Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
Tešíme sa s Vami!
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ajobs
Prosim o odpoved na moj prispevok niekoho z fora. Dakujem
Vcera so bola na SP sa informovat kvoli zamestnankyni kt. ide na matersku. V tomto pripade je vsak s nemocenskou vasho zamestnanca spolocne to, že ako to uz DUSA napisala, dobrovolne poistenie sa pocita zvlast. Poistenia zo zamestnani sa spocitavaju, je to vsak tam pocitane aj s ochrannou lehotou (v tom sa nevyznam, nie som mzdarka). Ale dni dobrovolneho poistenia su zvlast. Keby bol poisteny 270 dni v dobrovolnom poist. a po prerušením poistenia by si zvysil vymeriavaci zaklad na maximum, pocitalo by sa mu nemocenske z maxima. Kedze jeho dobrovolne poistenie netrvalo 270 dni, nebude mat narok.
0 0
yenefer yenefer

yenefer je offline (nepripojený) yenefer

Ja mám odpoveď zo SP mailom, kde potvrdzujú, že doba 270 dní nemusí byť v kuse, ale sa spočítavajú všetky. Odkiaľ sa berie to, že odbrovoľné poistenie sa berie zvlášť? Uvediem príklad: Som napr. na rodičovskej dovolenke (teda som zamestnaná), a som už opäť tehotná. Nemocenské poistenie neplatím, ale poistená som. Pracovný pomer mi skončí, teda zanikne aj nemoceské poistenie. Ak chcem poberať materské, poistím sa dobrovoľne, poistné opäť platiť nemusím, ale poistená som. Podľa toho či tu čítam, neuznali by mi tých 270 dní???
0 0
MIS MIS

MIS je offline (nepripojený) MIS

Okolo sociálky je veľa vecí dosť čudných. Vyzerá to tak, že v rôznych mestách dostávame rôzne informácie.
Mne vo Zvolene povedali, že 270 dní dobrovoľného poistenia sa ráta samostatne. Z posledných dvoch rokov ich musia narátať, ale poistenie zo zamestnania tam nerátajú.
Čo ma prekvapilo, keď som tam dnes bola je, že maximálny vymeriavaci základ je cca 23000 Sk. Tak som sa chcela dobrovoľne poistiť z VZ 20 000 Sk. Vraj je to zbytočné, lebo VZ sa zratúva zo všetkych poistení. (Hrubú mzdu mám teraz 8000 Sk). Takže aj keby som sa poistila na 20000 Sk, spolu je vymeriavací základ 28000, ale materská alebo PN by mi rátala len z 23000 Sk.
Myslela som, že VZ sa posudzujú osobitne z každého poistenia.
Viete niekto niečo o tom?
0 0
siuiamaxx siuiamaxx

siuiamaxx je offline (nepripojený) siuiamaxx

mam znamu, ktora ma ceske obcianstvo, je zaregistrovana na UP -ktory za nu odvadza potrebne, nakolko nieje zamestnana.Zije na slovensku s priatelom a chysaju sa zalozit rodinku.....co ma urobit aby dostavala slusnu matersku? ma si sem dat prechodny pobyt, al. poziadat o prac.povolenie a zamestnat sa, al. staci dobrovolne poistenie? za radu vopred dakujem.
0 0
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

yenefer
Ja mám odpoveď zo SP mailom, kde potvrdzujú, že doba 270 dní nemusí byť v kuse, ale sa spočítavajú všetky. Odkiaľ sa berie to, že odbrovoľné poistenie sa berie zvlášť? Uvediem príklad: Som napr. na rodičovskej dovolenke (teda som zamestnaná), a som už opäť tehotná. Nemocenské poistenie neplatím, ale poistená som. Pracovný pomer mi skončí, teda zanikne aj nemoceské poistenie. Ak chcem poberať materské, poistím sa dobrovoľne, poistné opäť platiť nemusím, ale poistená som. Podľa toho či tu čítam, neuznali by mi tých 270 dní???
Podľa písomnej odpovede zo SP z BA, ktorú mám by ti materské patrilo nakoľko v čase dva roky pred pôrodom ti zaniklo iné poistenie ako Dobrovoľné. No SP by v tvojom prípade určite použila ich neuveriteľný výklad o ochrannej dobe. Neviem, ktorý, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ten, podľa ktorého by ti vyšlo najnižšie materské.
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

xena77
bolo tu uz toho vela, ale myslim, ze mam este dost otazok k teme materska, takze zacnem: Na MD by som mala nastupit zaciatkom decembra 2005. A teraz moje otazky:
1. Nie som vydatá. Vyplývajú z toho nejaké možné výhody pre mňa? Prípadne nevýhody?
2.Trvalé bydlisko mám v okrese TR, no momentálne žijem v Bratislave, kde aj pracujem /prechodné bydlisko tu nemám/. Čo je pre mňa výhodnejšie urobiť? Zmeniť si trvalé bydlisko na BA, alebo zostať v TR? Čo všetko by som musela po pôrode absolvovať, keby mi trvalé bydlisko zostalo v TR? /tehotenstvo a aj pôrod budú prebiehať v BA/
3.A dalsia vec. Ked budem na materskej, je pre mne vyhodne pracovat na DoVP? Co vsetko musim odvadzat a co vsetko je k tomu potrebne urobit, pripadne, ci praca na DoVP ma nejake obmedzenia.
Tak to zatial vsetko. Mam tych otazok viac, ale zatial takto.Dakujem vsetkym za vase cenne rady.
Pekny dnicek...
prosiiim o radu:-) Skuste aspon niekto. Dakujem
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

rolandik
SP vypočíta materské aj z jedného dňa. Pri zmene zamestnávateľa. Max. VZ v poslednom dni v mesiaci. Nástup na MD v nasledujúcom mesiaci. Korunky mám už na účte.
Rolandik, mozes uviest presnejsie ? Po zmene zamestnavatela v mojom pripade vychadzali zo stareho VZ. Aky bol odstup od ukoncenia PP v predchadzajucom zamestnani ?
0 1
linko linko

linko je offline (nepripojený) linko

Ahojte všetci, tak ja som začala túto tému. Som čerstvá mamička, máme krásne dievčatko. Samozrejme som si chcela prilepšiť aj na tej "dovolenke". Ale akosi sa mi to nepodarilo. Tie doby sa posudzujú zvlášť - zamestnanie, SZČo a dobrovoľne poistenie. Takže ak chcete mať vysokú materskú tak je to priemerný vymeriavací základ z každého zvlášť ale musí byť doba poistenia minimálne 270 dní. Ideálne je ak ste zamestnaný a potom prerušíte prac. pomer, zdova sa zamestnáte s najvyšším Vz. Mne to bobužial nevyšlo ale to nič. Mala som si to lepšie rozplánovať. Držím palce tým, ktorý myslia krok dopredu. Caute.
0 0
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

bodliak
Rolandik, mozes uviest presnejsie ? Po zmene zamestnavatela v mojom pripade vychadzali zo stareho VZ. Aky bol odstup od ukoncenia PP v predchadzajucom zamestnani ?
- 30.5. ukončenie TPP, trval niekoľko rokov
- 31.5. nástup do nového TPP, max. VZ, z ktorého SP vypočítala materské
- 20.6. nástup na MD
0 0
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

xena77
bolo tu uz toho vela, ale myslim, ze mam este dost otazok k teme materska, takze zacnem: Na MD by som mala nastupit zaciatkom decembra 2005. A teraz moje otazky:
1. Nie som vydatá. Vyplývajú z toho nejaké možné výhody pre mňa? Prípadne nevýhody?
2.Trvalé bydlisko mám v okrese TR, no momentálne žijem v Bratislave, kde aj pracujem /prechodné bydlisko tu nemám/. Čo je pre mňa výhodnejšie urobiť? Zmeniť si trvalé bydlisko na BA, alebo zostať v TR? Čo všetko by som musela po pôrode absolvovať, keby mi trvalé bydlisko zostalo v TR? /tehotenstvo a aj pôrod budú prebiehať v BA/
3.A dalsia vec. Ked budem na materskej, je pre mne vyhodne pracovat na DoVP? Co vsetko musim odvadzat a co vsetko je k tomu potrebne urobit, pripadne, ci praca na DoVP ma nejake obmedzenia.
Tak to zatial vsetko. Mam tych otazok viac, ale zatial takto.Dakujem vsetkym za vase cenne rady.
Pekny dnicek...
1. nie
2. požiadať o materské v TR, dieťa by sa malo prihlásiť k trvalému pobytu a to bude v BA asi problém. Ak si vlastník bytu tak je to OK.
3. na materskej nemôžeš mať žiadny iný príjem
0 0
MIS MIS

MIS je offline (nepripojený) MIS

Mne vraveli, že aj keby som to spravila, tak som stále v ochrannej dobe a materská by sa počítala zo starého VZ. Uz mam v tom zmatok. Ja este len planujem otehotniet, ale chcem si to vsetko dat do poriadku, tak sa asi dobrovolne poistim.
0 0
MIS MIS

MIS je offline (nepripojený) MIS

MIS
Mne vraveli, že aj keby som to spravila, tak som stále v ochrannej dobe a materská by sa počítala zo starého VZ. Uz mam v tom zmatok. Ja este len planujem otehotniet, ale chcem si to vsetko dat do poriadku, tak sa asi dobrovolne poistim.
Este by sa zislo dodat, ze toto je reakcia na Rolandikov prispevok. Inac, ak mas pre mna radu daj vediet. Teraz mam hruby prijem 8000 Sk. A za posledny rok som bola dobrovolne poistena 210 dni, lebo som bola v zahranici, takze nie je problem to dotiahnut do 270 s VZ 15000.
0 0
yenefer yenefer

yenefer je offline (nepripojený) yenefer

rolandik
Podľa písomnej odpovede zo SP z BA, ktorú mám by ti materské patrilo nakoľko v čase dva roky pred pôrodom ti zaniklo iné poistenie ako Dobrovoľné. No SP by v tvojom prípade určite použila ich neuveriteľný výklad o ochrannej dobe. Neviem, ktorý, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ten, podľa ktorého by ti vyšlo najnižšie materské.
Rolandik, šlo by poslať mi to vyjadrenie mailikom? Ja take vyjadrenia zbieram [img]images/icons/icon10.gif[/img] mail je yenefer@centrum.sk.
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Zaujimave, mne v obdobnej situacii pocitali zo stareho VZ, a to novy trval omnoho viac ako jediny jeden den...
0 1
katika katika

katika je offline (nepripojený) katika

Som zamestnaná už 3 roky v jednej firme, takže 270 dní splňam, môj nástup na MD je 12.08.2005. Takže ak som dobre rozumela, tak podľa teba Ronaldik, ak dám k 31.07.2005 výpoveď a 01.08.2005 za zamestnám s najvyšším VZ, tak mi budú rátať materskú z nového PP? A čo keď sa zamestnám v tej istej firme? Ďakujem za postrehy.
0 0
Bianka Bianka

Bianka je offline (nepripojený) Bianka

Prajem príjemný deň.

Veľa som si prečítala o materskej dovolenke, no nič tu som nenašla konkrétne. Vie mi prosím niekto poradiť ako mám teda postupovať keď som v 5 tt tehotenstva. Takže na materskú dovolenku pôjdem na konci januára 2006. Som zamestnaná vo firme už 2 roky, takže podmienku spĺňam. No ale čo ďalej, aj ja by som chcela mať vyššiu materskú akoby by som mala z môjho VZ. Teraz mám plat 10000 v hrubom, bolo by možné sa ešte aj v januári pripoistiť a tým získať 6500 navyše, aby sa mi materská teda rátala z 16500?

Ďakujem
0 0
MIS MIS

MIS je offline (nepripojený) MIS

Bianka
Prajem príjemný deň.

Veľa som si prečítala o materskej dovolenke, no nič tu som nenašla konkrétne. Vie mi prosím niekto poradiť ako mám teda postupovať keď som v 5 tt tehotenstva. Takže na materskú dovolenku pôjdem na konci januára 2006. Som zamestnaná vo firme už 2 roky, takže podmienku spĺňam. No ale čo ďalej, aj ja by som chcela mať vyššiu materskú akoby by som mala z môjho VZ. Teraz mám plat 10000 v hrubom, bolo by možné sa ešte aj v januári pripoistiť a tým získať 6500 navyše, aby sa mi materská teda rátala z 16500?

Ďakujem
Podľa toho, čo viem ja, keby si sa dobrovoľne pripoistila, nestihla by si do pôrodu nazbierať 270 dni, a teda by to bolo zbytočne.

Druha možnosť je "dať si vypoveď" a uzavrieť nový PP s vyššim vymeriavacím základom. A tu je ten bod, v ktorom nemam jasno. Podľa mňa by to u teba bolo OK, lebo novy vymeriavaci zaklad by si mala dlhšie ako 6 mesiacov, čo je ochranna doba. Ale to, čo píše Rolandík mi podľa mojich informácií nesedí. To by sa dalo pri PN, ale nie pri materskej. Ale bola by som rada, keby Rolandík mal pravdu a ja som sa mýlila, lebo by mi to pomohlo.

A ešte jedna vec, od septembra sa mení zákon a ešte nevim ako, takže aby sme nešpekulovali zbytočne.
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

rolandik
1. nie
2. požiadať o materské v TR, dieťa by sa malo prihlásiť k trvalému pobytu a to bude v BA asi problém. Ak si vlastník bytu tak je to OK.
3. na materskej nemôžeš mať žiadny iný príjem
1. vyhody slobodne matky nemaju ziadne? hmmm, vzdy ich mavali, preco zrazu nie? Ale to je jedno, toto si pozistujem este inde...
2. k tomu trvalemu bydlisku. Ja vlastnikom bytu v Ba nie som. je problem si ho nahlasit u priatela? Je podmienkou trvaleho bydliska len vlastnictvo nejakej nehnutelnosti? toto sa mi zda cudne...
no a este k tej materskej. Ma mi ju vyplacat soc.poist. Som prihlasena tu v BA, kedze tu pracujem a tu odvadzam aj poistne. Preco by som mala ist do TR? NO dieta by malo dostat priezvisko po otcovi a tym padom by bol problem s jeho trvalym bydliskom? nebolo by automaticky to, kde zije priatel? Dufam, ze sa vyjadrujem jasne..:-)
3. no a niekde tu sa pisalo, ze ako slobodna matka mozem popri materskej pracovat, takze teraz neviem, co je z toho pravda.
Dakujem za dalsie nazory
0 0
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

xena77
1. vyhody slobodne matky nemaju ziadne? hmmm, vzdy ich mavali, preco zrazu nie? Ale to je jedno, toto si pozistujem este inde...
2. k tomu trvalemu bydlisku. Ja vlastnikom bytu v Ba nie som. je problem si ho nahlasit u priatela? Je podmienkou trvaleho bydliska len vlastnictvo nejakej nehnutelnosti? toto sa mi zda cudne...
Na trvalý pobyt sa musí hlásiť každý občan, a to v tom istom čase iba na jednom mieste (§ 4) Občania sú povinní hlásiť ohlasovni miesto a začiatok trvalého pobytu najneskôr do troch pracovných dní po ubytovaní; pritom sú povinní predložiť:

  • občiansky preukaz,
  • doklad o oprávnení užívať byt alebo inú obytnú miestnosť alebo písomné potvrdenie ubytovateľa.
Podrobnosti tu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať