Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

Ale my sme kompletná rodina. A podľa SP je to možné.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Tak napíš ako? To ma zaujíma...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
No to by som aj ja rád vedel, ako ?????????
0 0
Roman.S Roman.S

Roman.S je offline (nepripojený) Roman.S

priemerný muž
Chcem ostatných znalých poprosiť o radu. Manželka pracuje už pár rokov v štátnej správe a je od augusta na PN-ke na rizikovke až do predpoklad. termínu pôrodu vo februári '06. Ako jej môžem pomôcť pri zvýšení materského ? Určite niekto niečo podobné rieši...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

miro h.
dufam, ze neostane len pri mne a podari sa aj ostatnym ziskat to, na co maju pravo.
ahoj, uz som to pisala do inej temy. Aj mne sa podarilo ziskat pre zamestnankynu matersku podla VZ po neplatenom volne, tak vela stastia ostatným. A ta otazka na tych 37 tyzdnov. Slobodna matka musi odovzdat ku koncu 28 tyzdna (ked obyčajne konci narok na materske) cestné prehlasenie ze vychovava dieta sama, mne dali tlacivko v SP.
0 0
Roman.S Roman.S

Roman.S je offline (nepripojený) Roman.S

priemerný muž
Roman.S
Chcem ostatných znalých poprosiť o radu. Manželka pracuje už pár rokov v štátnej správe a je od augusta na PN-ke na rizikovke až do predpoklad. termínu pôrodu vo februári '06. Ako jej môžem pomôcť pri zvýšení materského ? Určite niekto niečo podobné rieši...
Poradíte mi ?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Roman.S
Poradíte mi ?
Od 1.1.2006 sa ma toho vela menit, takze treba sa obratit na odbornikov, medzi ktorych patri p. Mihal a este urcite mnohí dalsi. Vela stastia buducej mamicke a verim ze nieco vymyslite...
0 0
Roman.S Roman.S

Roman.S je offline (nepripojený) Roman.S

priemerný muž
nika.sum
Od 1.1.2006 sa ma toho vela menit, takze treba sa obratit na odbornikov, medzi ktorych patri p. Mihal a este urcite mnohí dalsi. Vela stastia buducej mamicke a verim ze nieco vymyslite...
Hmm, tak asi budem čakať a riešiť to až v novom roku. (?) Ale keď zistím, že som mal robiť už teraz niečo, tak ma asi porazí.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Roman.S
Chcem ostatných znalých poprosiť o radu. Manželka pracuje už pár rokov v štátnej správe a je od augusta na PN-ke na rizikovke až do predpoklad. termínu pôrodu vo februári '06. Ako jej môžem pomôcť pri zvýšení materského ? Určite niekto niečo podobné rieši...
Dobrovoľné nemocenské poistenie si už nestihne platiť tak, aby z neho mala profit (je potrebné platiť aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch !!!), a keďže je na PN od augusta, nedá sa realizovať ani prerušenie nemocenského poistenia (ak platí štandardný zákonník práce aj pre štátnu službu, to neviem ? ). V normálnom zamestnaní (myslím tým podnikateľské firmy) by stačilo realizovať 1 deň prerušenia neplateným voľnom (platí pravdepodobne už len v tomto roku), a po prerušení dosiahnuť maximálny vymeriavací základ 23.738 Sk (opäť neviem, či v štátnej správe-je to široký pojem- by jej takto vedeli vyjsť v ústrety???). Potom by sa jej materské počítalo z tohto maximálneho VZ, či 28 týždňov (6,5 mesiaca) by poberala materské v sume 12635,resp. 13056 Sk mesačne (podľa toho, či má mesiac 30 alebo 31 dní, pretože materské sa vypláca za kalendárne dni).
0 0
Roman.S Roman.S

Roman.S je offline (nepripojený) Roman.S

priemerný muž
ajobs diki, no uvidíme či sa niečo bude dať po zmene zákona, teraz asi neporiešime nič ...
0 0
Bianka Bianka

Bianka je offline (nepripojený) Bianka

Ahoj,

poradíte aj mne?
TP je podľa výpočtu 8.3.2005 a podľa doktorky 15-18.3.2005. Nechala uvedené oba. Neviem kedy si mám teda vypočítať ako a kedy pripraviť šéfa na odchod.
Podľa čoho sa určuje či sa pôjde 6 alebo 8 týždňou pred pôrodom na PN?
A čo sa týka materskej.Mám nízky príjem 10.000 v hrubom. Je možnosť ešte si pripoistiť to dobrovoľne poistenie aby som si mohla materskú ako tak zvýšiť?

Ďakujem Vám
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Roman.S
ajobs diki, no uvidíme či sa niečo bude dať po zmene zákona, teraz asi neporiešime nič ...
Hlavne si zisti, ako sa to dá urobiť v štátnej správe s úpravou platu po prerušení NP (tam veľa skúseností nemám), a pokiaľ ide o novelu zákona, tá nič priaznivejšie nerieši (aspoň v jej súčasnej podobe)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Bianka
Ahoj,

poradíte aj mne?
TP je podľa výpočtu 8.3.2005 a podľa doktorky 15-18.3.2005. Nechala uvedené oba. Neviem kedy si mám teda vypočítať ako a kedy pripraviť šéfa na odchod.
Podľa čoho sa určuje či sa pôjde 6 alebo 8 týždňou pred pôrodom na PN?
A čo sa týka materskej.Mám nízky príjem 10.000 v hrubom. Je možnosť ešte si pripoistiť to dobrovoľne poistenie aby som si mohla materskú ako tak zvýšiť?

Ďakujem Vám
Dobrovoľné nemocenské poistenie už nestihneš (270 dní), a preto by som to realizoval tak, ako som to popísal v príspevku č.390, pozri tam, je to to isté
0 0
Bianka Bianka

Bianka je offline (nepripojený) Bianka

ajobs
Dobrovoľné nemocenské poistenie už nestihneš (270 dní), a preto by som to realizoval tak, ako som to popísal v príspevku č.390, pozri tam, je to to isté
Aha! Ak tomu správne rozumiem ak si vezmem napr. v decembri 2 dni neplateného volna a potom sa so šéfom dohodnem na nejakej mzde vtedy je možné mať vyššiu materskú? Aj napriek tomu že neplatené by som si vzala v decembri a v januári išla už na materskú? Resp. k 1.2.2006?
A čo v prípade, že mi šéf nebude chcieť dať papierovo vyššiu mzdu? Vtedy mi neni žiadnej pomoci čo?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Bianka
Aha! Ak tomu správne rozumiem ak si vezmem napr. v decembri 2 dni neplateného volna a potom sa so šéfom dohodnem na nejakej mzde vtedy je možné mať vyššiu materskú? Aj napriek tomu že neplatené by som si vzala v decembri a v januári išla už na materskú? Resp. k 1.2.2006?
A čo v prípade, že mi šéf nebude chcieť dať papierovo vyššiu mzdu? Vtedy mi neni žiadnej pomoci čo?
Rozhodujúce obdobie pre tvoj výpočet materského v roku 2006 je rok 2005. Keďže však budeš mať napr. v decembri 2005 neplatené voľno 1.-2.12.2005, tvoje RO je 3.-31.12.2005. (Ak to nezmenia novelou zákona č.461/2003 Z.z., ktorá je teraz v parlamente, a intenzívne sa o nej diskutuje) To, či ti šéf dá vyššiu mzdu je len na šéfovi a na tebe, musíš ho presvedčiť silou argumentov.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tá mzda musí byť 22.207 Sk.
0 0
Bianka Bianka

Bianka je offline (nepripojený) Bianka

Prečo 22.207,- Sk ?
A ako by sa vychádzalo keby som si zobrala napr. 16.12. a 19.12.. Keby som ho náhodou ukecala na napr. 15.000 v hrubom. Potom by rozhodujúce bolo iba od 19.12.05 do 31.12.05 ? To by vychádzalo niečo okolo 8.250,- Sk. Celkom slušné !
V prípade že ako si písal že to zrušia čo by sa stalo v takomto prípade, žeby som to mala takto urobené?
(Ja sa do týchto vecí vôbec nevyznám, tak prosím ospravedlň moju zvedavosť na každú možno aj malichernú variantu).
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Bianka, ajobs uviedol príklad s neplateným voľnom 1-2.12. Preto je to 22 207,-
V Tvojom príklade je to 8250 po prerušení. A pred prerušením? Príklad od ajobs je jednoduchší.
P.S. Tvoja suma 8250 vyvoláva u mňa pochybnosti. Mne to vychádza 23738 / 31 * 12 = 9189,-
0 0
Bianka Bianka

Bianka je offline (nepripojený) Bianka

Keby mi zamestnávateľ k 1.12.2005 navýšil mzdu z 10 na 15 tisíc v hrubom. A keby som chcela 16 a 19.12. neplatené vólno (lebo práve vtedy ho potrebujem) potom sa počíta z 1-15.12 a 20-31.12. Nie?
8250,- Sk mi vyšlo ako 55% z 15.000,- Sk
Ako by to teda malo byť?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Prehliadol som tých 15 000. Myslel som na maximálny VZ. 55% sa počíta až pri určovaní dávok. Najprv treba vypočítať denný VZ.
Z 15000 brutto mesačne asi teraz ťažko spočítam denný VZ pre rozhodujúce obdobie 20.-31.12.2005. Je tam sviatok a veľa ľudí si zvykne čerpať v tomto čase aj dovolenku. Ak by mal byť mesačný VZ približne 15 000, potom by si musela mať za obdobie 20. - 31.12.2005 VZ na nemocenské poistenie: 15000 / 31 * 12 = 5807,- Sk.
Avšak ešte raz upozorním na teoretický charakter takýchto úvah. Všetko sa vždy opakovane kontroluje v okamžiku priznávania dávky z nemocenského poistenia podľa platnej legislatívy.
Naposledy upravil endrju : 28.10.05 at 11:28 Dôvod: oprava preklepu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať