Zavrieť

Porady

Podvod v prihlásení do zdravotnej poisťovne

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ahojte.

Stala sa mi jedna nepríjemnosť. Nejaký "dobrák" ma prihlásil bez môjho vedomia a podpisu do Unionu. Mal samozrejme chybné údaje: adresa, telefón, ČOP, dokonca som podľa prihlášky osoba, za ktorú platí poistné štát (a to som pritom SZČO). Chvíľu som teda bola poistencom Unionu. Podala som na nich sťažnosť, v ktorej mi chvalabohu vyhoveli a tak som odrazu poistencom starej poisťovne. Na prvý pohľad je to vybavená vec, ale chcem sa opýtať na váš názor, či by som aj tak nemala podať na zdravotnú poisťovňu alebo na dotyčného, čo mi vypisoval prihlášku (alebo na oboch) trestné oznámenie? Ide mi o to, že mi narobili problémy, lebo som musela behať po poisťovniach, po doktoroch a zisťovať, čo sa stalo. Stálo ma to nervy a čas a keď si pomyslím, že keby som nemenila poisťovňu (na inú ako Union), tak by som z toho mala obrovské problémy: zle by som posielal úhrady, nevrátila by som kartičku, žiaden lekár by ma neošetril,....čo by malo za následok ďalšie vybavovačky, vysvetlovačky,... a zas nervy a čas. A verím, že podobných prípadov je viac, či už o tom podvedené osoby vedia a v horšom prípade nevedia.

Máte niekto takú skúsenosť? Čo mi radíte? Nemám rada také naťahovačky, ale v rodine ma každý otravuje, že to nemám nechať tak...

Za každý dotaz, radu, pripomienku vopred ďakujem
Usporiadat
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
To máš pravdu, len mi vŕta v hlave /teoreticky/, čo by sa stalo /nechcem maľovať čerta na stenu/, keby sa Ti pritrafil nejaký úraz v čase keď si bez kartičky.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Preto idem teraz do všzp, tak dám vedieť, ako som pochodila.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

K 1.1.2007 som prehlásila jedného zamestnanca zo VŠZP do Unionu pretože mi nahlásil zmenu poisťovne. Dnes mi oznámil že zostáva vo VŠZP pretože zistil že v Unione sa niekde jeho prihláška stratila a oni ho v stanovenom termíne nezaregistrovali. Sú štvorčlenná rodina, prihláška vypisovali a odovzdávali naraz a manželka s dcérou sú prehlásené a on so synom nie sú. Asi Union nechce poisťovať chlapov
Takže teraz môžem stornovať prihlášku a odhlášku a dať to do pôvodného stavu. Ale asi si z poisťovne vypýtam nejaké potvrdenie že chyba nebola na našej strane
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
katkaj
K 1.1.2007 som prehlásila jedného zamestnanca zo VŠZP do Unionu pretože mi nahlásil zmenu poisťovne. Dnes mi oznámil že zostáva vo VŠZP pretože zistil že v Unione sa niekde jeho prihláška stratila a oni ho v stanovenom termíne nezaregistrovali. Sú štvorčlenná rodina, prihláška vypisovali a odovzdávali naraz a manželka s dcérou sú prehlásené a on so synom nie sú. Asi Union nechce poisťovať chlapov
Takže teraz môžem stornovať prihlášku a odhlášku a dať to do pôvodného stavu. Ale asi si z poisťovne vypýtam nejaké potvrdenie že chyba nebola na našej strane
V mojej rodine poistili práveže len chlapov. Ináč dobrý bordel tam majú, nie?

Takže práve som prišla zo VšZP a stále nemám preukaz poistenca. Dožadovala som sa ho (alebo nejakého potvrdenia) u pracovníčky za priehradkou, ale tá mi dookola vysvetľovala, že to, že mám papier z Unionu, že už nie som ich poistencom, to ešte nič neznamená a im musí prísť papier z Úradu pre dohľad....o tom, že som naďalej ich poistencom, aby mohli stornovať odhlášku. Vraj to trvá, že za to nemôžu a musím čakať. Dala som si zavolať aj vedúcu, ktorá mi povedala to isté. Vraj, keď budú mať potvrdené, že som ich poistencom, tak mi okamžite zavolá. Ale nemá ani tušenia, ako dlho to bude trvať. Pýtala som sa, či nevie aspoň približne, že či týždeň, mesiac, tak nevedela. Sama mi ale poradila, aby som podala trestné oznámenie na polícii. Len neviem, či mi dajú nejaké tlačivo, alebo to mám napísať sama. Neviete mi náhodou poradiť, ako by to malo vyzerať (to trestné oznámenie)?


Super, aké veci sa dejú na Slovensku. Vôbec za túto situáciu nemôžem a také sú z toho ťahanice. A to ešte len budú.

Btw, spočítala som si, že za dva týždne som na dvoch poisťovniach strávila dokopy 9 hodín.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

No Janka, vôbec Ti nezávidím tie ťahanice. Ale rozhodne to tak nenechaj. Budeš našim vzorom ako sa brániť proti takýmto podvodom. Niektorí ľudia už fakt nemajú ani trošku sebaúcty, keď sa musia uchylovať k takýmto pokleskom, len aby zarobili.............a ty máš o starosti "postarané". Držím päste, aby sa to rýchlo doriešilo a priebežne nás informuj. Trestné oznámenie Ti pomôžu napísať na polícii.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Jani, mala si sa spýtať na VZP ako by sa riešila situácia, ktorú som popísala vyššie /nečakaný a náhly úraz/.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

No ja som včera chcela zájsť do Unionu ZP, nech mi ukážu mnou podpísanú zmluvu alebo nejaký dokument, alebo teda nech mi poradia, ako ďalej postupovať. Samozrejme som nepochodila, nakoľko mali pracovnú dobu rovnakú ako ja, teda som ich nezastihla. Teraz aby som si zobrala dovolenku na vybavovanie niečoho, čo som vôbec nezapríčinila, ale hrozia mi pokuty?! Keby aspoň som niekomu povedala, že chcem meniť zdravotnú, ale ja som na to ani nepomyslela...

Keby viem o nejakom mojom známom, že sa tam dal prepoistiť, určite by som ho prehovorila, aby sa na rok dal znovu inam.

PS: Ešte sa smejem cez slzy.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Orsz: Ďakujem za podporu, budem ju potrebovať

************************************************** *****

otázka: Veď aj sama riaditeľka sa mi ospravedlňovala, že rozpráva trochu nezrozumiteľne, lebo je práve v štádiu opravy zubov. Ja som jej povedala, že ja by som v prípade nutnosti ani nemohla ísť k zubárovi a len sa pousmiala, že s tým naozaj nemôže nič urobiť. Niekoľkokrát som jej aj pani za priehradkou spomenula, že čo ak budem musieť ísť k lekárke nutne. Dokonca som povedala, že aj musím (nie je to síce životne dôležité, ale pravidelne musím brať tabletky a už mi dochádzajú a kým dostanem preukaz, tak už ich nebudem mať - čo v konečnom dôsledku môže byť ŽIVOTNE dôležité...určite viete, o čo sa jedná). Keď som sa z toho dôvodu dožadovala aspoň nejakého potvrdenia, tak mi dookola hovorili, že im je to ľúto, ale nemôžu s tým nič urobiť. Nemyslite si, že som sa dala rýchlo odstaviť. Dohadovala som sa s nimi hodnú chvíľu....ale....preukaz stále nemám

************************************************** ******

Gabi: Choď tam, aby si zistila, na čom si, ale dopredu ti hovorím, že zmluvu ti neukážu. Tiež som ju chcela vidieť, ale sú v Bratislave. Keď mi prišla kladná odpoveď na moju sťažnosť, tak prílohou bola kópia zmluvy. Dosť som sa na nej pobavila.

************************************************** *******

A že píšem, že "pobavila"....možno to v tejto situácii vyznie čudne, ale ja sa už fakt ničomu nečudujem. Presne ako písala Gabi: smiech cez slzy. Je mi to celé smiešne, lebo je to neuveriteľné, ale keď si uvedomím dôsledky, tak sa mi chce plakať.

Btw, pochybujem, že bude Unoin na budúci rok fungovať. V médiách hovorili, že majú podpísané zmluvy len s 10 % poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. A to je zo zákona príliš málo. Plus dostali a ešte dostanú nenormálne pokuty aj za tie podvody s prihláškami.

Vo mne len teraz blúdi taký čertík pri pomyslení na to, že v období, keď sa podpisovali zmluvy som mala ponuky, že ak sa prepoistím do Unoinu, tak dostanem peniažky. Ja som samozrejme odmietla, lebo by som nemohla kľudne spať. Ja som už raz také trdlo, ale mám pocit, že takéto veci by sa mali robiť z presvedčenia, že poisťovňa je dobrá a nie pre peniaze a za každú cenu. A to nehovorím o 50 SK, ktoré dávali bezdomovcom, alebo o 500 Sk, o ktorých vedia aj v poisťovni, ale o 1 600,-. A ja blbá, nezobrala som a aj tak ma tam niekto poistil a ešte mám s tým takéto problémy......

...ako to bolo.......za dobrotu na žobrotu....???!!!
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Janka, píšeš, že Ti poslali kópiu zmluvy - bola podpísaná - v tvojom mene? To by ma zaujímalo, aký podpis tam bol.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Orsz
Janka, píšeš, že Ti poslali kópiu zmluvy - bola podpísaná - v tvojom mene? To by ma zaujímalo, aký podpis tam bol.
Taký, ako som sa podpisovala, keď som chodila na základnú školu. Proste, ako keby sa podpisovalo malé decko:p
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Janka6685
Taký, ako som sa podpisovala, keď som chodila na základnú školu. Proste, ako keby sa podpisovalo malé decko:p
Podľa tohto by si mohla identifikovať toho podvodníka - čo tak nejaký tvoj bývalý spolužiak alebo spolužiačka zo ZŠ? Proste niekto, kto vedel ako sa podpisuješ aspoň za mlada.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Orsz
Podľa tohto by si mohla identifikovať toho podvodníka - čo tak nejaký tvoj bývalý spolužiak alebo spolužiačka zo ZŠ? Proste niekto, kto vedel ako sa podpisuješ aspoň za mlada.
Ale nemyslela som to tak, že úplne taký podpis. Ako ti to vysvetlím.......................proste, ten podpis je moje priezvisko ale takým kostrbatým písmom. Škoda, že mám odpojený skener, hodila by som to tu. Veď tie údaje aj tak nie sú moje.

Ináč, to čo teba, napadlo aj môjho snúbenca. Lenže neviem, prečo? Pre peniaze? A ako pobočka je tam uvedená pobočka v Prešove. Fakt neviem. Ale uvidím, čo s tým urobí polícia. V pondelok tam pôjdem...

Btw, počula som, že na polícii len u nás v KE na Moyzesovej majú obrovskú hromadu trestných oznámení tohoto druhu.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Janka6685
Ale nemyslela som to tak, že úplne taký podpis. Ako ti to vysvetlím.......................proste, ten podpis je moje priezvisko ale takým kostrbatým písmom. Škoda, že mám odpojený skener, hodila by som to tu. Veď tie údaje aj tak nie sú moje.

Ináč, to čo teba, napadlo aj môjho snúbenca. Lenže neviem, prečo? Pre peniaze? A ako pobočka je tam uvedená pobočka v Prešove. Fakt neviem. Ale uvidím, čo s tým urobí polícia. V pondelok tam pôjdem...

Btw, počula som, že na polícii len u nás v KE na Moyzesovej majú obrovskú hromadu trestných oznámení tohoto druhu.
Píšeš že tie údaje nie sú tvoje. Konkrétne aké údaje? Si to vôbec ty?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Gabi03
Píšeš že tie údaje nie sú tvoje. Konkrétne aké údaje? Si to vôbec ty?
No meno, priezvisko a rodné číslo je moje (to by som pri skenovaní zatienila:p). Čo nie je moje, tak adresa, telefón (taká blbosť, ale predsa), číslo občianskeho preukazu (na základe ktorého bola vraj overená totožnosť), že som poistencom štátu (som SZČO - kam idú potom moje platby) a samozrejme podpis. Aj keby údaje boli správne, tak ja som to osobne nepodpisovala. Som dospelá osoba, ktorej ešte ostal kúsok zdravého rozumu a viem, že všetko, čo podpisujem si musím preštudovať. Dokonca aj v Metre, keď každý zákazník musel podpísať súhlas so spracovaním osobných údajov, zatiaľ čo to ľudia bez prezretia podpisovali, ja som to tam celé čítala
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ešte jednu vec by som chcela vedieť.....Čo si myslíte....mám podať trestné oznámenie na človeka, ktorý ma akože poisťoval (je tam uvedené jeho meno), alebo rovno na Union?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Janka6685
Ešte jednu vec by som chcela vedieť.....Čo si myslíte....mám podať trestné oznámenie na človeka, ktorý ma akože poisťoval (je tam uvedené jeho meno), alebo rovno na Union?
Skúsila by som to najprv cez UNION. Ale je jasné že išlo o podvod - a dosť nechutný - písala si pred tým, že už viacerí ludia podali trestné oznámenie v takomto prípade - zrejme na polícii. No a nechutným spôsobom - sa obohatil - za každu takuto osobu zinkasoval 1600,-Sk. Podľa mňa by si mala nárok aj na preplatenie nákladov, ktoré Ti vznikli s týmito opletačkami - a myslím že by to mohla riešiť nová zdravotná poisťovna UNION, aby si zachránila svoju povesť.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Tak ak ste včera sledovali správy, iste viete, že tento "fenomén" sa netýka len pár ľudí.
Bola by som rada, ak už má niekto túto tortúru (okrem Janky) za sebou, aby sa s nami podelil so svojimi skúsenosťami a zážitkami.
Mňa to len ešte čaká a úprimne povedané, vôbec sa mi do toho nechce.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Orsz: Takže si myslíš, že by som mala to trestné oznámenie podať na polícii priamo na Union? Asi máš pravdu. Veď ten človek robil pre spoločnosť a ak sa niečo stane v nejakej spoločnosti, tak sa to rieši s riaditeľom alebo zamestnávateľom a ten si to potom vybaví so zamestnancom...

Gabi: Aj ja som videla tie správy. Hovorili, že bolo takto podvedených 5 000 ľudí, ale predstav si, že určite je to len zlomok čísla, koľko bolo podvedených ľudí v skutočnosti. Takéto spoločnosti zarábajú práve na tom, že vedia, že na Slovensku ľudia takéto veci nechávajú tak. Nepúšťajú sa do žiadnych sporov, lebo vedia, ako sa to bude ťahať a pre niekoho je to zbytočné. A je kopec takých, čo o tom ešte ani nevedia. Aj tu na porade je určite viac podvedených, ale väčšina si v nastaveniach zrušila z najnovších tém práve tému "Hobby a iné porady" (inde som to nevedela kam strčiť). Takže mnoho poraďákov zrejme ani nevie, že sa tu rieši takáto téma.

Dnes sa chystám na políciu. Vôbec ma to neteší. Ešte nikdy som nič také neriešila.... Ale nemôžem to nechať tak. Už sa Slováci musia zobudiť a riešiť svoje problémy, lebo si z nás podvodníci budú robiť neustále dobrý deň
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Oznámenie sa podáva na neznámeho páchateľa a polícia podľa svedectiev určí koho a či vôbec obžaluje.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
bepo
Oznámenie sa podáva na neznámeho páchateľa a polícia podľa svedectiev určí koho a či vôbec obžaluje.
Ako to myslíš, že "či vôbec"? Myslíš to vo všeobecnosti?

A prečo na neznámeho páchateľa, keď viem aj názov spoločnosti aj meno toho, kto ma poisťoval?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať