Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Materska je len jedna oblast.

Ako je to s dochodkovym poistenim ?
Clovek, co stihol pred nastupom na matersku dovolenku nastupit na vlak v II. pilieri - plati za neho nieco stat aj to tej deditelnej kasicky ? Da sa to tiez maximalizovat ? (tusim stat ma vymeriavaci zaklad urceny fixne, alebo som uplne mimo ?)
Naposledy upravil bodliak : 19.01.05 at 09:51
0 1
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Za takuto zenu plati odvody do II. piliera stat az do 6 rokov veku dietata (pokial zostane na rodicovskej dovolenke) a to 9% z VZ 8619 platny pre 1.polrok 2005.

VZ za taketo osoby je vypočítaný ako 60% z priem.mzdy v SR, kt. je momentalne 14365 Sk.

bodliak
Materska je len jedna oblast.

Ako je to s dochodkovym poistenim ?
Clovek, co stihol pred nastupom na matersku dovolenku nastupit na vlak v II. pilieri - plati za neho nieco stat aj to tej deditelnej kasicky ? Da sa to tiez maximalizovat ? (tusim stat ma vymeriavaci zaklad urceny fixne, alebo som uplne mimo ?)
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Jozef Mihál
Áno, tak sa to robí.
Len sa čudujem, prečo jej dáte plat len 12.000 Sk? Určite si zaslúži zvýšenie platu alebo vyplatenie nejakých odmien pred nástupom na MD tak, aby jej VZ za apríl bol 21.548 Sk, teda maximálny možný VZ.
Vtedy by jej materská bola približne 11.500 Sk mesačne.
Pri kontrole to nie je nijako spochybiteľné a kontrole sa s prepáčením môžete akurát tak vysmiať. Celá SP dobre vie, o čo ide ale - nepomôžu si, keď niekto túto dieru v zákone využije.
p.Mihál, ak materskú platí Soc.poisťovňa, čo ju platí tak najvyšší denný vym.základ je 472,2740(čo je limit) a 55% je 259,7507!!!!!!!!!!!!!
Takže keby mala plat aj 80 000Sk tak dostane materskú najviac za 31 dní(mesiac) 8050Sk!!Alebo sa mýlim?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
zuzana - to obmedzenie platilo pre materské, na ktoré mamina nastúpila v čase medzi 1.7.2004 a 31.12.2004.
Pri nástupe na materskú od 1.1.2005, žiadne obmedzenie neexistuje.
Pri troche šikovnosti a "plánovanom rodičovstve" by každá mamina mohla mať materskú vyše 11tis. Sk mesačne.
A pri ešte väčšej šikovnosti aj viac.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Tak to je potom SUPER :p
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
A kto tohto roku zaváha, možno to už nebude...Preto rok 2005 = rok bábätok a ich mamičiek.
0 0
linko linko

linko je offline (nepripojený) linko

Jozef Mihál
linko:
Preto príjem z roka 2003, lebo ste skončili so zamestnaním v septembri 2004 a kedže na materskú nastúpite v tzv. ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej sa zisťuje k poslednému dňu Vášho zamestnania. Rozhodujúce obdobie je v zásade uplynulý rok. K 30.9.2004 je "uplynulý rok" rok 2003. Takže rok 2003 je rozhodujúcim obdobím. Príjem, ktorý ste mali v zamestnaní v roku 2004, nie je podstatný.
Vyťažiť sa dá vtedy ak ešte pred nástupom na materskú sa niekde zamestnáte a budete mať v tomto zamestnanéí maximálny možný vymeriavací základ.

Príklad.
Ak nastupujete na MD k 1.3.2005, zamestnajte sa k 1.2.2005. Ak budete mať v tomto zamestnaní vymeriavací základ 21548 Sk, ktorý je v súčasnosti maximálny možný pre platenie nemocenského, bude Vaša materská vyše 11000 Sk mesačne. Rozhodujúce obdobie totiž bude obdobie 1.2.2005 až 28.2.2005.
Dá sa to urobiť ešte optimálnejšie, ale to už je nad rámec rozsahu jedného príspevku.
Ďakujem za skvelé odpovede pán Mihál,
prosím ešte o jednu radu, ak musím sa zamestnať, alebo stačí ak sa mesiac pred nástupom na materskú dov. prihlásim ako dobrovoľný platca z najvyšším VZ? Je aj toto možné? Ďakujem.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

linko
Ďakujem za skvelé odpovede pán Mihál,
prosím ešte o jednu radu, ak musím sa zamestnať, alebo stačí ak sa mesiac pred nástupom na materskú dov. prihlásim ako dobrovoľný platca z najvyšším VZ? Je aj toto možné? Ďakujem.
Nestaci byt dobrovolne poisteny 1 mesiac pred porodom, musite splnat podmienku byt poistený 270 dni pred pôrodom. To zn. prihlasit sa este pred pocatim do SP ako dobrovolne nemocensky poistena osoba, platit poistenie z minim. VZ a potom napr. ak nastup na matersku je 14.7.2005, preruste poistenie napr 2.6.2005 na 1 deň, a potom rozhod. obdobim bude obdobie od 3.6.2004 do 30.6.2004 za kt. zaplatite poistne z najvyssieho VZ, cize materská bude tiez vyssia
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Prosím, viete mi niekto poradiť, aký max. zárobok môže mať žena, ktorá je na materskom príspevku, a akú zmluvu s ňou môže zamestnávateľ uzatvoriť?
Ďakujem.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Zuzka
Prosím, viete mi niekto poradiť, aký max. zárobok môže mať žena, ktorá je na materskom príspevku, a akú zmluvu s ňou môže zamestnávateľ uzatvoriť?
Ďakujem.
Zárobok je neobmedzený, ak ale prac. pomer trvá celý mesiac, je povinná to nahlásiť na soc. poistovnu, tym padom má nárok len na kráten. rodič. príspevok vo výške 1300 sk. Ak však v mesiaci splna len jedinny den celodennej starostlivosti o dieta, zn. to, ze prac. pomer trva v januari napr. od 3.1.2004, tak za januar ma nárok na riadny rodič. príspevok
0 0
viktoria viktoria

viktoria je offline (nepripojený) viktoria

misurka
Zárobok je neobmedzený, ak ale prac. pomer trvá celý mesiac, je povinná to nahlásiť na soc. poistovnu, tym padom má nárok len na kráten. rodič. príspevok vo výške 1300 sk. Ak však v mesiaci splna len jedinny den celodennej starostlivosti o dieta, zn. to, ze prac. pomer trva v januari napr. od 3.1.2004, tak za januar ma nárok na riadny rodič. príspevok
Podľa mňa Zuska pítala na príjem popri materskej a nie rodičovskej.

Ak dobre viem tak, žena na materskej dovolenke nesmie mať žiadný príjem ako zamestnanec.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prepáčte, nevšimla som si
viktoria
Podľa mňa Zuska pítala na príjem popri materskej a nie rodičovskej.

Ak dobre viem tak, žena na materskej dovolenke nesmie mať žiadný príjem ako zamestnanec.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Obidvom veľmi pekne ďakujem.
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

To je trosku malo 60% z priemeru v NH. Potom sa vsetci cuduju preco sa rodi malo deti. Zena, ktora ma vyssi prijem je na tom teda dobre v nevyhode v porovnani so zenou, ktora ma min.mzdu. Ma smolu, ak ma deti bude mat nizssi dochodok. Ta s min. mzdou na tom dokonca zarobi /ked bude na materskej/. Je to nespravodlive malo by sato ratat z priemerneho zarobku pred nastupom na matersku dovolenku.

A ma niekto informaciu ci sa to tyka aj zien, ktore uz su na materskej dovolenke
/k 1.1.05/? Mam na mysli ten VZ vo vyske 60% z priemeru v NH pre odvod do II. piliera?
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

to bolo k prispevku 42 o dochodkovom poisteni
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Yuya - áno, tie platby štátu ženám sporiteľkám v II.pilieri sa týkajú každej ženy na MD/RD, aj tých, ktoré už na MD/RD sú.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Jožko, jakožto blogár si v jednom článku (mimochodom prečítal som si ich všetky - máš štatistiky, koľko ľudí si iich prečíta?) spomenul, že je možné dvihnúť si VZ na materskú aj na 35.000,- mesačne. A potom už nič.... Povieš nám niečo k tomu? Môžeš?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Poviem, môžem, ešte chvíľka napätia...

...s blogmi zrejme končím, sledovanosť mi tam klesá...o holuboch len 221 čitateľov, hanba mi.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Jozef Mihál
Poviem, môžem, ešte chvíľka napätia...
Nooooooooooooooo.





Už.

0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Jozef Mihál
Poviem, môžem, ešte chvíľka napätia...

...s blogmi zrejme končím, sledovanosť mi tam klesá...o holuboch len 221 čitateľov, hanba mi.
p. Mihál, nevzdávajte to. Články v „blogoch” sú perfektné!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať