Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
atomant atomant

atomant je offline (nepripojený) atomant

Zdravim,

mam zle spravy asi pre vsetkych.

Dneska som bol na SP a nemenovana uradnicka /veduca oddelenia/ mi dala nasledujuce odpovede na moju situaciu.

Z noveho prac. pomeru /od 1.7 do 12.7/ NEBUDEME mat narok na MD, kedze nie je splnenych 270 dni z TOCHTO zamestnania. Ale, sme este v ochr. dobe z predch. prac. pomeru /1.9.2004 - 30.6.2005/, tj. MD sa schvali z tochto prac. pomeru. a tiez z toho sa bude ratat aj DVZ (priemer z roku 2004) . Do DVZ by sa dalo zapocitat nov. prac. pomer v pripade keby sme boli po ochrannej dobe z prveho zamestnania.
To iste plati aj v pripade keby manzelka isla na MD z noveho prac. pomeru.
Tj. keby to nebolo zrusene dna 12.7.
Oddovodnenie: z noveho prac. pomeru NEMA narok na MD lebo nema z neho 270 dni poistenia. Z predchadzajuceho prac. pomeru by sa dali zaratat dni len vtedy, ak by bolo po ochrannej dobe.
Dal som dalsi priklad:
Buduca mamicka ma odpracovane 250 dni. Zmeni si zamestnavatela, kde si odpracuje 21 dni, potom sup na MD.
Odpoved SP: Kedze z prveho zamestnania neplynie ochr. doba, lebo nesplnala 270 dni, Materske bude mat z noveho zamestnania /dni sa scitaju v tomto pripade/ a DVZ sa orci z noveho zamestnania.

Dobrovolne poistenie pocas MD

Dostal som nasl. vyjadrenie: Na zaklade paragrafu 140, 1a je oslobodena od platenia poistenia 'v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,', ALE jej sa z dobrovolneho poistenia MD poskytnuta NEBUDE, tj. nebude oslobodena! Tu je tiez rozdelena z MD zo zamestnania a z dobrovolneho poistenia!

Je to velmi zlozite a SP dava taky vyklad s akou si moze usporit co najviac peniazi.
Chce sa este niekto sudit? Mozno, ze by sme sa na to dali v pripade neschvalenia vyssej sumy.

Pan Mihál, Ricij, Miro,
co si o tom myslite Vy?

S pozdravom,

Atomant

PS. Sme pred rozhodnutim zrusenia nove zamestnania a nastupit na PN. Mame to zrusit, alebo ma to nejaky vyznam odist z prac. pomeru na MD?
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Že SP šachuje. § 54 hovorí o tom, ktoré je rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ. Nehovorí o tom, že pokiaľ je žena v ochrannej lehote a vznikne poistenie, posudzuje sa DVZ z ochrannej lehoty. Navyše je už X prípadov, keď SP priznala materské z posledného VZ. Dajte SP na súd, máte to na 99,9% vyhraté.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Hovorím, že mi je zle z toho, ako si účelovo SP vykladá zákon. Len z úcty k Porade v tomto príspevku nevymenujem na ich adresu všetky nadávky, ktoré poznám.

P.S. Očakávam k tomuto príspevku veľké množstvo Vašich "Súhlasím".
Naposledy upravil Jozef Mihál : 11.07.05 at 10:17
0 0
atomant atomant

atomant je offline (nepripojený) atomant

Mozno ze budeme mat smolu. Ak budeme mat rozhodnutie prilozim to sem, ale to je este daleko...

Takze zajtra zrusime prac. pomer. a sup na urad prace prihlasit sa alebo na PN. Co je lepsie?
Potvrdte prosim ci s tym nahodou nieco nepokazime.

S pozdravom,
Atomant

To be continue...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tych 270 dni poistenia sa nemysli odpracovane dni vsak? Su to vsetky dni pocas ktorých je clovek poisteny, aj vikendy a sviatky nie?
Ja mam teraz zamestnankynu, ktorej sa snazim zvysit vymeriavaci zaklad prerusenim poistneho neplatenym volnom a dostane aj odmenu. Som zvedava ci jej priznaju tu vyssiu matersku alebo nie. Potom Vam napisem.
Ja som SZCO a povinne si platim uz dva alebo tri roky odvody, je to sice len z minim. vym. zakladu ale platim. Teraz som sa dala aj nemocensky poistit dobrovolne lebo planujeme babatko a chcela by som matersku dostavat aj z tohto poistenia kedze z podnikania to bude dost malicko. Mala by som dostat aj z tohto poistenia matersku ak budem poistena minimálne 270 dni pred porodom.
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
Bola som dnes na SP a bolo mi povedané (priateľská pracovníčka SP), že 270 dní sa počíta zvlášť len pri dobrovoľnom poistení. Pri pracovnom pomere sa berie vym.základ z posledného TPP.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Viem ze pri prerušení poistneho neplatenym volnom(aspon 1 den), sa berie vym. zakl. z obdobia po prerušeni. To mi bolo povedane aj v soc. poistovni.


Dusa, mate pravdu ze z dobrovolneho sa berie zvlast 270 dni. Niekto tu spominal, ze ked zmenili zamestnanie nemali poistenie z noveho zamest. 270 dni, tak nemaju narok na MD. Ale ved v zakone je ze poistenkyna ma narok na materske , ak bola v poslednych dvoch rokoch pred porodom nemocensky poistena. Ja to chapem tak, ze keby som aj teraz prerusila zivnost kde som bola nemocensky poistena a hned od druheho dna by som bola zamestnavatelom prihlasena, som stale nemocensky poistena a malo by sa to pocitat do tych 270 dni. Hoci aj keby som nebola mesiac alebo nejaku dobu poistena, ak by som spocitala dni za posledne dva roky a moje celkove poistenie zo zivnosti a zamestnani by sa malo pocitat do tych 270 dni. Samozrejme to dobrovolne je zvlast. Opravte ma ak som to zle pochopila.
Naposledy upravil nika.sum : 12.07.05 at 04:29
0 0
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

Mám veľkú chuť dať SP v kauze materké na súd.

Dvojnásobne potom čo som sa dozvedeľa, čo za finty si kaníkovci s poistným vymysleli. SZČO dostane vyplatenú maródku až po 15 dňoch. Len si plať poistenie, ale aj tak od nás nič nedostaneš. Takú zlú poistku by som dobrovoľne nikdy neuzatvorila. Lenže, keď musíš, tak musíš!


Rolandík
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
To je už schválené? Hádam nie!
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Našťastie to schválené ešte nie je. To zatiaľ MPSVaR púšťa pokusné balóniky. Predpokladám, že takýto nezmyselný návrh nepôojde ani do Národnej rady.
0 0
MáriaPaM MáriaPaM

MáriaPaM je offline (nepripojený) MáriaPaM

Mám otázku v súvislosti s MD.

Keď je žena rozvedená, je to že je osamelá a má nárok na 37 týždňov MD?

A teraz mi už nastúpila na MD a počas MD sa ide vydať. Je rozhodujúci stav v akom je ked sa blíži uplynutie 28 týždňov? Dúfam že nie je rozhodujúce že bola rozvedená ked nastupovala. A čo keby sa vydala medzi 28 a 37 týždňom?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Mám 1 otázku, nie síce na MD, ale súvisí to s vyplácaním nemocenského. Mám klienta, ktorý bol v roku 2003 zamestnaný celý rok, v roku 2004 bol celý rok PN, v tomto roku si platil nemocenské ako dobrovoľne poistená osoba od 1.1.-30.6. z minimálnej mzdy, prerušil dobu platenia a od 15.8.2005 si bude platiť nemocenské poistenie z max.VZ 23738 (na moje odporúčanie, v zmysle tu už uvedených príspevkov). Od 1.9.2005 pôjde opäť na PN. Vypočíta sa mu nemocenské z max.VZ? Celkovo bude poistený v posledných 2 rokoch 320 dní, ale započíta sa mu aj dobrovoľné poistenie do počtu min. 270 dní v posledných 2 rokoch ?
Ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
momo momo

momo je offline (nepripojený) momo

myslíte, ze je tych 270 dni do porodu? teraz som sa bola evidovat na matersku dovolenku na sociálnu poistovnu. Tá pani pri okienku sa ma opytala, ci platím uz min. 270 dni nemocenské poistenie. Ale nechcem tu nikoho zavádzat klamnými informáciami. najlepšie je asi zavolat do sociálnej poistovne alebo ist osobne, oni kuknu do počítača a povedia vam, ci máte nárok na materskú alebo nie
0 0
aduska aduska

aduska je offline (nepripojený) aduska

dobry den,

chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi nevedeli poradit v nasledovnej veci.

do konca tohto mesiaca budem zamestnana, potom mi vsak skonc. prac. pomer.
idem na nezamestnanecke. ak by sa ukazalo neskor, ze som tehotna, tak mi bude matersku dovolenku platit stat? a kolko je to min.?

dakujem za radu

Andrea
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

bolo tu uz toho vela, ale myslim, ze mam este dost otazok k teme materska, takze zacnem: Na MD by som mala nastupit zaciatkom decembra 2005. A teraz moje otazky:
1. Nie som vydatá. Vyplývajú z toho nejaké možné výhody pre mňa? Prípadne nevýhody?
2.Trvalé bydlisko mám v okrese TR, no momentálne žijem v Bratislave, kde aj pracujem /prechodné bydlisko tu nemám/. Čo je pre mňa výhodnejšie urobiť? Zmeniť si trvalé bydlisko na BA, alebo zostať v TR? Čo všetko by som musela po pôrode absolvovať, keby mi trvalé bydlisko zostalo v TR? /tehotenstvo a aj pôrod budú prebiehať v BA/
3.A dalsia vec. Ked budem na materskej, je pre mne vyhodne pracovat na DoVP? Co vsetko musim odvadzat a co vsetko je k tomu potrebne urobit, pripadne, ci praca na DoVP ma nejake obmedzenia.
Tak to zatial vsetko. Mam tych otazok viac, ale zatial takto.Dakujem vsetkym za vase cenne rady.
Pekny dnicek...
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

aduska
dobry den,

chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi nevedeli poradit v nasledovnej veci.

do konca tohto mesiaca budem zamestnana, potom mi vsak skonc. prac. pomer.
idem na nezamestnanecke. ak by sa ukazalo neskor, ze som tehotna, tak mi bude matersku dovolenku platit stat? a kolko je to min.?

dakujem za radu

Andrea
Keď nie si poistená minimálne 270 dní pred nástupom na materskú, nebudeš mať nárok na materské, ale len na rodičovský príspevok od dátumu narodenia dieťaťa.
Doplním: Keby si bola tehotná už pri skončení pracovného pomeru, ochranná doba trvá nie 42 dní, ale 6 mesiacov. To znamená, že by si mohla poberať nemocenské v prípade PN alebo aj materské, ak by padlo do tých 6 mesiacov.
Naposledy upravil Zita4 : 14.07.05 at 19:28 Dôvod: Doplnenie informácie
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
1. Musíš mať v posledných dvoch rokoch najmenej 270 dní nemocenského poistenia.
2. Po skončení pracovného pomeru máš pri nároku na materské ochrannú dobu 6 mesiacov.
3. Minimálne je to vo výške rodičovského príspevku, ak je menej, dopláca SP do výšky RP.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Prosim o odpoved na moj prispevok niekoho z fora. Dakujem
ajobs
Mám 1 otázku, nie síce na MD, ale súvisí to s vyplácaním nemocenského. Mám klienta, ktorý bol v roku 2003 zamestnaný celý rok, v roku 2004 bol celý rok PN, v tomto roku si platil nemocenské ako dobrovoľne poistená osoba od 1.1.-30.6. z minimálnej mzdy, prerušil dobu platenia a od 15.8.2005 si bude platiť nemocenské poistenie z max.VZ 23738 (na moje odporúčanie, v zmysle tu už uvedených príspevkov). Od 1.9.2005 pôjde opäť na PN. Vypočíta sa mu nemocenské z max.VZ? Celkovo bude poistený v posledných 2 rokoch 320 dní, ale započíta sa mu aj dobrovoľné poistenie do počtu min. 270 dní v posledných 2 rokoch ?
Ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
Podľa mojich informácií zo SP musí byť 270 dní zvlášť počítaných z dobrovoľného poistenia, a keď dobre počítam, tak ich mať nebude, a dobu dobrovoľného poistenia mu nezapočítajú?!... Možno som to ale nepochopila správne...
0 0
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

SP vypočíta materské aj z jedného dňa. Pri zmene zamestnávateľa. Max. VZ v poslednom dni v mesiaci. Nástup na MD v nasledujúcom mesiaci. Korunky mám už na účte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať