Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
zuzanamr zuzanamr

zuzanamr je offline (nepripojený) zuzanamr

Pan Mihal.Sledujem tuto vasu poradu a zda sa mi to trochu neskutocne.Ale aj napriek tomu mam otazocku.Jedna sa tu o zeny,ktore na matersku chcu nastupit zo zamestnania.Co ak uz na matreskej som a chcem v nej pokracovat?Je moznost ziskat "lepsiu" matersku aj pri tomto sposobe?A ako?Vdaka za odpoved.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
zuzanamr - čiže ste zamestnaná, momentálne pri prvom dieťati na rodičovskej dovolenke a chystáte sa na materskú s druhým dieťaťom. V takom prípade, ak sa pred novou materskou nestihnete vrátiť do zamestnania, výška materskej sa určí z tzv. predpokladaného denného vymeriavacieho základu. Váš zamestnávateľ do SP nahlási, aký by ste asi mali vymeriavací základ na nemocenské poistenie, keby ste pracovali. Maximálny VZ je 21548 Sk. Výška materskej bude mesačne približne 55% zo zamestnávateľom nahláseného VZ. Takže...
Ak by sa Vá to takto nezdalo, iné riešenie je na 1 deň pred materskou nastúpiť do zamestnania a zarobiť za ten deň približne 700 Sk. Vďaka tomu bude Vaša materská mesačne cca 55% zo základu 21548 Sk...
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

"Doporučujem prečítať si všetkým ženám, ktoré sú momentálne poistené ako SZČO a chystajú sa na materskú, prečítať si záver diskusie k príspevku:"

Ta pani bola SZCO a teraz je dobrovolene nezamestnana. Z titulu SZCO iba ziskala 270 dni, to moze byt aj z riadneho zamestnania. Znamenalo by to skor odporucanie ukoncit pracovny pomer, dobrovolne sa na par dni pred MD prihlasit s max. VZ.
0 1
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

Pán Mihál,

mám v ruke zákon 461/2003 Z.z. a § 52 Poskytovanie materského sa v bode 2 píše: Materské sa poskytuje za to isté obdobie len raz a len jednému poistencovi.

S menocenským postením to tak nie je tam tento bod chýba. Tam môžem dostať toľko maródiek koľkom mám poistení ako zamestnanec, SZČO.
0 0
bachorikova bachorikova

bachorikova je offline (nepripojený) bachorikova

Moja sestra chce nastupit na matersku 8 tyzdnov pred terminom porodu 17.4.05. Vzhladom na to, ze ako ucitelka ma narok na takmer 40 dni dovolenky, chcela si co najviac vycerpat pred nastupom na MD. Zamestnavatel je povedal, ze nebude mat z rozpoctu dostatok financii, aby jej vyplatil dovolenku a tak ju tlaci do toho aby si cerpala PN. On musi zamestnat nahradnu silu (dochodkynu), ktorej musi platit tabulkovo najvyssi plat. Co by ste jej radili, kedy si ma dovolenku vycerpat a ako sa zachovat?

Dakujem.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

p. Mihal, akurat s manzelom rozmyslame o babatku.
Som zamestnancom, VZ pred nastupom na MD by som si vedela urobit na maximum.
Co ak by som sa teraz dobrovolne zamestnala, platila by som odvody z minim. VZ a 2 mesiace pred nastupom na MD by som toto dobrovol.poistenie prerusila a posledny mesiac by som platila poistne z max. VZ.
Dostavala by som 2 materske z 2 max. VZ?
Su to moje plany, neviem, ci sa podari.
A co ak by som nastupila na MD az buduci rok, ale to este asi nikto nevie, ako to bude fungovat buduci rok.
Dakujem za info
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

misurka
p. Mihal, akurat s manzelom rozmyslame o babatku.
Som zamestnancom, VZ pred nastupom na MD by som si vedela urobit na maximum.
Co ak by som sa teraz dobrovolne zamestnala, platila by som odvody z minim. VZ a 2 mesiace pred nastupom na MD by som toto dobrovol.poistenie prerusila a posledny mesiac by som platila poistne z max. VZ.
Dostavala by som 2 materske z 2 max. VZ?
Su to moje plany, neviem, ci sa podari.
A co ak by som nastupila na MD az buduci rok, ale to este asi nikto nevie, ako to bude fungovat buduci rok.
Dakujem za info
Zabudli ste na taky detail. Nemozete za rovnake obdobie platit zo vsetkych nemocenskych poisteni viac ako je max. VZ pre nemocenske poistenie, a to momentalne je 21548,- Sk.
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

bachorikova
Moja sestra chce nastupit na matersku 8 tyzdnov pred terminom porodu 17.4.05. Vzhladom na to, ze ako ucitelka ma narok na takmer 40 dni dovolenky, chcela si co najviac vycerpat pred nastupom na MD. Zamestnavatel je povedal, ze nebude mat z rozpoctu dostatok financii, aby jej vyplatil dovolenku a tak ju tlaci do toho aby si cerpala PN. On musi zamestnat nahradnu silu (dochodkynu), ktorej musi platit tabulkovo najvyssi plat. Co by ste jej radili, kedy si ma dovolenku vycerpat a ako sa zachovat?

Dakujem.
Ak si ju nevycepa pred nastupom na matersku dovolenku, tak si ju moze vycerpat az po ukonceni materskej dovolenky /mam na mysli po 3 rokoch nie po 28 tyzdnoch/. Bohuzial preplatit ju zamestnavatel nemoze, mohol by az po ukonceni pracovneho pomeru.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
rolandik
...zákon 461/2003 Z.z. a § 52 Poskytovanie materského sa v bode 2 píše: Materské sa poskytuje za to isté obdobie len raz a len jednému poistencovi.

S menocenským postením to tak nie je tam tento bod chýba. Tam môžem dostať toľko maródiek koľkom mám poistení ako zamestnanec, SZČO.
Nemáte pravdu.
Pozrite § 58 - Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení:

"...ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu DVZ...a nemocenská dávka sa vypláca len jedna."

Toto ustanovenie sa týka všetkých nemocenských dávok - ktorými sú:
- nemocenské
- ošetrovné
- vyrovnávací príspevok
- materské

§ 52 hovorí o tom, že materskú na jedno a to isté dieťa si nemôže uplatňovať viac poistencov súčasne, napr. aj matka aj otec.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Misurka -

práve sa chystám napísať na blogu príklad na to ako na to.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Už som to zaradil...čítajte

http://mihal.blog.sme.sk
0 0
Dana4 Dana4

Dana4 je offline (nepripojený) Dana4

Vaz. pan Mihál,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Som tehotná, termín pôrodu mám 4.7.2005, t.z. na materskú nastupujem 23.5.2005 (6 týždňov pred TP). Zamestnaná som od júla 1999 u súkromného podnikateľa. Hrubú mzdu mám 8000,-/mesiac, takže Vaše rady mi prišli vhod ) Zaujímalo by ma, stačí si zobrať neplatené voľno len jediný deň, napr. 1.3.2005 na to, aby sa mi materská rátala od 2.3.2005 alebo je potrebné si zobrať radšej viac dní neplatné voľno? Potom si stačí dohodnúť zo zamestnávateľom na zvyšné mesiace do MD vyššiu mzdu a hotovo? A kde to uvediem na mesačnom výkaze do SP, keď budem odvádzať poistné za marec, že som čerpala napr. 1 deň neplat. voľno ? Mimochodom ako vyrátam to poistné keď v tom mesiaci budem čerpať neplatené voľno? Alebo kebyže si zoberiem neplatné voľno celý mesiac, tak za ten mesiac sa vôbec odvody neodvádzajú? Ak áno tak z akej sumy? Ide mi o to, že by som napr. zrovna vtedy potrebovala zdrav. starostlivosť a nebola by som zdrav. poistená. Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dana4
Som tehotná, termín pôrodu mám 4.7.2005, t.z. na materskú nastupujem 23.5.2005 (6 týždňov pred TP). Zamestnaná som od júla 1999 u súkromného podnikateľa. Hrubú mzdu mám 8000,-/mesiac, takže Vaše rady mi prišli vhod ) Zaujímalo by ma, stačí si zobrať neplatené voľno len jediný deň, napr. 1.3.2005 na to, aby sa mi materská rátala od 2.3.2005 alebo je potrebné si zobrať radšej viac dní neplatné voľno? Potom si stačí dohodnúť zo zamestnávateľom na zvyšné mesiace do MD vyššiu mzdu a hotovo? A kde to uvediem na mesačnom výkaze do SP, keď budem odvádzať poistné za marec, že som čerpala napr. 1 deň neplat. voľno ? Mimochodom ako vyrátam to poistné keď v tom mesiaci budem čerpať neplatené voľno? Alebo kebyže si zoberiem neplatné voľno celý mesiac, tak za ten mesiac sa vôbec odvody neodvádzajú? Ak áno tak z akej sumy? Ide mi o to, že by som napr. zrovna vtedy potrebovala zdrav. starostlivosť a nebola by som zdrav. poistená. Ďakujem pekne za odpoveď.
Stačí si zobrať NV na jediný deň, ak nastupujete na MD až 23.5. zoberte si NV povedzme od 30.4. do 8.5. vrátane.
NV sa nahlasuje na tlačive Registračný list FO ako "prerušenie povinného poistenia".
KedŽe nastupujete na MD 23.5., tak potom za dobu od 9.5. do 22.5. treba mať mzdu = vymeriavací základ, vo výške 9732 Sk (to je 21548 Sk/31 dní, krát 14 dní).
Na mesačnom výkaze za máj uvediete, že poistné sa platí za 14 dní (lebo 8 dní prerušenie, 9 dní už budete na MD) a že vym.základ je 9732 Sk.

Ďalšie otázky - ak by ste boli na NV celý mesiac, odvody sa neodvádzajú. Nárok na zdravotnú starostlivosť máte vtedy, ak ste poistencom, čo ste. Ak ako zamestnanec počas NV fakticky neplatíte zdravotné poistenie, tak podľa nového zákona je to OK.
0 0
Dana4 Dana4

Dana4 je offline (nepripojený) Dana4

p. Mihál, ďakujem Vám veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď. Mimochodom je to veľmi dobrý server. Ak dovolíte, ešte by som si chcela ujasniť jednu vec ohľadne dobrovolného poistenia. Chápem to dobre, že v mojom prípade by bolo zbytočné sa ešte dobrovolne pripoistovať, (resp. nájsť si druhé zamestnanie na pár hodín do mesiaca), keďže do nástupu na MD (23.5.) by som už nesplnila lehotu poistenia 270 dní? Aj keď vlastne ju spĺňam ako zamestnanec (zamestnaná od r. 1999)? Znamená to, že podmienku byť poistená 270 dní by som musela spĺňať v oboch zamestnaniach (alebo dobrovolného poistenia) zvlášť, aby som mohla dostať dvojnásobnú materskú? Ďakujem ešte raz za ochotu. Pekný deň.
0 0
zuzanah zuzanah

zuzanah je offline (nepripojený) zuzanah

Dobry deň, p.Mihál
vcera som sa prvy krat zoznámila s touto strankou a musim povedat, ze je velmi dobra. Kedze nastupujem v priebehu 7 mesiaca 2005 na materskú dovolenku, samozrejme ma zaujala téma možnosti zvysenia si materskeho. Prečítala som si vsetky príspevky ale na moju otazku som nenašla odpoveď. Som zamestnana a tiež povinne poistena ako SZČO, moj problém je vsak ten ze moj mesacny príjem zo zamestnania je v priemere 30 tisíc korún. Zaujima ma ci je mozne aj v mojom pripade zvysit sumu materskeho nad cca 11.500 Sk a ak ano ako. Jedina moznost, ktora ma napada je v mesiaci jun znizit prijem z hlavného zamastnania a doplnit ho do maxima ako SZČO a pripadne z VPP. Mam narok na materske aj ako SZČO a ak ano z akej sumy, keďze som sice povinne poistena avsak maxim.vymeriavaci zaklad dosahujem ako zamestnanec. ďakujem za pomoc zuzanah
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Peknú nedeľu prajem Vám všetkým!

V prvom rade sa veľmi teším, že takáto stránka existuje a chcem Vám za ňu, pán Mihál, poďakovať. Mrzí ma, že som ju objavila až včera, ale už sa mi doma smejú, že som závislá... Našla som tu kopu vecí, ktoré ma zaujali.

Teraz napríklad materská dovolenka. Prečítala som si čo tu píšete a chcela som iba vedieť, či som to celé pochopila správne. Tu je teda moja otázka:
Od 02.01.2003 som SZČO (iba SZČO) a riadne si platím zdravotné a teraz už aj soc. poistenie. Plánujeme druhé dieťa.
Zaujímalo by, čo vlastne v mojom prípade považujem za VZ?
Či viem byť zároveň aj dobrovoľne poistená osoba?
A ak som to celé správne pochopila bolo by vhodné, keby som sa niekde už-aj zamestnala ako zamestnanec.

Je to tak správne? A čo ak nestihnem pôrod v roku 2005? Ale to je asi ešte ďaleko...
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Práve som zistila, že je tu pomerne veľa načatých tém týkajúcich sa MD, ale na svoje otázky som odpoveď nenašla...

Nájde sa niekto, kto mi poradí?
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Držím, vopred ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
M0NIKA
Od 02.01.2003 som SZČO (iba SZČO) a riadne si platím zdravotné a teraz už aj soc. poistenie. Plánujeme druhé dieťa.

Zaujímalo by, čo vlastne v mojom prípade považujem za VZ?

Či viem byť zároveň aj dobrovoľne poistená osoba?
A ak som to celé správne pochopila bolo by vhodné, keby som sa niekde už-aj zamestnala ako zamestnanec.

Je to tak správne? A čo ak nestihnem pôrod v roku 2005? Ale to je asi ešte ďaleko...
Monika, v prvom rade si skúste prečítať v zákone 461/2003 paragrafy 53, 54 a 55.

Ďalej si v tejto téme niekde vyššie pohľadajte priložený dokument (je to niekde na začiatku témy) a pozorne ho prečítajte.

Toľko k tomu, aby ste sa vedeli zorientovať v nasledujúcom texte.

Zjednodušene:

Výška materskej na jeden deň = 55% z denného vymeriavacieho základu (DVZ)

DVZ = Súčet Vášho VZ na nemocenské poistenie za rozhodujúce obdobie (RO) deleno počet dní RO.

Napríklad ak pôjdete na MD ešte v roku 2005, RO = rok 2004.
Zoberieme VZ, z ktorého ste platili nemocenské poistenie za rok 2004, spočítame, vydelíme 365 dňami, výsledok je DVZ atď.

Ak pôjdete na MD až v roku 2006, RO = rok 2005.
Zoberieme VZ, z ktorého ste platili nemocenské poistenie za rok 2005, spočítame, vydelíme 365 dňami, výsledok je DVZ atď.

Ako SZČO máte VZ daný "pevne" a možnosti na špekulácie tu nie sú žiadne.

Avšak mali by ste rýchlo začať uvažovať o dobrovoľnom nemocenskom poistení, kde pri šikovnej manipulácií s prihláškami a odhláškami sa pri minimálnych nákladoch dá dosiahnuť, aby Vaša materská bola aspoň vo výške tých 11-12 tis. mesačne.

Chystám sa k tomu zrejem cez nastávajúci víkend napísať ďalší článok na
www.mihal.blog.sme.sk
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
zuzanah - ste komplikovaný prípad, ale niečo by sa vymyslieť dalo, ale maximum, ktoré je možné získať vidím takto:

1. maximálna materská z nemocenskej zamestnanca, čiže tých 11-12 tis. mesačne

a k tomu

2. mesačne v prepočte 55% z VZ, z ktorého platíte (alebo presnejšie povedané platili by ste, keby ste nemali maximálny VZ už v zamestnaní) nemocenské ako SZČO

Pardon, ale je to tak komplikované (ale riešiteľné!), že sa úprimne priznám - snáď niekedy nabudúce...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať