Zavrieť

Porady

Tvorba rezervného fondu zo zisku

Prosím Vás poraďte mi kde nájdem akým percentom treba tvoriť zákonný rezervný fond zo zisku r. 2005 a či sa dá v r. 2006 účtovať ako náklad r. 2006.
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
felica Pozri príspevok
Ahoj.
Mám ho stále dopĺňať?
Nie je tam žiadna hranica.
Je hranica, pozri § 124 ObZ

(1) Spoločnosť vytvára rezervný fond (§ 67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva; ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5% z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Rozalka Pozri príspevok
Je hranica, pozri § 124 ObZ

(1) Spoločnosť vytvára rezervný fond (§ 67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva; ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5% z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania.
1. Za r. 2009 firma dosiahla zisk, ktorý bol v r. 2010 celý rozdelený = preúčtovaný na nerozdelený zisk. Mal byť z neho prídel aj do rezervného fondu. Môžem to preúčtovať v tomto roku - účtovanie 428/421?
2. Sú nejaké sankcie za to, že sa rezervný fond netvoril v lehote podľa Obchodného zákonníka?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môžeš preúčtovať len na základe uznesení VZ.
Takže treba dosiahnuť, aby to bolo v zápisnici VZ.
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Kejka, ďakujem. Uznesenie VZ nebude problém. Hrozia nejaké sankcie?
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

Ahojte, mám troška nejasnosti pri jednoosobej s.r.o., v dokladoch o založení s.r.o. som nikde nenašla ako tvoriť RF, môže to tak byť? Ako potom rozdeliť zisk?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kimart Pozri príspevok
Ahojte, mám troška nejasnosti pri jednoosobej s.r.o., v dokladoch o založení s.r.o. som nikde nenašla ako tvoriť RF, môže to tak byť? Ako potom rozdeliť zisk?
Nájdeš to v Zakladateľskej listine .
RF sa musí tvoriť, ukladá to Obchodný zákonník. Pozri predchádzajúce príspevky, napr. Rozalka cituje §.
1 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Chcem sa opýtať, či sa tvorí RF aj zo zisku 85 eur (daň sa neplatí), pričom 5% je 4,25 eur nakoľko je to malá suma?

A tiež ma zaujíma problematika z príspevku 23, nakoľko sa tiež pozabudlo na tvorbu RF v r.2010 (zisk bol tiež malý len 120 eur).
Doúčtovať v tomto roku 42810/42110 6 eur, alebo uviesť, že sa netvoril pre nízku sumu??? Ako postupovať správne? Vopred ďakujem za vaše odpovede.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Poradí mi niekto?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nikula Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, či sa tvorí RF aj zo zisku 85 eur (daň sa neplatí), pričom 5% je 4,25 eur nakoľko je to malá suma?

A tiež ma zaujíma problematika z príspevku 23, nakoľko sa tiež pozabudlo na tvorbu RF v r.2010 (zisk bol tiež malý len 120 eur).
Doúčtovať v tomto roku 42810/42110 6 eur, alebo uviesť, že sa netvoril pre nízku sumu??? Ako postupovať správne? Vopred ďakujem za vaše odpovede.
zo zákona je povinnosť tvoriť minimálne 5% z disponibilného zisku. Čiže minimum je stanovené bez ohľadu na výšku. Maximum nie je stanovené, resp. je - do dosiahnutia 10% ZI pri sro. Takže otázka je zbytočná.
Mala suma sem - malá suma tam - tvoriť treba.
Naopak, kedže je ten disponibilný zisk taký malý, tak by som ho "neodkladala" na 428 - načo? Celý zisk by som pridelila do RF a mám pokoj.
Len v prípade, že sú aj zamestnanci vo firme, tak by som ho použila 50:50 na tvorbu RF aj prídel SF.
a ten opravný zápis za predch. rok - áno, ten môže byť.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať