Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Dobry den,
som tiez na tomto fore novy, precital som takmer vsetky prispevky v uvedenej oblasti a vsetkym velmi dakujem, ze poskytuju taketo info z vlastnej praxe. Chcel by som sa opytat bud p. Mihala, alebo ostatnych expertov 2 otazky z oblasti socialneho poistenia:
1. ako si moze zena na rodicovskej dovolenke zvysit materske pri planovanom babatku, ak fakticky uz od roku 1997 nepracuje (ale je stale zamestnana v hlavnom pracovnom pomere), pretoze sa stara o deti (kombinacie materskych a rodicovskych dovoleniek). Moze byt popri rodicovskom prispevku dobrovolne poistena napr. s max.VZ a nebude platit nic, a ked dosiahne aspon 270 dni, bude mat materske 55% z max.VZ ? Ako moze vplyvat na vysku materskeho este existujuci pracovny pomer, pripadne jeho ukoncenie a zamestnanie v inej firme, kde by sa maximalizoval VZ ?
2. chcem sa opytat, ci zamestnanec, ktory ukoncil PP dohodou ku koncu roka 2004 a v sucasnosti je PN (z ochrannej lehoty) je nemocensky a dochodkovo poisteny ? Ja si myslim, ze nie.

Dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ajobs
2. chcem sa opytat, ci zamestnanec, ktory ukoncil PP dohodou ku koncu roka 2004 a v sucasnosti je PN (z ochrannej lehoty) je nemocensky a dochodkovo poisteny ? Ja si myslim, ze nie.

Dakujem
Nie je nemocensky a dôchodkovo poistený.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

K tej prvej časti, pokiaľ ide ešte len o plánovnie bábätka, teraz netreba nič vymýšľať, lebo zákon by sa mal v septembri meniť.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Ďakujem za info - ak sa niečo zmení v zákonoch, budem rád, ak mi poskytnete cenné rady.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ajobs
...Chcel by som sa opytat bud p. Mihala...
Nehnevajte sa ani Vy ajobs, ani ostatní, ale na tému MD nemám chuť ani čas v týchto dňoch viac sa vyjadrovať. Všetko už bolo povedané tu na Porade a moje osobné názory a postrehy nájdete i na http://www.mihal.blog.sme.sk/...
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

[QUOTE=bodliak]Pozrite aj koniec

http://www.porada.sk/showthread.php?t=790&page=11&pp=10

Podla mna veta:
<basefont>"Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."

znamena ze sucet poistnych dob nemocenskeho poistenia za posledne dva roky musi byt minimalne 270 dni. A nie, ze poistenie, z ktoreho sa pocita materska muselo trvat 270 dni. Naco by sa potom hovorilo o poslednych 2 rokoch ?

Myslím, že je to presne tak, pretože ak to tak bolo pred 2 mesiacmi a novela zákona nebola, musí to tak byť aj teraz......Ale kto sa bude prieť so SP....
Pekný večer.......
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Čerstvý príspevok k materskej:

http://mihal.blog.sme.sk/c/11254/Bud...-materske.html
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Mam jednu klientku, je SZCO a do 1/2004 bola zamestnana a od 2/2004 je iba SZCO, nemocenske si odvtedy neplati. Teraz zistila, ze je tehotna, v decembri 2005 by mala nastupit na MD. Chcela sa dobrovolne prihlasit na nemocenske, aby mala narok na MD.
Ak som dobre ratala, nepomoze jej to, lebo by jej vyslo platit len 7 mesiacov a narok aj tak mat nebude, mam pravdu???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Daska - Podľa výkladu SP skutočne nebude mať nárok na materské...
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Dakujem velmi pekne za skoru odpoved p. Mihal

A nejake ine riesenie neni???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Je riešenie, prihlásiť sa ako dobrov.nem.poistená osoba, potom požiadať o materské, a keď SP materské nedá, dať ich na súd. Bol by som rád, keby sa slovenský národ naučil, že v prípade sporov k zákonom v tomto štáte rozhodujú súdy, nie úradníčky na nejakej pobočke SP.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
No tym si neni som ista, ci by sa do toho chcela pustit.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To je práve to, že nikomu sa do toho nechce pustiť a tak to tu potom vyzerá ako za feudalizmu. Čo povedia páni, to je pravda a sedliakovi zostane len tá robota. Hoj, krásne to tradície nášho ľudu, statočného, skromného a pracovitého.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
a viete o nejakom pravnikovi, ktory ba sa do toho pustil s nou?
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
Daska
Mam jednu klientku, je SZCO a do 1/2004 bola zamestnana a od 2/2004 je iba SZCO, nemocenske si odvtedy neplati. Teraz zistila, ze je tehotna, v decembri 2005 by mala nastupit na MD. Chcela sa dobrovolne prihlasit na nemocenske, aby mala narok na MD.
Ak som dobre ratala, nepomoze jej to, lebo by jej vyslo platit len 7 mesiacov a narok aj tak mat nebude, mam pravdu???
Myslím, že síce nebude mať nárok na materské, ale ak sa zamestná tesne pred odchodom na materské - stačí na pár dní - a ochorie, môže aj v súvislosti s tehotenstvom, bude mať nárok na nemocenské dávky a to do 6 týždňov po pôrode.
Len na to musí mať potvrdenie o práceneschopnosti.
Naposledy upravil Duša : 22.05.05 at 18:33
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Daska
a viete o nejakom pravnikovi, ktory ba sa do toho pustil s nou?
Nie som právnik - to len občas sa mi pritrafí písať nejaký zákon (novela zákona o zdravotnom poistení od 1.8.05), prípadne ho pripomienkovať (novela zákona o sociálnom poistení od 15.9.05). Napriek týmto vážnym nedostatkom vo vzdelaní by som sa do toho pustil.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mali sme niekoľko sporov so SP a zdravotnými poisťovňami kôli výkladu zákonov (v mene svojich klientov). VŽDY stačilo dať odvolanie, a bolo to v poriadku. Nikdy to nedošlo do súdneho sporu. Samozrejme museli sme byť na 100 % persvedčení, že máme podľa zakona pravdu.
0 0
Lydium Lydium

Lydium je offline (nepripojený) Lydium

mladá ale učenlivá
somij
Mali sme niekoľko sporov so SP a zdravotnými poisťovňami kôli výkladu zákonov (v mene svojich klientov). VŽDY stačilo dať odvolanie, a bolo to v poriadku. Nikdy to nedošlo do súdneho sporu. Samozrejme museli sme byť na 100 % persvedčení, že máme podľa zakona pravdu.
somij ak správne chápem podľa tvojho názoru, ak mamičke nebude priznaná väčšia materská stačí ak sa odvolá na príslušný paragraf a teoreticky (bez súdov) by sa mohla dovolať vyššej materskej. Mali ste u vás vo firme aj tento konkrétny prípad ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tento konkrétny prípad sme nemali. V každom prípade, treba to skúsiť.
0 0
Lydium Lydium

Lydium je offline (nepripojený) Lydium

mladá ale učenlivá
Áno som za ten istý názor. Určite to chceme s budúcou mamičkou skúsiť. Vďaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať