Zavrieť

Porady

nemocenské SZČO

SZCO uctovnictvo,mzdy,DPH
Prosím , pán Mihál môžete mi dať odpoveď aký vymeriavací základ sa
použije u mňa :

Do 1.7.2004 som bola poistená z titulu hlavneho zamestnania
ako i SZČO.
Od 1.7.2004 som poistená len ako SZČO. Od
novembra /18.11.2004/ som PN .Dostala som nemocenské dávky
za november vo výške 533.-Sk, keď som volala na soc.poisťovňu ako je to možné keď som si platila poistenie aj ako zamestnanec / hr,mzda 23.000.-/
aj ako SZČO vymer.základ 4000.-Sk bolo mi povedané, že sa použije len vymeriavací základ SZČO . Ale ako viem vymeriavací základ pre určenie
DVZ sa použije za predchádzajúci rok teda rok 2003.
Nikde v zákone som nenašla, že DVZ sa upravuje ak je ho možné určiť
z predchádzajúceho roku. Ale aj keď počítam vymeriavací základ 4000.-Sk
nevychádza mi vyplatenie nemoc.dávok za kalendárne dni ale len za pracovné dni. Viem, že už je pomaly silvester tak všetko dobré v Novom roku 2005.Ďakujem.
Usporiadat
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Mili moji, potrebujem rychlu pomoc. Aka je vyska nemocenskych davopk pre SZCO, ktory plati odvody z minima? jedna sa mi o nemocenske za cely kalendarny mesiac. dakujem pekne.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Platil vlani celý rok z minima ?
12x319,58 = 3834,96
3834,96:365= 10,5068 výsledok je DVZ /denný vym.základ/
prvé 3 dni : 10,5068 x 25 % x 3 dni
ostatné dni : 10,5068 x 55 % x 27 alebo 28 dní
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ekofin Pozri príspevok
Súhlasím, aj ja si myslím, že pri súčte som prekročila max. VZ, súhlasím aj s tým, že za 10 dní dostanem náhradu príjmu od zamestnávateľa, ale za prvých desať dní by som mala dostať aj nemocenské ako SZČO, a toto sa mi práve nezdá, pretože mne vychádza, že tu by mal byť denný vymeriavací základ vyšší. Čo myslíš tým "preplatok na poistnom", veď ročné zúčtovanie sociálneho poistenia sa ešte nerobí? Zadať všetky údaje - myslíš zadať vymeriavací základ zo zamestnania? t.z. z tlačiva, ktoré vypisuje zamestnávateľ pre sociálnu poisťovňu? Keď mi ho prepošlú, tak to napíšem. Zatiaľ ďakujem.
bolo treba hneď na začiatku napísať, že máš aj PP !
Sama si vieš jednoducho vypočítať DVZ ako szčo ... zistíš si rozdiel medzi max VZ a VZ v zamestnaní. Za každý mesiac za minulý rok. Na poistenie szčo ti odchádzalo poistné len z tohto rozdielu (každý mesiac to mohla byť iná suma?? .. podľa toho, čo si písala si platila priemerne len zo sumy 75 eur mesačne) .. no a skutočný priemer si vypočítaš. DVZ môže byť len jeden.
A kukni § 145 .. požiadaj o vrátenie preplatku na poistnom. samozrejme pri dôchodkovom nebude, lebo tam je iný max VZ
Naposledy upravil Katy a R : 22.09.11 at 20:38
1 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Ďakujem, zrejme to tak bude, pretože max. VZ v roku 2010 na nemocenské bol 1116,75? V druhom rozhodnutí mi priznali denný VZ zo súčtu VZ vo výške 19,902190 od 15. augusta. VZ zo zamestnania bol za celý rok 12291,43 eur. Vylúčiteľné doby neboli žiadne. Mne sa však jednalo najmä o tých prvých 10 dní, kedy z jedného poistenia dostávam náhradu príjmu ako zamestnanec a z druhého poistenia nemocenské ako SZČO. Tu by sa to predsa sčítavať nemalo. Pri nemocenskom od 11. dňa PN súhlasím, že to ide zo súčtu. Idem si ešte preštudovať ten § 145. Ale ináč ďakujem veľmi pekne.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ekofin Pozri príspevok
Ďakujem, zrejme to tak bude, pretože max. VZ v roku 2010 na nemocenské bol 1116,75? V druhom rozhodnutí mi priznali denný VZ zo súčtu VZ vo výške 19,902190 od 15. augusta. VZ zo zamestnania bol za celý rok 12291,43 eur. Vylúčiteľné doby neboli žiadne. Mne sa však jednalo najmä o tých prvých 10 dní, kedy z jedného poistenia dostávam náhradu príjmu ako zamestnanec a z druhého poistenia nemocenské ako SZČO. Tu by sa to predsa sčítavať nemalo. Pri nemocenskom od 11. dňa PN súhlasím, že to ide zo súčtu. Idem si ešte preštudovať ten § 145. Ale ináč ďakujem veľmi pekne.
Ty si platila ako szčo len z VZ (bajočko) 75 evri (nie z VZ 319 !!) .. a z toho ti vyšiel ten DVZ, čo uvádzaš .. je vypočítaný z toho, čo si skutočne zaplatila. No a dávka môže byť tiež len z toho. veď si to skontroluj, či to sedí.
a ak to máš aj v tomto roku ... aj tam je preplatok na poistnom.
1 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Ďakujem, už som to pochopila, prepočítala som to, vyšlo to presne tak ako mi vypočítali a už som dostala aj PN. Ja nie, že som platila ako SZČO len zo cca 75 eura, ja som platila tak ako bol stanovený minimálny VZ, ale keďže zo zamestnania mám vysoký VZ, tak sa mi za SZČO započítal len rozdiel medzi VZ zo zamestnania a maximálnym VZ. Ale teraz mi to vychádza, že vlastne od samého začiatku, odkedy som bola povinne NP, t.z. od 1.7.2006 som zaplatila stále viac, pretože v zamestnaní som vždy mala taký vysoký príjem. Otázka znie, či si fakt môžem požiadať o vrátenie poistného na nemocenské poistenie, a za aké dlhé obdobie sa dá žiadať? Mám sa odvolať na ten § 145?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

daj si žiadosť o vrátenie, SP ti určite poukáže peniažky späť......
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. veď ti to už od začiatku píšem, že si treba požiadať o preplatok (sami ti ho nepošlú) .. všetko máš v § 145 .. stačí jednou vetou

Samozrejme, že si platila z VZ 319 - menej sa nedá, ... ale v skutočnosti odišlo na poistenie z oveľa menšieho VZ. Keďže sa jedná o dlhšiu dobu, tak to nie je zanedbateľná čiastka.
2 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
No, požiadala som o vrátenie a už mi prišli aj peniažky, rozhodnutie alebo nejaká odpoveď na tú moju žiadosť neprišla žiadna. Som rada, že poslali aspoň peniaze. Ďakujem všetkým za pomoc.
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Ahojte manžel je SZČO a mal cez víkend úraz. Na pohotovosti mu povedali, že si má ísť dnes pre PNku obvodnému lekárovi. Chce nechce musí aj tak ísť dokončiť zákazku, takže žiadne ležanie v posteli mu nehrozí. Preto sa chcem opýtať aké máte skúsenosti s tým, keď je podnikateľ na PN. Či chodia aj nejaké kontroly ako u zamestnancov, či v prípade PNky treba doložiť len PNkový papier na sociálnu poisťovňu, alebo si treba splniť ešte nejakú povinnosť, poprípade, či sa vypisuje aj hlásenie na účely nemocenského ak vznikla PNka v dôsledku úrazu. Ešte neviem, či sa za obdobie PN ešte stále alikvotne výška odvodov do sociálnej poisťovne. Ďakujem za rady a názory v tomto som úplný začiatočník.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
kubkokubko Pozri príspevok
Ahojte manžel je SZČO a mal cez víkend úraz. Na pohotovosti mu povedali, že si má ísť dnes pre PNku obvodnému lekárovi. Chce nechce musí aj tak ísť dokončiť zákazku, takže žiadne ležanie v posteli mu nehrozí. Preto sa chcem opýtať aké máte skúsenosti s tým, keď je podnikateľ na PN. Či chodia aj nejaké kontroly ako u zamestnancov, či v prípade PNky treba doložiť len PNkový papier na sociálnu poisťovňu, alebo si treba splniť ešte nejakú povinnosť, poprípade, či sa vypisuje aj hlásenie na účely nemocenského ak vznikla PNka v dôsledku úrazu. Ešte neviem, či sa za obdobie PN ešte stále alikvotne výška odvodov do sociálnej poisťovne. Ďakujem za rady a názory v tomto som úplný začiatočník.
Pokiaľ sa poberajú nemocenské dávky, tak na každého sa vzťahuje dodržiavanie liečebného režimu, či je to zamestnanec alebo SZČO.
Ak je SZČO PN, treba túto skutočnosť oznámiť aj na príslušnej ZP.
3 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Kubkokubko,
manžel sa nemusí dať vypísať na PN. Ak nebude ležať v posteli, tak to nemá zmysel. Nakoľko aj k SZČO chodia kontroly zo SP, či sa dodržiava liečebný režim.
2 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Dobrý deň, poradíte prosím?

SZČO si platila DNP od 03/2010 do 1/2012, okrem toho stále platí povinné SP (109,07€)
Keby v apríli 2012 išla na PN, už sa jej nebude brať do úvahy že do januára platila DNP?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak nie je tehotná, tak sa sa jej DNP ukončené v januári nebude brať do úvahy pri PN, ktorá začína v apríli.
Môže sa ale pred začiatkom PN znovu dobrovoľne poistiť na celý balík (napr. deň pre PN). potom bude mať nárok na nemocenské aj z DNP (z minima). Počas platenej PN poistenie neplatí, čiže stačí zaplatiť poistenie len za dobu pred PN a samozrejme po skončení pn buď poistenie zrušiť alebo pokračovať v platení.
1 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak nie je tehotná, tak sa sa jej DNP ukončené v januári nebude brať do úvahy pri PN, ktorá začína v apríli.
Môže sa ale pred začiatkom PN znovu dobrovoľne poistiť na celý balík (napr. deň pre PN). potom bude mať nárok na nemocenské aj z DNP (z minima). Počas platenej PN poistenie neplatí, čiže stačí zaplatiť poistenie len za dobu pred PN a samozrejme po skončení pn buď poistenie zrušiť alebo pokračovať v platení.
a v prípade že je tehotná?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

druzstvo81 Pozri príspevok
a v prípade že je tehotná?
V tom prípade je dávka z obidvoch poistení - ak bola 31.1.2012 tehotná, tak platí pre ňu OL 8 mesačná (inak je len 7 dňová). dokladá tehotenskou knižkou napr.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

druzstvo81 Pozri príspevok
a v prípade že je tehotná?
Ak bola tehotná, k 31.1.2012 tak má ochrannú lehotu, ktorá je 8 mesiacov pre tehotné. A tým pádom má nárok na PN aj z DNP.
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Ďakujem dievčatá, a ak otehotnela až vo februári?

Pochopila som to tak, že DNP bola 8 m pred nástupom na materskú (termín pôrodu bude v októbri, na materskú nástup 6 týždňov predtým, takže v auguste), takže materská sa jej bude počítať z DNP aj keď počala vo februári?
Ak však počala vo februári, keď si už DNP neplatila, PN by sa jej z tohoto nepočítalo, musela by sa znova pred nástupom na PN prihlásiť a zaplatiť NP?

A aká je teraz výška materskej ak si platila toto DNP (od 03/2010 do 1/2012)v sume 54,-€ mesačne?
Naposledy upravil druzstvo81 : 30.03.12 at 06:28
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

druzstvo81 Pozri príspevok
Ďakujem dievčatá, a ak otehotnela až vo februári?
čítaš odpovede ? Je koniec marca, tak nie keby, ale odkedy je tehotná ?

http://www.porada.sk/t4025-nemocensk...ml#post2028218
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

áno, odpovede čítam!
nemusíš sa hneď srdiť, nie je každému všetko hneď jasné, hlavne keď je v tejto otázke nový!

ani ona sama ešte nevie od kedy presne je tehotná! tehotenskú knižku ešte nemá a bolo jej povedané koniec januára alebo začiatok februára, preto sa pýtam na všetky možnosti
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať