Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Super, článok o holuboch si pred chvíľou prečítal niekto ďalší, takže už má 222 videní. Hm, práve keď si pomyslím, že to čítate hlavne Vy Poradcovia, tak písať to kvôli pár ďalším čitateľom www.sme.sk ozaj nemá zmysel.

Odkaz pre nedočkavého Ričiho: Tá chvíľka ešte chvíľku potrvá. Ale Tebe by to snáď malo byť jasné - vtip je v existencii viacerých súbežných poistení (napr. 3x, 10x a pod. zamestnanec) a vhodnej manipulácií s rozhodujúcimi obdobiami na výpočet denného vymeriavacieho základu. Teoreticky viem takto "vyprodukovať" sumu materskej rádovo v státisícoch.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Jozef Mihál
Odkaz pre nedočkavého Ričiho: Tá chvíľka ešte chvíľku potrvá. Ale Tebe by to snáď malo byť jasné - vtip je v existencii viacerých súbežných poistení (napr. 3x, 10x a pod. zamestnanec) a vhodnej manipulácií s rozhodujúcimi obdobiami na výpočet denného vymeriavacieho základu. Teoreticky viem takto "vyprodukovať" sumu materskej rádovo v státisícoch.
Rozmýšľam, rozmýšľam, skôr sa točím okolo DPHčka a dane z príjmu a vďaka tebe už aj ZP.
Tak skúsim. Budúca mamička si platí 9 mesiacov ako dobrovoľne poistená SZČO z minimálnej mzdy. A potom sa na jeden deň zamestná u desiatich zamestnávateľov s platom 21.548,- Sk u každého z nich. Hm?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
... riči ... vtip je ale v spojení: 270 dní
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Žiaľ, zamestnať sa na 1 deň, to by zdá sa nepomohlo. Treba sa prezieravo zamestnať u tých 10 zamestnávateľov už 270 dní pred pôrodom, jednoducho PLÁNOVANÉ rodičovstvo. A zamestnať sa na mini-úväzoček, povedzme 1 hod. mesačne, nech to veľa tých zamestnávateľov nestojí, ale nech beží doba 270 dní poistenia v každom zamestnaní. V správny moment potom u každého zamestnávateľa čerpať neplatené voľno či mať absenciu - skrátka dopracovať sa k prerušeniu - a po ňom zrazu zarobiť za deň - dva relatívne vysokú mzdu tak, aby -
- pre materskú sa ako rozhodujúce obdobie zobralo obdobie s veľkou mzdou a podľa možností čo najmenším počtom dní
- dodržal sa princíp, že vymeriavací základ v súčte za jeden mesiac u všetkých zamestnávateľov nesmie prevýšiť sumu 21.548 Sk.
Detaily si už snáď domyslíte.
0 0
linko linko

linko je offline (nepripojený) linko

Dík, za odpoveď, ešte jedna otázočka prečo to musím prerušiŤ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
linko: materská za 1 deň je daná ako 55% z tzv. denného vymeriavacieho základu (DVZ).
DVZ je daný ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec platil poistné na nemocenské poistenie v tzv. rozhodujúcom období (RO) a počtu dní RO. Rozhodujúce obdobie je v zásade minulý rok ale v prípade prerušenia poistenia sa RO určuje odo dňa nasledujúceho po prerušení.

Príklad.
XY je zamestnaná vo firme ABC od roku 2002.
K 1.5.2005 nastupuje na MD.
Jej RO by v zásade mal byť rok 2004.
Za rok 2004 mala súčet vymeriavacích základov na nemocenské poistenie 109800 Sk. Poistenie v roku 2004 platila celých 366 dní, nebola PN, na OČR, nemala neplatené voľno a pod.
DVZ počítaný z RO ako roka 2004 by bol 109800 Sk deleno 366 dní = 300 Sk/deň
55% z DVZ = 165 Sk materská na deň.

XY si zoberie od 1.4.2005 do 25.4.2005 neplatené voľno. Dochádza tak k prerušeniu poistenia. Od 26.4.2005 znovu pracuje, za tie 4 dni bude jej mzda 3592 Sk.
RO pre výpočet materskej bude vďaka prerušeniu už nie rok 2004, ale obdobie od 26.4.2005 do 30.4.2005.
DVZ počítaný z tohto RO bude 3592 Sk deleno 5 dní = 718,40 Sk/deň

55% z DVZ = 395,12 Sk materská na deň.
V mesiaci s 30 dňami bude materská 11854 Sk.
V mesiaci s 31 dňami bude materská 12249 Sk.

Takže na to je dobré to prerušenie.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
linko
Dík, za odpoveď, ešte jedna otázočka prečo to musím prerušiŤ?
Čo prerušiť? Tehotenstvo?Tam to práveže nesmieš prerušiť!

Jáj, platenie. Aby sa podľa § 54 počítal denný vymeriavací základ nanovo.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Tak to ma Jožko obehol o nejakú minútočku. Ale je presnejší.
0 0
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

Už je to tu trochu dokola.
Ja by som sa chcela opýtať na trošku iný problém.
Podľa zákona môže otec nastúpiť na poberanie materského naskôr 6 týždňov po pôrode a obdobie nároku na materské ženy, ktorá dieťa porodila nesmie byť kratšie ako 14 týždňov a nesmie zaniknúť pred uplynutím 6 týž. odo dňa pôrodu.
To znamená matka poberá materské 8 týž (pred pôrodom) + 6 týž. (po pôrode) a otec ostatných 14 týždňov.
Dobre som pochopila zákon v počte týždňov?
Bude platiť to o maximalizovaní VZ aj pre otca?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na http://mihal.blog.sme.sk

v pondelok 24.1.05 o 9:12 prvý zo série článkov o optimalizácií výšky materskej.
0 0
linko linko

linko je offline (nepripojený) linko

ricij
Tak to ma Jožko obehol o nejakú minútočku. Ale je presnejší.
Díky moc, za naozaj podrobné odpovede. Sorry, ale ako som už spomenula v predch. príspevkoch, tak moja znalosť z tejto problematiky, je na bode mrazu. Som veľmi rada, že ste mali trpezlivosť na moje často možno pre vás "malicherné" otázky. Ak mi to s tou MD vydá tak ako to predpokladám tak vás určite pozvem na pivko. Zatiaľ díky moc. Pre pána Mihála a Ričiho. Ešte raz dík. Linko
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Jozef Mihál
Na http://mihal.blog.sme.sk

v pondelok 24.1.05 o 9:12 prvý zo série článkov o optimalizácií výšky materskej.
Stale nie je z toho jasne ci sa doba poistenia pred porodom /270 dni/ z hlavneho prac.pomeru a vedl.PP rata spolu alebo zvlast. Nezistil ste k tomu nieco blizsie?
0 0
mystery mystery

mystery je offline (nepripojený) mystery

Dobry den,
citam si to tu vsetko a nevychadzam z uzasu. Je to skvela vec.
Mna by zaujimalo: ako je to so statnymi zamestnancami? Ja osobne som v stalej statnej sluzbe. Ako statny zamestnanec nemozem mat vedlajsi pracovny pomer a teda si nemozem platit soc. poistenie ako SZCO. Mozem si ho teda platit sukromne? Akoze raz mi ho plati zamestnavatel a raz si ho zaplatim ja???
Mohli by ste mi k tomu nieco napisat? O tuto temu som sa zacala zaujimat len teraz a tak sa tu velmi nevyznam.
A este taka otazocka. Ako zdovodnit to neplatene volno, aby to v praci "zozrali" v pohode?? Alebo sa porozpravat so sefom na rovinu?
Dakujem za radu.

Mystery
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Yuya - nezistil som nič overené, vyzerá to tak, že každá doba sa ráta zvlášť. My sme to už nestihli vyskúšať atď. - bobrík mlčania. Skúste to Vy, ak to vyjde, budete slávna.

Mystery - aj štátny zamestnanec si môže platiť dobrovoľné nemocenské poistenie a pri troche šikovnosti tak môže získať nárok na materské v dvojnásobnej sume, tj. okolo 24000 Sk mesačne.

Neplatené voľno - v Zákonníku práce sú uvedené prípady, kedy zamestnávateľ musí zamestnancovi poskytnúť neplatené voľno, viď § 141, napríklad odsek 3. Neviem presne, ako je to pri štátnej službe.

K prerušeniu poistenia však dochádza nielen pri neplatenom voľne ale aj pri absencií alebo pri OČR trvajúcej nad 10 dní.

...vždy ma ohromne poteší, keď nový člen pochváli Poradu.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 24.01.05 at 11:22
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Asi to skúsim nech je sranda. Aspoň zo zvedavosti a potom dam vediet co a ako. Zamestnam sa na VPP od 31.01.2005 a zarobim 700,- Sk. od 01.02.05 prerusim poistenie z dovodu neplateneho volna az do nastupu na matersku dovolenkku 25.02.05, aby za mna fima vela neplaila a uvidim co z toho vznikne. Dufam, ze nebude vadit ked budem mat k datumu nastupu na matersku prerusene poistenie z titulu VPP? /Podotykam, ze ako zamestnanec a SZČO nie/
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre tých, čo uvažujú o zvýšení materskej prostredníctvom dobrovoľného nemocenského poistenia, ale trápi ich, či dosiahnu dobu 270 dní trvania poistenia za posledné dva roky pred pôrodom, dávam do pozornosti § 253 ods.1 zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení:

"Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia na vznik nároku na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na vznik nároku na materské sa započítava aj obdobie účasti na nemocenskom poistení získané podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004."<O:p</O:p
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Yuya - silne pochybujem, že sa to podarí ale skúste to.

Z môjho predošlého príspevku však vyplýva zaujímavý fakt - ak žena nastupuje na MD teraz na jar, a bola v roku 2003 nemocensky poistená - ak sa stihne pred nástupom na MD dobrovoľne nemocensky poistiť, z dobrovoľného nem.poistenia bude mať nárok na materskú.

Napr. deň pôrodu 15.5.2005. Na materskú nastupuje 1.4.2005. Doba 2 rokov pred pôrodom je doba od 15.5.2003 do 14.5.2005. Ak v čase od 15.5.2003 do 31.12.2003 bola žena nemocensky poistená, započíta sa jej týchto ak dobre počítam 230 dní k dobe dobrovoľného nem.poistenia, na ktoré sa prihlási povedzme 1.3.2005. Od 1.3.2005 do 14.5.2005 získa 75 dní poistenia, spolu to bude 305 dní, čo bohate stačí.

A potom už len správne si zvoliť výšku svojho vymeriavacieho základu na dobrovoľné poistenie - ktoré bude platiť len za marec 2005, keďže 1.4.2005 už nastupuje na materskú.
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

"K prerušeniu poistenia však dochádza nielen pri neplatenom voľne ale aj pri absencií alebo pri OČR trvajúcej nad 10 dní."

Sú nejaké riziká ak budúcej mamičke pomôže napríklad príbuzný tým, že ona ukončí PP v pôvodnom zamestnaní (kde na fintu s neplateným voľnom nepristúpia) a on ju zamestná u seba na pár dní pred nástupom na materskú dovolenku za max. vymeriavací základ ?

Aj zmena zamestnávateľa je prerušením a rozhodujúce obdobie bude počítané za tých pár dní ...
0 1
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Sú nejaké riziká...Nie sú. Je predsa úplne normálne, že zamestnankyňa mení zamestnanie. Dľžka doby trvania nemocenského poistenia ako zamestnanca sa jej spočítava zo všetkých zamestnaní, po sebe nasledujúcich.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Doporučujem prečítať si všetkým ženám, ktoré sú momentálne poistené ako SZČO a chystajú sa na materskú, prečítať si záver diskusie k príspevku:

http://mihal.blog.sme.sk/c/1027/Viet...materskej.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať