Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
Bianka Bianka

Bianka je offline (nepripojený) Bianka

Aha, takže ja to radšej nechám tak. Aby som vôbec dostala nejakú materskú !

Idem sa ešte spýtať na jedno. Ja ako zamestnanec neukončím pracovný pomer - ako ma potom registruje zamestnávateľ. Platí niečo za mňa alebo ako to je?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Vedie ťa v kmeňovom stave zamestnancov, ale neplatí za teba nič.
0 0
Bianka Bianka

Bianka je offline (nepripojený) Bianka

Ďakujem :-)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
0 0
Bianka Bianka

Bianka je offline (nepripojený) Bianka

A môžem ešte jednu otázočku? Rodičovský príspevok je na čo a komu sa vypláca? A aký je strop materskej?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Bianka
A môžem ešte jednu otázočku? Rodičovský príspevok je na čo a komu sa vypláca? A aký je strop materskej?
Strop materskej som napísal v príspevku č.390, dá sa dosiahnuť aj vyššia materská, ale na to je expert Dr.Mihál, napísal o tom už veľa článkov, pozri si ich na Porade, alebo priamo na jeho Blogu. Rodičovský príspevok sa vypláca po skončení materského ( 28 týždňov ), a to až do 3 rokov veku dieťaťa. Môže ho dostávať žena alebo muž, ktorý sa starajú o dieťa do 3 rokov. Ak chceš o tom viac, pozri iné príspevky, je ich tu veľa.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...upozorňujem všetkých, že s expertovaním na tému MD som už skončil.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Zamestnankyňa je tehotná a má očakávaný termín pôrodu 29.01.2006. Musí nastúpiť na materskú 18.12.2005, keďže od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu vzniká nárok na materské?

Zamestnankyňa by chcela nastúpiť na materskú 01.01.2006, aby sa jej počítala materská z roku 2005. Je teda možné v tomto prípade nastúpiť na materskú v roku 2006?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Musí nastúpiť 6-8 týždňov pred pôrodom.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
marek32
Zamestnankyňa je tehotná a má očakávaný termín pôrodu 29.01.2006. Musí nastúpiť na materskú 18.12.2005, keďže od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu vzniká nárok na materské?

Zamestnankyňa by chcela nastúpiť na materskú 01.01.2006, aby sa jej počítala materská z roku 2005. Je teda možné v tomto prípade nastúpiť na materskú v roku 2006?
Všetko sa odvíja od stanoveného termínu pôrodu (tak ako píše somij), musí to byť 6-8 týždňov pred ním. Ale termín pôrodu stanovuje lekár, a niekedy sa môže mýliť, takže ten termín môže byť aj neskorší !!!! :p
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

ajobs
Všetko sa odvíja od stanoveného termínu pôrodu (tak ako píše somij), musí to byť 6-8 týždňov pred ním. Ale termín pôrodu stanovuje lekár, a niekedy sa môže mýliť, takže ten termín môže byť aj neskorší !!!! :p
Na stránke SP v poradni ale píšu, že je možné nastúpiť a uplatniť materskú aj neskôr.

http://www.socpoist.sk/index/podstra...58&lang=sk#ot6
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

marek32
Na stránke SP v poradni ale píšu, že je možné nastúpiť a uplatniť materskú aj neskôr.

http://www.socpoist.sk/index/podstra...58&lang=sk#ot6
Áno, môže nastúpiť na materskú aj neskôr (t.j. 1.1.2006), ale :
- v tomto prípade sa zrieka 2 týždňov platenia materskej - materské dostane len za 26 týždňov = do uplynutia 28 týždňov po 18.12.2005,
- výška sa jej bude počítať, akoby na materskú nastúpila 18.12.2005 - lebo k tomuto dátumu jej vznikol nárok na materské - pozri §54 ods.1.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
kamarati a ako to je s odvodmi na materskej z dvp na zdravotne poistenie od 1.9.2005
0 0
urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

Neviete náhodou niekto či sa do výpočtu materskej započítava aj odmena (myslím pri príležitosti bez odvodov)?
Možno je to trochu blbá otázka, ale nemám s tým skúsenosti.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
urs
Neviete náhodou niekto či sa do výpočtu materskej započítava aj odmena (myslím pri príležitosti bez odvodov)?
Možno je to trochu blbá otázka, ale nemám s tým skúsenosti.
Akú odmenu máš na mysli, špecifikuj ?!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
somij
Áno, môže nastúpiť na materskú aj neskôr (t.j. 1.1.2006), ale :
- v tomto prípade sa zrieka 2 týždňov platenia materskej - materské dostane len za 26 týždňov = do uplynutia 28 týždňov po 18.12.2005,
- výška sa jej bude počítať, akoby na materskú nastúpila 18.12.2005 - lebo k tomuto dátumu jej vznikol nárok na materské - pozri §54 ods.1.
V tomto prípade má samozrejme Janka pravdu, ale napriek tomu platí, čo som napísal vyššie.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

ajobs
V tomto prípade má samozrejme Janka pravdu, ale napriek tomu platí, čo som napísal vyššie.
Ide o to, že zamestnankyna v roku 2004 pracovala na kratší pracovný čas 10 hodín týždenne, kde dosahovala mzdu cca 5000,- a v roku 2005 dohodou o zmene pracovnej zmluvy pracuje 40 hodín týždenne a dosahuje mzdu 20000,-.Ako dosiahnuť zmenu rozhodného obdobia,aby sa jej materská nepočítala z roku 2004? keď nastupuje od 18.12.2005 na materskú a dátum pôrodu stanovený lekárom je 29.01.2005. S lekárom sa nedá dohodnúť a nechce dátum posunúť o 2 týždne neskôr.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

marek32
Ide o to, že zamestnankyna v roku 2004 pracovala na kratší pracovný čas 10 hodín týždenne, kde dosahovala mzdu cca 5000,- a v roku 2005 dohodou o zmene pracovnej zmluvy pracuje 40 hodín týždenne a dosahuje mzdu 20000,-.Ako dosiahnuť zmenu rozhodného obdobia,aby sa jej materská nepočítala z roku 2004? keď nastupuje od 18.12.2005 na materskú a dátum pôrodu stanovený lekárom je 29.01.2005. S lekárom sa nedá dohodnúť a nechce dátum posunúť o 2 týždne neskôr.
Nech si vezme neplatené voľno aspoň 1 deň - bolo to tu veľakrát rozoberané.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Neplatené voľno bolo veľakrát rozoberané, ale neviem či je to vhodné riešenie, keď sociálna poisťovňa má k neplatenému voľnu "svoj výklad", ktorý prikladám.

Sociálna poisťovňa si vymyslela výklad, podľa ktorého prerušenie poistenia znamená začiatok tzv. ochrannej lehoty - trvajúcej 6 mesiacov - a ak k nástupu na materské dochádza v tejto ochrannej lehote, výška materskej sa počíta ku dňu začiatku ochrannej lehoty, teda z (malého) základu dosahovaného pred prerušením poistenia.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pohľadaj si k tomu príspevky - je tu niekoľko prípadov, keď nakoniec SP tú vyššiu materskú uznala.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať