Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
litu litu

litu je offline (nepripojený) litu

CO mam robit? Ako postupovat? Od 11 2002 som szco a paltim odvody dobrovolne. Od jula som si zvysila odvody na PN z maximalneho VZ, leb planujeme dieta. Teraz s manzelom v decembri zakladame sro. Kde budeme obaja konatelia i spolocnici. budeme mat minimalnu mzdu kazdy. Planovala som zrusit zivnost, ale som si uvedomila ze materska bude nizka ked budem platit ako zamestnanec sro. A na zivnost mi uz nebudem mat prijem aby som si mohla platit tak ako doteraz. Je tu nejaka moznost? Co poradite? Dakiujem za odpoved.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
litu
CO mam robit? Ako postupovat? Od 11 2002 som szco a paltim odvody dobrovolne. Od jula som si zvysila odvody na PN z maximalneho VZ, leb planujeme dieta. Teraz s manzelom v decembri zakladame sro. Kde budeme obaja konatelia i spolocnici. budeme mat minimalnu mzdu kazdy. Planovala som zrusit zivnost, ale som si uvedomila ze materska bude nizka ked budem platit ako zamestnanec sro. A na zivnost mi uz nebudem mat prijem aby som si mohla platit tak ako doteraz. Je tu nejaka moznost? Co poradite? Dakiujem za odpoved.
Keďže platíš ako SZČO dobrovoľné odvody na nemocenské poistenie z maxima, a ak by Sociálna poisťovňa normálne postupovala, mali by sa ti započítať všetky platby aj ako SZČO do dľžky 270 dní nemocenského poistenia v období posledných 2 rokov. Ale rôzne súčasti (nazvime ich pobočky SP) si vysvetľujú zákon po svojom, a počítajú zvlášť dobrovoľné NP a zvlášť NP ako SZČO. Čiže to je hlavný problém, ktorý si treba potvrdiť v SP (najlepšie písomne), či to uznajú ako kontinuálne platenie. Inak, ak by to platilo, tak by si mohla pozastaviť (alebo zrušiť) živnosť, a potom pokračovať v platení NP ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Keďže obaja s manželom budete spoločníci aj konatelia v s.r.o., okrem zdravotného poistenia nemusíte iné poistenie do SP platiť (ak nebudete vo svojej s.r.o. aj zamestnanci).
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ajobs
Závisí to od termínu pôrodu. Podľa mňa by bolo pre teba najlepšie rozhodujúce obdobie február 2006 (pretože má len 28 dní), pretože ak počítame napr. termín pôrodu okolo 16.4.2006, potom nástup na MD by mohol byť od 1.3.2006 (6-8 týždňov pred termínom pôrodu), a teda RO február 2006. Stačí, keď si zoberieš v januári 2006 ( napr.30. a 31.1.2006 ) neplatené voľno, a potom si zvýšiš VZ vo februári 2006 na 23.738 Sk. Denný VZ potom bude 23.738/28 dní=847,7857 Sk, z toho 55% 466,2822 Sk. Takže v mesiaci, ktorý má 31 kalendárnych dní bude tvoje materské 14.455 Sk, v mesiaci s 30 kalendárnymi dňami 13.989 Sk. Vychádza to celkom fajn.
10.3.2006 som nastúpila na MD. 11.3.2006 sa mi narodil syn. Včera mi prišla prvá materská presne podľa tvojho výpočtu ajobs... Veľmi pekne ďakujem za radu a prajem všetko dobré. Nech ti to Pán Boh oplatí...
Ešte raz ďakujem.
Monika
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ermon
10.3.2006 som nastúpila na MD. 11.3.2006 sa mi narodil syn. Včera mi prišla prvá materská presne podľa tvojho výpočtu ajobs... Veľmi pekne ďakujem za radu a prajem všetko dobré. Nech ti to Pán Boh oplatí...
Ešte raz ďakujem.
Monika
Gratulujem k babatku
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ermon
10.3.2006 som nastúpila na MD. 11.3.2006 sa mi narodil syn. Včera mi prišla prvá materská presne podľa tvojho výpočtu ajobs... Veľmi pekne ďakujem za radu a prajem všetko dobré. Nech ti to Pán Boh oplatí...
Ešte raz ďakujem.
Monika
Aj ja gratulujem k bábätku, som rád, že to vyšlo nielen s výškou materského , ale aj s pôrodom a všetko je OK. Teraz už iba veľa radosti z dieťatka.
0 0
erybka erybka

erybka je offline (nepripojený) erybka

Ja som podobný prípad ako ermon, som zamestnaná ale neviem, ako si mám zvýšiť VZ na 23738. Mám sa prihlásiť na dobrovoľné platenie alebo ako to urobiť? Zamestnávateľ mi určite plat nezvýši na ten jeden mesiac. Na materskú dovolenku by som mala nastúpiť 01.07.2006, takže ak bude všetko OK, do 30.06.2006 somv práci. A ešte otázka, kedy by som si mala zobrať neplatené voľno, aby to bolo najvýhodnejšie? Vďaka
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Dobry deň, známa je SZČO,ale nie je povinne nemocensky poistená. Ako zamestnanec bola povinne nemocensky poistená od 12.01.2004 do 31.01.2006, čiže podmienku poistenia 270 dni dva roky pred pôrodom splnila.Termín pôrodu má stanovený na 08/2006. AK sa teraz dobrovoľne nemocensky poistí a stanoví si vym.základ 23738,-, bude sa jej materská počítať z tohto VM ?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
erybka
Ja som podobný prípad ako ermon, som zamestnaná ale neviem, ako si mám zvýšiť VZ na 23738. Mám sa prihlásiť na dobrovoľné platenie alebo ako to urobiť? Zamestnávateľ mi určite plat nezvýši na ten jeden mesiac. Na materskú dovolenku by som mala nastúpiť 01.07.2006, takže ak bude všetko OK, do 30.06.2006 somv práci. A ešte otázka, kedy by som si mala zobrať neplatené voľno, aby to bolo najvýhodnejšie? Vďaka
Zamestnávateľ ti nemusí zvýšiť plat na celý mesiac - stačí, keď sa s ním dohodneš, že 19.-25.6.2006 ti poskytne neplatené voľno (ušetrí mzdu i odvody), a v dňoch 26.-30.6.2006 ti zvýši mzdu tak, aby dosiahla výšku 3957 Sk ( 23.738/30*6 ). Tvoje materské sa potom bude počítať z rozhodujúceho obdobia 26.-30.6.2006.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
marek32
Dobry deň, známa je SZČO,ale nie je povinne nemocensky poistená. Ako zamestnanec bola povinne nemocensky poistená od 12.01.2004 do 31.01.2006, čiže podmienku poistenia 270 dni dva roky pred pôrodom splnila.Termín pôrodu má stanovený na 08/2006. AK sa teraz dobrovoľne nemocensky poistí a stanoví si vym.základ 23738,-, bude sa jej materská počítať z tohto VM ?
Je potrebné upresniť nástup na MD. Predpokladám, že to bude jún 2006. Potom DNP je najvýhodnejšie od 1.6. až do nástupu na MD, napr. 25.6.2006 z uvedeného maxima.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Ak aj nesplni podmienku DNP 270 dni, pretože do dňa pôrodu to nestihne, bude sa jej počítať materská z DNP ?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
marek32
Ak aj nesplni podmienku DNP 270 dni, pretože do dňa pôrodu to nestihne, bude sa jej počítať materská z DNP ?
Áno, materské sa bude počítať z posledného VZ, nevadí, že to bude z DNP-stačí byť poistený DNP len veľmi krátko. Dôležité je, že v posledných 2 rokoch bola nemocensky poistená aspoň 270 dní, čo bez problémov splní.
POZOR ! Od 1.8.2006 bude potrebné na vyplácanie materského z DNP splniť podmienku 270 dní dobrovoľného (teda nie akéhokoľvek) nemocenského poistenia.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tonko vidim, ze uz mate novelu preluskanu.
Takze som SZCO povinne platiaca odvody uz viac ako tri roky samozrejme z minima. V juli, auguste a septembri som bola aj dobrovolne nemocensky poistena z min.VZ. Teraz cakame babatko, termin by mal byt niekedy koncom novembra. Ak by som sa od 1.5. rychlo dobrovolne nemocensky poistila z max.VZ ako by sa mi pocitalo materske? Samozrejme by som splnala podmienku 270 dni DNP. Prosim poteste ma
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajobs
POZOR ! Od 1.8.2006 bude potrebné na vyplácanie materského z DNP splniť podmienku 270 dní dobrovoľného (teda nie akéhokoľvek) nemocenského poistenia.
Takže od 1.8.2006 bude treba splniť podmienku 270 dní z DNP. A môže to byť napr. 8 mesiacov z minima a len ten posledný 9 mesiac zvýšim na maximum? Bude sa mi potom počítať ten maximum? Ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
nika.sum
Tonko vidim, ze uz mate novelu preluskanu.
Takze som SZCO povinne platiaca odvody uz viac ako tri roky samozrejme z minima. V juli, auguste a septembri som bola aj dobrovolne nemocensky poistena z min.VZ. Teraz cakame babatko, termin by mal byt niekedy koncom novembra. Ak by som sa od 1.5. rychlo dobrovolne nemocensky poistila z max.VZ ako by sa mi pocitalo materske? Samozrejme by som splnala podmienku 270 dni DNP. Prosim poteste ma
Nika, niečo už samozrejme z novely viem, ale vzhľadom na množstvo pozmeňujúcich návrhov so zmätočným číslovaním je potrebné počkať na definitívnu verziu, ktorá by mala byť k dispozícii cca o týždeň-ide najmä o stanovovanie rozhodujúceho obdobia, kde nie je celkom jasné, čo vôbec v NR SR prešlo. Mám však obavu, že DNP nepomôže, ak prešlo stanovenie RO ako minulý kalendárny rok. Viem, že 1.5. je o týždeň, a aby si nezmeškala čas, skús sa prihlásiť na DNP z maxima, určite budeš môcť z tohto VZ čerpať napr. nemocenské, ktoré ak začneš poberať do 31.7.2006 napr. z dôvodu rizikového tehotenstva, budeš poberať z DNP až do nástupu na MD.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm
Takže od 1.8.2006 bude treba splniť podmienku 270 dní z DNP. A môže to byť napr. 8 mesiacov z minima a len ten posledný 9 mesiac zvýšim na maximum? Bude sa mi potom počítať ten maximum? Ďakujem
Jankasm, viď vyššie uvedený príspevok, treba počkať na oficiálne znenie novely. Najlepšie až na to znenie, ktoré bude podpísané prezidentom, pretože ten môže novelu vrátiť z dôvodov, ktoré už v mediách boli popisované.
Pokiaľ ide o čerpanie materského z DNP, bude potrebné splniť 270 dní poistenia z tohto typu poistenia, teda z dobrovoľného.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ajobs
Nika, niečo už samozrejme z novely viem, ale vzhľadom na množstvo pozmeňujúcich návrhov so zmätočným číslovaním je potrebné počkať na definitívnu verziu, ktorá by mala byť k dispozícii cca o týždeň-ide najmä o stanovovanie rozhodujúceho obdobia, kde nie je celkom jasné, čo vôbec v NR SR prešlo. Mám však obavu, že DNP nepomôže, ak prešlo stanovenie RO ako minulý kalendárny rok. Viem, že 1.5. je o týždeň, a aby si nezmeškala čas, skús sa prihlásiť na DNP z maxima, určite budeš môcť z tohto VZ čerpať napr. nemocenské, ktoré ak začneš poberať do 31.7.2006 napr. z dôvodu rizikového tehotenstva, budeš poberať z DNP až do nástupu na MD.
K 31.7. by som nesplnala 270 dni tak neviem ci by som z DNP nieco dostala a zbytocne davat SP peniaze veru nechcem... Tak zatial dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
nika.sum
K 31.7. by som nesplnala 270 dni tak neviem ci by som z DNP nieco dostala a zbytocne davat SP peniaze veru nechcem... Tak zatial dakujem
To je fakt, ja som nejako prehliadol, že si povinne poistená ako SZČO, čiže toto by platilo iba v prípade, ak by tvoje predchádzajúce poistenia skončili. Potom by stačilo DNP aj na krátku dobu.
0 0
erybka erybka

erybka je offline (nepripojený) erybka

Ajobs veľmi pekne ďakujem, za radu. Už len dúfam, že sa mi podarí presvedčiť našich, aby mi dali NV. Musím ich nejako ukecať. Ešte mám aj dovolenku, skúsim si ju dočerpať. Posielam Ti bodík.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
erybka
Ajobs veľmi pekne ďakujem, za radu. Už len dúfam, že sa mi podarí presvedčiť našich, aby mi dali NV. Musím ich nejako ukecať. Ešte mám aj dovolenku, skúsim si ju dočerpať. Posielam Ti bodík.
Vďaka, dúfam, že to vyjde.
0 0
Leila Leila

Leila je offline (nepripojený) Leila

Prosim poradite, či mám ešte nejakú šancu ovplyvniť materskú???
Momentálne som na RD od 8/2004 (pracovný pomer trvá), čakáme druhé bejby, termín 10/2006. Som aj SZČO od 2001, v roku 2005 som ale nemala žiadne príjmy, nemocensky som poistená povinne ani dobrovoľne nebola. Oplatí sa mi prihlásiť na DNP po novele zakona, 270 dní už určite nedosiahnem???? Neexistuje už fakt nijaká možnosť ??? Predtým som poberala max.materskú a teraz nebude nič???
A čo otec na MD???
Díky za každú nádej...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať