako zábezpeku na forward/ .

Alebo aj zostatky na účtoch 261 , ktoré musím prepočítať podľa NBS k 31.12.2004, sú moje tzv. pohľadávky alebo záväzky , ktoré podľa vyššie uvedeného oznámenia DÚ, nebudem zahrňovať do základu dane???

Ktorá je prijateľnejšia možnosť???? Prosím, poraďte mi.
Ešte na záver, neviete do akého r. v DP tieto nezahrnuté KR z r.2004 sa budú dávať???

Vopred ďakujem za Vaše odpovede.
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Prosím o radu. Na účte 365 xxx mám taktiež prepočítať kurzové rozdiely????
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Podla mňa áno, veď je to záväzok voči spoločníkom.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Tieto všetky veci sa vzťahujú aj na jednoduché účtovníctvo. Tiež mám živnostníka, ktorý má neuhradené zahraničné došlé faktúry a ten dotyčný ich asi ani neuhradí.


Vzťahujú sa tieto veci aj na neho.

Už mám v tom riadny chaoss.

Ďakujem všetkým odpovedajúcim.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Chcem sa Vás opýtať, na to, ako zúčtovať kurzové rozdiely pri tých faktúrach, ktoré boli z r. 2003 - neuhradené. Uhradili sa v r. 2004. To mi je jasné, že to bude mimo daňových výdavkov, ale neviem, či jednorázovo k 31.12.2004 zúčtujem celú výšku (na všetky faktúry z r. 2003 - 20 000,00 Sk), alebo pri jednotlivých úhradách vždy v deň úhrady (pripadajúcu časť) a ostatné, čo neboli uhradené, jedným zápisom k 31.12.2004. ??????
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Anonymka
Chcem sa Vás opýtať, na to, ako zúčtovať kurzové rozdiely pri tých faktúrach, ktoré boli z r. 2003 - neuhradené. Uhradili sa v r. 2004. To mi je jasné, že to bude mimo daňových výdavkov, ale neviem, či jednorázovo k 31.12.2004 zúčtujem celú výšku (na všetky faktúry z r. 2003 - 20 000,00 Sk), alebo pri jednotlivých úhradách vždy v deň úhrady (pripadajúcu časť) a ostatné, čo neboli uhradené, jedným zápisom k 31.12.2004. ??????
Ak boli uhradene v r.2004 budu to danove kurzove rozdiely a tie k 31.12.2003 tiez!
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

V zmysle zákona č.659/2004 Z.z. a to § 52 ods. 39 Vám oznamujeme, že nebudeme zahŕňať do základu dane z príjmov právnických osôb za rok 2004 kurzové rozdiely podľa § 17 ods. 17, t.j. z neuhradených platieb záväzkov a nezrealizovaného inkasa pohľadávok k 31.12.2004.

Rovnako budeme postupovať aj v roku 2005.
0 0
eri22 eri22

eri22 je offline (nepripojený) eri22

Ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť, akým spôsobom sa v r.2003 účtovali zahraničné faktúry? Keď nemám JCD, tak ako sa po správnosti majú tieto faktúry účtovať? A čo kurzové rozdiely? Taktiež sa účtovali pri úhrade faktúry vtedy ako aj teraz? Ď.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
eri22 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť, akým spôsobom sa v r.2003 účtovali zahraničné faktúry? Keď nemám JCD, tak ako sa po správnosti majú tieto faktúry účtovať? A čo kurzové rozdiely? Taktiež sa účtovali pri úhrade faktúry vtedy ako aj teraz? Ď.
Pokiaľ si dobre pamätám, tak ak bol dovoz tovar, muselo byť aj JCD, ak bolo dodanie služby tak bez JCD, kurzové rozdiely pri úhrade faktúry, ale myslím si - dúfam, že sa nemýlim, že to bolo už pri závierke roku 2003 sa k 31.12. cez ID zúčtovali kurzom platným k poslednému dňu roka kurzové rozdiely a záväzok sa viedol až do doby úhrady v nasledujúcom roku touto sumou.
0 0
eri22 eri22

eri22 je offline (nepripojený) eri22

Najprv sa účtovalo JCD a potom až faktúra? Môžeš mi to, prosím ťa, ukázať na nejakom konkrétnom príklade? Napríklad mám faktúru za montáže CZK 5798 z 10.02.2003. Tak účtujem 518/321? Bez akýchkoľvek iných vecí?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
eri22 Pozri príspevok
Najprv sa účtovalo JCD a potom až faktúra? Môžeš mi to, prosím ťa, ukázať na nejakom konkrétnom príklade? Napríklad mám faktúru za montáže CZK 5798 z 10.02.2003. Tak účtujem 518/321? Bez akýchkoľvek iných vecí?
Ak bol tovar, tak sa účtovalo:
JCD 343/A /379/A
clo 132/A/ 379/A
úhrada 379/A/ 221/A
FA 132/A/ 321/A
toľko k tovaru,
pri službe : 518/A / 321/A pokiaľ sa jednalo o službu dodanú a nie pri montáži napr.budovy, ktorú máš ako HIM, vtedy by to bolo 042/A / 321/A.
Žiadne iné veci k tomu netreba, už len zaúčtovať úhradu.
0 0
eri22 eri22

eri22 je offline (nepripojený) eri22

Mám faktúru z CR za dodanie a montáž nejakej súčiastky do výťahov, ktoré moja firma montuje v celosti do budov. Nemám k nej JCD. Čo v takomto prípade, keď neviem ani čiastku cla?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
eri22 Pozri príspevok
Mám faktúru z CR za dodanie a montáž nejakej súčiastky do výťahov, ktoré moja firma montuje v celosti do budov. Nemám k nej JCD. Čo v takomto prípade, keď neviem ani čiastku cla?
V takomto prípade ty účtuješ len službu, ktorú ti dodala firma z ČR, oni tú sučiastku vyviezli a namontovali ako súčasť služby. Ty neúčtuješ o JCD, nejedná sa o tovar a nepredpokladám, že by tu malo čo robiť clo.
0 0
eri22 eri22

eri22 je offline (nepripojený) eri22

aha, už chápem. A čo sa týka DPH - na vstupe sa uplatňovala len pri úhrade? Keď bola napríklad faktúra z r. 2002 uhradená začiatkom 2003, tak v r 2003 sa pri úhrade účtovala DPH?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
eri22 Pozri príspevok
aha, už chápem. A čo sa týka DPH - na vstupe sa uplatňovala len pri úhrade? Keď bola napríklad faktúra z r. 2002 uhradená začiatkom 2003, tak v r 2003 sa pri úhrade účtovala DPH?
V r.2002 si účtovala :
MD 518/A (132. 501... / D 321/A
MD 343/A( neuhradené DF) / D 321/A
Pri úhrade v r.2003 :
MD 321/A / D 221/A ( 211/A)
MD 343/A ( uhr.DF) / D 343/A(neuhr.DF)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať