Zavrieť

Porady

Podvod v prihlásení do zdravotnej poisťovne

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ahojte.

Stala sa mi jedna nepríjemnosť. Nejaký "dobrák" ma prihlásil bez môjho vedomia a podpisu do Unionu. Mal samozrejme chybné údaje: adresa, telefón, ČOP, dokonca som podľa prihlášky osoba, za ktorú platí poistné štát (a to som pritom SZČO). Chvíľu som teda bola poistencom Unionu. Podala som na nich sťažnosť, v ktorej mi chvalabohu vyhoveli a tak som odrazu poistencom starej poisťovne. Na prvý pohľad je to vybavená vec, ale chcem sa opýtať na váš názor, či by som aj tak nemala podať na zdravotnú poisťovňu alebo na dotyčného, čo mi vypisoval prihlášku (alebo na oboch) trestné oznámenie? Ide mi o to, že mi narobili problémy, lebo som musela behať po poisťovniach, po doktoroch a zisťovať, čo sa stalo. Stálo ma to nervy a čas a keď si pomyslím, že keby som nemenila poisťovňu (na inú ako Union), tak by som z toho mala obrovské problémy: zle by som posielal úhrady, nevrátila by som kartičku, žiaden lekár by ma neošetril,....čo by malo za následok ďalšie vybavovačky, vysvetlovačky,... a zas nervy a čas. A verím, že podobných prípadov je viac, či už o tom podvedené osoby vedia a v horšom prípade nevedia.

Máte niekto takú skúsenosť? Čo mi radíte? Nemám rada také naťahovačky, ale v rodine ma každý otravuje, že to nemám nechať tak...

Za každý dotaz, radu, pripomienku vopred ďakujem
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Nejaký postup pre "podvodných" poistencov je aj na stráne Úradu pre dohľad:
http://www.udzs.sk/buxus/generate_page.php?page_id=319
P.S. A možno by bolo vhodné podať podnet aj na Úrad pre ochranu osobných údajov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
andrej_rv
Nejaký postup pre "podvodných" poistencov je aj na stráne Úradu pre dohľad:
http://www.udzs.sk/buxus/generate_page.php?page_id=319
P.S. A možno by bolo vhodné podať podnet aj na Úrad pre ochranu osobných údajov.
Ďakujem Andrej, tiež som si to čítala. Všetko to som už urobila, len teraz ma rodina a priatelia poučujú, že by som mala osobne podať trestné oznámenie a neviem, či vlastne smiem.

btw, s tým Úradom pre ochranu osobných údajov máš tiež pravdu.

asi som mala ísť na právo:p
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Janka6685
Ahojte.

... a keď si pomyslím, že keby som nemenila poisťovňu (na inú ako Union), tak by som z toho mala obrovské problémy: zle by som posielal úhrady, nevrátila by som kartičku, žiaden lekár by ma neošetril,....čo by malo za následok ďalšie vybavovačky, vysvetlovačky,... a zas nervy a čas.

Súhlasím s tým, že sú to riadne nervy, ale neviem, či pochodíš s tvrdením čo by sa mohlo stať. Je to ako v tej rozprávke o krčmárke, ktorá dala hosťovi na raňajky vajce a potom chcela zlatku, pretože z toho vajca mohla byť sliepka, ktorá by zniesla vajce... Odpoveď by opäť mohla byť ako v onej rozprávke, zasaď krčmárka uvarenú fazuľu a keď Ti zarodí, predaj...

Možno by som ani ja nenechala veci bez testného oznámenia (ako sa poznám, asi nie), al eneodvolávaj sa na toč, čo sa mohlo stať, ale čo sa skutočne stalo. Niekto Ťa podviedol, sfalšoval Tvoj podpis, zneužil Tvoje meno i iniciály.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Janka6685
.. len teraz ma rodina a priatelia poučujú, že by som mala osobne podať trestné oznámenie a neviem, či vlastne smiem.
Neviem, či náhodou na základe Tvojho oznámenia nepodá podnet na trestné stíhanie Úrad na ochranu osobných údajov. Však im pošli mail, ako by si mala postupovať
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Viem, že by som nemala argumentovať tým, čo by sa mohlo stať....to sa len tak sťažujem:p

Btw, keby som chcela podať trestné oznámenie rovno na súd......je nejaká webová stránka, kde by som sa dočítala, akým spôsobom sa to robí?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Myslím, že Andrej má pravdu - v rámci Úradu dohľadu nad zdravot. staroslivosťou sa to bude riešiť ako tresný čin - ak sa zistí kto to urobil.
Len treba na to prízvukovať, aby sa to nezmietlo zo stola, malo by sa takýmto podvodom predchádzať - preto to treba doriešiť do konca.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Orsz
Myslím, že Andrej má pravdu - v rámci Úradu dohľadu nad zdravot. staroslivosťou sa to bude riešiť ako tresný čin - ak sa zistí kto to urobil.
Len treba na to prízvukovať, aby sa to nezmietlo zo stola, malo by sa takýmto podvodom predchádzať - preto to treba doriešiť do konca.
...no len aby sa to riešilo

takže to mám nechať na Úrad pre dohľad...?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Vyskúšaj sa tam informovať o priebehu......... a potom sa rozhodneš.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
O.K., ďakujem všetkým za rady...

Len ešte by som chcela vedieť, či nie je nejaká stránka, kde by som sa dozvedela niečo o trestných oznámeniach priamo na súd (ako a kde sa podávajú).....pre prípad, keby trebalo
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Trestné oznámenia sa podávajú na miestne príslušnom oddelení polície a nie na súde.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
bepo
Trestné oznámenia sa podávajú na miestne príslušnom oddelení polície a nie na súde.
Ďakujem. Ja sa do toho vážne nerozumiem, preto som sa rozhodla napísať na poradu.

A ešte raz všetkým ďakujem.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ľudia, to mi neuveríte, čo sa mi stalo.....

Poštou mi prišlo z Unionu, že vyhoveli mojej sťažnosti a že na základe toho nie som ich poistencom, preto mám vrátiť preukaz. O.k., vrátila som im. Išla som do VšZP, že mi prišiel papier z Unionu....nie som tam prihlásená a tak ostávam poistencom VšZP a potrebujem preukaz poistenca. Pani za priehradkou mi povedala, že ona si nevie zistiť ani cez telefón ani PC, či som ich poistencom (v Unione si to vedia zistiť za minútku) a preto mi nemôžu dať preukaz, že mám ísť do Unionu, nech mi vrátia ich. Vysvetlila som pani, že ich preukaz mi nevydajú a bol by mi aj tak zbytočný, lebo už nie som ich poistencom. Hodnú chvíľu som sa s ňou naťahovala, nakoniec ma poslala do podateľne, nech zanesiem žiadosť, aby mi domov poslali preukaz a zároveň tak zistia, či som ich poistencom. Nedala si nič vysvetliť, tak som šla na Union, kde mi samozrejme potvrdili moju teóriu, že mi preukaz nemôžu vydať, nech idem nazad do VšZP. Teraz nemám preukaz, potrebujem ísť k lekárke a mala by som čakať na poštu, že mi pošlú preukaz. Bohvie, ako dlho to bude trvať. Nemôžem byť predsa bez preukazu. Zajtra pôjdem do VšZP a ak mi nebudú chcieť vydať aspoň nejaké potvrdenie, tak sa asi ošalím.

Úžasné, však?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

https://portal.udzs.sk/ tu si zadaj svoje rodné číslo a zistíš v ktorej si poistovni
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Tak teraz som sa naplašila!
Na stránke, ktorú uviedol Bepo som si overovala svoje číslo a vyšlo mi toto: Poistenec má nahlásenú zmenu do poisťovne 27-Union zdrav. poisťovňa a.s. k 1. 1. 2007.
Síce mi na konci minulého roka prišiel dajaký list od Unionu, že sú radi, že som sa stala ich poistencom.... bla bla bla ale ignorovala som ho, nakoľko som nič nežiadala, nič som nepodpisovala. Tento rok mi prišiel ďalší list, že preukaz zo starej poisťovne treba vrátiť a ak nemám nový od nich môžem si vyzdvihnúť a bla bla bla. Aj tento som ignorovala. No ale teraz po uvedenom údaji som sa riadne naplašila.
Myslíte, že mám niečo konať, ak z mojej strany nevzišla ani za mak iniciatíva na zmenu poisťovne?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Gabi03
Tak teraz som sa naplašila!
Na stránke, ktorú uviedol Bepo som si overovala svoje číslo a vyšlo mi toto: Poistenec má nahlásenú zmenu do poisťovne 27-Union zdrav. poisťovňa a.s. k 1. 1. 2007.
Síce mi na konci minulého roka prišiel dajaký list od Unionu, že sú radi, že som sa stala ich poistencom.... bla bla bla ale ignorovala som ho, nakoľko som nič nežiadala, nič som nepodpisovala. Tento rok mi prišiel ďalší list, že preukaz zo starej poisťovne treba vrátiť a ak nemám nový od nich môžem si vyzdvihnúť a bla bla bla. Aj tento som ignorovala. No ale teraz po uvedenom údaji som sa riadne naplašila.
Myslíte, že mám niečo konať, ak z mojej strany nevzišla ani za mak iniciatíva na zmenu poisťovne?
Čím skôr si pôjdeš toto dať do poriadku, tým lepšie pre Teba. Môže sa Ti stať, že v tejto situácii sa u lekára nedočkáš "bezplatného" bežného vyšetrenia a bude Ti poskytnutá iba neodkladná pomoc. Okrem toho, ak to necháš "plávať", môžeš očakávať "buzerovanie" zo strany ÚDZS.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

endrju
Čím skôr si pôjdeš toto dať do poriadku, tým lepšie pre Teba. Môže sa Ti stať, že v tejto situácii sa u lekára nedočkáš "bezplatného" bežného vyšetrenia a bude Ti poskytnutá iba neodkladná pomoc. Okrem toho, ak to necháš "plávať", môžeš očakávať "buzerovanie" zo strany ÚDZS.
A kam to mám ísť vybavovať? Do Unionu, nech mi ukážu mnou podpísanú zmluvu? Do starej poisťovne presviečať ich, že som stále u nich (bez akéhokoľvek dokumentu)? Na úrad pre dohľad tiež niečo dokazovať, že to tak nie je a niekto si to vymyslel? Pekne začína deň. A môžem si potom od niekoho nárokovať náhradu mzdy, ak sa mi to nepodarí mimo pracovného času? (To už bolo trochu mimo, ale myslím, že to také jednoduché nebude.)
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Janka6685
Ľudia, to mi neuveríte, čo sa mi stalo.....

Poštou mi prišlo z Unionu, že vyhoveli mojej sťažnosti a že na základe toho nie som ich poistencom, preto mám vrátiť preukaz. O.k., vrátila som im. Išla som do VšZP, že mi prišiel papier z Unionu....nie som tam prihlásená a tak ostávam poistencom VšZP a potrebujem preukaz poistenca. Pani za priehradkou mi povedala, že ona si nevie zistiť ani cez telefón ani PC, či som ich poistencom (v Unione si to vedia zistiť za minútku) a preto mi nemôžu dať preukaz, že mám ísť do Unionu, nech mi vrátia ich. Vysvetlila som pani, že ich preukaz mi nevydajú a bol by mi aj tak zbytočný, lebo už nie som ich poistencom. Hodnú chvíľu som sa s ňou naťahovala, nakoniec ma poslala do podateľne, nech zanesiem žiadosť, aby mi domov poslali preukaz a zároveň tak zistia, či som ich poistencom. Nedala si nič vysvetliť, tak som šla na Union, kde mi samozrejme potvrdili moju teóriu, že mi preukaz nemôžu vydať, nech idem nazad do VšZP. Teraz nemám preukaz, potrebujem ísť k lekárke a mala by som čakať na poštu, že mi pošlú preukaz. Bohvie, ako dlho to bude trvať. Nemôžem byť predsa bez preukazu. Zajtra pôjdem do VšZP a ak mi nebudú chcieť vydať aspoň nejaké potvrdenie, tak sa asi ošalím.

Úžasné, však?
Janka, ale veď keď si nemenila poisťovňu ako to, že nemáš preukaz poistenca?
Celé je to nejaké domotané, viď Tvoja zadaná téma z 8.8.2006 - zmena zdravotnej poisťovne. /Dôvera/
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
otázka
Janka, ale veď keď si nemenila poisťovňu ako to, že nemáš preukaz poistenca?
Celé je to nejaké domotané, viď Tvoja zadaná téma z 8.8.2006 - zmena zdravotnej poisťovne. /Dôvera/
Jasné, že nemám preukaz poistenca. Veď keď som zistila, že ma niekto prepoistil do Unionu, tak som síce išla do Unionu, podala som sťažnosť, ale zatiaľ, kým mi nedoručili odpoveď na moju sťažnosť, tak som bola poistencom Unionu a zo všzp ma tým pádom odhlásili. Preto, ak som nechcela dostať pokutu, tak som preukaz do všzp musela vrátiť do 8.1.2007.

Gabi, choď do Unionu, povedz im, čo sa ti stalo a podaj tam sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (v Unione ti dajú tlačivo). Zároveň sa opýtaj,ako máš zatiaľ postupovať, pretože v tvojom prípade je na odovzdanie preukazu neskoro (myslím v zákonnej lehote). Ale neboj sa ničoho, žiadne pokuty platiť nebudeš, pretože Úrad pre dohľad...ti musí tvoju sťažnosť uznať za opodstatnenú.

bepo, bola som na tej stránke a zadala svoje rodné číslo. Bolo tam síce modrou napísané, že mám zmluvný vzťah zo všzp, ale zároveň bolo dole uvedené, že bola nahlásená zmena k 1.1.2007 do Unionu. A ešte vedľa je napísané, že Centrálny register poistencov je aktuálny k 30.11.2006. Čo to má vlastne znamenať. Tak som, alebo nie som poistencom všzp?

************************************************** *****
dopĺňam k poslednému môjmu odstavcu: tú databázu majú naozaj starú a neobnovovali ju po novom roku. Napíše to, že môj poistný vzťah je s tou poisťovňou, s ktorou bol minulý rok a zmena je len nahlásená na základe prihlášky. Skúšala som to aj s iným rodným číslom a potvrdila som si to
Naposledy upravil Janka6685 : 18.01.07 at 09:19
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Janka6685
Jasné, že nemám preukaz poistenca. Veď keď som zistila, že ma niekto prepoistil do Unionu, tak som síce išla do Unionu, podala som sťažnosť, ale zatiaľ, kým mi nedoručili odpoveď na moju sťažnosť, tak som bola poistencom Unionu a zo všzp ma tým pádom odhlásili. Preto, ak som nechcela dostať pokutu, tak som preukaz do všzp musela vrátiť do 8.1.2007.
Musela vrátiť? A prečo keď si Ty nemenila poisťovňu?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
otázka
Musela vrátiť? A prečo keď si Ty nemenila poisťovňu?
To je jedno, či som ju menila ja, alebo ju niekto vymenil za mňa (podvodom). Dokiaľ nemáš rozhodnutie v rukách, musíš postupovať tak, ako by si to urobila ty sama. Keďže som bola poistená v Unione, tým pádom som nebola vo všzp a ich preukaz mi bol teda nanič. Podľa zákona som ho preto musela do ôsmeho vrátiť. Neviem ako to mám ešte vysvetliť. Ale kľudne sa pýtaj, určite to niekomu pomôže, pretože podvedených Unoinom je na Slovensku hrozne veľa a ja im rada pomôžem. Veď si musíme navzájom, ak nám úrady nepomôžu...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať