Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
... nekacaj ... bo takoj dnes začnem na "nároku na materskú" pracovať
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vlaďa nekecám, naozaj sa to dá. Prečítaj si príspevok č.13 od Yuya a porozmýšľaj, ako sa dá dopracovať k tým 34t Sk mesačne.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Jožko, ja viem, že nekecáš, to sa iba tak hovorí
čítala som ten príspevok, ale poviem ti, že dotknutý zákon mi veľmi pod kožu nejde, tak len skúsim hádať: žeby "báza dobrovoľnosti"? či e-e???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pomôžem - báza viacerých činností, z ktorých sa platí nemocenské, napr.

A. SZČO a zároveň 2x zamestnanec
B. Dobrovoľné poistenie a zároveň SZČO a zároveň zamestnanec
C. 3x zamestnanec

Vtip je potom v tom, že jednotlivé "činnosti", z ktorých platím nemocenské, si nastavím - prihláškami, prerušeniami - tak, aby som v týchto troch "činnostiach" mal všade inak položené rozhodujúce obdobie a zároveň v jednotlivých mesiacoch, počas ktorých platím z týchto činností nemocenskú, mal v súčte maximálny VZ 21548 Sk - je to technicky možné.
Je to skvelé, chystám sa na túto tému niečo "seriózne" cez víkend napísať.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
no... nebola som až tak ďaleko
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

K prispevku 13,16,25

Pan Mihal, tiez som o tom rozmyslala, ze suma materskeho by mohla byt teoreticky este vyssia, ale je to komplikovanejsie na realizaciu.

1/ Dobrovolne nemocensky postit by sa musela osoba uz v case ked este len planuje otehotniet, aby dodrzala podmienku 270 dni poistenia pred porodom. Idealne je ak bola skutocne dobrovolne nem.poistena pred otehotnenim aspon nejaku dobu.

2/ Pri SZCO je to podobne. Tazko sa spatne niekto stane povinne SZCO. A to nehovorim o zaplatenej vyske odovodov a dane z prijmu v pripade, ze si to niekto naplanuje pred otehotnenim. S tym treba samozrejme ratat.

3/ Co sa tyka vedlajsieho PP mi nie je celkom jasne ci sa doba poistenia pocita zvlast alebo spolu s PP na plny uvazok. Ak by sa pocitalo rozh.obdobie zvlast, tak si miyslim, ze aj doba poistenia by sa mala pocitat zvlast. A zasa sme pri tom istom probleme. Doba poistenia pred porodom. Ak by sa chcel niekto zamestnat fiktivne na VPP alebo HPP, tak sa mu to velmi neoplati, pretoze odvody zapl. pocas doby poistenia nebudu male. A samozrejme nie kazdej zene sa podari hned otehotniet.

Kazda "mamina" si musi zvazit svoje moznosti a naklady s tym suvisiace porovnat s vyslednym efektom a podla toho sa zariadit. Samozrejme ak je moznost vylepsit si matersku preco ju nevyuzit. A zvlast ak je v sulade so zakonom :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Yuya - vtip je v tom, že v tom vedľajšom PP budem mať povedzme dlhodobo neplatené voľno a tesne pred nástupom na MD dostanem za pár odrobených dní čo najvyššie peniaze.
Napríklad Vy by ste boli zamestnaná aj vo vedľajšom PP na skrátený úväzok, tzv. "na zavolanie" - len keď Vás zamestnávateľ zavolá, prídete niečo urobiť. V tomto zamestnaní by ste mali príjem povedzme 40 Sk mesačne, pretože mesačne by ste odpracovali 1 hodinu.
Na MD nastupujete v apríli. Takže vo vedľajšom zamestnaní by ste v priebehu marca čerpali neplatené voľno. Od 1.3. až do 30.3. Je to prerušenie nemocenského poistenia.
31.3. by ste prišli do zamestnania a zarobili povedzme za ten deň 700 Sk.

Z tohto zamestnania by sa Vám materská vypočítala za rozh.obdobie dané ako 31.marec. Vym.základ 696 Sk (= 21548/31 = možné maximum pripadajúce na 1 deň).

Denný VZ = 696/1 = 696 Sk.

Materská z vedľajšieho PP = 55% z 696 Sk = 383 Sk/deň.

A táto suma sa pripočíta k tomu, čo Vám už dnes vychádza, takže mali by ste nie tých 16tis.mesačne, ale až 27tis.mesačne.

A keby ste mali takéto vedľajšie PP dva, tri, štyri...Možno by padla Sociálna poisťovňa.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Jozef Mihál
Pomôžem - báza viacerých činností, z ktorých sa platí nemocenské, napr.

A. SZČO a zároveň 2x zamestnanec
B. Dobrovoľné poistenie a zároveň SZČO a zároveň zamestnanec
C. 3x zamestnanec

Vtip je potom v tom, že jednotlivé "činnosti", z ktorých platím nemocenské, si nastavím - prihláškami, prerušeniami - tak, aby som v týchto troch "činnostiach" mal všade inak položené rozhodujúce obdobie a zároveň v jednotlivých mesiacoch, počas ktorých platím z týchto činností nemocenskú, mal v súčte maximálny VZ 21548 Sk - je to technicky možné.
Je to skvelé, chystám sa na túto tému niečo "seriózne" cez víkend napísať.
a bude to tu aj uverejnené ? :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Možno bude a možno nebude. Zamysli sa ale babenko1 nad príspevkom 28, o tom to je...
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

To je pravda. Ale musela by som byt do SP prihlasena z titulu VPP min. 270 dni pred porodom. Je tak? Alebo mam zacat spekulovat, ze sa este teraz niekde zamestnam na VPP v nejakej firme pvedzme od 15.1.04, odrobim 1 den za 700,- Sk, potom si zoberem neplatene volno az do nastupu na matersku dovolenku /25.02.04/. Rozh.obdobim bude 15.1.04, ten sa mi nebude kryt s RO z HPP ani zo zivnosti a "vylepsim" si matersku o dalsich cca 11500,- SK.
Neviem, ta doba poistenia 270 dni pred porodom mi tam stale vadi. Ak ma kazde poistenie posudzovat samostatne, musim posudzovat samostatne aj podmienky naroku na vznik materskej
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak je niekto poistený ako zamestnanec, tak pre nárok na materskú z nemocenského poistenia zamestnanca by malo byť rozhodujúce, či ako zamestnanec bol nemocensky poistený po dobu 270 dní za posledné dva roky. Je predsa úplne normálne, že ako zamestnanec mením svojho zamestnávateľa, že súbežne pracujem pre dvoch zamestnávateľov a podobne, dôležité je, či som mal status zamestnanca tých 270 dní v období dvoch rokov. Ak budem mať jedného zamestnávateľa povedzme celé dva roky pred nástupom na MD, a v druhom sa zamestnám povedzme čo len jediný deň pred nástupom na MD, tvrdím, že budem mať ako zamestnanec nárok na materské z oboch poistení - zamestnaní, lebo predsa som bol zamestnancom po dobu 270 dní atď.

Takže - ak nastupujete na MD 25.2., a dňa 24.2. sa zamestnáte u zamestnávateľa č.2, tvrdím, že budete mať nárok na materskú aj z poistenia u zamestnávateľa č.2.

Samostatne by sa mali posudzovať doby poistenia:
- ako zamestnanca
- ako SZČO
- ako dobrovoľného platiteľa
Naposledy upravil Jozef Mihál : 14.01.05 at 09:00
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Jozef Mihál
Ak je niekto poistený ako zamestnanec, tak pre nárok na materskú z nemocenského poistenia zamestnanca by malo byť rozhodujúce, či ako zamestnanec bol nemocensky poistený po dobu 270 dní za posledné dva roky. Je predsa úplne normálne, že ako zamestnanec mením svojho zamestnávateľa, že súbežne pracujem pre dvoch zamestnávateľov a podobne, dôležité je, či som mal status zamestnanca tých 270 dní v období dvoch rokov. Ak budem mať jedného zamestnávateľa povedzme celé dva roky pred nástupom na MD, a v druhom sa zamestnám povedzme čo len jediný deň pred nástupom na MD, tvrdím, že budem mať ako zamestnanec nárok na materské z oboch poistení - zamestnaní, lebo predsa som bol zamestnancom po dobu 270 dní atď.

Takže - ak nastupujete na MD 25.2., a dňa 24.2. sa zamestnáte u zamestnávateľa č.2, tvrdím, že budete mať nárok na materskú aj z poistenia u zamestnávateľa č.2.
Pán Mihál, ako Paľo Habera v Superstar povedal : Teba by som chcel za otca svojich detí :p - plne to platí aj tu!!! Nezasvetený by si mohol myslieť, že ste splodil budúceho potomka s cieľom zárobkovej činnosti. Len aby nezvýšili pohrebné!. Dokelu že ja som už v tomto za zenitom!
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Jozef Mihál
Ak je niekto poistený ako zamestnanec, tak pre nárok na materskú z nemocenského poistenia zamestnanca by malo byť rozhodujúce, či ako zamestnanec bol nemocensky poistený po dobu 270 dní za posledné dva roky. Je predsa úplne normálne, že ako zamestnanec mením svojho zamestnávateľa, že súbežne pracujem pre dvoch zamestnávateľov a podobne, dôležité je, či som mal status zamestnanca tých 270 dní v období dvoch rokov. Ak budem mať jedného zamestnávateľa povedzme celé dva roky pred nástupom na MD, a v druhom sa zamestnám povedzme čo len jediný deň pred nástupom na MD, tvrdím, že budem mať ako zamestnanec nárok na materské z oboch poistení - zamestnaní, lebo predsa som bol zamestnancom po dobu 270 dní atď.

Takže - ak nastupujete na MD 25.2., a dňa 24.2. sa zamestnáte u zamestnávateľa č.2, tvrdím, že budete mať nárok na materskú aj z poistenia u zamestnávateľa č.2.

Samostatne by sa mali posudzovať doby poistenia:
- ako zamestnanca
- ako SZČO
- ako dobrovoľného platiteľa
Suhlasim, narok na materske z oboch poisteni mat urcit budem, ale nechce sa mi verit, ze pri HPP a VPP budem mat dve rozh.obdobia pre vypocet materskej, ked sa doba poistenia pred porodom pocita spolu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Yuya, ozvite sa mi tak o mesiac...Idem to overiť (ten VPP) v praxi.
0 0
linko linko

linko je offline (nepripojený) linko

Dobrý deň, pán Mihál
dakujem za odpoveď, len mi nie je jasné, prečo mi SP bude posudzovať rok 2003, a potom ako by som mohla z Mat. dovolenky vyťažiť čo najviac.Bude sa tam zohľadňovať aj môj príjem v roku 2004? PS: Ja sa tomu vôbec nerozumiem, tak vás prosím o konkrétnejšiu odpoveď. Ďakujem Linko
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
linko:
Preto príjem z roka 2003, lebo ste skončili so zamestnaním v septembri 2004 a kedže na materskú nastúpite v tzv. ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej sa zisťuje k poslednému dňu Vášho zamestnania. Rozhodujúce obdobie je v zásade uplynulý rok. K 30.9.2004 je "uplynulý rok" rok 2003. Takže rok 2003 je rozhodujúcim obdobím. Príjem, ktorý ste mali v zamestnaní v roku 2004, nie je podstatný.
Vyťažiť sa dá vtedy ak ešte pred nástupom na materskú sa niekde zamestnáte a budete mať v tomto zamestnanéí maximálny možný vymeriavací základ.

Príklad.
Ak nastupujete na MD k 1.3.2005, zamestnajte sa k 1.2.2005. Ak budete mať v tomto zamestnaní vymeriavací základ 21548 Sk, ktorý je v súčasnosti maximálny možný pre platenie nemocenského, bude Vaša materská vyše 11000 Sk mesačne. Rozhodujúce obdobie totiž bude obdobie 1.2.2005 až 28.2.2005.
Dá sa to urobiť ešte optimálnejšie, ale to už je nad rámec rozsahu jedného príspevku.
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

prosím o radu: ako sa posudzuje budúca mamička z hľadiska odpracovania 270dní pred pôrodom ktorá je momentálne 2 a pol roka na rodičovskom príspevku a má od 1.1.2005 pracovnú zmluvu (ale do zmestnania nenastúpila - pretože je na RP)
Do termínu pôrodu už neplánuje nastúpiť do zamestania resp. nastúpi len kôli zlepšeniu vymariavacieho základu (podľa vzoru predošlých príspevkov)
Naposledy upravil ivan01 : 16.01.05 at 16:50
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ivan01:
Nárok na materskú má mamina vtedy, ak v období dvoch rokov pred pôrodom bola nemocensky poistená aspoň 270 dní.

Nemocensky poistená neznamená vždy aj platiť nemocenské poistenie. Napríklad žena, ktorá je zamestnaná, ale je na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom, je ako zamestnankyňa stále nemocensky poistená, napriek tomu, že z titulu rodičovskej dovolenky poistné neplatí.

Ak správne rozumiem uvedenému problému, ak mamička pre rokom 2005 zamestnaná nebola, a je zamestnaná od 1.1.2005, tak ak pôrod bude 270-ty deň roka 2005, bude mať nárok na materské. Ak plánovaný termín pôrodu bude skôr, nárok na materské mať nebude.
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Sledujem tieto clanky, lebo mam jednu priatelku ktora nastupuje na MD 1.5.2005. Zamestnana je cca 10 rokov bez prerusenia. Jej VZ bude predstavovat to maximum t.j materke bude poberat cca 11000 podla poctu kal. dni. Sledovala som vyssie prispevky ale nebolo mi jasne , ze ak by sa priatelka teraz rozhodla este dobrovolne nemocensky poistit - pomohlo by jej to ovplyvnit este vysku materskeho alebo uz nie? Bude sa tam posudzovat tych 270 dni zvlast pre prac. pomer a zvlast pre dobrovolne poistenie?
Bude mat narok na celu dovolenku, alebo len na jej cast? Co ak sa planuje vratit do zamestnania po 6 mesiacoch co vychadza este v tomto roku priblizne v 11/2005 - ako je to s dovolenkou v takomto pripade?
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

adinka55
Sledujem tieto clanky, lebo mam jednu priatelku ktora nastupuje na MD 1.5.2005. Zamestnana je cca 10 rokov bez prerusenia. Jej VZ bude predstavovat to maximum t.j materke bude poberat cca 11000 podla poctu kal. dni. Sledovala som vyssie prispevky ale nebolo mi jasne , ze ak by sa priatelka teraz rozhodla este dobrovolne nemocensky poistit - pomohlo by jej to ovplyvnit este vysku materskeho alebo uz nie? Bude sa tam posudzovat tych 270 dni zvlast pre prac. pomer a zvlast pre dobrovolne poistenie?
Bude mat narok na celu dovolenku, alebo len na jej cast? Co ak sa planuje vratit do zamestnania po 6 mesiacoch co vychadza este v tomto roku priblizne v 11/2005 - ako je to s dovolenkou v takomto pripade?
Ano tych 270 dni sa bude posudzovat zvlast pre prac.pomer a zvlast pre dobrovolne poistenie. Takze sa jej uz dobrovolne poistit neoplati.
Narok na dovolenku ma pocas poberania materskej, t.j. 28tyzdnov od nastupu na MD, potom sa jej krati dovolenka ako pri PN. Takze ak planuje nastupit po 6 mes. do zamestnania, t.j. pred zacatim poberania rodic.prispevku dovolenka sa jej nebude kratit vobec.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať