Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
nikulik
Takze nevadi ak sa ukonci prac. pomer? Ďakujem za radu.:p
Veronika, jasne, že nevadí.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mirka D
Dalo by sa počas tehotenstva zamestnať na 1 mesiac s max. VZ?
Dalo. Ale musí spĺňať 270 dní poistenia zo zamestnania v posledných 2 rokoch.
0 0
mirecB mirecB

mirecB je offline (nepripojený) mirecB

Dobry den, chcem spytat, ako je to s tym dobrovolnym nemocenskym pripojistenim (DNP). Planujeme so zenou dieta a chceli by sme si dat DNP.Totho casu ma zena 10000Sk hrubeho.DPN by sme chceli platit z 11000Sk, cize nepresiahne to sumu tych 21548Sk(len aby sme nepreplacali ).V januari 2007 jej konci zmluva vo firme, kde pracuje a po zisteni zamestnavatela, ze je tehotna jej urcite nepredlzi zmluvu.Z akej sumy sa bude potom platit DPN? Bude to z tej sumy 21548Sk, alebo to ostane stale 11000Sk?Aku bude mat potom matersku, ak predpokladam,ze termim porodu bude koncom maja 2007?? Dakujem za odpoved.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mirecB
Dobry den, chcem spytat, ako je to s tym dobrovolnym nemocenskym pripojistenim (DNP). Planujeme so zenou dieta a chceli by sme si dat DNP.Totho casu ma zena 10000Sk hrubeho.DPN by sme chceli platit z 11000Sk, cize nepresiahne to sumu tych 21548Sk(len aby sme nepreplacali ).V januari 2007 jej konci zmluva vo firme, kde pracuje a po zisteni zamestnavatela, ze je tehotna jej urcite nepredlzi zmluvu.Z akej sumy sa bude potom platit DPN? Bude to z tej sumy 21548Sk, alebo to ostane stale 11000Sk?Aku bude mat potom matersku, ak predpokladam,ze termim porodu bude koncom maja 2007?? Dakujem za odpoved.
Manželka si musí platiť DNP aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch ( teoreticky by sa to dalo stihnúť, ak začne okamžite platiť a nie je tehotná ), najprv z minima (6900 Sk), potom - tesne pred MD z maxima 25911 Sk. Paralelné platenie maxima zo zamestnania a z DNP nepomôže, od 1.8.2006 sa 270 dní počíta z každého typu poistenia zvlášť.
Ak sa nebude dať dosiahnuť maximum z DNP, stačí sa niekoľko dní pred nástupom na MD zamestnať s maximálnym VZ, ale podmienka 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca v posledných 2 rokoch pred termínom pôrodu musí byť aj tu splnená.
0 0
katka28 katka28

katka28 je offline (nepripojený) katka28

Dobrý deň, neprečítala som si všetky príspevky k téme materská dovolenka, ale okolo 12. prísp. sa debatuje o prerušení poistenia na 1 deň a s tým zvýšenie denného VZ...
Ak je poistenie prerušené na 1 deň, spĺňa sa vtedy 270 dňové nepretržité povinné nemocenské poistenie? Čo je podmienkou na priznanie materskej?
0 0
katka28 katka28

katka28 je offline (nepripojený) katka28

Pomýlila som sa, nemusí byť 270 dní nepretržite.
Po novom, od 1.8.06 rozhod.obdobím je vždy predchádzajúci k.rok. Viem to dobre? Aj keď bolo poistenie prerušené.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

katka28
Pomýlila som sa, nemusí byť 270 dní nepretržite.
Po novom, od 1.8.06 rozhod.obdobím je vždy predchádzajúci k.rok. Viem to dobre? Aj keď bolo poistenie prerušené.
Prerušenie poistenia neplateným voľnom už nefunguje. Ale ukončenie a začatie nového PP je v poriadku. Pri novom PP bude rozhodujúce obdobie od vzniku pracovného pomeru.
0 0
mirecB mirecB

mirecB je offline (nepripojený) mirecB

To znamena, ze teraz jej staci platit DNP z 6900Sk a potom ako pisete z tych 25911Sk? To znamena, ze z tych 6900Sk DNP musi zacat platit uz od teraz. Netreba tento zaklad zdvihnut, ked ostane nezamestnana? (napr. na tych 25911Sk, alebo sa jej to neoplati tak skoro zvihat?)Ako dlho by potom poberala matersku 55% z VZ? Aku bude mat potom matersku???Oplati sa jej teraz zacat platit DNP z tych 6900Sk?Dakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mirecB
To znamena, ze teraz jej staci platit DNP z 6900Sk a potom ako pisete z tych 25911Sk? To znamena, ze z tych 6900Sk DNP musi zacat platit uz od teraz. Netreba tento zaklad zdvihnut, ked ostane nezamestnana? (napr. na tych 25911Sk, alebo sa jej to neoplati tak skoro zvihat?)Ako dlho by potom poberala matersku 55% z VZ? Aku bude mat potom matersku???Oplati sa jej teraz zacat platit DNP z tych 6900Sk?Dakujem.
Áno, oplatí. Bude platiť napr. 8,5 mesiaca z minima ( teraz 6900 Sk, od 1.10.2006 cca 7600 Sk ), potom stačí zaplatiť 2 týždne z maxima ( od 1.7.2006 to bude cca 27780 Sk ), a môže získať maximálne materské z DNP. To, že bude nezamestnaná nemá vplyv na DNP. Materské v zásade poberá 28 týždňov, v určitých zákonom vymedzených prípadoch 37 týždňov.
0 0
emka26 emka26

emka26 je offline (nepripojený) emka26

dobrý den-Ako mam ja postupovat prosím vás.zacala som pracovat v decembri 2005.v auguste tohto roku 2006 uz nechcem pracovat, ale neviem co mám robit, ci mám dat výpoved a prihlasit sa ako dobrovolne nezamestnaná, alebo mám ist na marodku.v auguste budem mat odpracovaných iba okolo230 dní,neviem ako postupovat.termín porodu mám az 26.novembra.prosííím o pomoc.nevyznám sa v tom a nemam ani nikoho, kto by mi pomohol, preto sa obraciam na Vás.DAKUJEM pekne
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

emka26
dobrý den-Ako mam ja postupovat prosím vás.zacala som pracovat v decembri 2005.v auguste tohto roku 2006 uz nechcem pracovat, ale neviem co mám robit, ci mám dat výpoved a prihlasit sa ako dobrovolne nezamestnaná, alebo mám ist na marodku.v auguste budem mat odpracovaných iba okolo230 dní,neviem ako postupovat.termín porodu mám az 26.novembra.prosííím o pomoc.nevyznám sa v tom a nemam ani nikoho, kto by mi pomohol, preto sa obraciam na Vás.DAKUJEM pekne
Prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie už nemá význam, pretože by si nesplnila podmienku 270 dní do pôrodu.
Ak ani zo zamestnania nebudes mat splnenu podmienku 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch, tak vlastne nebudeš mať vyplácanú materskú ale asi hneď rodičovský príspevok.
Riešením pre teba by bolo dosiahnuť v zamestnaní tých 270 dní, aby si aspoň zo zamestnania mohla mať vyplácanú materskú. Potom by bolo možné tesne pred nástupom na MD uzatvoriť nový pracovný pomer s maximálnym VZ a mala by si šancu dostávať maximálnu materskú.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ajobs
Áno, oplatí. Bude platiť napr. 8,5 mesiaca z minima ( teraz 6900 Sk, od 1.10.2006 cca 7600 Sk ), potom stačí zaplatiť 2 týždne z maxima ( od 1.7.2006 to bude cca 27780 Sk ), a môže získať maximálne materské z DNP. To, že bude nezamestnaná nemá vplyv na DNP. Materské v zásade poberá 28 týždňov, v určitých zákonom vymedzených prípadoch 37 týždňov.
Upresním - teraz začne platiť DNP zo základu 6900 (od 1.10. zo základu 7600), a ak nástup na MD bude na budúci rok, tak cca 2-3 mesiace pred termínom pôrodu ukončí DNP.

Pár dní zostane bez DNP, potom sa znova prihlási na DNP avšak už s maximálnym základom (čo je v súčasnosti suma 25911, od 1.7.2006 bude vyššia).

Materská sa vypočíta z nového - maximálneho základu. Viď § 54 ods.2 písm. b).

Teda len zo samotného DNP bude mať najmenej 14000 mesačne.
0 0
emka26 emka26

emka26 je offline (nepripojený) emka26

Dobrý den.

Chcela by som poprosiť o radu. som zamestnaná od 1.12.2006 a na matersku by som mala odíst 10.oktobra 2006. Som slobodná a chcela by som pracovat iba do konca augusta.Moj plat je 6 900Sk.Co by ste mi poradili?Mám íst na marodku a popri marodke sa este dobrovolne nemocensky poistit?? Z coho mi potom vypocítaju matersku?? Dakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
emka26
Dobrý den.

Chcela by som poprosiť o radu. som zamestnaná od 1.12.2006 a na matersku by som mala odíst 10.oktobra 2006. Som slobodná a chcela by som pracovat iba do konca augusta.Moj plat je 6 900Sk.Co by ste mi poradili?Mám íst na marodku a popri marodke sa este dobrovolne nemocensky poistit?? Z coho mi potom vypocítaju matersku?? Dakujem.
Predpokladám, že si zamestnaná od 1.12.2005, nie 2006 ( ). Pre teba by bolo najlepšie ukončiť pracovný pomer k 31.8.2006, a uzatvoriť nový PP od 4.9.2006, ovšem s maximálnym VZ 25911 Sk. Stačí pracovať s takouto mzdou iba niekoľko dní, napr. len 4. a 5.9.2006, potom môžeš ísť na PN a aj materskú ti vypočítajú z tohto VZ. Tvoja materská bude 475 Sk na deň.
0 0
emka26 emka26

emka26 je offline (nepripojený) emka26

Dakujem za odpoved, ale myslíte, ze niekto zamestná tehotnu a este za taký plat?? A keby som sa iba ja sama dobrovolne poistila so zakladom 25911 Sk???nestačilo by to??Musím uzatvorit nový pracovný pomer???Nie je aj nejaká iná možnosť??Dakujem
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Bohužiaľ nie, lebo musíš splniť podmienku- 270 dní DNP. Všetko je tak, ako napísali v predchádzajúcich príspevkoch. Skús vo svojom okolí preskúmať, či nemáš známeho živnostníka, alebo konateľa, ktorý " by potreboval " na niekoľko dní Tvoju prácu, ak si dobrá, tak ju dokáže oceniť, ako bolo vyššie doporučené. Ak dobrá nebudeš, no tak mu tie nejaké odvody vrátiš. Želám Ti, aby Ti to vyšlo.A hlavne Ti želám zdravé bábätko a veľa lásky a šťastia Vám obom.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

emka26
Dakujem za odpoved, ale myslíte, ze niekto zamestná tehotnu a este za taký plat?? A keby som sa iba ja sama dobrovolne poistila so zakladom 25911 Sk???nestačilo by to??Musím uzatvorit nový pracovný pomer???Nie je aj nejaká iná možnosť??Dakujem
Bohužiaľ v súčasnosti pre nárok na materské z dobrovoľného poistenia je nutné byť dobrovoľne nemocensky poistená aspoň 270 dní (nespočítava sa doba poistenia zo zamestnania a dobrovoľného poistenia. Je len jedna možnost - nový pracovný pomer s vysokým VZ, to sa zvyčajne dá urobiť iba s niekým známym.
0 0
emka26 emka26

emka26 je offline (nepripojený) emka26

Dakujem.
Ale musím ukoncit PP teraz k 31. augustu, alebo mozem íst najprv na marodku a tesne pred nastupom na matersku uzatvorit nový PP. Nastup na matersku mám 10. oktobra..
Alebo to bude chyba, ked pojdem teraz na marodku???za odpoved vopred dakujem.
0 0
emka26 emka26

emka26 je offline (nepripojený) emka26

Este som sa chcela opýtat, ako mi poradili, ze staci pracovat iba napr. 2 dni s VZ 25 911 Sk, ale po tých dvoch dní mozem opat ukoncit PP???Alebo musím u nho ostat???
Dakujem
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Ak budeš v skúšobnej dobe, pracovný pomer môžeš ukončiť, môžeš ho ukončiť aj dohodou a môžeš u neho zostať, ale to by mu asi veľmi nevyhovovalo. Teraz môžeš isť na PN, potom PN aj pracovný pomer ukončíš. Uzatvor nový PP tak, aby si to všetko stihla, lebo pôrod môže byť aj pred plánovaným termínom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať