Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

cafte vsetci,
vyzera to tak, ze predsa len dosiahneme svoje...vcera mi volali z SP, ze bolo ustredim SP vydane nejake nove nariadenie ohladom chapania ochrannej lehoty...a prave v tom bol problem...v tom ich chapani...tak ked budu bubaky na ucte, tak potvrdim to, ze to naozaj vyslo...diky vsetkym za pomoc a podporu
cafte
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

miro h.
cafte vsetci,
vyzera to tak, ze predsa len dosiahneme svoje...vcera mi volali z SP, ze bolo ustredim SP vydane nejake nove nariadenie ohladom chapania ochrannej lehoty...a prave v tom bol problem...v tom ich chapani...tak ked budu bubaky na ucte, tak potvrdim to, ze to naozaj vyslo...diky vsetkym za pomoc a podporu
cafte
Fiiiha .. tak sa predsa rozhybali?? a dokonca mozno v ustrety ludom?? neuveritelne!! Drzim palce aby to bolo podla ocakavani... som zvedava ako to cele dopadne...
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

miro h.
cafte vsetci,
vyzera to tak, ze predsa len dosiahneme svoje...vcera mi volali z SP, ze bolo ustredim SP vydane nejake nove nariadenie ohladom chapania ochrannej lehoty...a prave v tom bol problem...v tom ich chapani...tak ked budu bubaky na ucte, tak potvrdim to, ze to naozaj vyslo...diky vsetkym za pomoc a podporu
cafte
Miro, držím palce. Predpokladám, že celá Porada bude oslavovať ak to bude pravda.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

diky vam za drzanie fingrov...pani co mi vcera volala, mi povedala, ze som to mozno cele troska dal do pohybu...aj ked hlavne vdaka "poradakom" a jednej pravnicke...ta mi dala kontakt na pani z ministerstva soc. veci a ta mi potvrdila, ze "nas" vyklad je spravny...tak to snad vyjde...aj ked smola, ze sa nam nepodarilo ziskat v novom TPP maximalny DVZ...ale aj tak si cosi prilepsime...
cafte sa
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Prajem Všetkým príjemný deň!
V prvom rade by som , dúfam za všetkých poraďákoch chcela poďakovať p.Mihálovi, ale aj ostatným kolegom za ochotu pomôcť ostatným v riešení problému.
Aj napriek tomu, že sa tu už mnoho písalo o nároku na materské z čoho som sa poučila mám predsa ešte aj ja jednu otázku.
Chcela by som pomôcť splupracovníčke, z dôvodu že náš zamestnávateľ nám platí odvody len z minimálnej mzdy a skutočné výplaty sú iné. Je zamestnaná od 1.4.2005 na dobu určitú do 31.12.2005 a 5.4.2006 má plánovaný termín pôrodu. Zamestnávateľ jej od 1.1.2006 planuje uzatvoriť novú pracovnú zmluvu už na dobu neurčitú.Rada by som toho využila s tým, že nová pracovná zmluva by bola na vyššiu hrubú mzdu, len nechcem urobiť žiadnu chybu a aby jej prešlo umelo zvýšené meterské od sociálky. Moje otázky, na ktoré by som prosila radu sú:
1. Pri novom nadväzujúcom pracovnom vzťahu netreba prihlasovať a odhlasovať zamestnanca, ale ako bude vedieť SP že ide o nový pracovný vzťah a iný vymeriavací základ, zrejme by bolo potrebné vypísať prihlášku aj odhlášku?
2. Bolo by lepšie začať novú pracovnú zmluvu až 2.1.2006 aby bolo prerušené zamestnanie (mám pochybnosť či nebude porušená ? podmienka a ona stratí nárok na materské, čím by ten deň vyplnila ? - úradom práce?) alebo radšej nechať začiatok 1.1.2006 a nech požiada o deň neplateného voľna? (tak som to tu čítala v mnohých príspevkoch, ale ktorý dátum by bol najvhodnejší?)
3. Nebude to podozrivé poisťovni, že ju prijme znovu ten istý zamestnávateľ ale s omnoho vyššou mzdou?
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

Jajina
Prajem Všetkým príjemný deň!
V prvom rade by som , dúfam za všetkých poraďákoch chcela poďakovať p.Mihálovi, ale aj ostatným kolegom za ochotu pomôcť ostatným v riešení problému.
Aj napriek tomu, že sa tu už mnoho písalo o nároku na materské z čoho som sa poučila mám predsa ešte aj ja jednu otázku.
Chcela by som pomôcť splupracovníčke, z dôvodu že náš zamestnávateľ nám platí odvody len z minimálnej mzdy a skutočné výplaty sú iné. Je zamestnaná od 1.4.2005 na dobu určitú do 31.12.2005 a 5.4.2006 má plánovaný termín pôrodu. Zamestnávateľ jej od 1.1.2006 planuje uzatvoriť novú pracovnú zmluvu už na dobu neurčitú.Rada by som toho využila s tým, že nová pracovná zmluva by bola na vyššiu hrubú mzdu, len nechcem urobiť žiadnu chybu a aby jej prešlo umelo zvýšené meterské od sociálky. Moje otázky, na ktoré by som prosila radu sú:
1. Pri novom nadväzujúcom pracovnom vzťahu netreba prihlasovať a odhlasovať zamestnanca, ale ako bude vedieť SP že ide o nový pracovný vzťah a iný vymeriavací základ, zrejme by bolo potrebné vypísať prihlášku aj odhlášku?
2. Bolo by lepšie začať novú pracovnú zmluvu až 2.1.2006 aby bolo prerušené zamestnanie (mám pochybnosť či nebude porušená ? podmienka a ona stratí nárok na materské, čím by ten deň vyplnila ? - úradom práce?) alebo radšej nechať začiatok 1.1.2006 a nech požiada o deň neplateného voľna? (tak som to tu čítala v mnohých príspevkoch, ale ktorý dátum by bol najvhodnejší?)
3. Nebude to podozrivé poisťovni, že ju prijme znovu ten istý zamestnávateľ ale s omnoho vyššou mzdou?
Jajina neviem ale podla mna jej to prerusenie resp. zvysenie mzdy v roku 2006 uz nepomoze pretoze RO bude rok 2005. lebo prerusenie a podobne finty su uz v roku 2006 bezpredmetne... takze podla mojho nazoru ak jej chces pomoct.. tak jedine cez zvysenie platu este v roku 2005. Resp. vyplatenie na konci roka nejakej odmeny alebo nieco podobne.. proste aby sa jej zvysil vymeriavaci zaklad z roku 2005- z ktoreho sa materska bude pocitat. Ak pisem nieco zle prosim opravte ma.. nech nezavadzam seba aj druhych.......CIZE PO PRECITANI OSTATNYCH PRISPEVKOV- prerusenim zrejme nepomozes.... a ten novy prac. pomer je vysvetleny...
Naposledy upravil danasv : 27.09.05 at 12:24
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Nový pracovný pomer zakladá nové RO na výpočet VZ (DVZ), čo znamená, že ak nastúpi od 2.1.2006 k novému (tomu istému) zamestnávateľovi, a VZ sa jej až do 8., resp. 22.2.2006 (nástup na MD) upraví tak, aby to bolo mesačne 23738 Sk, tak materské sa jej bude počítať z tohto VZ. Ak by bola využila v roku 2005-2006 DPO, a vhodne by ho ukončila a opäť začala s najvyšším VZ, mohla si materské ešte zvýšiť. Skutočne už v roku 2006 nie je možné prerušenie poistenia (iba jeho ukončenie a opätovný vznik).
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

ajobs
Skutočne už v roku 2006 nie je možné prerušenie poistenia (iba jeho ukončenie a opätovný vznik).
Toto ešte nebolo schválené v parlamente. Je to len predložené na schválenie. Ale je veľmi pravdepodobné, že k 1.1.2006 to bude platiť.
0 0
Jana101 Jana101

Jana101 je offline (nepripojený) Jana101

Môžem sa opýtať?

Ak budem mať nemocenské poistenie presne 270 dní, tak mi to aspoň vychádza...uznajú mi to,ale mi MD neuznajú? Prosím, poraďte mi.
0 0
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

Jana101
Môžem sa opýtať?

Ak budem mať nemocenské poistenie presne 270 dní, tak mi to aspoň vychádza...uznajú mi to,ale mi MD neuznajú? Prosím, poraďte mi.
Zákon hovorí najmenej 270 dní pred pôrodom. IMHO SP prizná nárok.
0 0
Denni Denni

Denni je offline (nepripojený) Denni

Prajem pekný deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne materského príspevku. Medzičasom som sa inšpirovala z týchto stránok (srdečná vďaka) ako si zvýšiť materský príspevok. Som zamestnaná od roku 1999. Na materskú som nastupovala 9.5.2005, syn sa mi narodil 13.7.2005. Neplatené voľno som si zobrala v mesiaci marec (1 týždeň) a mzdu za apríl a máj som som si upravila (po dohode so zamestnávateľom) na vyšsiu sumu. Materský príspevok mi už prišiel v júni, v júli a v auguste presne tak ako ste písali v maximálnej výške. Ale... V septembri mi bol pozastavený a kontaktovali mojho zamestnávateľa, aby im poslal moju mzdu za rok 2004. Ževraj tým, že som mala neplatené voľno, som nespĺňala kritérium byť nemocensky poistená aspoň 270 dní pred pôrodom, ale že som v ochrannej dobe, takže mi bude poslaný príspevok z vymeriavaceho základu z roku 2004. Resp. budem musieť vracať ten rozdiel. Takže teraz mi to celé neni úplne jasné, veď neplatené voľno je vlastne prerušenie poistenia z čoho by malo vyplývať, že sa to má ratať od vzniku nového pistenia, nie? Teda ak som to dobre pochopila. Musí byť aj v tomto prípade splnená podmienka tých 270 dní? Potom by ale to celé "zvýšenie" nemalo význam, nie? A to sa spamätali až teraz? To znamená, že to neni úplne jasné, nie? Poradíte mi prosím ako mám postupovať?
Ďakujem Vám veľmi pekne za Váš čas.

S pozdravom
Denni
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zamestnávateľ nech nepošle nové potvrdenie za rok 2004 s odvolaním sa na § 48 ods.1 - máš nárok na materské ak si bola v posledných 2 rokoch poistená aspoň 270 dní a že rozhodujúce obdobie uviedol podľa §54 ods 2 písm b).
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Urob presne tak, ako to píše somij. Tá klauzula o ochrannej dobe je iba výmysel SP, nemá žiadnu oporu v zákone. Potom by predsa § 48,ods. 1 zákona o SP nemal význam v dikcii " musí byť poistená aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch", ale musela by byť napísaná ako " musí byť poistená nepretržite 270 dní ...".
0 0
Denni Denni

Denni je offline (nepripojený) Denni

Ďakujem pekne ešte raz za odpoveď. Je to fakt sila, ako si niektoré pracovníčky SP vysvetľujú zákony po svojom... Asi počkám, či mi to tento mesiac nepošlú a potom im napíšem. Pekný deň
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

cafte vsetci,
tak uz mame bubaky na ucte...a pekne podla noveho TPP...sice sa nam nepodarilo zaistit si s novym zamestnavatelom max. DVZ , ale aj tak potesi...
drzim palce aj ostatnym
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Miro, huráááááááááááááááá.
To treba osláviť na Porade
Nech sa darí mamičke a aj drobčekovi keď sa podarilo vyhrať jeden boj s úradníkmi.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

dufam, ze neostane len pri mne a podari sa aj ostatnym ziskat to, na co maju pravo.
0 0
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

Jedno dieťa a materská 37 týždňov. Dá sa to?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

rolandik
Jedno dieťa a materská 37 týždňov. Dá sa to?
Podľa § 48 ods. 3 má nárok na materské 37 týždňov aj osamelá matka. Alebo sa mýlim?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Nemýliš sa, je to aj v § 166, ods.1 ZP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať