Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Mala by som jednuotazocku. Ak som konatel firmy, ktora ja po roku 2004 v strate a som zaroven aj zamestnancom vo firme, platim si riadne vsetky odvody a poistky, budem mat narok na podporu v nezamestnanosti a matersky a rodicovsky prispevok? Velmi pekne dakujem.
0 0
Ala Ala

Ala je offline (nepripojený) Ala

Je jedno či firma má zisk, alebo stratu na nárok na podporu v nezamestnanosti - materku - RP. Podmienka na podporu je, že sa musí platiť príspevok v nezamestnanosti počas 4 rokov aspoň 3 roky a matersku má nárok ak v posledných dvoch rokoch pred porodom bola nemocenky poistená najmenej 270 dní.
0 0
erik1 erik1

erik1 je offline (nepripojený) erik1

Jozef Mihál
Príspevok 13 (Yuya) a môj príspevok 16.

Rozmýšľaľ som o tom ešte trošku, a zistil som, že...:

V pohode sa dajú zariadiť si veci tak, aby materská bola povedzme až cca 34.000 mesačne! A tým to nekončí.
to je nejake divne, materská sa ráta z VZ ale max. 260 SK na deň, alebo sa mýlim?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

erik1
prečitaj si tu na porade viac o materskej a zistíš že už neexistuje max na deň., maximum je stanovené iba pri VZ z ktorého sa platí poistné.
0 0
marecek marecek

marecek je offline (nepripojený) marecek

Milí diskutujúci, bola by som rada keby mi niekto dokázal fundovane poradiť.
V máji 2003 som nastúpila na materskú dovolenku, od októbra 2004 som začala poberať znížený rodičovský príspevok 1200,-Sk, pretože som začala pracovat na O,5 úväzku. Zmluva o 0,5 úväzku mi vyprší k 30.6.2005, potom sa mi od 1.7.2005 automaticky mení na úväzok 1,0. Od 3.9.05 by som mala opäť nastúpiť na materskú dovolenku/ s 2. dieťaťom/. Zaujímalo by ma, či sa to dá nejako vymyslieť tak, aby môj materský príspevok nebol počítaný zo zárobku z minulého roka/t.j. z úväzku 0,5/, ale z úväzku 1,0, pričom v júli, prípadne v auguste tohto roku by som sa chcela vrátiť na rodičovskú dovolenku s 1. dieťaťom a priamo z nej by som chcela ísť na materskú dovolenku s 2. dieťaťom.
0 0
erik1 erik1

erik1 je offline (nepripojený) erik1

ja som nastúpila ma materskú v novembri min. roka a VZ bol cca 27 tisíc ale na deň bolo max. 260 Sk, čiže moja materská bola 30 dní * 260,- Sk
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
erik1 - v roku 2004 bolo skutočne obmedzenie na maximum denného vym.základu, a preto tá Vaša materská bola len 260 Sk na deň - viď § 253 ods.3 a 4 zákona 461/2003.

V roku 2005 už toto obmedzenie neexistuje. Keby ste nastúpili na MD od 1.1.2005, mali by ste materské 12 tis. mesačne.

To je ako s tými "staro" a "mlado"-dôchodcami. Niečo podobné sú aj "staro" a "mlado"-materské dovolenky.
0 0
modralienka modralienka

modralienka je offline (nepripojený) modralienka

Pán Mihál, prelúskala som sa až na koniec celou touto témou a mám toho dosť podobne ako Vy. Ale nakoľko som mesiac pred nástupom na materskú, využívam tento hendikep a pýtam sa: Mám to s tým neplateným voľnom skúšať alebo nie? Som zamestnaná nepretržite od 1. 1. 2004 a môj VZ je cca 15000,-.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Dobrý deň, čítala som si pár Vašich rád ku príspevkom ohľadom materskej dovolenky. Všetko však nemám čas čítať a neviem, či sa v nich vyskytuje aj môj prípad. Ja sa zatiaľ nechystám na materskú ale plánujeme si bábätko čo najskôr. Ide o to, že som od 10.7.2004 SZČO. Neplatím si ani nemocenské, len zdravotné poistenie a od 1.7. nemusím platiť povinné. Rozmýšľam, že by som si platila dobrovoľne keďže v najbližšej dobe by som chcela otehotnieť. Predtým som pracovala vo firme ako zamestnanec do konca roka 2003, od 1.1.2004 som bola na úrade práce vedená ako nezamestnaná a od toho 10.7.2004 som SZČO.
Čítala som si aj dokument vo Worde, ktorý ste sem odporučili ako prílohu. Chcem sa spýtať, že či by bolo dobré si už začať platiť nemocenské a prípadne či by sa dal doplatiť aj predchádzajúci mesiac. A koľko by mi potom vyšla materská? A keby som šla na materskú mohla by som živnosť vykonávať normálne aj naďalej, alebo nie? Dúfam, že som Vám to tu dosť jasne opísala a ďakujem ak mi odpoviete. Nerada by som prišla o peniaze, keďže momentálne nezarábam toľko koľko by som chcela a podnikanie vlastne stále len rozbieham.
0 0
atomant atomant

atomant je offline (nepripojený) atomant

miro h.
dobry den,
nasa situacia je nasledovna...manzelka ma planovany ternim porodu 12.9.2005. V case od 1.1.2004 do cca 30.6.2004 bola studentkou na VS, potom do 31.8.2004 na Urade prace a od 1.9.2004 je zamestnana s hrubym prijmom cca 10.000,-.
chceme vsak vyuzit moznost zmeny RO vzhladom na to, ze manzelke konci prac. zmluva 30.6.05 (ucitelka na ZS). Je potrebne, aby pracovala cely mesiac? myslim, ze staci aj jeden den, len potom by musela medzi ukoncenim zmluvy na ZS a tym zamestnanim byt na urade prace...nema evidencia na UP vplyv na posudzovanie RO a materskeho? Lebo tak ci tak by si pocas poslednych dvoch rokov platila 270 dni NP. Preto Vas ziadam o info ako to najjednoduchsie vyriesit, aby nedoslo ku zbytocnym komplikaciam.
vdaka
Zdravim Miro, Poradaci,
Nasa situacia je podobna, manzelka ma zmluvu do 30.6.2005, prijem cca.11000, term. porodu je 15.9.2005. Podmienku 270 dni splna. Na matersku moze ist v 34. tyzdni, alebo najskor v 32. (zavisi to od niecoho, alebo len od lekara???), tj. 4.8.2005 (alebo 21.7.2005). Noveho zamestnavatela uz mame, ale nevieme kedy nastupit a na aku dobu. Najlepsie len na par dni (max. 15).
Mam podobne otazky ako Miro:
1. Evidencia na UP zmeni nieco vo vypoctoch?
2. Na aku dobu sa ma zamestnat?
3. Pocas materskej sa da nejakym sposobom prerusit prac. pomer? Napr. zmluva sa spravi do konca roka, potom kedy zanikne? Nejak nechceme zatazit zamestnavatela.
4. Ak nastup do noveho zamestnania je v tom kal. mesiaci v ktorom je aj termin nastupu na matersku, tak to zmeni nieco na vypoctoch? - kedze odvody su hradene az v nasl. mesiaci.
Nase plany: od 1.7 prihlasit sa na urad, potom od 17.7 zamestnat sa na 2 mesiace a zo zamestnania odist na Matersku. Je to ok?

Miro, vy ste sa ako rozhodli?

Dikujeme za odpovede!
S pozdravom
Atomant
Naposledy upravil atomant : 23.06.05 at 19:35
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Prosím o radu.
Zamestnankyňa má prac.zmluvu na dobu určitú do 30.6.2005. Otehotnela cca pred 2 mesiacmi. Má zamestnávateľ právo s ňou ukončiť prac.pomer k 30.6.05???
Vďaka.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Olgica
Prosím o radu.
Zamestnankyňa má prac.zmluvu na dobu určitú do 30.6.2005. Otehotnela cca pred 2 mesiacmi. Má zamestnávateľ právo s ňou ukončiť prac.pomer k 30.6.05???
Vďaka.
Prosím poraďte.
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

Napisalo sa tu toho vela ale odpoved na svoju otazku som tu nevidela. Chcem sa opytat. Nastupujem na matersku dovolenku v septembri 2005. mam este vsetkych 20dni dovolenky tohoto ruku. Musim resp. mozem si vycerpat celu dovolenku alebo len pomernu cast za prvych 9 mesiacov roka 2005 ? Dakujem za radu.---- aaa po dvojhodinkovom haldani som predsa len nasla odpoved.. cize.. mam narok na celu dovolenku za rok 2005 pretoze Materska sa povazuje za vykon prace ak sa mylim opravte ma.. ale takuto odpoved som tu niekde vysnorila
Naposledy upravil danasv : 24.06.05 at 09:24
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Podľa § 40 ods. 6 ZP: tehotná zamestnankyňa na účely zákonníka práce je vtedy,ak svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila lekárske potvrdenie.

Pre skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu sa neustanovujú žiadne ďalšie podmienky, ani sa neposkytuje zvýšená ochrana zamestnancom, teda pracovný pomer končí 30.06.2005.

Odporúčal by som určitým spôsobom zamestnanca na uplynutie doby pracovného pomeru upozorniť, a to najmä z dôvodu možnosti prekvalifikovania pracovného pomeru na čas neurčitý, ak zamestnanec po uplynutí dohodnutej doby bude pokračovať ďalej vo výkone prác s vedomím zamestnávateľa.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

danasv
Napisalo sa tu toho vela ale odpoved na svoju otazku som tu nevidela. Chcem sa opytat. Nastupujem na matersku dovolenku v septembri 2005. mam este vsetkych 20dni dovolenky tohoto ruku. Musim resp. mozem si vycerpat celu dovolenku alebo len pomernu cast za prvych 9 mesiacov roka 2005 ? Dakujem za radu.---- aaa po dvojhodinkovom haldani som predsa len nasla odpoved.. cize.. mam narok na celu dovolenku za rok 2005 pretoze Materska sa povazuje za vykon prace ak sa mylim opravte ma.. ale takuto odpoved som tu niekde vysnorila
Celých 20 dní dovolenky môžete vyčerpať pred nástupom na materskú alebo po jej skončení. Ak požiadate o rodičovskú dovolenku, ktorá nadväzuje na materskú dovolenku, dovolenku vyčerpáte po skončení rodičovskej dovolenky.

§ 113 od 2 ZP: Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

adam
V piatok som zaniesla podklady k žiadosti o materské. Pani so SP mi povedala, že z vymariavacieho základu po neplatenom voľne sa materské nemôže počítať, pretože tým, že prerušila prac.pomer neplateným voľnom, je potrebné ju odhlásiť zo SP a znovu prihlásiť a tým pádom vraj jej poistenie v SP netrvá 270 dní a nemôže sa počítať z vyššieho VZ. Vraj mám toto potvrdenie prerobiť podľa VZ pred NV. Ja som tam ten papier nachala i napriek jej nesúhlasu a povedala jej, že sa poradím s právnikom. Ako mám ďalej reagovať?
Pekný deň......
Materskú podľa zvýšeného základu zamestnankyni nepriznali.......
0 0
janicka janicka

janicka je offline (nepripojený) janicka

vydatá, bezdetná, osoba, ktorá sa učí všetko o mzdách ako samouk ...viac
Prosím vás tak ako to teda je. Máme zamestnankyňu, ktorá nastupuje na materskú 8.7.2005. V období od 27.6.-30.6.2005 čerpala neplatené voľno. Vo firme je zamestnaná dlho ale v apríli jej skončila rodičovská dovolenka tak na dva a pol mesiaca musela nastúpiť do práce a ten plat tam bol nízky. Bude sa VZ počítať od prerušenia alebo nie? Ak nie, z čoho jej to teda budú počítať?
Vopred ďakujem.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Podľa vyjadrení odborníkov v horeuvedených príspekoch by malo byť zakladom pre výmer obdobie po čerpaní nepl.voľna. Ale SP prišla na to, že zamestnávatelia využívajú dieru v zákone vo svoj prospech a tak to stopli operujúc tým ako je v príspevkoch opísané. Nemajú pravdu, ale kto sa bude prieť so SP........ Takáto je moja skúsenosť, zbytočne sme pomastili vyššími platbami "bachor" SP!
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Adam, máte písomné stanovisko ? Neskúsite ísť do sporu so SP - aspoň sa odvolať ?
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

somij
Adam, máte písomné stanovisko ? Neskúsite ísť do sporu so SP - aspoň sa odvolať ?
Písomné stanovisko nemám, nechala son to na rozhodnutí budúcej mamičky a tá sa súdiť nebude, pretože i to stojí nejaké peniaze, a s bruchom po nos.....hm....ale odvolanie sme mohli napísať, nech by to dali na papieri a vyjadrili paragrafmi......ale dnes je už asi neskoro, 23.6. porodila....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať