Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Jozef Mihál
RO je:

1. 2/2004 - 12/2004

2. Detto, lebo PN vznikla v čase prerušenia - v ochrannej lehote, RO sa vtedy zisťuje ku dňu zániku poistenia, čiže ku dňu 17.3. - viď § 54 ods.3. Zamestnávateľ náhradu príjmu neplatí, pretože PN vznikla v ochrannej lehote - viď § 34 ods.2

3. 17.3. - 20.3., viď § 54 ods.2 písm.c)
Ešte sa chcem opýtať na bod 2,nechápem § 54 ods. 3, kde sa píše RO sa zisťuje ku dňu zániku poistenia. Čiže v tomto príklade sa do RO zarátáva aj obdobie 01.01.2005 - 17.03.2005 alebo len obdobie 02/2004 - 12/2004 ?
0 0
janaj janaj

janaj je offline (nepripojený) janaj

Dobrý deň,

mám otázočku, dá sa dobrovoľne nemocensky pripoistiť aj spätne? Pokiaľ áno, je šanca aby sa materská vypočítala a z tohoto poistenia? a za akých podmienok?

ďakujem veľmi pekne a želám pekný deň.

J.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
marek32
Ešte sa chcem opýtať na bod 2,nechápem § 54 ods. 3, kde sa píše RO sa zisťuje ku dňu zániku poistenia. Čiže v tomto príklade sa do RO zarátáva aj obdobie 01.01.2005 - 17.03.2005 alebo len obdobie 02/2004 - 12/2004 ?
Zaratáva sa obdobie minulého kal.roka, v zmysle § 54 ods.2 písm.a).
Teda obdobie 02-12/2004.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
janaj
Dobrý deň,

mám otázočku, dá sa dobrovoľne nemocensky pripoistiť aj spätne? Pokiaľ áno, je šanca aby sa materská vypočítala a z tohoto poistenia? a za akých podmienok?

ďakujem veľmi pekne a želám pekný deň.

J.
Spätne sa dobrovoľne nemocensky poistiť nedá.

Spätne sa dá len doplatiť poistné na dôchodkové poistenie, viď § 142 ods.3.
0 0
Sky Sky

Sky je offline (nepripojený) Sky

ahojte,
je mi jasne, ze ste to tu uz rozoberali zo vsetkych stran, ale kedze nie som ekonom, vobec do toho nevidim a zrejme budem otravovat...
chcela by som poradit, s manzelom planujeme babatko, ale kedze mame vysoke splatky na vsetko mozne, na materskej len z jeho platu nevyzijeme. ako sa mam dobrovolne pripoistit v socialnej poistovni (da sa, aj ked nie som zivnostnik?) a aku sumu mam platit, aby som dostala max. materske?
moj momentalny plat je 29.000 sk, aka vyska materkej mi z toho vyjde? je naozaj mozne poberat dve materske???
vopred dakujem za pevne nervy a vas cas a prajem krasny vikend :-)
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

adam
Prečítala som doc.materské, rozumiem správne? Zamestnankyňa je vo firme zamestnaná
od roku mája 2003 ako upratovačka na polovičný úväzok,vymeriavací základ min.mzda -
dnes 3250 Sk. K 1.5.2005 má nastúpiť na MD.Ak si vezme 31.3.2005 neplatené voľno, od 1.4.2005 ju budem ďalej zamestnávať, ale zvýšim jej vymeriavací základ napr.na 12000Sk.
Denný vymeriavací základ bude:
12000 Sk krát 1 mesiac za rozhodujúce obdobie
12000 Sk deleno 30 dní /počet dní v apríli 2005/ dáva denný VZ 400 Sk.
výška materkej .......6600 Sk za 30 dňový mesiac
Môže sa to takto urobiť ???? Ak áno, treba ju na ten deň neplateného voľna odhlásiť a potom znovu prihlásiť do poisťovní???????
Ďakujem za odpoveď !!!!!!!!!!
Prišiel čas keď pani odchádza na MD. V soc. poisťovni ma upozornili, že im prišiel prípis prešetrovať neplatené voľno u zamestnancov odchádzajúcich na MD. Celkom som to nepochopila....je potrebné v SP zdôvodňovať, prečo mal zamestnanec NP ? Pán Mihál, vidím že Ste pripojený, viete o tom niečo?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Sky
ahojte,
je mi jasne, ze ste to tu uz rozoberali zo vsetkych stran, ale kedze nie som ekonom, vobec do toho nevidim a zrejme budem otravovat...
chcela by som poradit, s manzelom planujeme babatko, ale kedze mame vysoke splatky na vsetko mozne, na materskej len z jeho platu nevyzijeme. ako sa mam dobrovolne pripoistit v socialnej poistovni (da sa, aj ked nie som zivnostnik?) a aku sumu mam platit, aby som dostala max. materske?
moj momentalny plat je 29.000 sk, aka vyska materkej mi z toho vyjde? je naozaj mozne poberat dve materske???
vopred dakujem za pevne nervy a vas cas a prajem krasny vikend :-)
Pripoistiť na nemocenské poistenie sa nedá. Navyše platíš už teraz maximálne odvody na nemocenské.
Vychádzam z toho, že minulý rok si mala uvedený plat, resp. vyšśí ako 21548, potom by si mala mať materskú vo výške asi 377 Sk na kalendárny deň, t.j. v mesiaci,, ktorý má 30 dní, je to 11310 Sk - to je zhruba maximum. Zvýšiť materská sa dá len veľmi mierne, tak, že si vezmeš aspoň 1 deň neplatené voľno, potom sa počíta nový denný vymeriavací základ, a keďže teraz je vyšší maximálny VZ na NP ako minulý rok, môže Ti vyjsť o pár korún viac - v súčasnosti by bol rozdiel 5-18 Sk na kalendárny deň.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte poraďáci,
nevie mi niekto poradiť?
Môže mať žena, ktorá je na MD uzatvorenú dohodu o vykonaní práce?
Ďakujem a prajem pekný víkend.:p
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Môže .
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
adam
Prišiel čas keď pani odchádza na MD. V soc. poisťovni ma upozornili, že im prišiel prípis prešetrovať neplatené voľno u zamestnancov odchádzajúcich na MD. Celkom som to nepochopila....je potrebné v SP zdôvodňovať, prečo mal zamestnanec NP ? Pán Mihál, vidím že Ste pripojený, viete o tom niečo?
Viem o tom niečo. Prečítajte si môj ostatný príspevok k tejto téme na

http://mihal.blog.sme.sk

SP si vymyslela úžasný výklad zákona pokiaľ ide o materské, zatiaľ ale nič nové oproti tomu čo píšem na blogu nemám.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte k tomu výkladu SP. Ak sa nad ním zamyslíte, uznáte, že je to nezmysel. Ale pokiaľ si to so SP "nevydiskutujeme", nerád by som tu Vás, ktorí sa pýtate na možnosti zvyšovania materskej "uvádzal do omylu".
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Jozef Mihál
Viem o tom niečo. Prečítajte si môj ostatný príspevok k tejto téme na

http://mihal.blog.sme.sk

SP si vymyslela úžasný výklad zákona pokiaľ ide o materské, zatiaľ ale nič nové oproti tomu čo píšem na blogu nemám.
Ďakujem za odpoveď. Zvýšený vymeriavací základ po neplatenom voľne dám, uvidím ako sa poisťovňa bude tváriť Ak budete niečo nové vedieť, prosím,
informujte......
Pekný večer......
0 0
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

Jozef Mihál
rolandik:
Samozrejme SP si bráni svoje peniaze. Nech Vám dajú písomné zdôvodnenie, prečo by Vám nemali uznať nároky na materskú z dobrovoľného nemocenského poistenia s dátumom od 1.3.2005, ak podľa § 253 ods.1 sa má do obdobia dobrovoľného nemocenského poistenia započítavať aj doba účasti na nem.poistení atď. pred 1.1.2004.

Na čo potom podľa SP je dobrý § 253 ods.1 ??? A v akých prípadoch sa potom má aplikovať § 253 ods.1.???

Jediné "logické" zdôvodnenie by bolo také, že by to bolo len v prípadoch, kedy poistenec má len jediné, a to dobrovoľné nemocenské poistenie a nie je súčasne poistený napr. ako SZČO. Ale zo znenia § 253 ods.1 takýto výklad aj tak nevyplýva.

Sám som na to veľmi zvedavý, čo Vám odpovedia.

Na záver - jediný oprávnený "vykladač" zákonov v tomto štáte je súd. Nie ja, ani Vy ani SP ani Ministerstvo. Silné reči, ale ja by som sa dobrovoľne poistil a ak by mi tieto nároky nechceli uznať, dal by som ich na súd. Za 428 Sk by tá sranda stála.
Dnes je 26.4. a bola som si prebrať list zo SP odoslaný včera. Keďže môj predpokladaný termín pôrodu bol 25.4. je úplne logické, že list mi bol poslaný do vlastných rúk práve v tento dátum. Po rozbalení obálky ma veľmi potešil dátum vybavenia rozhodnutia: 14. apríl !!!

Teraz k rozhodnutiu: nemám nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia.
Odôvodnenie: citát § 48 o 270 dňoch ..., ďalej:
Pre nárok na materské z poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby nespĺňa podmienku 270 dní nemocenského poistnia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, nakoľko do obdobia 270 dní nie je možné započítať dni aktálneho povinného nemocenského poistenia SZČO.

Neviem presne odkedy trvá "aktuálne" povinné nemocenské poistenie SZČO. Môže to byť samozrejme odkedy som sa prihlásila do SP ,ako povinne poistená SZČO, ale mohlo by to byť aj od 1.7.2004. Keďže toto je dátum odkedy sa mení výška poistenia podľa daňového priznania.
Čo to teda je?

Rolandik
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Odvolajte sa na § 253 ods.1.:
...do obdobia dobrovoľného nemocenského poistenia započítavať aj doba účasti na nem.poistení pred 1.1.2004.

A dajte SP na súd.
0 0
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

Jozef Mihál
Odvolajte sa na § 253 ods.1.:
...do obdobia dobrovoľného nemocenského poistenia započítavať aj doba účasti na nem.poistení pred 1.1.2004.

A dajte SP na súd.
Ešte sa odvolám a uvidíme. Na §253 ods. 1 som pani na SP už upozornila písomne pri žiadosti o materské, ale ignorovala ho. Dokonca ani v odôvodnení ho nespomenula. Zaujmavý bol v týždni ešte telefonát, keď pani zo SP chcela od nás Rodný list dieťata aby mohla urobiť rozhodnutie. A odrazu to pani riaditeľka podpísala zamietnuté aj bez RL.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

dobry den,
nasa situacia je nasledovna...manzelka ma planovany ternim porodu 12.9.2005. V case od 1.1.2004 do cca 30.6.2004 bola studentkou na VS, potom do 31.8.2004 na Urade prace a od 1.9.2004 je zamestnana s hrubym prijmom cca 10.000,-.
chceme vsak vyuzit moznost zmeny RO vzhladom na to, ze manzelke konci prac. zmluva 30.6.05 (ucitelka na ZS). Je potrebne, aby pracovala cely mesiac? myslim, ze staci aj jeden den, len potom by musela medzi ukoncenim zmluvy na ZS a tym zamestnanim byt na urade prace...nema evidencia na UP vplyv na posudzovanie RO a materskeho? Lebo tak ci tak by si pocas poslednych dvoch rokov platila 270 dni NP. Preto Vas ziadam o info ako to najjednoduchsie vyriesit, aby nedoslo ku zbytocnym komplikaciam.
vdaka
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

V piatok som zaniesla podklady k žiadosti o materské. Pani so SP mi povedala, že z vymariavacieho základu po neplatenom voľne sa materské nemôže počítať, pretože tým, že prerušila prac.pomer neplateným voľnom, je potrebné ju odhlásiť zo SP a znovu prihlásiť a tým pádom vraj jej poistenie v SP netrvá 270 dní a nemôže sa počítať z vyššieho VZ. Vraj mám toto potvrdenie prerobiť podľa VZ pred NV. Ja som tam ten papier nachala i napriek jej nesúhlasu a povedala jej, že sa poradím s právnikom. Ako mám ďalej reagovať?
Pekný deň......
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Pozrite aj koniec

http://www.porada.sk/showthread.php?t=790&page=11&pp=10

Podla mna veta:
<basefont>"Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."

znamena ze sucet poistnych dob nemocenskeho poistenia za posledne dva roky musi byt minimalne 270 dni. A nie, ze poistenie, z ktoreho sa pocita materska muselo trvat 270 dni. Naco by sa potom hovorilo o poslednych 2 rokoch ?


Ak by sme prijali argumentaciu SP, tak zena, ktora zmeni zamestnanie 7 mesiacov pred porodom (o tehotenstve ani nemusi vediet), tak nie je v 6 mesacnej ochrannej dobe z predchadzajuceho poistenia a posledne poistenie netrva 270 dni => nema narok na materske ?!?!?
Naposledy upravil bodliak : 15.05.05 at 09:58
0 1
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Po dlhšom čase som opäť tu, a vzhľadom na to, že si chcem naplánovať vyššiu materskú, išla som sa dať dobrovoľne nemocensky poistiť.
Aby som priblížila môj prípad, som zamestnaná, toho času na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom.
Plánujeme otehotnieť, a keďže by mi pri nástupe na materskú zamestnávateľ nahlásil VZ asi len 8-9000,- nebolo by to nič moc. Tak som da dobrovoľne nemocensky poistila, a ku podivu si to mám platiť sama. Neviem či som si správne myslela, že keď som na RP že platiť nebudem nič. Bolo to tu aj niekde písané.
Teraz neviem či tá pracovníčka nevedela o čo mi ide, lebo mi splietala niečo o tom, že teraz mi NP ide zo zamestnania, a dôchodkove za mna platí štát. Pritom som jej povedala že nepracujem, som na RP ale zamestanie som neukončila.
Neviete ma niekto prosím vás usmerniť, lebo mám z toho hlavu v smútku. Chcela som si určiť max. VZ, ale keď mi povedala že si to mám platiť sama, mám len min. VZ.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Konečne som telefonicky natrafila na spriaznenú dušu, ktorá mi potrvrdila to čo som si aj myslela, že platiť nemám, ale mám do SP doniesť potvrdenie o výške rodičovského príspevku. Takže zajtra tam idem a uvidím, ak je to tak, hneď si aj nahlásim max. VZ.
To ja len aby ste sa mnou nemuseli zaoberať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať