Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

ajobs
No dala si si naozaj načas.
Ale k veci - novela zákona ešte neplatí (až od 1.8.2006), a preto je samozrejme možné zvýšiť VZ za obdobie po prerušení poistenia neplateným voľnom. Navrhujem ti, aby si zajtra išla do SP nahlásiť prerušenie NP z dôvodu čerpania NV v dňoch napr. 19.5.-24.5.2006, a v dňoch 25.5.-31.5.2006 musíš dosiahnuť pre maximálne materské vymeriavací základ v prepočte na 1 kalendárny deň 765,742 Sk.
Keďže z týchto 7 dní je 5 dní pracovných, musíš zarobiť 5361 Sk.
to teda znamená, že keď nastupujem na MD 18.6.2006, stačí ak preruším poistenie NV od 1.6.2006 dajme tomu na 5 dní, mám plat 112,50 Sk na hodinu - dosiahla by som takto max. vymeriavací základ pre MD? Pochopila som to správne? (Som v PP od roku 2002 bez prerušenia)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
slovex
to teda znamená, že keď nastupujem na MD 18.6.2006, stačí ak preruším poistenie NV od 1.6.2006 dajme tomu na 5 dní, mám plat 112,50 Sk na hodinu - dosiahla by som takto max. vymeriavací základ pre MD? Pochopila som to správne? (Som v PP od roku 2002 bez prerušenia)
Ak budeš mať prerušenie 1.6.-4.6.2006, a potom budeš pracovať 5.6-18.6.2006, nástup na MD 19.6.2006, musíš dosiahnuť za tieto 2 týždne zárobok 11.078 Sk. Neviem, aký máš pracovný čas, či 7,5 alebo 8 hodín, prepočítaj si to na 10 pracovných dní. Malo by to byť 138,50 Sk alebo 147,80 Sk.
0 0
allimpex allimpex

allimpex je offline (nepripojený) allimpex

ajobs
Musí ísť na MD do 31.7.2006, od 1.8.2006 sa už prerušenie nebude považovať za zánik a vznik nemocenského poistenia.

Ahojte, a je to niekde v zákone (pre šéfa), kde sa to dá nájsť, priznám sa, ja som z § 53 az 55 zákona 121/2005 o soc.poist. zmetená. termín porodu mám 14.9.2006 a ak sa ide na materskú 6 až 8 tyždňov pred, tak by som to tak tak stihla...
dakujem za info.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
allimpex
Ahojte, a je to niekde v zákone (pre šéfa), kde sa to dá nájsť, priznám sa, ja som z § 53 az 55 zákona 121/2005 o soc.poist. zmetená. termín porodu mám 14.9.2006 a ak sa ide na materskú 6 až 8 tyždňov pred, tak by som to tak tak stihla...
dakujem za info.
V zákone to zatiaľ nenájdeš, lebo nevyšiel v Zbierke zákonov, ale ty kľudne všetko stihneš, pretože ak máš TP 14.9.2006, na MD nastúpiš do 31.7.2006.
A čo sa týka zákona č.461/2003 Z.z. , v jeho verzii zo 6.4.2005 č.121/2005 Z.z. nie sú zahrnuté posledné zmeny, ktoré v zákone boli vykonané. Ale §§ 53 - 55 sa nemenili.
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

ajobs
Ak budeš mať prerušenie 1.6.-4.6.2006, a potom budeš pracovať 5.6-18.6.2006, nástup na MD 19.6.2006, musíš dosiahnuť za tieto 2 týždne zárobok 11.078 Sk. Neviem, aký máš pracovný čas, či 7,5 alebo 8 hodín, prepočítaj si to na 10 pracovných dní. Malo by to byť 138,50 Sk alebo 147,80 Sk.
ďakujem Tonko - môj pracovný čas je 8 hodín - vyzerá, že sa mi to oplatí tak to skúsim
0 0
allimpex allimpex

allimpex je offline (nepripojený) allimpex

ajobs
V zákone to zatiaľ nenájdeš, lebo nevyšiel v Zbierke zákonov, ale ty kľudne všetko stihneš, pretože ak máš TP 14.9.2006, na MD nastúpiš do 31.7.2006.
A čo sa týka zákona č.461/2003 Z.z. , v jeho verzii zo 6.4.2005 č.121/2005 Z.z. nie sú zahrnuté posledné zmeny, ktoré v zákone boli vykonané. Ale §§ 53 - 55 sa nemenili.
Dakujem, so sefom som dohodnuta, ak to chapem spravne, tak teraz v maji (napr.) si vezmem par dni neplatene volno (29,30,31.5.), v juni budem mat VZ - cca 24.000, v juli budem mat VZ: cca 25.000, a pocitat sa mi bude materska z tychto dvoch mesiacov?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

allimpex
Dakujem, so sefom som dohodnuta, ak to chapem spravne, tak teraz v maji (napr.) si vezmem par dni neplatene volno (29,30,31.5.), v juni budem mat VZ - cca 24.000, v juli budem mat VZ: cca 25.000, a pocitat sa mi bude materska z tychto dvoch mesiacov?
Áno, správne. Ale ak nemáš rizikové tehotenstvo a nepredpokladáš pred MD nejakú dlhšiu PN, stačí ti to prerušenie urobiť až v júli, aby ste nemuseli platiť 2 mesiace také vysoké odvody. Materská sa ti bude počítať z VZ, ktorý budeš mať po neplatenom voľne, aj keby to bolo napr. len 5 dní.
0 0
allimpex allimpex

allimpex je offline (nepripojený) allimpex

e,
jankasm
Áno, správne. Ale ak nemáš rizikové tehotenstvo a nepredpokladáš pred MD nejakú dlhšiu PN, stačí ti to prerušenie urobiť až v júli, aby ste nemuseli platiť 2 mesiace také vysoké odvody. Materská sa ti bude počítať z VZ, ktorý budeš mať po neplatenom voľne, aj keby to bolo napr. len 5 dní.
vyborne, ďakujem, asi pockam do jula, ked ma byt vyssi VZ.
V pripade PN sa VZ neako znizuje?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ide o to, že ak by ťa náhodou vypísali na PN napr. 1 mesiac pred materskou a potom rovno na MD, musíš to prerušenie stihnúť ešte pred PN. A budeš to mať aj lepšie, lebo výška PN sa ti bude tiež počítať z nového VZ.
0 0
allimpex allimpex

allimpex je offline (nepripojený) allimpex

jankasm
Ide o to, že ak by ťa náhodou vypísali na PN napr. 1 mesiac pred materskou a potom rovno na MD, musíš to prerušenie stihnúť ešte pred PN. A budeš to mať aj lepšie, lebo výška PN sa ti bude tiež počítať z nového VZ.
Aha, najlepsie by ale bolo keby PN nebola.
Dakujem 100x za radu.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

allimpex
Aha, najlepsie by ale bolo keby PN nebola.
Dakujem 100x za radu.
Nemáš za čo.
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

Dobry den,

chcela by som sa spytat ake povinnosti ma mzdova uctovnicka ak zamestnankyna ide na matersku dovolenku - voci ZP,ZP a tiez ked bude potom na rodicovskej dovolenke
mam najprv pri materskej dat do socialky prerusenie z dovodu materskej dovolenky a potom to zrusit po 28 tyzdnoch a poslat prerusenie z dovodu rodicovskej dovolenky?
trochu mam v tom zmatok
este by som chcela vediet, v soft.POHODA mam pri nepritomnosti ako mnoznost uvies - materske, alebo materska dovolnka v zatvorke (RP) co mam uvadzat a kedy

dakujem
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

No mne akurát teraz odchádza jedna pracovníčka na materskú. Vypísala som RLFO-zaškrtla zmenu,a vypísala dátum nástupu na MD. Pokiaľ som sa tu na porade správne dozvedela, tak po materskej keď nastúpi na rodičovskú dovolenku tak sa vypisuje RLFO opäť, s tým, že potom sa zaškrtne prerušenie a dátum začiatku RD.
! S tým prerušením si nie som istá, opravte ma niekto ak sa mýlim, pretože na zadnej strane RLFO medzi dôvodmi prerušenia ukončenie MD nie je.

No a čo sa týka ZP je to asi tak, že v tlačive Hromadné oznámenie vypíšeš nástup na MD, mal by tam byť príslušný kód k tomu.

Doplnte ma niekto ak som niečo zabudla.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

nikulik
No mne akurát teraz odchádza jedna pracovníčka na materskú. Vypísala som RLFO-zaškrtla zmenu,a vypísala dátum nástupu na MD. Pokiaľ som sa tu na porade správne dozvedela, tak po materskej keď nastúpi na rodičovskú dovolenku tak sa vypisuje RLFO opäť, s tým, že potom sa zaškrtne prerušenie a dátum začiatku RD.
! S tým prerušením si nie som istá, opravte ma niekto ak sa mýlim, pretože na zadnej strane RLFO medzi dôvodmi prerušenia ukončenie MD nie je.

No a čo sa týka ZP je to asi tak, že v tlačive Hromadné oznámenie vypíšeš nástup na MD, mal by tam byť príslušný kód k tomu.

Doplnte ma niekto ak som niečo zabudla.
S tým prerušením je to správne, nástupom na RD jej začína prerušenie SP, čo musí zamestnávateľ nahlásiť SP na RLFO. Takisto nahlasuje aj ukončenie MD.
Ešte doplním, že na ZP sa na tlačive Hromadné oznámenie vypíše nástup na MD pod príslušným kódom a potom ukončenie MD a následne začiatok RD pod príslušným kódom a na konci ukončenie RD.
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Neviete poradiť poraďaci. Ak je matka na materskej dovolenke
a po troch rokoch materskej ide na úrad práce, tak môže požiadať
urad práce o materskú do šiestich rokov. Potom sa nemusí hlásiť
na úrade práce každé dva týždne.
Moja otázka znie:Ak je takto vedená cez úrad práce na materskej
dovolenke po troch rokoch , teda medzi tretím rokom a šiestým rokom
ako je to s poistením zo strany štátu? Štát za ňu odvádza aj
zdravotné aj sociálne poistenie, alebo iba zdravotné?
A ešte niečo. Môžem takúto osobu ktorá je na materskej do 6-tich
rokov zobrať na výpomoc na dohodu o vykonaní práce? Ale hlavne by som chcel odpoveď, či štát za ňu odvádza okrem zdravotnéhoaj sociálne poistenie.
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Jano22
Neviete poradiť poraďaci. Ak je matka na materskej dovolenke
a po troch rokoch materskej ide na úrad práce, tak môže požiadať
urad práce o materskú do šiestich rokov. Potom sa nemusí hlásiť
na úrade práce každé dva týždne.
Moja otázka znie:Ak je takto vedená cez úrad práce na materskej
dovolenke po troch rokoch , teda medzi tretím rokom a šiestým rokom
ako je to s poistením zo strany štátu? Štát za ňu odvádza aj
zdravotné aj sociálne poistenie, alebo iba zdravotné?
A ešte niečo. Môžem takúto osobu ktorá je na materskej do 6-tich
rokov zobrať na výpomoc na dohodu o vykonaní práce? Ale hlavne by som chcel odpoveď, či štát za ňu odvádza okrem zdravotnéhoaj sociálne poistenie.
Neviete poraďaci ako to je?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jano22
Neviete poradiť poraďaci. Ak je matka na materskej dovolenke
a po troch rokoch materskej ide na úrad práce, tak môže požiadať
urad práce o materskú do šiestich rokov. Potom sa nemusí hlásiť
na úrade práce každé dva týždne.
Moja otázka znie:Ak je takto vedená cez úrad práce na materskej
dovolenke po troch rokoch , teda medzi tretím rokom a šiestým rokom
ako je to s poistením zo strany štátu? Štát za ňu odvádza aj
zdravotné aj sociálne poistenie, alebo iba zdravotné?
A ešte niečo. Môžem takúto osobu ktorá je na materskej do 6-tich
rokov zobrať na výpomoc na dohodu o vykonaní práce? Ale hlavne by som chcel odpoveď, či štát za ňu odvádza okrem zdravotnéhoaj sociálne poistenie.
1. žena, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov, nie je na materskej, ale rodičovskej dovolenke. Táto je do 3 rokov veku dieťaťa platená rodičovským príspevkom, nad 3 roky iba v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom,
2. ak nikde nepracuje ( na pracovnú zmluvu ), štát za ňu platí zdravotné a dôchodkové poistenie ( dôchodkové poistenie je časť sociálneho poistenia ). Neplatí za ňu nemocenské poistenie, ani poistenie v nezamestnanosti,
3. nemusí byť evidovaná na ÚP - ovšem ak má nárok na podporu, môže byť evidovaná a poberať podporu,
4. na DoVP môže pracovať - ak nie je na ÚP bez ohľadu na výšku odmeny do 300 hodín ročne, ak je evidovaná na ÚP iba do 64 hodín a 3200 Sk mesačne.
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

Čo bude v prípade, ak zamestnankyňa nesplní podmienku 270 dni NP. Bude jej SP vyplácať materskú?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
veronika1
Čo bude v prípade, ak zamestnankyňa nesplní podmienku 270 dni NP. Bude jej SP vyplácať materskú?
Nie, nebude, ale od dátumu narodenia dieťaťa jej budú vyplácať rodičovský príspevok. V súčasnosti 4230 Sk.
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

Poradaci ste super, aj ked som "za mlakou", vzdy tu najdem odpoved. Prosim, pomozte mi pri vypocte materskej.
SZCO od roku 2003 a stale trva. V roku 2005 platila do SP nasledovne:
do jula z minima od jula bol VZ 14026 Sk. V juli '06 sa jej VZ znizi na 11672 Sk.
Sucasne je tato SZCO aj zamestnancom (ucitel) v nasledovnych obdobiach: 1.11.2004 - 30.6.2005 (hruba mzda cca 8000,-)
1.9.2005 - 30.6.2006. (hruba mzda cca 14000,-)
Termin porodu = 23.10.2006
Bude mat narok na materske z obidvoch poisteni aj ked ukoncila zamestnanie k 30.6.2006?
Ma pre nu vyznam sa na par dni pred nastupom na matersku znovu zamestnat (s max. VZ)?
Dostavala by potom maximalnu matersku zo zamestnania + to co jej vyde z poistenia ako SZCO?
Dakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať