Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

katika
Som zamestnaná už 3 roky v jednej firme, takže 270 dní splňam, môj nástup na MD je 12.08.2005. Takže ak som dobre rozumela, tak podľa teba Ronaldik, ak dám k 31.07.2005 výpoveď a 01.08.2005 za zamestnám s najvyšším VZ, tak mi budú rátať materskú z nového PP? A čo keď sa zamestnám v tej istej firme? Ďakujem za postrehy.
Ahoj Katika,
je pre Teba zbytocne dat vypoved a zamestnat sa u toho isteho zamestnavatela, staci ked si 1.8.2005 zoberies aspon jeden den neplateneho volna (toto by Ti lepsie vedel vysvetlit p. Mihal), materske sa ti bude pocitat z vymeriavaceho zakladu po neplatenom volne. Ak budes mat za tie zvysne dni co budes pracovat pred odchodom na MD vyssi vymeriavaci zaklad tak potom budes mat materske vyssie. (Do vymeriavacieho sa pocita aj odmena, kt. ti zamestnavatel v tom mesiaci po neplatenom volne vyplati). Drzim palce.
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

rolandik
Na trvalý pobyt sa musí hlásiť každý občan, a to v tom istom čase iba na jednom mieste (§ 4) Občania sú povinní hlásiť ohlasovni miesto a začiatok trvalého pobytu najneskôr do troch pracovných dní po ubytovaní; pritom sú povinní predložiť:

  • občiansky preukaz,
  • doklad o oprávnení užívať byt alebo inú obytnú miestnosť alebo písomné potvrdenie ubytovateľa.
Podrobnosti tu
cize, ked je priatel vlastnikom bytu a dostnem od neho povolenie si nahlasit trvale bydlisko u neho, je toto mozne? Musim sa najprv odhlasit v mojom trvalom bydlisku a potom ist tuto v Ba na prislusne oddelenie PZ a nahlasit si trvale bydlisko tu? alebo si cely ten zakon nejako zle vysvetlujem? Dakujem za dalsie rady...:-)
0 0
katika katika

katika je offline (nepripojený) katika

Nika sum, bolo tu už viac názorov, že to u sociálky neprejde tak neviem, či ma zmysel to skúšať a zbytočne behať po úradoch. Mala som v pláne zobrať si neplatené voľno, ale teraz neviem, myslela som,že tou zmenou zamestnania by sa to vyriešilo, moc sa v tom nevyznám. Ale asi to vyskúšam a dám vám vedieť ako to dopadlo.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Katika, ja mam teraz zamestnankynu, kt. bola od 1.7. - 14.7. na neplatenom volne, nastup na MD ma 22.7. Ked som bola odhlasit prerusenie, bola som sa informovat pri okienku kde sa odovzdavaju ziadosti o materske. Pani mi dala formular kde sa vypisuje vymer. zaklad a povedala ze tam mam napisat len ten po neplatenom volne, cize za jul. V pondelok to tam idem odniest. Neviem za aku dobu zamestnankyni pride vymer na materske alebo ako odpovedaju ale ked sa dozviem ze jej to preslo dam ti vediet. Viem ze ked menis zamestnanie pocita sa to inak, nieco mi spominali aj s ochranou lehotou. Najlepsie je si tam zajst osobne. Neviem odkial si, ale ja mam v BA stastie na pracovnicky pri okienku, su celkom mile a ochotne.
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

nika.sum
Katika, ja mam teraz zamestnankynu, kt. bola od 1.7. - 14.7. na neplatenom volne, nastup na MD ma 22.7. Ked som bola odhlasit prerusenie, bola som sa informovat pri okienku kde sa odovzdavaju ziadosti o materske. Pani mi dala formular kde sa vypisuje vymer. zaklad a povedala ze tam mam napisat len ten po neplatenom volne, cize za jul. V pondelok to tam idem odniest. Neviem za aku dobu zamestnankyni pride vymer na materske alebo ako odpovedaju ale ked sa dozviem ze jej to preslo dam ti vediet. Viem ze ked menis zamestnanie pocita sa to inak, nieco mi spominali aj s ochranou lehotou. Najlepsie je si tam zajst osobne. Neviem odkial si, ale ja mam v BA stastie na pracovnicky pri okienku, su celkom mile a ochotne.
no tak to mas teda ozaj stastie, lebo ja som v BA zatial natrafila len na neprijemne, nervozne a neochotne babizne...:-(
0 0
katika katika

katika je offline (nepripojený) katika

Nika sum ďakuje ti veľmi pekne za informácie, este by ma zaujímalo za to neplatené voľno si platím sama, lenže nieviem koľko, oni mi to vypočítajú alebo ako to funguje. Mohla by si mi okolo toho napisať viac. Ďakujem
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

katika
Nika sum ďakuje ti veľmi pekne za informácie, este by ma zaujímalo za to neplatené voľno si platím sama, lenže nieviem koľko, oni mi to vypočítajú alebo ako to funguje. Mohla by si mi okolo toho napisať viac. Ďakujem
Ahoj Katika, prave som sa vratila zo SP. Neplatelne volno znamena ze si nebudes platit poistenie a u zamestnavatela nemas narok na nahradu mzdy. Staci ked zamestnavatel pojde na SP s vyplnenym formularom Registracia FO a vyznaci tam zaciatok prerusenia, dovod (nepl. volno) - treba do zaniest do troch dni od zaciatku prerusenia , ked Ti skonci neplatene volno znova tam musi zaniest taky isty formular s ukoncenim prerusenia. Mimochodom aj ked pojdes na MD tam bude musiet zaniest to iste len so zaciatkom MD. Ty nic neplatis a zamestnavatel to neplatene volno bude mat v neodpr. dnoch. Nie som mzdarka, tak dufam, ze som to dobre vysvetlila. Ja som dnes odniesla papiere za tu moju buducu mamicku, od dnes je na MD. Bola tam znama, tak mi to pozrela, malo by to byt spravne. A vraj do 20. augusta by mala mat prvu matersku za tychto par dni. Len nezabudaj ze vyznam to ma vtedy ak budes mat za to obdobie po neplatenom volne vyssi vymeriavaci zaklad. Ako to vypocitat, mi pomohol p. Mihal v PMPP 8-9/2005. Tak drzim palce tebe aj babatku
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Este Katika, ja som si nechala od zamestnankyni podpisat pisomnu ziadost o neplatene volno ale to ti tvoj zamestnavatel urcite vysvetli.
0 0
atomant atomant

atomant je offline (nepripojený) atomant

rolandik
- 30.5. ukončenie TPP, trval niekoľko rokov
- 31.5. nástup do nového TPP, max. VZ, z ktorého SP vypočítala materské
- 20.6. nástup na MD
Zdravim,
mne povedali (SP v Leviciach), ze v takomto pripade este trva ochranna doba z prveho zamestnania, tj. DVZ sa vypocitava zo zmdy z predch. TPP,
hoci podla Poradakov toto je len vymysel SP...

Rolandik, ku ktorej pobocke patrite? Kde ste si uplatnovali narok na MD (u posledneho zamestnavatela?) Dakujeme!

Kedy MUSI mamicka nastupit na MD? 6 tyzdnov pred predpokl. dnom porodu alebo den porodu (Totiz chceme zostat na PN cim dlsie)? Dakujem!

S pozdravom,
Atomant
Naposledy upravil atomant : 25.07.05 at 11:52
0 0
yenefer yenefer

yenefer je offline (nepripojený) yenefer

rolandik
3. na materskej nemôžeš mať žiadny iný príjem
Ad3. Na materskej dovolenke , resp. počas poberania materského ( na materskej dovolenke môže byť len osoba zamestnaná resp. v obdobnom pomere) ( od 1.7. už aj na rodičovskej dovolenke) mať príjem môžeš aj bez straty nároku na materské ( rovnako rodičovský príspevok). Musí ísť však o práce vykonávané mimo pracovného pomeru, prípadne hlavný pracovný pomer u iného zamestnávateľa.;o)
0 0
yenefer yenefer

yenefer je offline (nepripojený) yenefer

Atomat:Kedy MUSI mamicka nastupit na MD? 6 tyzdnov pred predpokl. dnom porodu alebo den porodu (Totiz chceme zostat na PN cim dlsie)? Dakujem!

Atomat, pokiaľ je manželka na PN, zaniká nárok na nemocenské vznikom nároku na materské. Takže nástup na MD bude 8 týždňov pred lekárom určeným dňom pôrodu. Nastúpiť na MD nemusí, len nevznikne nárok na materské. Výška materského sa vypočíta podľa stavu ku dňu vzniku nároku na materské, nie podľa stavu ku dňu nástupu. AK nastúpi na MD neskôr, o túto dobu sa jej MD skráti. Ešte upozornenie, že o MD sa môžeme baviť len ak pracovný pomer trvá ( MD= voľno zo zamestnania).
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

yenefer
Ad3. Na materskej dovolenke , resp. počas poberania materského ( na materskej dovolenke môže byť len osoba zamestnaná resp. v obdobnom pomere) ( od 1.7. už aj na rodičovskej dovolenke) mať príjem môžeš aj bez straty nároku na materské ( rovnako rodičovský príspevok). Musí ísť však o práce vykonávané mimo pracovného pomeru, prípadne hlavný pracovný pomer u iného zamestnávateľa.;o)
A čo v takom prípade, keď ide SZČO na matersku dovolenku a má nejaké neuhradené faktúry a tie faktúry jej budú odberatelia uhrádzať počas materskej dovolenky????
0 0
atomant atomant

atomant je offline (nepripojený) atomant

yenefer
Atomat:Kedy MUSI mamicka nastupit na MD? 6 tyzdnov pred predpokl. dnom porodu alebo den porodu (Totiz chceme zostat na PN cim dlsie)? Dakujem!

Atomat, pokiaľ je manželka na PN, zaniká nárok na nemocenské vznikom nároku na materské. Takže nástup na MD bude 8 týždňov pred lekárom určeným dňom pôrodu. Nastúpiť na MD nemusí, len nevznikne nárok na materské. Výška materského sa vypočíta podľa stavu ku dňu vzniku nároku na materské, nie podľa stavu ku dňu nástupu. AK nastúpi na MD neskôr, o túto dobu sa jej MD skráti. Ešte upozornenie, že o MD sa môžeme baviť len ak pracovný pomer trvá ( MD= voľno zo zamestnania).
Diky Yenefer,

chaos mam kvoli tomu, lebo nam lekar tak vysvetloval, ze PN moze nechat az do 39. tyzdna a az potom vystavi doklady pre matersku dovolenku. Na zaklade vystavenych dokladov ziada zamestnavatel SP o uhradu nahrady mzdy pocas PN (nad 10 dni) resp. o uhradu materskej davky.
Vyhodne by nam bolo cim dlsie cerpat nahradu mzdy z PN (z SP), kedze na mat. davku mame narok v priebehu 6 mesiacov.

Ak, je mamicka PN od 31. az do 38. tyzdna a od 39. tyzdna vypisana na MD (lekar takto vystavi doklady!), tak to zostane takto, alebo zamestnvatel (ci SP) to preeviduje ako PN do 32. tyzdna a od 32. t. ako MD? Ako to je? Kona lekar v sulade so zakonom ked takto vystavi doklady? Dakujem!

S pozdravom
Atomant
Naposledy upravil atomant : 26.07.05 at 10:14
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

ahojte materkáči,
vidím že sa tu veci menia zo dňa na deň, dlhšie som tu nebola a zaregistrovala som tu nejaké informácie že ministerstvo chystá novelu ktorou už to prerušenie poistenia neplateným voľnom neprejde... novela by tuším mala platiť od 15.9.2005 nemá niekto presnejšie infošky??? Ide o tom že na matersku by som mala nastupiť cca 13.10.2005 a teraz v juli som si chcela zobrať ten deň neplateného. Ak to ale určite v septembri zrušia tak mi je zbytočné brať si ten deň NV a stratiť tak nejaké tie prachy teraz a nezískať tým vôbec nič.Prosííím o radu
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

tak asi si odpoviem aj sama ak teda platí to že celá novela sa s platnosťou presúva na 1.1.2006 viď http://www.porada.sk/showthread.php?t=9161&page=9&pp=10
takže pre mamičky nastupujúce na matersku tento rok by sa to ešte dalo zachrániť tým neplateným voľnom však?? Opravte ma ak sa mýlim... Dakujem
0 0
yenefer yenefer

yenefer je offline (nepripojený) yenefer

Dada
A čo v takom prípade, keď ide SZČO na matersku dovolenku a má nejaké neuhradené faktúry a tie faktúry jej budú odberatelia uhrádzať počas materskej dovolenky????
Dada, SZČO nemôže byť na materskej dovolenke, to môže byť len zamestnaná osoba v pracovnom alebo obdobnom pomere ( štátna správa a pod.)Materská dovolenka je totiž je len pre osoby na ktoré sa vzťahuje ZP a to SZČO nie je a je to voľno z práce. SZČO ak si platí nem. poistneie a vznikne jej nárok na materské ( nie je na MD je to len otázka nárooku na peäažnú dávku) môže normálne ďalej fungovať ako SZČO. Ak má príjem, a vzniká povinnosť platiť odvody, tie si platiť musí. Inak nie.
0 0
yenefer yenefer

yenefer je offline (nepripojený) yenefer

Katty
tak asi si odpoviem aj sama ak teda platí to že celá novela sa s platnosťou presúva na 1.1.2006 viď http://www.porada.sk/showthread.php?t=9161&page=9&pp=10
takže pre mamičky nastupujúce na matersku tento rok by sa to ešte dalo zachrániť tým neplateným voľnom však?? Opravte ma ak sa mýlim... Dakujem
Katy, prečítaj si pár stránok naspäť a zistíš, že dľa zákona síce áno, ALE SP má na vec mimoriadne svojský pohľad.[img]images/smilies/mad.gif[/img] Navyše sa prístup pobočiek v rôznych mestách zjavne líši. Takže je to na sile Tvojho odhodlania, vymôcť si svoje právo
0 0
yenefer yenefer

yenefer je offline (nepripojený) yenefer

atomant
Diky Yenefer,


Ak, je mamicka PN od 31. az do 38. tyzdna a od 39. tyzdna vypisana na MD (lekar takto vystavi doklady!), tak to zostane takto, alebo zamestnvatel (ci SP) to preeviduje ako PN do 32. tyzdna a od 32. t. ako MD? Ako to je? Kona lekar v sulade so zakonom ked takto vystavi doklady? Dakujem!

S pozdravom
Atomant
Atomant, od 1.1.2005 je vykonávateľom nemocenského poistenia SP, zamestnávatelia už nie. Teda zamestnávateľ s vyplácaním materského nič nemá. Doklady odovzdáte priamo na SP.

§ 34 ods.6 z.č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení hovorí, že poistenkyni, ktorá je PN v dobe 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu zaniká nárok na nemocenské od začiatku 6 týždňa pred očakávaným dňom pôrodu ak jej vznikol nárok na materské.

Bežne lekári ak je na PN v tejhotenstve vypisujú na MD v tom 8 týždni pre pôrodom, ak to chcete potiahnuť kvôli nemocenskému tak maximálne do 6 pred pôrodom.

Navyše neviem, či si uvedomuješ to, čo som už písala, že o čo neskôr nastúpi manželka na MD, o to ju bude mať de facto kratšiu, pretože MD netrvá 28 týždňov od nástupu, ak nastúpi neskôr.
Pekný večer
0 0
Dank Dank

Dank je offline (nepripojený) Dank

Prepáčte som v časovom strese, potrebovala by som vedieť či mám nárok na 20 dní dovolenky, keď som odpracovala 13 rokov a niekoľko rokov som bola na materskej. Zarátavá sa aj materská ? V ZP je uvedených 15odpracovaných rokov. Ďakujem za odpoveď.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Na 20 dní je nárok vždy.
Na 25 dní je nárok po 15 rokoch. Materská sa do týchto rokov započítava.


Dodatok z 27.7.2005, 12:40 hod:

Yenefer v príspevku 324 upozorňuje, že v štátnej službe je úprava odlišná.
Naposledy upravil endrju : 27.07.05 at 09:43
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať